۱۴۰۳ دوشنبه ۳ ارديبهشت

گروه اجتماعی: بر اساس اصل 31 قانون اساسی آموزش از دبستان تا پایان دبیرستان رایگان است. اما مدارسی با عنوان غیرانتفاعی ایجاد شده‌اند که به فرزندان پولدارها سرویس بدهند.

مقامات آژانس فضایی ناسا در روز دوشنبه اعلام کردند که طرح ناسا برای بازگرداندن نمونه‌هایی از مریخ به زمین متوقف شده است تا زمانی که راهی سریع‌تر و ارزان‌تر وجود داشته باشد.

معاون آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: داوطلبانی‌که موفق به ثبت‌نام در نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ نشدند، از روز چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه تا روز پنجشنبه ۳۰ فروردین ماه می‌توانند در این آزمون ثبت‌نام کنند.

«شبکه‌های اجتماعی دیگر چندان اجتماعی نیستند»؛ این ایده یادداشتی است که هفته‌نامه اکونومیست منتشر کرد که خلاصه آن را می‌خوانید:

طبق بررسی‌های انجام شده و اعلام کاربران برخی اپراتور‌های ارائه دهنده خدمات ارتباطی از صبح امروز (۱۰ صبح) گزارش‌هایی را در ارتباط با قطعی و اختلال در اینترنت ارائه کردند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: تا این لحظه پیشنهادی در دولت برای رفع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ مطرح نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن تکذیب خبر اخراج ۴۰ استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره ادعا‌های مطرح شده پیرامون «بازنشستگی» برخی اساتید این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کرد.

رضا ملک‌زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به جماران گفت: شاید حدود 40 نفر از بهترین اعضای هیأت علمی اخراج یا بازنشسته شده‌اند؛ اتفاقا آنها به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند و همه آنها رأی گرفته‌اند که باید به دانشگاه برگردند.

متخصصان حوزه هواشناسی معتقدند؛ افزایش دما و گرمایش زمین درحال افزایش است و ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال و از ماه می تا دسامبر اوایل سال ۲۰۲۴، ماه‌های گرم‌تر زمین شناخته شده است، در همین راستا افزایش دما در قطب شمال بیش از سایر نقاط دنیا بوده است و طی دو تا سه دهه آینده هیچ یخی در جهان وجود نخواهد داشت.

محقق ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش با استفاده از نانو ذرات و لیزر سلاحی برای از بین بردن بیوفیلم‌ها و باکتری‌های دندان و پیشگیری از زخم‌های دهانی ساختند.

لطفا شکیبا باشید...