کد خبر : 622822 تاریخ : ۱۴۰۳/۳/۵ - 11:30
امسال چه خانه‌موزه‌هایی به شهر تهران اضافه می‌شود؟ مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران برنامه‌های این شرکت در سال جاری را تشریح کرد.

سید محمد ناظم رضوی، مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهر با تاکید بر اینکه قرار است تملک‌هایی را در سال ۱۴۰۳ داشته باشیم، اظهار داشت: در کنار ایجاد خانه موزه فروغ فرخزاد قرار است خانه موزه پروین اعتصامی هم به عنوان یکی از موزه های جدید معرفی شود. البته این خانه یکی از املاک شهرداری است که قرار است دوباره در اختیار شهرداری قرار گیرد. خانه استاد سعید نفیسی نیز قرار است تملک شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اعضای شورای شهر تهران تصویب کردند که خانه عباس شیبانی به خانه موزه انقلاب تبدیل شود، گفت: مالکیت این خانه در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد است. امسال تملک آن را پیگیری کردیم و بنا بر این شد که در چهارچوب توافق‌نامه‌ای با وزارت ارشاد این خانه در اختیار شهرداری تهران قرار گیرد و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی آن را به خانه موزه انقلاب تبدیل کند.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با اشاره به اینکه خانه شهید تندگویان نیز که متعلق به وزارت نفت است؛ در گذشته در اختیار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی قرارگرفته، تصریح کرد: مرمت این خانه نهایی شده است و بنا بر این است که در چهارچوب توافقی با وزارت نفت به خانه موزه شهید تندگویان تبدیل شود. با توجه به اینکه مالکیت خانه شهید تندگویان با وزارت نفت است، تکمیل و راه‌اندازی فضای موزه‌ای آن در چهارچوب توافق بلندمدتی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تملک ۲ خانه تاریخی از جمله خانه علاءالدوله که در منطقه ۱۲ قرار دارد؛ در سال‌های گذشته انجام شده است، مطرح کرد: بنا بر این است که این ۲ خانه نیز در اختیار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی قرار گیرد و به فضاهای تاریخی تبدیل شوند.

رضوی در ادامه با اشاره به اینکه مرمت خانه‌های خانواده‌های بیش از ۳ شهید در دستور کار قرار دارد، گفت: یک خانه در منطقه ۱۰ مربوط به خانه شهیدان اقبالی است که از منطقه ۱۰ تحویل گرفته شده و از ابتدای سال عملیات بهسازی و بازسازی آن به عنوان خانه شهیدان اقبالی در حال انجام است.

وی افزود: بخشی از مرمت خانه صابری که ۳ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند را نیز شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با همکاری منطقه ۸ انجام داده است. به احتمال بسیار قوی امسال خانه شهیدان صابری را نهایی خواهیم کرد.

رضوی در ادامه با اشاره به اینکه تملک ۳ مدرسه‌ای که بیش از ۱۰۰ شهید دارند را نیز در دستور کار داریم، بیان داشت: بنا بر این است بخشی از فضا و کلاسی از این مدارس را به موزه کلاس شهدا تبدیل کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: احداث ۲ یادمان شهدا را نیز در برنامه داریم؛ یکی در منطقه ۸ به عنوان شهدای بوستان فدک که شهدای غواص هستند و یکی هم شهدای ادیان در میدان ۸۵ نارمک که طراحی آنها با همکاری منطقه ۸ تمام شده و مصوبات آنها نیز گرفته شده است. به احتمال بسیار زیاد امسال عملیات اجرایی این ۲ یادمان را خواهیم داشت تا بتوانیم آنها را چهارچوب خدمت به شهدای عزیزمان در شهر داشته باشیم.