کد خبر : 612676 تاریخ : ۱۴۰۳/۲/۲۱ - 12:37
توافق اتحادیه اروپا برای استفاده از دارایی های بلوکه شده روسیه از زمان تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ میلادی تا کنون، بالغ بر ۲۱۰ میلیارد یورو از دارایی‌های بانک مرکزی مسکو در داخل اتحادیه اروپا مسدود شده است که بیشتر این مبلغ به سپرده‌گذاری‌های روسیه در موسسه مالی «یوروکلییر / Euroclear» در بلژیک مربوط می‌شود.

دیپلمات‌ها در شورای اروپا روز چهارشنبه در مورد اصول استفاده از «سود» دارایی‌هایی مسدود شده روسیه به توافق رسیدند. در همین حال،‌ اوکراین در اولین ساعات روز پنج‌شنبه حملات پهپادی خود در خاک روسیه را آغاز کرد.

اداره مدیریت بحران در منطقه کراسنودار روسیه روز پنجشنبه ۹ مه (۲۰ اردیبهشت) اعلام کرد که حمله هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی باعث آتش‌سوزی و آسیب به چندین مخزن ذخیره در یک انبار سوخت در این منطقه شد.

این اداره در اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد که در جریان مقابله با این حمله هوایی، حدود شش پهپاد منهدم شدند که بقایای لاشه آن‌ها بر روی پالایشگاه نزدیک روستای یوروفکا فرود آمدند.

به گفته آن‌ها «چند مخزن سوخت صدمه دیده» ولی به کسی آسیب نرسیده است.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین به تأسیسات انرژی در داخل خاک روسیه در چند ماه گذشته بیشتر شده است. مقامات کی‌یف می‌گویند که آنها این حملات را برای تضعیف تلاش‌های جنگی روسیه و در پاسخ به حملات مسکو به زیرساخت‌های انرژی اوکراین انجام می‌دهند.

استفاده از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به نفع اوکراین

در همین حال، دیپلمات‌های اروپایی در نشستی در روز چهارشنبه (۱۹ اردیبهشت) با طرح بحث‌برانگیز استفاده از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به نفع اوکراین موافقت کردند، اما برخی معتقدند که این طرح جوابگوی نیاز اوکراین است.

بر این اساس، دیپلمات‌های اتحادیه اروپا موافقت کردند که از درآمدهای حاصل از دارایی‌های مسدود شده دولتی روسیه در جهت کمک به اوکراین استفاده کنند و تا قبل از تابستان راه را برای این کشور جنگ‌زده برای دریافت حدود ۳ میلیارد یورو برای خرید تسلیحات و بازسازی هموار کنند.

از زمان تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ میلادی تا کنون، بالغ بر ۲۱۰ میلیارد یورو از دارایی‌های بانک مرکزی مسکو در داخل اتحادیه اروپا مسدود شده است که بیشتر این مبلغ به سپرده‌گذاری‌های روسیه در مؤسسه مالی «یوروکلییر / Euroclear» در بلژیک مربوط می‌شود.

بر اساس توییتی از سوی بلژیک به عنوان رئیس دوره‌ای شورای اروپا منتشر شده است، توافق در مورد «اصول» این طرح در نشست منظم نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

توییت بلژیک به عنوان رئیس دوره‌ای شورای اروپا

بروکسل مدتها است که پیشنهاد کرده تا از سود حاصل از این وجوه که حدود ۳ میلیارد یورو در سال تخمین زده می‌شود، در جهت هزینه‌های بازسازی اوکراین استفاده کند، تا اینکه رفته رفته پیشنهاد دادند که چرا از این سود‌های بادآورده برای پوشش هزینه‌های نظامی کی‌یف استفاده نکنند.

این طرح - که از حمایت گروه هفت کشور صنعتی دارای دموکراسی «گروه جی ۷، G7» نیز برخوردار است - در حالی ارائه می‌شود که اوکراین امیدوار است در کارزار نظامی ناامیدکننده خود، با ۸۹ میلیارد یورو کمکی که اخیراً توسط کنگره ایالات متحده موافقت شده است، جریان را به نفع خود تغییر دهد.

توقیف کامل دارایی‌های روسیه

اما وزرای اوکراینی گفته‌اند که بروکسل باید فراتر از جمع‌آوری پرداخت‌های بهره پیش برود - و دارایی‌های مسکو را به طور کامل مصادره کند تا مطمئن شود متجاوز هزینه جنگ را می‌پردازد.

با این حال، مقامات کشورهای اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا نگران این هستند که توقیف کامل دارایی‌های روسیه ممکن است سابقه‌ای نامطلوب ایجاد کند یا به شهرت یورو به عنوان یک ارز مطمئن آسیب برساند.

یکی از دلایلی که باعث تأخیر در توافق استفاده از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به نفع اوکراین شده بود مربوط به نگرانی‌هایی در مورد سهم یوروکلییر برای هزینه‌های مدیریتی بود که بر طبق محاسبات اولیه چیزی در حدود ۱۳ درصد خواهد بود. علاوه بر این، نگرانی‌هایی نیز در مورد اختیارات بلژیک برای وضع مالیات بر سودهای به دست آمده توسط «یوروکلییر / Euroclear » بوجود آمد.

الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک قول داده است که حدود ۱.۵ میلیارد یورو را مستقیماً به اوکراین بفرستد، اگرچه که به نظر می‌رسد که این پیشنهاد تا حدودی برای جبران کسر مالیات از سود دارایی‌های روسیه است.

در نهایت روز چهارشنبه توافق شد که مؤسسه یوروکلییر در ۱۰ درصد از سود را نگه دارد تا در صورت طرح دعوی قضائی بر سر وجوه از آن استفاده کند و ۹۰ درصد باقیمانده نیز از طریق تسهیلات صلح اروپا برای کمک به اوکراین برای خرید سلاح ارسال می‌شود.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا قبلاً پیشنهاد کرده بود که اوکراین می‌تواند تا قبل از ژوئیه اولین وجوه را تحت این مکانیسم دریافت کند.