کد خبر : 611932 تاریخ : ۱۴۰۳/۱/۱۵ - 03:41
نعمت ایزدی، دیپلمات پیشین جنگ با اسرائیل پیچیده است حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، حتماً تبعاتی برای اسرائیل خواهد داشت ولی منجر به جنگ نمی‌شود. برداشت نگارنده از نتایج این واقعه، پرهیز ایران از درگیر شدن با اسرائیل است. همانطور که در شش ماه گذشته دیدیم ایران نمی‌خواهد اقداماتی انجام دهد که منجر به جنگ و درگیری شود.

ایران از کانال‌های دیپلماتیک وارد عمل شده، موضوع را دنبال می‌کند و هشدارهای لازم به اسرائیل و آمریکا نیز داده شده است. اقداماتی که پس از این انجام شود مقابله‌ای محدود خواهد بود به صورتی که پای ایران را به درگیری نظامی گسترده با اسرائیل نکشاند.

برای ایران، امکان جنگ وجود ندارد. شرایط به صورتی نیست که وارد درگیری منطقه‌ای شویم. با توجه به ظرفیت جنگ غزه و احتمال گسترش درگیری‌ها، ایران در آستانه پا گذاشتن به بازی بدی ایستاده که توسط اسرائیل طراحی شده است. ورود به یک جنگ آن هم با اسرائیل که ایالات متحده آمریکا تنها یکی از حامیان جدی‌اش است، مسائل و مشکلات ایران را چند برابر خواهد کرد.

جنگ میان ایران و اسرائیل مسئله‌ای فراتر از شعار و هیجان زدگی گروه‌های تندرو است. چنین جنگی موضوعی کلان در عالی‌ترین ردیف مسائل مربوط به امنیت ملی است و هیچ گروهی نمی‌تواند بنا بر سلیقه در این مورد اعمال نظر و اعمال نفوذ کند. احتمال تصمیم سازی تندروها در این مرحله مردود است.

دولت و حاکمیت ایران به خوبی به وضعیت اشراف دارند و با مسائل و مشکلات نیز آشنا هستند از این رو زیر فشار تندروها، توییت‌ها و شعارها قرار نخواهد گرفت.

ورود ایران به جنگ همان چیزی است که اسرائیل می‌خواهد. طبیعی است که حاکمیت تحت تأثیر فشار تندروها و تحریکاتی که در خصوص لزوم انتقام گیری دارند، قرار نگیرد. مشکلاتی که یک جنگ می‌تواند برای کشور ایجاد کند چیزی نیست که این گروه‌ها بتوانند جبرانش کنند.

تصمیم به بی پاسخ گذاشتن جنگ طلبی نتانیاهو در جایی دیگر گرفته شده است و تحریکات تندروها پاسخی نخواهد گرفت. اسرائیل همین را می‌خواهد که از خاک عراق، لبنان یا سوریه حمله‌ای بشود و همین حمله را دستاویزی کند، برای به راه انداختن جنگ. ایران در چنین شرایطی آگاهانه و هوشمندانه از درگیر شدن در جنگی که مطلوب نتانیاهو و به نفع اسرائیل است، پرهیز می‌کند.

نتانیاهو جنگ می‌خواهد، جنگ ایران و اسرائیل کشور را در وضعیت آسیب پذیر قرار می‌دهد. ایران توان مقابله با تبعات اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی جنگی را که غرب هم همراه اسرائیل خواهد بود.