انتخاب تاریخ:   /  /   

پارک علم و فناوری مدرس در میان غرفه‌های برتر نمایشگاه

روزنامه ستاره صبح
1396/09/28

ستاره صبح-هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار با حضور دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و نیز برخی از وزارتخانه‌‌ها و سازمان‌های اجرایی مرتبط در ایّام هفته پژوهش و فناوری برگزار شد. در این نمایشگاه مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس نیز حضور پررنگی داشتند و در روز پایانی نیز جزو غرفه‌های برتر این نمایشگاه شناخته شدند. همچنین دراولین روز برپایی این نمایشگاه دکتر امّی، رئیس پارک علم و فناوری مدرس، به همراه دکتر حسن‌زاده، رئیس مرکز رشد و فناوری‌های علوم انسانی، و دکتر موسوی، رئیس روابط‌عمومی پارک علم و فناوری مدرس، از غرفه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان  فعال در این پارک بازدید کردند. از بین دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان فعال  در پارک علم و فناوری مدرس می‌توان به دستاوردهایی همچون برج تقطیر پیشرفته، پهبادهای به‌روز،‌ دستاوردهای گیاهان دارویی و کشاورزی و … اشاره کرد. 
از جمله این محصولات کیت تشخیص و مبدل طیف رنگ به کد CMYK است که نخستین ثبت اختراع حوزه علوم انسانی کشور در رشته تکنولوژی آموزشی توسط دکتر جواد حاتمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و مدیرعامل شرکت آینده‌آموزان آتا، طراحی و به تأیید نهایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به ثبت رسیده است. این ایده چهار سال پیش ثبت مالکیت فکری شده بود و ساخت نمونه آزمایشی و برنامه‌نویسی کامپیوتری آن چهار سال به طول انجامیده و ٨٠ میلیون ریال برای آن هزینه شده است.
گفتنی است ایده تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس به‌عنوان یکی از دو پارک شهر تهران و تنها پارک استانی در استان تهران، در سال 1381 مطرح شد و طبق مجوز هیئت‌امنای دانشگاه در سال 1382 با راه‌اندازی این پارک موافقت به عمل آمد. همچنین با توجه به آیین‌نامه احداث پارک‌های علم و فناوری که منوط به تأسیس مرکز رشد است، مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با حضور 18 واحد فناور فعالیت خود را آغاز کرد که نتایج بسیار ارزشمندی در ایجاد اشتغال کارآفرینی برای دانش‌آموختگان نخبه از طریق فناوری‌های نوین داشته است.