انتخاب تاریخ:   /  /   
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۴۲۷۲۴ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۶ - شماره: 1040
محمدصادق جنان صفت:

خروج از آشفتگی و کاهش تحریم‌ها اقتصاد را به ثبات می‌رساند

اگر افزایش قیمت‌ها سیاست دولت باشد، به «ابرتورم» می‌رسیم عرضه و تقاضا اثر خود را بر روی قیمت‌ها می‌گذارند بنگاه‌های انحصاری دولتی با رفتارهای غیررسمی بازارهای سایه و پنهان ایجاد می‌کنند

اشاره: پس از خروج ترامپ از برجام (18 اردیبهشت)، تأمین منافع اقتصادی کشور با دشواری مواجه شد. علاوه بر این، برخی کارشناسان معتقدند به لحاظ اقتصادی در ایران شرایطی به وجود آمده که تا حدی به بحران اقتصادی ونزوئلا شبیه است. نوسانات قیمت انواع کالاها و بی‌ثباتی در بازار ارز و سکه تحلیلگران اقتصادی را بر آن داشته تا اقتصاد ایران را فاقد ثبات بدانند. در این میان برخی نیز بر این عقیده‌اند که یکی از دلایل افزایش قیمت ارز، سکه و کالاهایی مانند خودرو، سیاست دولت برای کاهش نقدینگی و تأمین کمبود درآمدهای دولت است. در همین راستا گفت‌وگویی با محمدصادق جنان صفت، کارشناس اقتصادی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

* برای رفع محدودیت‌ها، نیازمند اتخاذ تصمیم در حوزه سیاست خارجی هستیم * نظارت قهری و برخورد سخت، کمکی به ثبات اقتصادی و بازارها نمی‌کند

  برخی بر این عقیده‌اند که دلیل گران شدن دلار، طلا و کالاهایی مانند خودرو سیاست دولت برای کاهش میزان نقدینگی در سطح جامعه است. نظر شما در این ارتباط چیست؟
این شبهه، به ویژه در ارتباط با نرخ دلار، نه فقط در دولت روحانی، بلکه از گذشته و در دیگر دولت‌ها هم وجود داشته است؛ چراکه دلار به شکل انحصاری از سوی دولت عرضه می‌شود و هرچه قیمت آن بالاتر برود، درآمد دولت نیز بیشتر خواهد شد. با این حال تاکنون پیش نیامده که دولتی این موضوع را تأیید کند. مقامات هر زمان این شبهه مطرح شده، تکذیب شده و تقصیر را به گردن دلالان، سوداگران و... می‌اندازند. البته من هم تصور نمی‌کنم چنین برنامه‌ای از سوی دولت در حال پیگیری باشد؛ چراکه ریسک آن بالاست و می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. چنین اقداماتی معمولاً از سر ناچاری انجام می‌شوند که یکی از نمونه‌های آن می‌تواند ناتوانی دولت از پرداخت دستمزد کارمندانش باشد، درنتیجه قیمت کالاهایی که به صورت انحصاری به جامعه عرضه می‌کند را بالا برده و مشکلات مالی‌اش را از این طریق برطرف می‌کند.

  خودروسازها طی روزهای گذشته تلاش کرده‌اند محصولات خود را به صورت فوری و قیمت کمتر از 5 درصد حاشیه بازار به مردم بفروشند. این در حالی است که هنوز تعداد بالایی از خودروهای فروخته شده به مردم تحویل داده نشده است، این شبهه ایجاد می‌شود که شاید بخشی از دلال بازی‌های بازار آزاد خودرو، توسط خود خودروسازها انجام می‌شود تا نقدینگی بیشتری جذب کنند. نظر شما در این ارتباط چیست؟
به طور کلی عرضه انحصاری یک کالا می‌تواند مشکلاتی به‌بار آورد. این موضوع محدود به خودرو نمی‌شود. هر زمان عرضه کالایی در انحصار دولت باشد، امکان رقابت از بین رفته و عرضه کننده انحصاری به هر شیوه دلخواهی می‌تواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد. در نتیجه امروز در ارتباط با عرضه خودرو که از سوی چند بنگاه محدود دولتی صورت می‌گیرد، نمی‌توان با اطمینان صحبت کرد. این بنگاه‌های انحصاری و وابسته به دولت تلاش می‌کنند هر رخدادی به سود خودشان تمام شود. از طرفی به دلیل آنکه این بنگاه‌های انحصاری و در اختیار دولت رفتارهای غیررسمی دارند و بازارهای سایه و پنهان ایجاد می‌کنند، نمی‌توان تحلیل دقیقی روی آن‌ها داشت. در چنین وضعیتی سیستم‌هایی که وظیفه نظارت به این بنگاه‌ها را دارند باید وارد عمل شوند.

  به نظر شما اگر فرض کنیم که دولت مسئول افزایش قیمت‌ها برای کاهش نقدینگی باشد، آیا چنین سیاستی مفید است یا خیر؟
خیر، مفید نیست؛ چراکه امروز برخی کالاها در بازار به شاخص تبدیل شده‌اند و با نوسان قیمت این کالاها، مابقی بازارها هم تحت تأثیر قرار می‌گیرند. برای نمونه بازار خودرو امروز دیگر کالاها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. زمانی که قیمت خودرو افزایش می‌یابد، صاحبان کالاها قیمت‌ها را با آن تطبیق می‌دهند. این افزایش قیمت‌ها شرایط را برای دولت بدتر خواهد کرد. اگر چنین سیاستی در کار باشد، ممکن است در آینده به یک ابرتورم برسیم که می‌تواند وضعیت اقتصاد را از امروز هم آشفته‌تر کند.

  به نظر شما در شرایط فعلی دولت چه راهکارهایی برای کنترل بازار باید داشته باشد؟
دولت در کوتاه‌مدت کار زیادی برای انجام دادن ندارد و در بلندمدت نیز باید اقتصاد را از آشفتگی، محدودیت و تحریم خارج کند. برای رفع محدودیت‌ها، نیازمند اتخاذ تصمیم در حوزه سیاست خارجی هستیم. دولت باید تلاش کند تا روابط ایران با دیگر کشورهای دنیا به حال سابق بازگردد. در بلندمدت عرضه و تقاضا اثر خود را بر روی قیمت‌ها انجام می‌دهند و تجربه نشان داده نظارت قهری و برخورد سخت، کمکی به ثبات اقتصادی و بازارها نخواهد کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد