انتخاب تاریخ:   /  /   
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۴۲۶۷۲ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۶ - شماره: 1040
گزارش

بدهی نجومی شهرداری از تکذیب تا تأیید

قالیباف: بدهی شهرداری در دوره من دروغ بزرگ است معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران: میزان بدهی قطعی بیش از 52 هزار میلیارد تومان است

اشاره: محمدباقر قالیباف از سال 84 که محمود احمدی‌نژاد با حمایت تمام‌قد اصولگرایان به ریاست جمهوری رسید، جای او را در شهرداری گرفت و به مدت 12 سال در این سمت باقی ماند. در این دوره به گفته دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی سابق (دکتر پیروز حناچی) حدود 10 هزار هکتار از باغات تهران از بین رفت و به‌جای آن بنا، مرکز خرید و.. ساخته شد. تعداد پرسنل شهرداری نیز در دوره قالیباف افزایش بی‌سابقه‌ای داشت. مهم‌تر اینکه هنگامی‌که وی شهرداری را به محمدعلی نجفی تحویل داد، بیش از 52 هزار میلیارد تومان بدهی بر جا گذاشته بود. روز گذشته سکینه اشرفی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، جزییات تازه‌ای از شهرداری تهران مربوط به دوره مدیریت محمدباقر قالیباف را اعلام کرد که در ادامه می‌خوانید.

* رقم قطعی بدهی‌های ثبت‌شده و ثبت‌نشده شهرداری تهران تا پایان شهریور 96، نزدیک به 52 هزار و 123 میلیارد تومان است؛ البته با توجه به افزوده شدن جرائم مربوط به تسهیلات بانکی، این رقم بیشتر شده است * برخی از تعهدات شهرداری مربوط به پروژه‌های فاقد اعتبار مصوب بوده است

بدهی‌های شهرداری تهران در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف هرروز که می‌گذرد ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. اظهارنظر قالیباف در یک برنامه تلویزیون، موضوع بدهی‌های دوران وی را دوباره به جریان انداخت. قالیباف بدهی 54 هزار میلیارد تومانی مربوط به دوره شهرداری‌اش را دروغ بزرگ دانست. اظهارنظری که موافقان و مخالفان او را به میدان آورد و هرکدام در رد یا تأیید آن اظهارنظر کردند.

بدهی‌ قطعی چقدر است؟
سکینه اشرفی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با استناد به اسناد موجود، رقم دقیق بدهی‌های دوران قالیباف را همراه با جزئیات اعلام کرد و گفت: رقم قطعی بدهی‌های ثبت‌شده و ثبت‌نشده شهرداری تهران تا پایان شهریور 96، نزدیک به 52 هزار و 123 میلیارد تومان است؛ البته با توجه به افزوده شدن جرائم مربوط به تسهیلات بانکی، این رقم بیشتر شده است. او می‌گوید این رقم توسط یک شرکت حسابرسی خصوصی استخراج‌شده و مدیریت فعلی هیچ دستی در آن نبرده است.
اشرفی با اشاره به اینکه در زمان شهرداری محمدعلی نجفی، سندی به نام سند تحویل و تحول شهرداری تهران در شهریور 96 تدوین و به شورا ارائه شد، می‌افزاید: یکی از مواردی که در این سند به آن اشاره‌شده بود، بحث بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها و پیمانکاران بوده است. این سند حداقل در حوزه بدهی‌ها و تعهدات شهرداری توسط یک سازمان حسابرسی معتبر مورد تأیید قرارگرفته است.
رقم بدهی‌های قطعی و ثبت‌شده
معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران بر اساس نتایج این بررسی درباره میزان بدهی‌ها می‌گوید: ما یک سری بدهی‌های قطعی و ثبت‌شده در شهرداری تهران داریم که رقم آن تقریباً 29 هزار و 510 میلیارد تا شهریور 96 است. از این رقم تقریباً 65 درصد، بحث اصل سود و جرائم تسهیلات بانکی است که در طول یک سال و نیم که از شهریور 96 گذشته بر این جرائم افزوده‌شده، ولی تا پایان شهریور سال 96 حدود 19 هزار و 65 میلیارد تومان رقم همین جرائم، اصل و سود این تسهیلات بانکی است.

14 هزار و 13 میلیارد تومان بدهی‌های ناشی از توافقات
بدهی‌های ناشی از توافق با سایر سازمان‌ها و نهادها تقریباً 14 هزار و 13 میلیارد تومان است که اگرچه این‌ها توافقاتی است که ثبت‌نشده، اما پیمانکاران به دنبال طلب خودشان هستند و برای تعیین تکلیف آن به شهرداری مراجعه می‌کنند. وی توضیح می‌دهد: این‌ها مواردی است که در ردیف‌های بودجه‌ای ثبت‌نشده و پیمانکاران، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مناطق شهرداری به‌صورت موردی کارهایی را برای شهرداری انجام داده‌اند. به گفته معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، برخی از تعهدات شهرداری مربوط به پروژه‌های فاقد اعتبار مصوب بوده است. این پروژه‌هایی است که در محل درآمدی که برای آن پیش‌بینی‌شده، تعهد انجام‌نشده و فراتر از آن تعهدی را انجام داده که در اصلاحیه‌های بودجه‌ای توجهی به آن صورت نگرفته است.

میزان بدهی نهایی شهرداری تهران
اشرفی بابیان اینکه برخی از دعاوی مطروحه علیه شهرداری وجود دارد که هنوز رأی قطعی در مورد آنها صادر نشده است تصریح کرد: کل بدهی‌های ثبت‌شده و ثبت‌نشده شهرداری تهران تا پایان شهریورماه 96 تقریباً 52 هزار و 123 میلیارد تومان است. این بدهی‌ها توسط یک شرکت حسابرسی خصوصی معتبر بر اساس مدارک و مستنداتی که توسط معاونت مالی و اداری ارائه کرده، احصا شده است. البته طی این مدت حتماً جرائم بیشتری مشمول تسهیلات بانکی شده و رقم قطعی قطعاً بیش از این است.

برگرفته از ایرنا

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد