انتخاب تاریخ:   /  /   
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۴۲۶۷۱ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۶ - شماره: 1040
درخواست وزیر خارجه از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره ّلوایح FATF:

بر اساس واقعیات تصمیم‌گیری کنید

اگر قرار بود مردم مقاومت کنند پس وظیفه مسئولان چیست؟ مصباحی مقدم: پیوستن به پالرمو و FATF انتخاب بین بد و بدتر است

اشاره: ایران تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قراردادت. لیستی که تاکنون 196 کشور جهان به‌جز ایران و کره شمالی به آن پیوسته‌اند و به مقررات آن عمل می‌کنند. وزیر اقتصاد دولت یازدهم توانست ایران را از لیست سیاه خارج کند و قرار بر آن شده که لوایح چهارگانه FATF (پالرمو، CFT، اصلاح قانون پول‌شویی، اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم) توسط ایران بررسی و تأیید شود. دراین‌ارتباط دولت لوایح چهارگانه را به مجلس ارائه داد، مجلس هم این لوایح را تصویب کرد اما شورای نگهبان به دو لایحه پالرمو و CFT اشکال گرفت که سرانجام مجلس این دو لایحه را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه داد و اکنون این دو لایحه در دستور رسیدگی مجمع قرار دارند. صاحب‌نظران، اعضای دولت، اکثریت نمایندگان مجلس، روزنامه‌نگاران مستقل، سیاسیون و کنشگران، برخی روحانیون بر این عقیده‌اند که تصویب این لایحه به نفع کشور، مردم و منافع ملی است. روز گذشته وزیر خارجه از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست درباره FATF واقعیت‌ها را ببینند و تصمیم بگیرند، وی درعین‌حال خطاب به کسانی که می‌گویند مردم مقاومت می‌کنند و نیازی به تأیید FATF نیست، گفت اگر مردم مقاومت می‌کنند نقش ما مسئولان چیست؟ گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

اگر به FATF نپیوندیم، یک مشکلاتی داریم و اگر هم بپیوندیم جور دیگر مشکل خواهیم داشت

وزیر خارجه: دوستان نگاه کنند و درباره FATF بر اساس واقعیات تصمیم بگیرند
محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاران ایسنا درباره نظر وزارت خارجه و دولت درباره مهلت دوباره FATF به ایران اظهار کرد: دوستان نگاه کنند و بر اساس واقعیات تصمیم بگیرند تا حالا می‌گفتند اتفاقی نمی‌افتد حالا دارند شرایط را می‌بینند. درعین‌حال هر تصمیمی هم بگیرند ما تبعیت می‌کنیم، اما بدانند (تصمیماتشان) چه آثاری دارد. وی در پاسخ به اینکه گروه ویژه اقدام مالی تهدید کرده این مهلت آخر است که به ایران داده‌شده؟ گفت: تهدید یا هرچه. دو سالی که ما توافق کرده بودیم تمام‌شده است. الآن هم آن‌ها یک‌چیزی گفتند، ما به حرف آن‌ها کاری نداریم، ما به ارتباطات کشور خودمان کارداریم.مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با الف گفت: پیوستن به پالرمو و FATF انتخاب بین بد و بدتر است و بحث‌های مجمع نباید رسانه‌ای شود، زیرا ممکن است تبعات منفی داشته باشد و ارسال پیامک‌ها برای اعضای مجمع اقدامی بی‌خاصیت است. در موردبررسی لوایح چهارگانه FATF، در حال حاضر شرایط انتخاب بین خوب و بد نیست، بلکه بین بد و بدتر است، اگر به FATF نپیوندیم، یک مشکلاتی داریم و اگر هم بپیوندیم جور دیگر مشکل خواهیم داشت.ظریف همچنین گفت : اینکه ما می گوییم به مقاومت مردم افتخار می کنیم به این معنا نیست که بگوییم این وظیفه مردم است بلکه وظیفه ما است که هم مقاومت مردم را پاس بداریم و هم فشار بر مردم را کم کنیم....پس ما اینجا چکاره ایم؟ چرا مردم ما را انتخاب کردند؟ اگر قرار بود مردم مقاومت کنند و همه مشکلات حل شود پس وظیفه ما چیست؟

انتخاب بین بد و بدتر
 غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد پیوستن ایران به FATF، گفت: بسیاری از دوستان و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز به جمع‌بندی به‌طور خاص در مورد FATF نرسیده‌اند و تنها نظرات خود را مطرح کرده و نقطه نظراتشان را اعلام می‌کنند.
شفافیت و اعتمادسازی
در همین حال سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر این عقیده است که FATF باید تصویب شود و انتشار جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به شفافیت و اعتمادسازی کمک می‌کند.سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی نیز از تأکید معاون سیاسی وزیر امور خارجه برای پیوستن به FATF در راستای عبور از تحریم‌ها و فشارهای موجود خبر داد.

عراقچی: برای عبور از تحریم‌ و فشار   لازم است FATF تصویب شود
مهرداد لاهوتی در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور سیدعباس عراقچی در نشست فراکسیون مستقلین مجلس گفت: در این جلسه درباره فرصت چهار ماهه FATF به ایران مباحثی مطرح شد و تأکید آقای عراقچی این بود که با توجه به فشارهای سختی که آمریکایی‌ها برای افزایش تحریم‌ها به ایران به شرکت‌های اقتصادی می‌آورند، برای عبور از این تحریم‌ها و فشارهای موجود FATF تصویب شود.

علی اکبر صالحی:گروه ویژه اقدام مالی نمی خواهد  بن‌بست ایجاد شود
رئیس سازمان انرژی اتمی هم روز شنبه درباره تمدید تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفته بود: این اقدام نشان می‌دهد که طرف مقابل نمی‌خواهد شرایط را به جایی برساند که احساس بن‌بست ایجاد شود. علی‌اکبر صالحی همچنین گفت: این موضوع در ایران بررسی می‌شود و هر آنچه به نفع منافع ملی باشد تصمیم‌گیری خواهد شد.دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز معتقد است سؤالات و ابهامات زیادی درباره توصیه‌های ‌FATF وجود دارد، از دولت انتظار می‌رود با دیپلماسی قوی، کشور را از فروغلتیدن در باتلاقی جدید بازدارد.

محسن رضایی:فشار رسانه ای
به مجمع وارد می شود
محسن رضایی در واکنش به تمدید مهلت FATF به ایران نوشت: مجمع عمومی FATF چهار ماه دیگر به ایران برای تکمیل توصیه‌های چهل‌گانه‌اش فرصت داد. دو سال است این سیاست‌ها را در پیش گرفته‌اند. در دو ماه گذشته به جای بحث فنی و استدلال فشارهای سیاسی و رسانه‌ای زیادی به مجمع تشخیص مصلحت وارد کردند تا تصمیم عجولانه‌ای گرفته شود. مرتب گفته می‌شد آخر بهمن ما را در لیست سیاه قرار می‌دهند. وقتی می‌توان با کوشش برای رفع ابهام و ایجاد شفافیت پیش رفت، این حجم از فشار تهدید و اولتیماتوم چه هدفی را دنبال می‌کند؟
ابراهیم رئیسی: لوایحی که به ضرر مردم باشد را قبول نمی کنیم
ابراهیم رئیسی با یادآوری نقش روحانیت در عمل به آنچه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم عنوان کردند، یادآور شد: معظم له با بیان این بیانیه و تبیین گام دوم انقلاب اسلامی صراط المستقیم را به مردم و مسئولان نشان دادند. تولیت آستان قدس رضوی گفت: عده‌ای فکر می‌کنند ما مخالف برخی از کنوانسیون‌ها هستیم؛ اینطور نیست، اگر آن‌ها به نفع مردم باشد ما آن را قبول می‌کنیم، اما اگر به ضرر مردم باشد آن را قبول نخواهیم کرد. وی تصریح کرد: دولتمردان در این شرایط کنونی باید مراقب بیشتری انجام بدهند که دشمن به این مردم و حکومت ضربه وارد نکند، باید در این شرایط که دشمن استقلال این جامعه را هدف قرار داده است به نفع مردم و این نظام تلاش کنیم. رئیسی بیان کرد: دولتمردان به لبخند دشمن اعتماد نکنند، دشمن برای این حکومت نقشه‌های فراوانی کشیده است و دشمن برای ما فرقی ندارد چه کسی است و در مقابل آن‌ها ایستادگی کرده‌ایم و از آرمان‌های این انقلاب، امام و شهدا دفاع خواهیم کرد.

واکنش‌های خارجی
معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا با طرح ادعاهایی علیه کشورمان با اشاره به تلاش اروپا برای پیوستن ایران به استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی (FATF) مدعی شد که ایران حامی تروریسم و فاقد شفافیت مالی است. این مقام آمریکایی در ادامه ادعاهایش نوشت: آمریکا بارها خواسته است که ایران را برای پیروی نکردن از این استانداردها مسئول بداند اما اروپا مکرراً به ایران فرصت بیشتر داده تا این کشور را برای پیوستن به قوانین FATF ترغیب کند. سیگال مندلکر در بخش پایانی یادداشت خود به تکرار تهدیدات مقامات آمریکایی علیه افرادی که با ایران تجارت می‌کنند پرداخته و تأکید کرد: در این میان، آن‌هایی که در فعالیت‌هایی شرکت دارند که تحریم‌های آمریکا را تضعیف می‌کند با عواقب سختی روبرو خواهند شد، ازجمله قطع دسترسی به نظام مالی آمریکا و امکان تجارت با آمریکا.جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در پیام توییتری در واکنش به جدیدترین بیانیه FATF درباره ایران نوشت: زمان تقریباً به پایان آمده است. گروه ویژه اقدام مالی پس از دو سال و بدون هیچ پیشرفتی، موافقت کرد تا در صورت عدم پایبندی ایران به اقدامات ضد تأمین مالی تروریسم و الزامات پول‌شویی، اولین اقدام مالی مقابله‌ای بزرگ را در ماه ژوئن دوباره اعمال کند. من این اقدام را تبریک می‌گویم. به گزارش ایسنا، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعه اعلام کرد که تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ به ایران مهلت می‌دهد تا انتظاراتش را در زمینه مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پول‌شویی برآورده کند. این به معنای تعلیق اقدامات تقابلی FATF علیه ایران است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد