انتخاب تاریخ:   /  /   
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۴۲۶۷۰ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۶ - شماره: 1040
ستاره صبح بررسی می کند

رأی نمایندگان به نفع پولدارها

پیشنهاد افزایش قیمت بنزین رأی نیاورد

اشاره: موضوع پرداخت یارانه پیدا و پنهان در اقتصاد ایران در نیم‌قرن گذشته به‌صورت یک سیکل معیوب برای اقتصاد، تولید، اشتغال، معیشت مردم و... درآمده است. بر اساس اقداماتی که سازمان برنامه‌وبودجه انجام داده است، میزان پرداخت یارانه پیدا و پنهان بیش از 900 هزار میلیارد تومان است، یعنی بیشتر از دو برابر بودجه جاری سال 97 که 407 هزار میلیارد تومان است یارانه پیدا و پنهان پرداخت می‌شود.شگفت آنکه این یارانه پیدا و پنهان اگر به روستاییان، کارگران، اقشار کم‌درآمد جامعه داده می‌شد قابل دفاع بود، اما به دلیل آنکه بیشترین یارانه‌های پیدا و پنهان از حامل‌های انرژی را دیگر اقشار به‌ویژه افراد پولدار که دارای یک یا چند خودرو هستند استفاده می‌کنند، بنابراین تداوم این سیکل معیوب معنا و مفهومش این است که نمایندگان مجلس که باید مدافع حقوق فرودستان باشند.

* باید فکری به حال مسئله بنزین کرد تا هم مصرف بی‌رویه بنزین کنترل شود و هم از قاچاق آن جلوگیری صورت گیرد

 به پیشنهاد علی مطهری که نماینده این قشر از جامعه است، مبنی برافزایش قیمت بنزین و دادن مابه‌التفاوت آن به مردم مخالفت کردند. نمایندگان می‌پندارند که افزایش قیمت بنزین به افزایش قیمت کالاها می‌انجامد. اگر این انگاره درست باشد که درست است، راهکارش این است که با واقعی کردن قیمت بنزین، پولدارها سهم بیشتری خواهند پرداخت و از محل آن می‌توان یارانه مستقیم و غیرمستقیم به اقشار کم‌درآمد پرداخت کرد.از سوی دیگر قیمت حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین باعث افزایش مصرف نفت و پر دود کردن فضای شهرها و فرستادن مردم به بیمارستان‌ها که درنهایت به گفته شهردار تهران سالانه حدود 3 میلیون نفر جانشان را از دست می‌دهند. جمعیت ایران 82 میلیون نفر است و جمعیت ترکیه هم همین تعداد است. در ترکیه قیمت بنزین حدود 2 دلار و مصرف روزانه شهروندان ترک 8 میلیون لیتر است، اما این رقم در ایران به دلیل ارزان بودن قیمت بنزین روزانه حدود 100 میلیون لیتر بوده و بنزین ارزان به کشورهای افغانستان، ترکیه، عراق و ... قاچاق می‌شود. مقامات می‌گویند روزانه حدود 10 میلیون لیتر بنزین ارزان ایران از کشور خارج می‌شود و کارشناسان قاچاق بنزین را حدود 20 هزار لیتر می‌دانند.
علی مطهری در نشست علنی عصر شنبه، 4 اسفند مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 کل کشور، در پیشنهادی در خصوص تبصره 14 این لایحه، درباره نرخ بنزین گفت: وضعیت قبلی نرخ بنزین تا سال 83 به این صورت بود که هرسال 10 تا 15 درصد به قیمت بنزین اضافه می‌شد و مردم نیز با این افزایش طبیعی مشکلی نداشتند ولی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 84، مجلس هفتم قانون تثبیت قیمت‌ها را وضع کرد که به‌موجب آن قیمت بنزین ثابت ماند و همین مسئله موجب مشکلاتی برای کشور ازجمله قاچاق بنزین شد.
وی افزود: به دنبال این موضوع قانون هدفمندی یارانه‌ها آمد که به دلیل افزایش قیمت‌ها باید یارانه بنزین را به خود مردم داده شود.
بابیان اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها مصیبتی برای کشور شد، ادامه داد: باید فکری به حال مسئله بنزین کرد تا هم مصرف بی‌رویه بنزین کنترل شود و هم از قاچاق آن جلوگیری صورت گیرد.
بر اساس این گزارش در پیشنهاد علی مطهری عنوان‌شده بود که از تاریخ 1/3/98 بنزین باکارت سوخت و برای خودروهای شخصی به این صورت عرضه شود که مصرف بنزین تا 80 لیتر با مبلغ هر لیتر هزار تومان و برای مصارف بالاتر از 80 لیتر با مبلغ هر لیتر 3 هزار تومان در نظر گرفته شود و درآمد ناشی از این موضوع برای اشتغال، تولید و کمک به اقشار کم‌درآمد صرف شود.
علیرغم آنکه دولت با این پیشنهاد موافق بود سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه توضیح داد: کمیسیون با افزایش نرخ بنزین مخالف است زیرا 2 یا چند نرخی شدن بنزین در تورم و بازارهای دیگر تأثیرگذار است.
محمدمهدی مفتح افزود: با تصویب این پیشنهاد مبلغ 3 هزار تومان برای هر لیتر بنزین مبنای تصمیم‌گیری برای دیگر نرخ‌ها خواهد شد و این امر گرانی، تورم، فشار به مردم و فقیرتر شدن فقرا را به همراه خواهد داشت.از میان 218 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، 70 نفر با این پیشنهاد موافقت و 122 نفر با آن مخالفت کردند و 6 نماینده نیز دارای رأی ممتنع بودند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد