انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خطـر اشتباه محاسباتی
خرید واکسن کرونا در بن‌بست
خرید واکسن کرونا در بن‌بست
پیامد عدم تأئید FATF
دادرسی عادلانه
تأثیر FATF بر بازارها
پیامد کرونا برای اقتصاد ایران
چشم‌انداز برجام در دولت‌های آتی ایران و آمریکا
هزینه حذف عادل فردوسی‌پور از تلویزیون
پیدا و پنهان شخصیت سردار سلیمانی
آیا شورای نگهبان، نقش رئیس‌جمهور را کم‌رنگ کرده است؟
شلیک آلاینده‌ها به جان مردم
آیا لغو تحریم‌ها و احیای برجام امکان‌پذیر است؟
آخرین نشانه‌های ارزانی در آخرین روز پاییز
خطر بالاگرفتن تنش بین ایران و ‌آمریکا
تلاش جامعه ایران برای تعامل سازنده با دنیا
شوک به بازار
چرایی و پیامد حمله به کنگره آمریکا
تورم و رانت
دلایل افت قیمت مسکن
ترک حباب قیمت‌ها
بن‌بـست برجـام
اگر برجام نباشد و پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برگردد، فاجعه خواهد شد
واکنش‌ها به ادعای عجیب کاظم صدیقی در تلویزیون
نظر سخنگوی شورای نگهبان درباره احتمال رأی‌دادن به یک قاتل، توهین به مردم است
مرور زندگی و مواضع پدر معنوی جبهه‌پایداری
افزایش تنش در خلیج‌فارس بر سر نفت
دُردانه‌ی فرهنگ، نابغه‌ی هنر
واکنش‌ها به احتمال کاندیداتوری سیدحسن‌خمینی
مزیت‌های احیای برجام برای مردم
بیشتر
کد خبر: 83221 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۲۶ - 00:13
چرایی قرمز شدن شاخص بورس
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو تحلیلگر بازار سرمایه بررسی کرد

چرایی قرمز شدن شاخص بورس

اشاره: بازار سهام روز گذشته شاهد سنگین‌ترین ریزش شاخص کل در چند هفته اخیر بود. شاخص کل بورس با ریزش 55 هزار واحدی، به عدد یک‌میلیون و 428 هزار واحد رسید تا وضعیت قرمز در بازار بورس رقم بخورد. همچنین در سه روز معاملاتی گذشته شاخص کل بازار سهام حدود ۹۷ هزار واحد ریزش داشت و بازار با افزایش عرضه مواجه شد. این در حالی است که با توجه به سیگنال‌های خارجی مانند آغاز واکسیناسیون کرونا و پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا، و همچنین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در خصوص مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی، بازارها قدری رونق گرفته بود و شاخص‌ها مثبت شده بود، به‌گونه‌ای که کارشناسان به افزایش شاخص کل و عبور آن از مرز یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی امید داشتند. برخی از تحلیلگران بورس عقیده دارند ریزش بورس به دلیل تورم در بازارها و نوسان‌گیری بازارگردان‌ها بیشتر شده و احتمالاً موقتی است. دراین‌ارتباط ستاره صبح نظر دو تحلیلگر بورس را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

دکتر پیمان مولوی، اقتصاددان و تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با ستاره صبح بابیان این‌که دلایل ریزش بازار سهام تغییری نکرده و همان دلایل رشد شاخص بورس در روزهای قبل است، خاطرنشان کرد: «عوامل بنیادی در اقتصاد ایران تغییر نکرده و این عوامل کماکان سر جای خود هست و علاوه بر آن، یک سری مفروضات جدید به آن اضافه‌شده است. نخست بودجه ۱۴۰۰ و دست‌انداز آن؛ دوم سناریوی جدید احتمال تمام‌کننده و شروع‌کننده نبودن دولت حاضر در مذاکرات با آمریکا در بین بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران؛ و سوم اتفاقاتی جدید که باعث شد اجلاس ایران و اروپا کنسل شود. این اتفاق می‌تواند یک تأثیر منفی مقطعی در بازار داشته باشد.»

چند نکته درباره بورس
این تحلیلگر اقتصادی در ادامه به بیان چند نکته پرداخت و تصریح کرد: «نکته اول این است که تصور اشتباهی در باور بسیاری از افراد وجود دارد که فکر می‌کنند قرار است همیشه بازار صعودی باشد و یا همیشه نزولی. بازار چرخه‌ای است از خوش‌بینی و بدبینی که در این چرخه خوش‌بینی و بدبینی، خوش‌بین‌ها سهم می‌گیرند و بدبین‌ها می‌فروشند. البته جای این دو گروه با توجه به روند بازار تغییر می‌کند و امروز هم روزی بود که چنین اتفاقی افتاد. نکته دوم این است که به افراد حقیقی توصیه می‌کنم که روند ورود نقدینگی حقوقی‌ها و روند ورود حقیقی‌ها را رصد کنند و استراتژی خود را براساس چنین رویکردی بچینند؛ زیرا بازار تا ۳۰ روز آینده که رئیس‌جمهور جدید آمریکا مستقر شود، نوسانی خواهد بود. البته چیدن استراتژی جدید به معنی نداشتن رویکرد بلندمدت نیست، بلکه به این معنی است که من بتوانم در این فرجه زمانی، اگر تأکیددارم در بازار سرمایه باشم به‌گونه‌ای معاملات را انجام بدهم که رویکرد آینده‌ام را هم تأمین کند. این به معنای این است که می‌توانم سهامی مثلاً در پتروشیمی داشته باشم ولی وقتی با کاهش ارزش مواجه شد و من می‌دانم آینده آن روشن است، در اوج می‌توانم بفروشم و در پایین می‌توانم سهم خریداری کرده و دامنه سهمم را بیشتر کنم».

اشتباه مهلک در بازار
مولوی همچنین افزود: «یک اشتباه بسیار مهلک دیگر در بازار سرمایه این سؤال است که بازار قرار است تا کجا پایین یا بالا برود؟ درحالی‌که سؤال حرفه‌ای این است که من با این شرایط بازارچه استراتژی‌ای را باید در پیش بگیرم؟ نوسان گیر باشم یا کوتاه‌مدت از بازاری به بازار دیگر حرکت کنم؟ آنگاه عوامل کلان سیاسی و اقتصادی را روی بازارهای موازی شبیه‌سازی کنم. اینجاست که من می‌توانم نتیجه خوب بگیرم. نوسانی بودن بازار سرمایه در ماه پیش رو و حرکت آن در میان کانال ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ طبیعی است. این نوسان‌ها در سهام‌های مختلف فرصت‌های خوبی را می‌تواند برای حرفه‌ای‌های بورس ایجاد کند. رویکرد درست، رویکردی است که بازار سرمایه مبتنی بر حرکت بازارهای موازی است. حرکت بازارهای موازی هم یعنی دقت کنیم که چه عواملی روی بازارهای موازی و چه عواملی روی بازار سرمایه تأثیر دارد و حرکت نقدینگی در این بازارها (به‌عبارت‌دیگر سرمایه) به چه ترتیبی است. با این روش می‌توانیم از اقداماتی که باعث ایجاد ریسک زیادی روی سرمایه‌مان می‌شود، جلوگیری کنیم. نکته مهم که ما باید حواسمان به آن باشد عوامل و گزینه‌های روی میز خودمان است. درواقع نحوه پوشش دادن ریسک است که بدون توجه به بازارهای موازی امکان‌پذیر نیست.»

روند نزولی بورس
همچنین حمید فرهادی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با روند نزولی بورس گفت: «تقریباً هرسال پس از گذر از یک سال تورمی، بازارها و ازجمله بازار سرمایه مدتی دچار رکود می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت روند کنونی بازار نگران‌کننده نیست. چراکه رشد منطقی بازار سهام از دی‌ماه آغاز می‌شود. اما با توجه به این‌که هنوز سیاست خارجه کشور ما در مقابل آمریکا و سیاست این کشور نسبت به ایران پس از پیروزی جو بایدن مبهم است و بازارها در حالت بلاتکلیفی به سر می‌برند نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد، بااین‌حال احتمالاً از دی‌ماه هم بازارها از رکود خارج می‌شود و هم سیاست خارجی ایران مشخص‌شده است. ضمن آن‌که چون طی دو سه روز گذشته، عرضه در بازار زیاد بوده، احتمالاً در ادامه روند معاملات تقاضا بیشتر می‌شود و نوعی تعادل شکل می‌گیرد. همچنین احتمالاً در محدوده 1350 تا 1400 از بازار حمایت می‌شود و شاخص کل بازار از محدوده 1200 پایین‌تر نخواهد رفت.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.