انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 83180 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۹ - 00:03

 

دکتر مینو محرز به ادعای جنجالی احمــدی‌نـژاد رئیس‌جمهور پیشین علیه دکتر ملک‌زاده، معاون پیشین آموزش وزارت بهداشت درباره انجام پژوهشی که در آن از بیماران ایرانی به‌عنوان ابزار آزمایشگاهی استفاده کرده‌اند، پاسخ داد و اتهام دریافت دلار برای این پروژه را به‌عنوان محقق اصلی این پژوهش رد کرد.

دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا گفت: برخی افراد تصور می‌کنند که اظهارات در مورد موفقیت‌های واکسن‌های ایرانی، خلاف واقع است، اما دست‌کم گرفتن جوانان باهوش ایرانی که سرمایه‌های کشور هستند، غیرمنصفانه و نادرست است. جوانان ایرانی که در حال ساخت واکسن ایرانی کووید ۱۹ هستند یا افرادی که کیت تشخیصی ایرانی را تولید کردند، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خوب کشور هستند. این‌ها سواد و دانش کافی را دارند و امکانات هم برای ساخت واکسن در اختیار آن‌ها قرارگرفته، چرا نتوانند؟وی خاطرنشان کرد: برخی گروه‌ها در کشور نیز ضد واکسن هستند که افکار مالیخولیایی دارند و می‌گفتند با تزریق واکسن به دنبال واردکردن عناصری به بدن هستند و نباید واکسن به بچه‌ها هم تزریق شود که این مطالب، غیرعلمی و نادرست است و این‌ها مردم را به بیراهه می‌کشند.محرز خاطرنشان کرد: آزمایش فاز انسانی اولین واکسن ایرانی کرونا که موفق به کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت شده آغازشده و داوطلبان باید سن ۱۸ تا ۵۰ سال داشته باشند و از دیگر شرایط داوطلبان، عدم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و عدم سابقه ابتلا به کووید ۱۹ است. نحوه مشارکت داوطلبان در این طرح بزرگ ملی به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود، اما پیش‌بینی می‌شود که تعداد داوطلبان برای انجام این آزمایش، زیاد باشد. این واکسن می‌تواند ایمنی مناسبی برای بدن ایجاد کند. یکی از شروط داوطلبان این است که قبلاً سابقه ابتلا به کرونا را نداشته باشند.عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آخرین مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام‌شده به این نتیجه رسیده که افرادی که آنتی‌بادی و IGG منفی هم دارند، مصونیت سلولی دارند و تا سال‌ها می‌توانند در مقابل کووید ۱۹ ایمن شوند، اما برخی افراد تاکنون سابقه چندین بار ابتلا به این بیماری را داشته‌اند، البته در این زمینه نیازمند انجام مطالعات بیشتری هستیم.
به گزارش ایرنا، واکسن کرونا در کشورهای مختلف به روش‌های مختلفی در حال تولید است. برخی از این واکسن‌ها ویروس ضعیف شده کرونا و برخی دیگر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته MRNA و کد دار کردن پروتئین ویروسی تولید می‌شوند. واکسن‌های تولیدشده بهروش‌های مختلف عمدتاً برای ایجاد ایمنی در بدن افراد به دو نوبت تزریق بافاصله نیاز دارند. میزان مصونیت برخی از واکسن‌های تولیدشده بر اساس اعلام شرکت‌های تولیدکننده بالای ۹۰ درصد است. بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۶۷ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز براثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. در ایران نیز تا روز گذشته بر اساس اعلام وزارت بهداشت بیش از یک‌میلیون نفر به‌طور قطعی به این بیماری مبتلا و شناسایی‌شده‌اند و از این تعداد حدود ۵۲ هزار نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.