انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
سقوط آزاد دلار
چراغ سبز به خرید نفت ایران
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
سقوط ۴۷ درصدی صادرات نفت در 6 ماه نخست امسال
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
درآمد حاصل از صادرات پتروشیمی در سال آینده ۲۵000000000 دلار
سقوط بازارها در هفته گذشته
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده ایران در عراق
دو لایحه پالرمو و CFT برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پول شویی در ایران مهم است
بیشتر
کد خبر: 83173 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۹ - 00:04
دلار، عامل گرانی
گزارش خبری - تحلیلی

دلار، عامل گرانی

اشاره: جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در مهرماه امسال در بین ۸۹ قلم کالای اساسی، قیمت ۸۴ کالا بین ۰.۴ تا حدود ۳۱۴.۶ درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته، بیشترین افزایش قیمت مربوط به گروه آهن‌آلات، کنجاله سویا و حبوبات بوده و اقلام مصرفی روزمره مثل برنج، مرغ، تخم‌مرغ، حبوبات، قند، شکر و غیره بیش از ۵۰ درصد افزایش‌یافته است. در همین حال روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: مانع ابر تورم شدیم. همتی علت افزایش قیمت کالاها و تورم را افزایش قیمت ارز دانست. به نظر می‌رسد رئیس‌کل بانک مرکزی این حرف را به این دلیل زده است که ایران به دلیل تحریم‌های حداکثری ایالات‌متحده از یک‌سو نمی‌تواند نفت خود را صادر کند و از سوی دیگر به دلیل عدم تصویب لوایح Fatf امکان تبادل پول بین ایران و کشورهای دنیا دشوار شده است. بنابراین به خاطر حمایت از حقوق مردم لازم است از تغییر قدرت در امریکا استفاده کرد تا تحریم‌ها کاهش یا لغو شوند.

ستاره صبح-

رئیس‌کل بانک مرکزی بابیان اینکه مانع ابر تورم شدیم، گفت: تورم در ماه‌های اخیر تشدید شد و عمده دلیل آن شوک ناشی از قیمت ارز است.عبدالناصر همتی در یک برنامه تلویزیونی درباره پیش‌بینی تورم ۲۲ درصد  و اینکه بر اساس یکسری متغیرها این هدف‌گذاری صورت گرفته است گفت:  زمانی که این هدف‌گذاری را انجام دادیم، نرخ دلار در بازار نیما و آزاد ۱۷ هزار تومان بود و امیدواریم در کل ماه‌های آینده ماه‌های آرام‌تری برای اقتصاد کشور باشد. وی افزود: در گمرک به‌طور متوسط ماهانه سه میلیون تن کالا ترخیص می‌شود که از اول سال تاکنون بالای ۲۲ میلیون تن کالا ترخیص شده است. به نظر من کسانی که تصور کردند ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار است حذف شود، در ماجرای رسوب کالاها به هدفشان رسیدند. من معتقدم کالاهای اساسی در حال وارد  شدن بود و اکنون هم وارد می‌شود اما یک‌بخشی از واردات خارج از برنامه ما وارد گمرک شده و تعهد بانک مرکزی هشت میلیارد دلار است که ۵.۵ میلیارد کالاهای اساسی و ۲.۵ میلیارد دلار برای دارو است.  وزارت صمت باید ثبت سفارش را بر اساس برآورد درآمدهای ارزی انجام دهد و مدیریت تقاضا را به‌درستی انجام دهد.

رشد نقدینگی 
همتی درباره کنترل نقدینگی توضیح داد: بانک مرکزی اجازه واردات بدون انتقال ارز را نمی‌دهد به دلیل اینکه به معنای خروج ارز و سرمایه از کشور است بنابراین منشأ ارز باید مشخص باشد. مقایسه ۸۷ ماهه دولت یازدهم با همین مقدار در دولت‌های قبلی نشان می‌دهد که نرخ رشد نقدینگی در این دولت علیرغم تحریم و فشارهای ارزی افزایش نیافته است.  رشد نقدینگی از مرداد ۱۳۹۲ تا مهر ۱۳۹۹ معادل ۸۳ درصد بوده است. به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، بخشی از رشد پایه پولی به دلیل حمایت بانک‌ها از بازار سرمایه بوده است.

مانع خرید واکسن کرونا
وی افزود: در حال حاضر با نا ترازی بانک‌ها روبه‌رو هستیم و اگر نرخ سود را افزایش دهیم نا ترازی بانک‌ها افزایش می‌یابد. نرخ کوتاه‌مدت در حال حاضر در دامنه ۱۰ تا ۲۲ درصد و نرخ سود بین‌بانکی ۲۰.۵ درصد است. بانک مرکزی نرخ سود را مدیریت و با رکود مبارزه می‌کند. ما به دنبال راه‌های دیگری برای انتقال پول و پرداخت بابت واکسن کرونا هستیم . ازنظر ارزی مشکلی نداریم؛ مشکل ما انتقال ارز است چراکه همه باید مجوز اُفک را دریافت کنند.

افزایش قیمت بیش از 100 درصد کالاها  
به گزارش ایسنا، از بین ۸۹ کالایی که تغییرات قیمت آن‌ها از مهر سال گذشته تا ماه مشابه امسال منتشرشده، قیمت ۱۳ کالا شامل چهار نوع تیرآهن با ۱۹۹.۴ تا ۳۱۴.۶ درصد، دو نوع میلگرد با ۱۹۸.۷ و ۲۰۰.۱ درصد، ورق سیاه با ۲۲۱.۶ درصد، کنجاله سویای وارداتی با ۲۷۴.۹ درصد و همچنین لپه، لوبیا قرمز، عدس، برنج هندی و برنج پاکستانی با سماتی به ترتیب با ۱۴۰.۴، ۱۰۳.۸، ۱۷۰، ۱۶۰.۴و ۱۱۲.۴ درصد افزایش قیمت در مهر امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و بین دو تا چهار برابر شده است. بنابراین قیمت هر کیلو لپه، لوبیا قرمز، عدس، برنج هندی و برنج پاکستانی با سماتی در مهر به ترتیب به حدود ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان، ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان، ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان، ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان و ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است.  

افزایش  ۲۷۰ درصدی کنجاله سویای وارداتی
نکته قابل‌توجه در این آمار نیز افزایش بیش از ۲۷۰ درصدی کنجاله سویای وارداتی (نوعی خوراک دام و طیور)  است که باعث شده قیمت هر کیلو از این محصول به بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان برسد. این موضوع از آنجایی اهمیت دارد که در هفته‌های گذشته قیمت مرغ گرم در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران به بیش از ۳۰ هزارتومان رسید. این در حالی است که اواخر مهرماه کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب کرده بود.  

اقلام روزمره بیش از ۵۰ درصد گران شد
در این میان ۲۴ کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتندکه ازجمله مهم‌ترین آن‌ها تخم‌مرغ با ۹۴.۵ درصد، برنج تایلندی با ۷۱.۴، گوشت مرغ با ۵۰.۶، مرغ زنده با ۵۳.۳، شکر کیلویی و بسته‌بندی با ۵۸.۱ و ۵۳.۶ درصد، قند شکسته ۵۳.۱، کره پاستوریزه با ۷۲.۶،  لوبیاچیتی با ۷۸، نخود با ۸۶.۶، گوجه‌فرنگی با ۸۱.۳،  پیاز با ۶۳.۸ و موز با ۷۴.۱ درصد  افزایش قیمت، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. 

گرانی خوراک دام و طیور تا 50 درصد
ذرت خارجی با ۷۹.۷ و ذرت داخلی ۸۷.۳، جو خارجی با ۵۳.۴ سایر انواع خوراک دام و طیور هستند که از مهر سال گذشته ماه مشابه امسال بیش از ۵۰ درصد گران شده‌اند و قیمت هر کیلو از آن‌ها به ترتیب به حدود ۳۲ هزار تومان و ۲۷ هزار تومان رسیده است.

گرانی بیش از 50 درصدی لاستیک 
لاستیک پراید و پژو نیز در این مدت با افزایش قیمت ۵۱.۵ و ۷۲.۳ درصدی مواجه بودند و قیمت هر حلقه از آن‌ها به ۳۵۰ و ۴۴۰ هزار تومان رسیده است. همچنین لاستیک سمند، اتوبوس و کامیون، سیمان، سیم و ماشین لباسشویی تولید داخل ازجمله دیگر کالاهایی است که قیمت آن‌ها بیش از ۵۰ درصد افزایش‌یافته است.

کالاهایی که کمتر از ۵۰ درصد گران شدند
از بین مهم‌ترین کالاهایی که در مدت یادشده کمتر از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشتند هم می‌توان به شیر خام با ۲۴.۷ درصد، شیر استریل پاکتی با ۳۲.۲، شیر بطری یک لیتری با ۲۰.۹، برنج داخلی هاشمی با ۲۷.۷ درصد، ماکارونی ۵۰۰ گرمی با حدود ۴۰،  پنیر ۵۲۰ گرمی با ۳۷.۴، ماست کم‌چرب و پرچرب با حدود ۲۲ و ۲۹، انواع چای خارجی با ۱۷ تا ۱۹ درصد و همچنین انواع روغن با ۱۰ تا ۲۶ درصد افزایش قیمت اشاره کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.