انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 83170 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۸ - 00:18
تحریم، مانع خرید واکسن
گزارش خبری - تحلیلی

تحریم، مانع خرید واکسن

اشاره: دانشمندان چین، روسیه، آمریکا و انگلستان موفق به ساخت واکسن کرونا شده‌اند. واکسیناسیون در انگلستان و روسیه آغازشده و واکسن شرکت فایزر آمریکا نیز تا پایان هفته تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را دریافت می‌کند. نخستین محموله واکسن‌های ضد کرونا ساخت چین چند ماه پیش به برزیل صادر شد و چین دیروز یک محموله یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار دوزی به اندونزی صادر کرد و اوایل سال آینده نیز یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن کرونا ساخت چین به اندونزی تحویل داده می‌شود. امارات متحده عربی نیز دومین کشور جهان است که استفاده اضطراری از واکسن کرونای چین را به تصویب رسانده است. حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز چندی پیش‌گفته بود که واکسن کرونا را از کشورهای دیگر خریداری خواهد کرد. اما باوجود آمادگی ناوگان هوایی کشور برای واردات واکسن کرونا، روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: «خرید واکسن کرونا باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز موردنیاز به خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز او فک با مانع مواجه شده است.» پرسش این است که وقتی جان مردم درخطر است آیا نباید از فرصت پیش‌آمده تغییر قدرت در امریکا استفاده کرد و حداقل تحریم دارو و غذا را لغو کرد و جان مردم را نجات داد؟ به گفته دکتر مینو محرز، عضو علمی ستاد مقابله با کرونا واکسن ایرانی کرونا تا ماه تیر سال آینده آماده خواهد شد. در همین حال روز گذشته سخنگوی بودجه ۱۴۰۰ از رشد ۱۳۸ درصدی اعتبارات وزارت بهداشت و پیش‌بینی یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید واکسن کرونا خبر داد. حال باید دید که تندروهایی که باعث شدند ایران تحریم شود و درهای اقتصاد کشور را بر روی جهان بستند چه راهکاری برای نجات جان مردم‌دارند؟

ستاره صبح-

توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه
«عبدالناصر همتی» طی یادداشتی در اینستاگرام نوشت: «در خصوص واکسن کرونا برخی نادانسته یا مغرضانه، سعی در تطهیر اقدامات غیرانسانی آمریکا در تحریم ایران رادارند و تنها به ادعای دروغین امریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تأکید می‌کنند که برای ثبت در حافظه تاریخی باید به برخی نکات اشاره‌کنم. اعلام خبر مربوط به توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه بین مردمشان تلخ‌ترین پاسخ به این عده است. ازآنجاکه خرید واکسن کرونا (covax) باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز موردنیاز به خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز او فک، با مانع مواجه شده است. کره جنوبی، بابت انتقال پول از مسیر U-turn دلار برای خریدهای بشردوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال بدهد. صندوق بین‌المللی پول با فشار و تهدید آمریکا و علیرغم اذعان به‌حق ایران و عدم وجود هیچ‌گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرئت مطرح کردن وام بشردوستانه ایران در هیئت‌مدیره صندوق را پیدا نکرد. البته، انتقال پول از مسیرهای دیگر تحت پیگیری است که امیدواریم با همکاری و اقدام به‌موقع دستگاه‌های ذی‌ربط به نتیجه خواهد رسید. خرید واکسن از دیگر کشورها نیز در دستور کار همکاران وزارت بهداشت قرار دارد، اخبار واصله در خصوص تولید داخلی واکسن کرونا نیز امیدوارکننده است.»

نامه نظام پزشکی درباره واکسن کرونا
رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور درخواست کرد که مسئله ثبت سفارش و خرید واکسن ضد کرونا با لحاظ شرایط کشورمان و درایت در انتخاب مبدأ خرید، در اولویت برنامه‌های بهداشتی کشور قرار گیرد.
به گزارش ایسنا، بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در نامه عباس آقازاده به اسحاق جهانگیری آمده است: «احتراماً، با توجه به تحولات اخیر در جریان پاندمی ویروس کرونا، و نیز از روی احساس وظیفه در قبال سلامت مردم شریف کشورمان، اجازه می‌خواهم موارد مهمی را خدمتتان عرض نمایم:
1- خبر تولید و عرضه واکسن کرونا با مبادی مختلف و از شرکت‌ها و کشورهای گوناگون، طلیعه امیدی است برای امکان کنترل و محدود کردن دامنه سرایت ویروس کرونا و درنهایت خارج شدن از پاندمی موجود که تا این لحظه مسئول مرگ صدها هزار انسان در ممالک مختلف، ازجمله در کشور عزیزمان ایران بوده است.تدوین سیاست راهبردی صحیح و درایت در برنامه‌ریزی برای برخورداری ملت شریف ایران از واکسیناسیون ضد کرونا، در حال حاضر مهم‌ترین مسئله برای برون‌رفت از این بحران است. ضمن پذیرش این نکته که تلاش‌های دانشمندان و فن‌آوران ایرانی برای تولید واکسن ضد کرونا، از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است؛ لازم می‌داند یادآوری کند که به نتیجه رسیدن تلاش‌های شرکت‌ها و مؤسسات ایرانی برای تولید واکسن فوق، به مدت‌زمانی نیاز دارد که صرف این مدت، بازهم ما را در مقابله با اپیدمی و پاندمی ویروس کرونا بیشتر عقب نگاه خواهد داشت.درزمینه استفاده از دستاوردهای علمی دانش بشری و نیز جایی که مسئله حیات وزندگی میلیون‌ها ایرانی مطرح است، طبیعتاً نمی‌توان بر مسائل رقابت‌های فرهنگی و سیاسی و ایدئولوژیک پای فشرد، همچنان که تاکنون نیز برای برخورداری از کمک‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) دولت ایران انعطاف داشته است. لذا به طور روشن خواهشمند است دستور بفرمائید تا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر وزارتخانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط، مسئله ثبت سفارش و خرید واکسن ضد کرونا (با لحاظ شرایط کشورمان و درایت در انتخاب مبدأ خرید) را در اولویت برنامه‌های بهداشتی آینده‌نگر کشورمان قرار دهند. برای تحقق این امر مهم اولاً لازم است امروز، از تمامی منابع مالی ممکن در چارچوب این کشور استفاده شود؛ و ثانیاً در بودجه سال 1400 کشور، پیش‌بینی لازم و قاطع در این زمینه به عمل آید. اینک فرصت هنوز باقی است تا در بحث‌های مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه 1400، سهم سلامت در حدی افزایش‌یافته و پیش‌بینی شود که پاسخگوی چنین فرآیندهایی باشد. تخصیص بودجه برای سلامت مردم ایران و اولویت تأمین اعتبار برای خرید واکسن، از «سرمایه‌گذاری‌های» اساسی برای تقویت زیرساخت‌های توسعه کشور است.
درعین‌حال بنده طرفدار ادامه تلاش‌ها و به سرانجام رسیدن زحمات دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن هستم و اطمینان دارم که نتیجه زحمات ایشان نیز در آینده در ادامه واکسیناسیون ضد کرونا، به‌شدت به کار سلامت مردم کمک خواهد کرد. ولی مسئله مهم از دست ندادن زمان، و از اپیدمی عقب نماندن است.
2- همان‌طوری که مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، اظهار کرده‌اند: «نتایج مثبت آزمایش‌های واکسن کرونا در شرکت‌ها و کشورهای مختلف، نباید به این نتیجه منجر شود که حقوق فقیران و حاشیه‌نشینان توسط ثروتمندان و قدرتمندان در لشکرکشی واکسن‌ها لگدمال شود».
بنابراین، لازم است درایت و روشن‌بینی ویژه‌ای در مسئله ثبت سفارش و خرید واکسن از سوی مسئولین امر انجام پذیرد و ملاحظات صرفاً سیاسی، مبنای این اقدام اساسی نباشد. ضمن خرید واکسن، باید از حقوق یکایک مردم ایران، به‌درستی و قاطعانه دفاع کرد.
3- از حضرت‌عالی اکیداً استدعا داریم که دستورات لازم را صادر بفرمائید تا لشکر دروغ‌پردازان و حیله‌گران و شیادان،‌ از میز خطابه‌های رسمی مانند صداوسیما، محروم شوند و بیش از این با تبلیغ اراجیف ضد علمی بر روح و روان ملت ایران خدشه و ضربه وارد نکنند. تبلیغات شرم‌آور ضد واکسن، و اشاعه تئوری‌های ضد علمی و بی‌شرمانه متضاد با منافع واقعی مردم در امر سلامت و بهداشت، باید متوقف شود تا راه موفقیت برنامه‌های بهداشتی جامع‌نگر و آینده محور باز و هموار شود.
4- ضمن تشکر از برنامه‌های «فاصله‌گذاری اجتماعی» که اخیراً با جدیت بیشتری در دستور قرارگرفته است، به عرض می‌رساند که بسیار حیاتی است که در مجموعه تصمیم‌گیرندگان اداره کشور، سیاست «ایمنی جمعی» یا «ایمنی گله‌ای» موردنقد قرارگرفته و به‌طورکلی کنار گذاشته شود. این سیاست در هیچ کجای دنیا نتیجه مثبت در برنداشته و غلبه بر اپیدمی کرونا، تنها از راه سیاست‌های بهداشتی روشن و مبتنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی و واکسیناسیون مقدور هست.»

کرونا جان ۲۸۴ نفر دیگر 
را در ایران گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۲۸۴ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۰ هزار و ۵۹۴ نفر رسید.سیما سادات لاری روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر روز ۱۷ آذر ۱۳۹۹ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۰ هزار و ۸۲۷ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۶۹۱ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک‌میلیون و ۵۱ هزار و ۳۷۴ نفر رسید.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۷۴۲ هزار و ۹۵۵ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۷۹۶ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۶ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۲۲۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.