انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 83106 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۰ - 00:13
صعود بورس، سقوط دلار و سکه
روز گذشته در بازار اتفاق افتاد

صعود بورس، سقوط دلار و سکه

اشاره: شاخص بورس از ابتدای سال جاری وارد مدار صعود شد و تا نیمه مرداد به بالای دو میلیون واحد رسید، اما به دلیل تنش های سیاسی و سو مدیریت و ... شاخص تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد سقوط کرد. پس از ساخت واکسن کرونا و احتمال کاهش فشار تحریم‌های حداکثری امریکا، قیمت دلار و طلا روند کاهشی به خود گرفت، اما شاخص بورس همچنان روند نزولی داشت تا اینکه در هفته اول آذر نشانه هایی از رشد شاخص بورس دیده شد. به‌طوری‌که روز گذشته شاخص بورس با 36 هزار و 425 واحد رشد به رقم یک‌میلیون و 427 واحد رسید. در این ارتباط رییس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: روز پنج‌شنبه ۶ آذر مبلغ یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریزشده و مبالغ دیگر به مرور واریز خواهد شد. گفتنی است که طی ماه‌های گذشته برخی مدیران بازار سرمایه که تخلف داشته اند دستگیر و جریمه‌شده‌اند. کاهش قیمت دلار و طلا و افزایش شاخص بورس اتفاق خوبی برای بازار تولید، کسب‌وکار و سرمایه به شمار می‌رود.

ستاره صبح-

ورود شاخص بورس به کانال 
یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار واحد
شاخص کل در بازار بورس روز یکشنبه ۳۶ هزار ۴۲۵ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۴۲۷ هزار واحد رسید. براساس معاملات دیروز بیش از ۱۶ میلیارد و ۴۷۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶۰ هزار و ۱۹۳ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم وزن) با ۹ هزار و ۳۰۳ واحد افزایش به ۴۱۰ هزار و ۸۳۴ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۶ هزار و ۹۲ واحد رشد به ۲۶۹ هزار و ۲۱ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۲۱ هزار و ۸۸۴ واحد و شاخص بازار دوم ۹۱ هزار و ۳۷ واحد افزایش داشتند.
شاخص فرابورس نیز نزدیک به ۵۱۳ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۸۳۶ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و ۵۲۰ هزار برگه سهم به ارزش ۵۸ هزار و ۵۰۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.

تزریق نقدینگی به بورس
رییس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: روز پنج‌شنبه ۶ آذر ماه مبلغ یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریزشده است.
«محمد ابراهیم آقابابایی» روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: قراردادی که از چند وقت گذشته با موضوع سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار سرمایه مطرح‌شده بود با برخی از مشکل‌ها و ابهام‌ها از طرف صندوق توسعه ملی همراه بود که منجر به تاخیر در زمان اجرای آن شد.وی بابیان اینکه صندوق توسعه ملی قرار شد تا در چند بخش منابع را به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص دهد، گفت: منابع اختصاص داده‌شده به صندوق تثبیت بازار سرمایه به‌نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره ۱۲ درصد است.آقابابایی خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی در بخش نخست یک هزار میلیارد تومان نزد صندوق تثبیت بازار سرمایه با نرخ سود ۱۲ درصد و به مدت پنج ساله سپرده‌گذاری کرده است که زمان تعیین‌شده قابل تمدید خواهد بود.وی گفت: این اتفاق می‌تواند برای بازار سرمایه مثبت باشد و در شرایط ضروری، برای افزایش نقد شوندگی و بازار گردانی سهام استفاده شود، همچنین صندوق تثبیت بازار سرمایه تعهد به بازپرداخت اصل منابع در پایان سررسید و سود حاصل از آن را دارد.
او خاطرنشان کرد: صندوق تثبیت بازار سرمایه درخواست رقم بیشتری را به صندوق توسعه ملی داده است و در صورت موافقت به‌زودی مبالغ جدیدی هم واریز خواهد شد.
آقابابایی اضافه کرد: سازمان بورس با تصویب شورای عالی بورس مقرر کرد مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را به صندوق تثبیت بازار سرمایه تخصیص دهد، این موضوع که در هفته‌های قبل محقق شد، منجر به فعالیت صندوق در بازار و کمک به بازگشت روند صعودی به بازار شد.

کاهش ۲۰۰ تومانی دلار در صرافی بانکی
هر دلار در صرافی‌های بانکی روز گذشته ۲۴ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد که نسبت به‌روز گذشته ۲۰۰ تومان کاهش یافت. به گزارش ایرنا، ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه دیروز نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام شد و قیمت فروش یورو نیز باکاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته، معادل ۲۹ هزار و ۳۵۰ تومان شد. قیمت خرید هردلار در صرافی‌های بانکی ۲۳ هزار و ۳۵۰ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۲۸ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شد.
قیمت خرید هر دلار در بازار متشکله ارزی روز یکشنبه (نهم آذرماه) ۲۴ هزار و ۱۹ تومان و قیمت فروش آن نیز ۲۴ هزار و ۲۵۹ تومان اعلام شد.
همچنین قیمت خرید هر یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت فروش نیز ۲۸ هزار و ۶۸۴ تومان اعلام شد.

کاهش ۱۵۰ هزارتومانی سکه
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز یکشنبه نهم آذرماه با افت ۱۵۰ هزار تومانی نسبت به‌روز گذشته با سقوط به کانال ۱۰ میلیون تومانی پس از ماه‌ها، ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد. گزارش ایرنا، در ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه دیروز، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به‌روز گذشته به ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت نیم سکه بهار آزادی با ۱۰۰ هزار تومان کاهش برابر با پنج میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه هم با کاهش یک‌صد هزار تومانی به قیمت سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز در برابر دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان مبادله شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۲۷ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته شد. انس جهانی طلا نیز دیروز با کاهش نسبت به‌روز پنجشنبه گذشته به قیمت یک‌هزارم و ۷۸۷ دلار و ۸۵ سنت معامله شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.