انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
مراقب تله باش
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
عدالت یا عَداوت؟
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
واکسن می‌خریم
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 83105 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۰ - 00:13
ناگفته‌های ظریف از  :

ناگفته‌های ظریف از :

اشاره: محمدجواد ظریف از 24 مرداد سال 92 سکان‌دار وزارت امور خارجه کشور شد و توانست با مذاکرات نفس‌گیر با شش قدرت جهانی که 23 ماه به طول انجامید یکی از معاهدات ماندگار در تاریخ کشور (برجام) را به امضا برساند. معاهده‌ای بین‌المللی که علی‌رغم امتیازات فراوانش برای کشور، مخالفان سرسختی داشته و دارد. ظریف در تازه‌ترین گفت‌وگوی تفصیلی خود با یک رسانه داخلی (انتخاب) ناگفته‌هایی درمورد برجام، روابط شخصی‌اش با جو بایدن، تعهدات غیرعلنی دولت اصولگرای احمدی‌نژاد در حوزه هسته‌ای، فشار مخالفان دولت به عرصه سیاست خارجی و حمایت سردار سلیمانی از او بیان کرده است که گزیده‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

ضرورت تنش‌زدایی و پرهیز از تنش‌آفرینی
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشور در گفت‌وگو با انتخاب در پاسخ به تأثیر روابط شخصی‌اش با جو بایدن در روابط میان ایران و آمریکا در آینده گفت: «در دوران بایدن به طور حتم دولت آمریکا با جمهوری اسلامی مشکلاتی اساسی خواهد داشت، اما در دوران باراک اوباما نیز چنین بود. در دوران ریاست جمهوری اوباما روابط میان تهران و واشنگتن دوستانه نبود و سطحی از اختلاف میان طرفین وجود داشت، اما مقداری از تنش و تشنج غیرضروری میان دو طرف کم شده بود؛ در حالی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ تنش‌های میان آمریکا و ایران به مرحله اوج خود در 40 سال گذشته رسید. به نظر می‌رسد ضرورتی وجود ندارد این روند تداوم داشته باشد». ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت: «برای پیشرفت کشور ضروری است با جهان رابطه معقول داشته باشیم و تنش‌زدایی کنیم. همزمان، ضروری است برای پیشرفت و توسعه از تشنج‌آفرینی پرهیز کنیم و روابطی متعادل و فراگیر را در سراسر جهان داشته باشیم».

هرج‌ومرج در سیاست خارجی
وزیر خارجه کشورمان در ارتباط با اختلاف نظرات در حوزه سیاست خارجی گفت: «اینکه مجلسی داشته باشیم که صددرصد با دولت همسو نباشد، الزاماً مسئله بدی نیست، اما در حوزه سیاست خارجی و منافع ملی، ما یک مقداری، از مردم‌سالاری عبور کردیم و به هرج‌ومرج رسیده‌ایم... البته ما در ایران شخصیتی به عنوان مقام معظم رهبری داریم که کلیات مسائل سیاست خارجی و امنیت ملی باید به تأیید ایشان برسد، اما علی‌رغم این، شاهدیم که درواقع با (اظهاراتی) کل کشور را تخریب می‌کنیم. این لازمه‌اش این نیست که دولت و مجلس و نهادهای قدرتمند، همشان یکسان باشد. لازمه‌اش فقط این است که چارچوب‌هایی را رعایت کنیم؛ یعنی چارچوب منافع ملی را رعایت کنیم. درواقع، برای کوباندن یکدیگر، عزت ملی را خدشه‌دار نکنیم، برای کوباندن یکدیگر، احساس بی‌حیثیتی به مردم ندهیم.

گرا دادن برخی مخالفان دولت به آمریکا!
ظریف با اشاره به دولت محمود احمدی‌نژاد که دولت مقبول آحاد اصولگرایان بود، گفت: من از آقایان سؤال می‌کنم؛ در دولت اصولگرای آقای دکتر احمدی‌نژاد که در ابتدا به قول خودشان «End» اصولگرایی بود، چندبار چین و روسیه قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران را وتو کردند؟... فراموش نکنید که روسیه و چین به 6 قطعنامه شورای امنیت علیه ایران، ازجمله قطعنامه 1929 رأی مثبت دادند، اما در مقطع کنونی همین روسیه قطعنامه‌ای در ارتباط با یمن که اسم ایران در آن به صورت حاشیه‌ای مطرح شده بود را وتو کرد و چین رأی ممتنع داد... بعضی دوستان می‌روند و به آمریکا «گرا» می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید. ما که سکوت می‌کنیم، دلیل نمی‌شود که متوجه این گراها نیستیم. من کسی را متهم نمی‌کنم، ولی می‌دانم و خبرش را بهم می‌دهند که گفته‌اند این‌ها در قدرت نمی‌مانند و قدرت این‌ها چند روزه است... زمانی که مذاکرات ژنو را تمام کردیم، برخی دوستان در روزنامه‌هایشان نوشتند هیچ جا تعهد نشده که غنی‌سازی در خاک ایران باشد. به سابقه این روزنامه‌ها مراجعه کنید، موجود است. من به این‌ها گفتم آقا من از شما خواهش می‌کنم این بحث به ذهن آمریکایی نمی‌رسد، به آمریکایی‌ها این درس را ندهید. بعد از اینکه برجام حاصل شد و دیدند غنی‌سازی داخل ایران است، من به آقایان می‌گفتم به خارج گرا ندهید. خوب این‌ها مانع دیپلماسی می‌شود. به خارج گرا می‌دادند که آمریکا می‌تواند این کار یا آن کار را بکند.

اصولگرایان واقعیت‌ها را نمی‌گویند!
ظریف در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: وقتی وارد دولت شدیم، دیدیم آژانس می‌گوید ذخایر 20 درصدی شما از 200 کیلو فراتر رفته است؛ گفتیم مگر ما تعهدی روی ذخایر 20 درصدی داشتیم؟ بعد معلوم شد که یک توافق نانوشته وجود دارد که در مقابلش هیچی هم نگرفته بودند. در استانبول که راجع به 20 درصد صحبت کردند، در مقابل چه چیزی گرفتند؟ وقتی در تهران با ترکیه و برزیل توافق کردند، چه چیزی گرفتند، جز اینکه روسیه و چین به قطعنامه 1929 پیوستند؟ بحث زیاد است.

حمایت سردار سلیمانی از ظریف
وزیر خارجه در ارتباط با موضع سردار سلیمانی درباره برجام و اقدامات وزارت خارجه بیان داشت: واقعیت را می‌گویم؛ من برای سردار سلیمانی درد دل زیاد می‌کردم، از اینکه چرا انقدر به من فشار می‌آورند. من نمی‌گویم ایشان هیچ‌وقت برجام را تأیید کرد، اصلاً بحثمان این نبود. ایشان همیشه در مقابل درد و دل‌های من می‌گفتند باید تحمل کنی و تو کار خیلی مهمی داری انجام می‌دهی.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.