انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
کاهش 10 هزار تومانی نرخ ارز از پیامدهای زودهنگام پیروزی بایدن است
رویدادهای قبل و بعد از برجام نشان داد برخی به دنبال فشار بر مردم هستند
آیا نظامیان شانس رئیس‌جمهور شدن دارند؟
خسارت تبدیل شهرها به قبرستان سنگ‌ها!
قالیباف: آدرس مشکلات اقتصادی پاستور، بهارستان و میرداماد است نه میشیگان و آریزونا
خطر ظهور پوپولیسم!
تفاوت استراتژی دموکرات‌ها درباره ایران نسبت به جمهوری‌خواهان
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
مردم از شعارهای رئیس مجلس و نمایندگان چیزی گیرشان نمی‌آید
دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات و بحران‌ها را حل کند
ماجرای فهرست 20 نفره برای ریاست‌جمهوری 1400 چیست؟
بحران کرونا درسی برای زلزله احتمالی تهران
اقتصاد مسئله اول کشور است
ترور یک دانشمند برجسته ایرانی در آبسرد دماوند
تعامل با اروپا فرصتی برای لغو تحریم‌ها
موج محکومیت و اعتراض به ترور یک دانشمند هسته‌ای
ضرورت تقویت دیوارهای امنیتی کشور
برخی نمایندگان به جای رسیدگی به مسائل اساسی به دولت توهین می‌کنند
هشدار ایران به ترامپ
ناگفته‌های ظریف از :
پیامدهای انتخاب بایدن برای دنیا و ایران
واکنش مقامات و اصولگرایان به انتخاب بایدن
مجلس احساسی، ناپخته و سلیقه‌ای عمل می‌کند
نقش ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری ترامپ درباره ایران
آقای روحانی؛ اشتباه چهار سال پیش در ارتباط با انتخابات آمریکا را تکرار نکنید
مشکلات اقتصادی را متخصصان می‌توانند حل کنند، نه نظامیان
اجلاس آنلاین سازمان همکاری شانگهای به ریاست روسیه
از بین رفتن برجام با رفتار یک بام و دو هوای اصولگرایان
طعنه رئیس‌جمهور به مخالفان دولت
من در منزل صادق لاریجانی در آمل بازداشت شدم
تروریسم و مصونیت جهانی
پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده
دلایل روند کاهشی قیمت ارز، طلا و دیگر کالاها پس از انتخاب بایدن
خوش‌بینی و موانع روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن
سردار حسین دهقان کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود
پیروزی بایدن؛ تقویت اصلاح‌طلبان و بهبود اقتصادی
اصلاح‌طلبان از تردید تا حضور در انتخابات 1400
فرصت‌ها را مردم سوزانده‌اند یا مسئولان؟
ضرورت بازنگری در روابط ایران و آمریکا
روحانی دیکتاتور است!
چرا بهبود رابطه ایران و آمریکا سخت و دشوار شده است؟
علت ترور شهید فخری‌زاده ترس مخالفان ایران از احیاء برجام است
تمرکز بر رفع تحریم‌ها به‌جای نزاع‌های سیاسی
وضعیت قرمز برای مفسدین دستگاه قضا
آیا جو بایدن سیاست ایالات‌متحده در خاورمیانه را تغییر خواهد داد؟
تعامل با دنیا و تصویب لوایح FATF به رفع مشکلات کمک می‌کند
ضرورت نگاه مثبت به آمدن بایدن به جای ترامپ
راهکار قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تن دادن به نظرات متخصصان است
سایه سنگین قتل جمال خاشقچی بر اجلاس جی20 در عربستان
بیشتر
کد خبر: 83057 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۳ - 00:02
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
ستاره صبح در گفت‌وگو با علی بیگدلی، کارشناس روابط بین‌الملل بررسی کرد:

منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی

اشاره: سید علی کرمانی- ایران نخستین بار در دوران دولت ملی محمد مصدق، پس از آن در پی اشغال سفارت آمریکا (13 آبان 58) و در ادامه به دلیل پیشبرد برنامه هسته‌ای مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت. تحریم‌هایی که سفره مردم را کوچک کرد و انزوای جهانی را برای کشور به دنبال داشت. یکی از عاملان اصلی این تحریم‌ها تندروهای داخلی هستند که با رویکرد تهاجمی با دنیا امکان تعامل با جهان را کاهش داده‌اند. مجتبی ذوالنور که پیش از این خواستار اعدام رئیس‌جمهور شده بود در تازه‌ترین اظهار نظر گفته است: «برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند». در همین ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، نظر او را درباره اینکه چگونه می‌شود با دنیا تعامل و برجام را احیا کرد جویا شده است که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

تحریم ماحصل تقابل با دنیا
نخستین باری که ایران مورد تحریم قرار گرفت، به دوران دولت ملی دکتر محمد مصدق بازمی‌گردد که در پی مبارزه ملت ایران به رهبری مصدق در جهت ملی کردن صنعت نفت، دولت بریتانیا در اقدامی تقابلی ایران را تحریم اقتصادی کرد. پس از کودتای 28 مرداد سال 32 و انحلال دولت ملی و دموکراتیک محمد مصدق، تحریم‌ها علیه کشور برداشته شد، اما بار دیگر و پس از انقلاب سال 57 و به دنبال آن تسخیر سفارت آمریکا در تهران، تحریم‌های وسیعی علیه کشورمان وضع شد. با این حال مهم‌ترین تحریم‌هایی که تاکنون علیه ایران وضع شده به برنامه هسته‌ای بازمی‌گردد. فارغ از آنکه تاکنون چه بخش‌هایی از اقتصاد کشور تحریم شده و چه آثاری بر معیشت مردم و گردش چرخ اقتصاد کشور داشته، واکاوی رفتار اشخاص و جریان‌هایی که به انزوای ایران در جامعه جهانی و تشدید تحریم‌ها دامن می‌زنند حائز اهمیت است. مهم‌ترین جریانی که در این بین نامش مطرح است، جریان اصولگراست. فعالان این جریان طی چند دهه گذشته و به طرق مختلفی تقابل با دنیا را کلید زده‌اند که اوج آن به دولت‌های نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد بازمی‌گردد که تحریم‌ها و قطعنامه‌های ضد ایرانی را کاغذپاره می‌خواندند. کاغذ پاره‌هایی که البته بلای جان جامعه شد و سفره مردم را به اندازه‌ای کوچک کرد که بخش عمده‌ای از کشور را به زیر خط فقر برد.

ادعای تازه مجتبی ذوالنور
مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم ازجمله کسانی است که طی سال‌های گذشته و هر زمان کشور در آستانه لغو تحریم‌ها و تعامل با دنیا قرار گرفته، مواضعی تقابلی داشته است. او به پیروی از همفکران خود بارها گفته است که تحریم‌ها اثری بر اقتصاد کشور ندارد، اما از سوی دیگر دولت‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب را بابت تحریم‌ها سرزنش می‌کند. وی در تازه‌ترین اظهارات خود با بیان اینکه کسی در مجلس یازدهم مخالف برداشتن تحریم‌ها نیست، راه امتیازگیری از ایالات‌متحده را حفظ عزت و قدرت در مقابل این کشور دانست. البته او توضیح نداده است که مقصودش از حفظ عزت و قدرت چیست؟ چراکه او برجام را که به شهادت خود مقامات آمریکایی بیشترین فواید را برای ایران داشت، بی‌استفاده می‌داند و حتی آن را در صحن مجلس آتش می‌زند. به گزارش ایسنا، مجتبی ذوالنور در تذکری در جلسه علنی مجلس با متهم کردن دولت به پهن کردن فرش قرمز برای دشمن و امنیتی و سیاسی‌ترین کابینه بعد از انقلاب خواندن این دولت، اظهار کرد: «این را می‌دانید که اگر از موضع ضعف و سستی برخورد کنید، میدان امتیازگیری را از دست دادید و پیشاپیش زمینه امتیازگیری را برای دشمن فراهم کردید؟ شاعر درست گفته که اظهار عجز پیش ستمگر ابلهی است/ اشک کباب باعث طغیان آتش است». وی افزود: «به حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست، اما از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب‌نشینی نکنید و محکم بایستید». نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور مدعی شد: «یعنی چه که دوروبری‌های شما هر کدام در تمجید آمریکا و در حل این موضوع که می‌خواهیم تحریم‌ها را برداریم تمام حملات‌شان به نیروهای منتقد داخلی است؟ شما در امتیازگیری از طرف مقابل متمرکز شوید، نه اینکه مرتب فریاد ننه من غریب سر بدهید».

منافع ملی زیر سایه رفتارهای جناحی
در همین رابطه به سراغ یکی از صاحب‌نظران روابط بین‌الملل، دکتر علی بیگدلی رفته‌ایم تا از او بپرسیم چگونه می‌توان هم مخالف تحریم بود و هم تمام‌قد علیه تعامل با دنیا ایستاد؟ او در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «کشورها برای آنکه بتوانند سهم بیشتری در فضای بین‌المللی به خود اختصاص دهند، ناچار به تعامل با دنیا و همسایگان خود هستند». بیگدلی با گریز به بنیان فکری مسلط بر کشور طی چهار دهه گذشته معتقد است تئوری خلق مکتبی میان «کاپیتالیسم» و «سوسیالیسم» شکست خورده و دیگر نمی‌توان برای آن هزینه کرد. او ادامه این روند را برای موجودیت کشور خطرناک می‌داند و می‌گوید: «نرمش قهرمانانه که نتیجه‌اش برجام شد، کشور را از ذیل بند 7 منشور ملل متحد خارج کرد. امروز هم نیاز است تا این نرمش قهرمانانه با وسعتی بیشتر صورت گیرد». از بیگدلی درباره موانع سر راه تعامل با دنیا پرسیدیم و او با اشاره به رقابت‌های نابه‌جای جناحی در حوزه تأمین منافع ملی گفت: «متأسفانه یکی از مشکلات این است که جناح‌های سیاسی در داخل در حوزه تأمین منافع ملی که موضوعی فراجناحی است، جناحی رفتار کرده و هر یک می‌خواهد خودش حلال مشکلات باشد. به همین خاطر اکنون که دولت روحانی بر سر کار است، اصولگرایان تلاش می‌کنند تا دولت او در رفع مشکلات موفق نباشد». این صاحب‌نظر روابط بین‌الملل در پایان و با هشدار نسبت به وضعیت کنونی کشور اظهار داشت: «باید مراقب باشیم اگر مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 به اندازه انتخابات مجلس یازدهم و یا حتی بیشتر از آن پایین باشد، دولتی بر سر کار خواهد آمد که از پشتوانه مردمی برخوردار نخواهد بود و درنتیجه چانه‌زنی این دولت در برابر قدرت‌های جهانی دشوار خواهد شد».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.