انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 83052 | تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۲ - 00:11
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
ستاره صبح واکنش‌ها به سخنان علم‌الهدی درباره انتخابات آمریکا را بررسی می‌کند

آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟

اشاره: سید احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد روز جمعه در خطبه نمازجمعه خود که به صورت مجازی ایراد کرد، به افرادی که پیروزی جو بایدن را فرصت قلمداد می‌کنند حمله کرد و گفت: «آنانی که جریان تحول انتخاباتی آمریکا را فرصت می‌دانند، یا واقعاً نادان و ناآگاه هستند (نه یک نادان و ناآگاه معمولی، نادان و ناآگاهی که جهل‌شان یک جهل مرکب است و از این‌ها جاهل‌تر وجود ندارد) و اگر این نیستند، خائن و خیانت‌کار هستند، در مقام خیانت به ملت». این اظهارات امام‌جمعه مشهد در شرایطی مطرح شد که نه‌تنها بسیاری از مسئولان، نخبگان سیاسی، دانشگاهیان، اصحاب رسانه و مطبوعات و خبرگزاری‌ها نسبت به انتخاب جو بایدن در آمریکا واکنش مثبت نشان دادند و مهم‌تر این‌که رئیس‌جمهور و وزیرخارجه هم به تغییر قدرت در آمریکا چراغ سبز نشان دادند، بلکه گروه‌هایی از مردم هم که به‌طور مداوم و بی‌سابقه اخبار انتخابات آمریکا را رصد می‌کردند، به رفتن ترامپ و انتخاب بایدن روی خوش ‌نشان دادند و این موضوع (در کنار خبر ساخت واکسن کرونا) بر کاهش قیمت بازارها مانند ارز، طلا و دیگر کالاها در ایران تأثیر گذاشت که همچنان ادامه دارد. ضمن آن‌که براساس نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) ۳۶.۷ درصد از شهروندان ایرانی که از جریان انتخابات آمریکا مطلع بودند، پیروزی بایدن را برای خود و کشور بهتر از ترامپ می‌دانستند. پرسش این است که آیا این درصد قابل‌توجه از ایرانیان، ازنظر سید احمد علم‌الهدی، جاهل و خائن هستند؟ دراین‌ارتباط محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا و عباس عبدی، فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب در یادداشت‌هایی جداگانه به‌نقد سخنان روز جمعه امام‌جمعه مشهد پیرامون انتخابات آمریکا و احتمال مذاکره پرداختند و از سخنان وی انتقاد کردند. همچنین ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل دادگستری به اظهارات امام جمعه مشهد پرداخته است که در همین صفحه می‌خوانید.

ستاره صبح-

احمد علم الهدی امام‌جمعه مشهد روز جمعه از افرادی که پیروزی بایدن را «فرصت» می‌دانند، به‌شدت انتقاد کرد و گفت: «آنانی که جریان تحول انتخاباتی آمریکا را فرصت می‌دانند، یا واقعاً نادان و ناآگاه هستند، نه یک نادان و ناآگاه معمولی، نادان و ناآگاهی که جهلشان یک جهل مرکب است و از این‌ها جاهل‌تر وجود ندارد و اگر این نیستند، خائن هستند، خیانت‌کار هستند و در مقام خیانت به ملت، آمدند تحول در انتخابات آمریکا را به‌عنوان فرصت معرفی می‌کنند و سرنوشت و مقدرات این ملت را برای مرتبه دیگر به فسادی بکشند که از این روزی که در فشار اقتصادی هستیم، خیلی بدتر باشد.» وی همچنین در بخش دیگری از این خطبه افزود: «این‌که شما فکر کنید در انتخابات آمریکا، جمهوری‌خواهان رفتند و دموکرات‌ها آمدند، این فرصت برای ما نیست، هیچوقت آمریکا برای ما فرصت نبوده، جز عداوت، جز دشمنی در تمام طول زندگی انقلابی ما و حتی در دوران قبل از انقلاب ما، هر جریانی که روی کار بوده، حکومت و دولتمردی آمریکا به دست هرکه بوده، جز جنایت و ستم از آمریکا به این مملکت و کشور چیزی نرسیده است، با هر دولت و شخصی، آمریکا جز جنایت، رذالت، سنگدلی و سختی چه در حکومت دموکرات‌ها و چه جمهوری‌خواه‌ها، چیز دیگری برای ما ندارد؛ در حقیقت آمریکا چنین موجودی است نه این که فکر کنید تنها یک تحول انتخاباتی در آمریکا به وجود آمد، این را به‌عنوان فرصت ببینند و بروند دنبال این فرصت و یک عده هم بگویند فرصت‌سوزی نکنید!»

نسبت جهالت و خیانت
محمد مهاجری، فعال اصولگرا، در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «آقای علم الهدی! من مانند شما، دیگران را جاهل و خائن نمی‌دانم» با درج نکاتی نوشت: (1) لفظ حضرت ایشان اطلاق دارد به همه افرادی که نتیجه انتخابات امریکا را فرصت می‌دانند؛ یعنی ایشان هیچ استثنائی هم برای آن قائل نشده‌اند و حتی افراد معتقد به‌نظام و مصلحت‌ها را هم منها نکرده‌اند. به همین دلیل، نویسنده این سطور نیز خود را مخاطب ایشان می‌داند که او را «دچار نادانی و جهل مرکب» یا «خیانت» خوانده است. (2) بنده هم مانند جناب آقای علم الهدی در حوزه سیاست بین‌الملل درس نخوانده‌ام و ازاین‌جهت با ایشان هم‌ترازم اما مدعی هستم در مورد نتیجه انتخابات امریکا نادان نیستم. از حضرت ایشان تقاضا می‌کنم ده استاد روابط بین‌الملل که مورد تأیید خودشان هستند معرفی کنند، تا هر دو باهم در برابر آن اساتید، زانو بزنیم و سوادمان را عرضه کنیم و حق قضاوت درباره دانایی یا نادانی را به آن‌ها بسپاریم. (3) جناب علم الهدی راه دیگری را هم بازکرده‌اند و گفته‌اند مخاطبان ایشان اگر نادان نباشند خائن‌اند. لابد ایشان می‌دانند وقتی چنین بیانی از فردی در طراز ایشان (که مقام قضایی نیستد) صادر می‌شود، در حد افتراست. آیا ایشان می‌پذیرد که اگر ثابت نشد مخالفان نظر ایشان (در مورد فرصت دانستن نتیجه انتخابات امریکا) خیانت‌کارند، همین اتهام از طرف مقابل وارد شود و معاذالله ایشان را خائن بخوانند؟ قطعاً فردی چون من به دلیل همان آموزه‌های شرعی که بارها از منبرهای ایشان شنیده‌ام، چنین بی‌تقوایی را انجام نمی‌دهد. همان‌طور که اگر اساتید مورداشاره در بالا به جهل حضرتشان گواهی دهند جرات نمی‌کنم صفتی مشابه جاهل و حتی رقیق‌تر از آن را به ساحتشان نسبت دهم. (4) مقولاتی نظیر انتخابات امریکا ، موضوعات نظری است و هر فردی می‌تواند دیدگاه خود را بیان کند و تصمیم نهایی در این موارد با نظام جمهوری اسلامی است و رفتارهایی مانند نیت خوانی که از طرف آقای علم الهدی سر می‌زند، کما فی السابق، نتیجه‌ای جز وهن جایگاه عزیزی چون ایشان را به همراه ندارد.

تبعیض ریشه توهین
همچنین عباس عبدی در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «تبعیض ریشه توهین» نوشت: دیدم آقای مهاجری از فعالان اصولگرا نقدی به سخنان آقای علم‌الهدی نوشته است چون خودشان را مخاطب آن سخن دانسته‌اند. ولی به نظرم مشکل جای دیگری است. ایشان در این سطح از منطق، اظهارات زیادی دارند و اتفاقاً هدف از بیان این سنخ از سخنان بازنشر بیشتر و شهره شدن گوینده آن است که می‌شود و من هم آن را در اینجا بازنشر کردم!! بیان این نوع سخنان تا وقتی‌که موجب توهین و اتهام نشده مشکلی ندارد و برای خوانندگان جذابیت‌های خاص خود را دارد که فراوان است. کسانی هم در تهران و شهرهای دیگر هستند که سخنان مشابه می‌گویند و به‌سرعت بازنشر می‌شود. ولی هنگامی‌که به توهین و اتهام زنی می‌رسد دیگر نمی‌توان مسئله را به درک و آگاهی گوینده ارجاع داد بلکه به وجود تبعیض در سازوکارهای حقوقی مربوط می‌شود. اگر یک شهروند عادی چنین اظهاراتی را علیه آنان کند فوری رسیدگی و مجازات می‌شود ولی آنان مصون هستند و این تبعیض خطرناک‌تر از اصل این بیان است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.