انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
صعود بورس؛ سقوط طلا
رکود قیمت ارز و طلا؛ صعود شاخص بورس
استراتژی صنایع بزرگ در شرایط سخت
چرایی ناکارآمدی نظام‌مهندسی کشاورزی
گسترش معنادار فقر و گرسنگی درجهان
روند کاهشی نرخ ارز و طلا در بازار
پس‌لرزه انتخابات ریاست جمهوری بر بازارها
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
تجمع سهامداران بورس مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار
سقوط آزاد دلار و سکه
در بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه گذشت؟
واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به سخنان رئیس مجلس
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
کرونا می‌رود، ما می‌مانیم و به دوران کرونا خواهیم خندید
آیا صعود بورس ادامه دارد؟
شاخص بورس در مدار صعود
ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و رفاه مردم ، برنامه وزارت نفت است
افزایش شکاف طبقاتی
پیامد دلاریزه شدن اقتصاد
حمایت از معیشت خانوارها در محدودیت‌ها
کوچک شدن کیک اقتصاد
تأمین ارز برای کالاهای انباشته‌شده در گمرکات مشروط به درآمد ارزی است که این موضوع خارج از اختیارات بانک مرکزی است
بیشتر
کد خبر: 83026 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۲۷ - 23:58
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
گزارش

تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس

اشاره: تداوم کاهش قیمت دلار و سکه باعث شد که شاخص بورس برای چهارمین روزبه روند صعودی خود ادامه دهد و همچنان سبزپوش باشد. از سوی دیگر بازار مسکن و خودرو با افزایش تعداد فروشندگان و کاهش خریدار مواجه است و بازار مسکن و خودرو دچار رکود شدید شده است. در ادامه جزییات وضعیت قیمت‌ها در بازار را می‌خوانید.

ستاره صبح-

کاهش قیمت دلار 
روز گذشته نوسان نرخ ارز قیمت دلار رابین کانال‌های ۲۵ و ۲۶ هزار تومان تغییر داد.
هر دلار آمریکا ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه - ۲۷ آبان در صرافی‌های رسمی بانکی به نرخ ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری و به قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته می‌شود.
هر یورو نیز  ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری و ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود. 

سکه کف مقاومتی را شکست 
سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز سه‌شنبه با کاهش قیمت نسبت به ظهر دیروزه ارزش ۱۱ میلیون و ۹۰۰ تومان معامله شد.
به گزارش خبر آنلاین، در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه دیروز، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به دیروزه ۱۱ میلیون و ۹۰۰ تومان رسید، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با کاهش ۱۰۰ هزارتومانی، ۱۱ میلیون تومان و ۷۰۰ تومان معامله شد.همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی به ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه به ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شد.در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار، به مبلغ یک‌میلیون و ۱۵۶ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته شد. انتظار می‌رفت دیروز قیمت سکه با تغییر کانال همراه شود اما رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی مانع از تحقق این امر شد. هراس از کاهش بیشتر قیمت در روزهای اخیر عرضه سکه به بازار را با افزایش روبرو کرده است.

بورس سبز شد
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز در یک‌روند رو به رشد ۲۳ هزار و ۱۱۰ واحد افزایش یافت. به گزارش خبر آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران که این هفته روند رو به رشد را در پیش‌گرفته، امروز هم رو به افزایش بود، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات دیروز با افزایش ۲۳ هزار و ۱۱۰ واحد به رقم یک‌میلیون و ۲۹۶ هزار و ۹۵۶ واحد رسید. همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن با افزایش ۴ هزار و ۵۹۵ واحد به رقم ۳۷۴ هزار و ۷۴۴ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۹۳۰ هزار میلیارد تومان رسید. دیروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۱۰.۲ میلیارد سهام حق ‌تقدم و اوراق مالی در قالب یک‌میلیون و ۱۶۷ هزار معامله و به ارزش ۱۱ هزار و ۶۹۴ میلیارد تومان دادوستد کردند.

نقشه معاملات بورس تهران
اگر ارزش معاملات فرابورس را هم در نظر بگیریم که بیش از ۷ میلیون ۹۱۳ هزار میلیارد تومان رسید مجموع ارزش بورس و فرابورس به بیش از ۱۹ هزار و ۴۰۰میلیارد تومان رسید. دیروز همه شاخص‌های بورس به جزء شاخص بازار دوم مثبت و رو به رشد بودند، به‌گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت سهام با معیار وزنی ـ ارزشی هرکدام ۱.۸ درصد نسبت به‌روز قبل رشد داشتند. همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هر یک ۱.۲ درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور ۲.۳ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۳.۷ درصد افزایش یافت اما شاخص بازار دوم که معاملات عمده در آن انجام می‌شود ۰.۶۸ درصد کاهش یافت.

رکود در بازار مسکن 
یک کارشناس اقتصاد مسکن بابیان اینکه در مقطع کوتاهی قیمت خانه به ثبات می‌رسد، ادامه این وضعیت را مشروط به کنترل نقدینگی، ثبات نرخ تورم و افزایش ساخت‌وساز دانست و گفت: اگر این اقدامات انجام نشود رکود مسکن مدت زیادی طول نخواهد کشید. حسن محتشم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل کاهش نرخ ارز، اقدام برای فروش مسکن افزایش‌یافته و درواقع بازار دچار هیجان شده است. این استنباط وجود دارد که با افزایش درآمدهای ارزی، نرخ دلار کاهش می‌یابد و این می‌تواند به تثبیت قیمت کالاها یا حتی کاهش نسبی آن‌ها ازجمله مسکن منجر شود. اقتصاد ایران بیش از آنکه متأثر از شرایط بین‌المللی باشد، تحت تأثیر تصمیمات داخلی قرار دارد. دولت‌ها در ایران معمولاً دو تا سه سال نرخ ارز را ثابت نگه می‌دارند اما سپس به دلیل خلق اسکناس، تورم افزایش می‌یابد و ارزش پول ملی به نسبت ارزهای خارجی کاهش پیدا می‌کند. این چرخه در طی سال های پس از انقلاب ادامه داشته و بعید است که در دوره فعلی تکرار نشود. عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران بابیان این‌که در حال حاضر بازارها در انتظار تحولات اقتصادی با رکود و مقداری ثبات قیمت‌ها مواجه شده‌اند گفت: درصورتی‌که نرخ ارز کاهش یابد، کالاهایی که به ارز وابستگی دارند با افت قیمت مواجه می‌شوند. احتمالاً برای مدتی قیمت مسکن نیز به ثبات می‌رسد اما این وضعیت برای مدت طولانی ادامه نمی‌یابد؛ زیرا همواره تورم در ایران ادامه‌دار بوده و بعید است که این روند متوقف شود.محتشم، راهکار ساماندهی بازار مسکن را اصلاحات درون بخشی و برون بخشی در این حوزه دانست و گفت: راه‌حل درون بخشی مسکن، افزایش ساخت‌وساز است که چشم‌انداز روشنی ندارد. با توجه به تغییرات مداوم نرخ نهاده‌های ساختمانی، سازندگان ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن را نمی‌پذیرند و این مسئله به افت شدید تولید مسکن منجر شده است. موضوع بیرونی و مهم دیگر به ثبات اقتصاد کلان مربوط می‌شود که نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت دارد.وی تصریح کرد: از طرف دیگر بروکراسی اداری پیچیده دست و پای سازندگان را بسته است. دستگاه‌های خدمات رسان مثل بیمه، مالیات، آب، برق و گاز آن‌قدر فرآیند تولید مسکن را برای فعالان حوزه مسکن سخت کرده‌اند که سازندگان عطای اجرای پروژه را به لقایش می‌بخشند.

عرضه ملک افزایش یافت
درحالی‌که بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که قیمت‌ها در بازار مسکن در آستانه تعدیل است، معامله‌گران زمین و ملک در اطراف تهران تکاپوی تازه‌ای را برای رونق معاملات در بازار آغاز کرده‌اند.  به گزارش خبر آنلاین، افزایش قیمت زمین و مسکن در کشور طی دو سال اخیر و البته رشد شدید قیمت مسکن در تهران طی این مدت سبب شده است، قیمت بسیاری از زمین‌های اطراف تهران با رشدهای فزاینده روبرو شود.  این رشد فزاینده قیمت‌ها البته تهدیدی جدی برای منابع طبیعی، کشاورزی و محیط‌زیست اطراف کلان‌شهر تهران محسوب می‌شود چراکه قیمت‌ها در این بازار روندی عجیب و افزایشی را تجربه کرده و همین امر بسیاری از زمین‌خواران را به اطراف تهران نظیر دماوند، آبسرد، فیروزکوه و حتی شهرهای اطراف تهران در کرج و هشتگرد و پردیس و پرند و ... کشیده است. هرچند هنوز نشانه‌ای از کاهش قیمت مسکن در تهران آشکارنشده و معامله‌گران افزایش تعداد فروشندگان را نشانه‌ای از تعدیل قیمت‌ها در آینده می‌دانند اما در اطراف تهران، تخفیف‌های بزرگ کلید خورده است .   حالا اما در این شرایط تخفیف‌های بالا در بازار ملک در اطراف تهران کلید خورده است، فرهادی،یکی از مشاوران املاک در این منطقه با تأکید بر اینکه ویلاهایی باقیمت‌های دو میلیارد در هفته اخیر با سیصد میلیون تومان تخفیف به بازار عرضه‌شده است، از رکود قابل‌توجه بازار خبر داد.  برخی آگهی‌دهندگان نیز با استفاده از عبارت‌های پول لازم و فروش فوری و تخفیف ویژه و به قیمت رسیده تلاش دارند هر چه زودتر ملک‌های روی دست مانده را رد کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.