انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کاهش 10 هزار تومانی نرخ ارز از پیامدهای زودهنگام پیروزی بایدن است
رویدادهای قبل و بعد از برجام نشان داد برخی به دنبال فشار بر مردم هستند
تفاوت استراتژی دموکرات‌ها درباره ایران نسبت به جمهوری‌خواهان
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
خسارت تبدیل شهرها به قبرستان سنگ‌ها!
قالیباف: آدرس مشکلات اقتصادی پاستور، بهارستان و میرداماد است نه میشیگان و آریزونا
مردم از شعارهای رئیس مجلس و نمایندگان چیزی گیرشان نمی‌آید
پیامدهای ناگوار نتیجه انتخابات آمریکا برای مردم ایران
آیا نظامیان شانس رئیس‌جمهور شدن دارند؟
وضعیت کرونا وحشتناک شده است
شوک بر بازارهای نفت در صورت پیروزی بایدن
درگذشت قاضی حداد براثر کرونا
هشدار ایران به ترامپ
71 شهر کشور در محاصره کرونا
پیامدهای انتخاب بایدن برای دنیا و ایران
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
ماجرای فهرست 20 نفره برای ریاست‌جمهوری 1400 چیست؟
دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات و بحران‌ها را حل کند
واکنش مقامات و اصولگرایان به انتخاب بایدن
مجلس احساسی، ناپخته و سلیقه‌ای عمل می‌کند
خطر ظهور پوپولیسم!
جو بايدن و امکان مذاکره با ايران
سیاست رئیس‌جمهور بعدی آمریکا درباره ایران چیست؟
آقای روحانی؛ اشتباه چهار سال پیش در ارتباط با انتخابات آمریکا را تکرار نکنید
مشکلات اقتصادی را متخصصان می‌توانند حل کنند، نه نظامیان
اجلاس آنلاین سازمان همکاری شانگهای به ریاست روسیه
از بین رفتن برجام با رفتار یک بام و دو هوای اصولگرایان
پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده
بحران کرونا درسی برای زلزله احتمالی تهران
خوش‌بینی و موانع روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن
انتخابات1400 را از قهر مردم نجات دهید
اصلاح‌طلبان از تردید تا حضور در انتخابات 1400
دلایل روند کاهشی قیمت ارز، طلا و دیگر کالاها پس از انتخاب بایدن
پیروزی بایدن؛ تقویت اصلاح‌طلبان و بهبود اقتصادی
فرصت‌ها را مردم سوزانده‌اند یا مسئولان؟
نقش ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری ترامپ درباره ایران
من در منزل صادق لاریجانی در آمل بازداشت شدم
آیا جو بایدن سیاست ایالات‌متحده در خاورمیانه را تغییر خواهد داد؟
تمرکز بر رفع تحریم‌ها به‌جای نزاع‌های سیاسی
اقتصاد مسئله اول کشور است
طعنه رئیس‌جمهور به مخالفان دولت
ضرورت نگاه مثبت به آمدن بایدن به جای ترامپ
تعامل با دنیا و تصویب لوایح FATF به رفع مشکلات کمک می‌کند
هشدارهای تکان‌دهنده رئیس سازمان نظام پزشکی درباره فاجعه کرونا در کشور
راهکار قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تن دادن به نظرات متخصصان است
کدام کلید می‌تواند قفل بحران کرونا را باز کند؟
داوود فیرحی و مسئله دولت در ایران
نقش کارتل‌های اقتصادی و شیوع کرونا بر نتیجه انتخابات آمریکا؛ برنده ترامپ یا بایدن؟
بدون تعطیلی شهرها، نمی‌توان موج هجومی کرونا را کنترل کرد
هشدار درباره 60روز پیش رو برای ایران و خاورمیانه
بیشتر
کد خبر: 82983 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۲۴ - 00:21

ستاره صبح-رئیس‌جمهور در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت به انتخاب جو بایدن در انتخابات آمریکا چراغ سبز نشان داد و گفت: «از هر امکانی که برای برداشتن تحریم‌ها به وجود آید استفاده خواهیم کرد و هیچ‌کس حق ندارد فرصت سوزی کند». پرواضح است که خطاب روحانی به مخالفان مذاکره با آمریکا و مخالفان معاهده برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) است که در روز 23 تیر 1394 بین ایران و شش قدرت جهانی به امضا رسید و فصل نو در روابط جمهوری اسلامی با جهان گشود. درعین‌حال در سال‌های 94، 95 و 96 ملت از مواهب این معاهده که رشد اقتصادی مثبت بود بهره‌مند شد. روی کار آمدن ترامپ در روز 5 بهمن 1395 به‌تدریج شرایط را به ضرر ایران تغییر داد؛ علت این بود که ترامپ خواستار مذاکره بر سر برجام بود؛ اما ایران زیر بار نرفت. پس‌ازآن به گفته رئیس‌جمهور تحریم‌های شدید بر دوش مردم سوار شد. پرسش این است که نمی‌شد از این اتفاق پیشگیری کرد؟ نویسنده در این نوشتار به سه موضوع مهم می‌پردازد که اگر در دولت کنونی حل نشود، ممکن است وضع در آینده برای مردم بدتر از امروز شود.
اول، انتخابات ایالات‌متحده است. ساختار انتخاباتی آمریکا دموکراتیک است. علتش این است که انتخابات به‌صورت متمرکز برگزار نمی‌شود؛ بلکه انتخابات توسط ایالت‌ها و با قوانین انتخاباتی هر ایالت برگزار می‌گردد. رأی‌دهندگان علاوه بر رأی حضوری، پیش از روز انتخابات می‌توانند به‌صورت پستی رأی دهند و امضای آن‌ها قابل‌تشخیص و تطبیق است. بنابراین این‌که دونالد ترامپ ادعا می‌کند در این روش تقلب شده، کاملاً بی‌اساس است. نکته مهم این است که پیشینه ایالات‌متحده نشان می‌دهد که بیشتر مردم آمریکا دموکرات هستند تا جمهوری‌خواه؛ اما در انتخابات، جمهوری خواهان مشارکت حداکثری دارند ولی مشارکت دموکرات‌ها حداقلی است. اتفاقی که در انتخابات روز سه‌شنبه سوم نوامبر (13 آبان) افتاد این بود که دموکرات‌ها شامل طبقه متوسط، کارگران، زنان، سیاه‌پوستان، دانشگاهیان، فرهنگیان و... احساس خطر کردند و برای این‌که یک فرد متقلب، کاباره دار، تاجر و... را از اریکه قدرت پایین بکشند، به میدان آمدند و بیشتر به‌صورت پستی رأی دادند تا حضوری. رفتار انتخاباتی آمریکایی‌ها تا حدودی مشابه رأی‌دهندگان ایران است. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که اصولگراها همواره به‌صورت حداکثری در میدان انتخابات حضور پیداکرده‌اند، اما اصلاح‌طلبان هرگاه احساس خطر کرده‌اند، هجومی به میدان آمده‌اند. بنابراین ادعای تقلب توسط ترامپ در آمریکا دروغ است و رئیس‌جمهور آینده آمریکا، جو بایدن خواهد بود. در این شرایط لازم است دریچه گفت‌وگو با بایدن و دولتش گشوده شود.
دوم، بازتاب انتخابات آمریکا در ایران است. از روز پنج‌شنبه دو هفته قبل که مشخص شد بایدن از ترامپ پیش است، روند کاهشی بازار ارز، طلا، خودرو، مواد غذایی و... آغاز شد. اصلاح‌طلبان به دلیل کنار رفتن ترامپ به این انتخابات چراغ سبز نشان دادند؛ اما اصولگراها تمام‌قد به آمریکاستیزی خود ادامه می‌دهند. در همین ارتباط، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل از رفتن ترامپ ناراحت هستند؛ زیرا حضور او در کاخ سفید یک فرصت تاریخی برای اسرائیل به شمار می‌رفت. در مقابل باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و حال جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا که قبلاً هشت سال معاون اول اوباما بوده، میانه خوبی با اسرائیل و عربستان نداشته و ندارد. اوباما پیش‌تر گفته بود ایران و عربستان باید یاد بگیرند با یکدیگر در منطقه فعالیت داشته باشند. از همین رو عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل و آی‌پک (لابی صهیونیستی در آمریکا) نگران بازگشت آمریکا به برجام هستند. شگفت این‌که در ایران هم عده‌ای باافتخار با برجام مخالفت می‌کنند، معاهده برجام را در صحن علنی مجلس آتش می‌زنند و به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله می‌کنند!
سوم، فرصت سوزی‌ای است که رئیس‌جمهور به‌درستی روی آن انگشت گذاشت. پرسش این است که آیا مردم فرصت‌های پیش‌آمده برای بهبود رابطه با غرب و ایالات‌متحده را سوزانده‌اند یا مسئولان؟! باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا هشت سال به زبان فارسی عید نوروز را به ایرانیان تبریک گفت. پیش از آن در سال 2000 بیل کلینتون، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بر سر راه سید محمد خاتمی قرار گرفت تا باب گفت‌وگو را بگشاید و وزیر خارجه‌اش، مادلین آلبرایت بابت دخالت ایالات‌متحده در کودتای 28 مرداد از ملت ایران عذرخواهی کرد. سال گذشته هم مقامات فرانسه، ژاپن، آلمان، پاکستان و... تلاش کردند تا میان تهران و واشنگتن میانجیگری کنند. در اجلاس سال 2019 مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با پیشنهاد مشخص، قصد میانجیگری داشت، اما حسن روحانی و محمدجواد ظریف از مذاکره طفره رفتند. آیا این موارد برشمرده شده، فرصت سوزی نبوده است؟ در عالم سیاست بهتر است گذشته را فراموش و به آینده فکر کرد. آقای روحانی! شما منتخب مردم هستید و 24 میلیون ایرانی در سال 96 به شما رأی داده‌اند. پس به پشتوانه رأی مردم، پیش‌قدم تنش‌زدایی با رئیس‌جمهور آینده ایالات‌متحده شوید و نگذارید وضع مردم ایران بدتر ازآنچه هست، بشود.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.