انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82940 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۱۸ - 00:41
سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد
سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد

سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد

اشاره: انتخابات حساس و جنجالی ریاست جمهوری آمریکا رکورد بیش از یک قرن اخیر ازنظر میزان حضور واجدان شرایط رأی‌دهی (140میلیون نفر معادل 80درصد) و تعداد آرای مردمی را شکست؛ سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد. درحالی‌که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های سرنوشت‌ساز روز گذشته همچنان ادامه یافت، تازه‌ترین اطلاعات از پنسیلوانیا حاکی است که ۲۰ رای الکترال این ایالت از آن بایدن شده و او رئیس جمهوری منتخب آمریکاست. جو بایدن در ایالت‌های جورجیا و نوادا هم مقابل رقیب جمهوری‌خواه خود پیشتازی می‌کند و امید دارد تا با کسب بیش از ۳۰۰ رای الکترال راهی کاخ سفید شود. جو بایدن بامداد شنبه در یک سخنرانی بابیان این‌که در مسیر پیروزی قرار دارد، خواستار صبوری و حفظ آرامش شد. در مقابل، کمپین انتخاباتی ترامپ و شخص وی با طرح شکایاتی در دادگاه خواستار متوقف شدن شمارش آرا شده‌اند. تیم او تأکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان آغاز و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن و تیم او اما می‌گویند تمام آرا باید شمارش شوند.

ستاره صبح-

با ادامه شمارش آرای غیابی در ایالت پنسیلوانیا، جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات آمریکا روز جمعه در این ایالت پیش افتاد و به‌تدریج فاصله خود را از رئیس‌جمهور این کشور بیشتر کرد. با شمارش ۹۸ درصد آرای پنسیلوانیا فاصله آقای بایدن از دونالد ترامپ اکنون به نزدیک ۲۰ هزار رأی رسیده است. اگر او در این ایالت برنده شود رئیس‌جمهور خواهد شد. آقای بایدن پیش‌تر در ایالت جورجیا، دیگر ایالت کلیدی در این انتخابات که آرا در آن نزدیک بوده، هم از دونالد ترامپ سبقت گرفت. اختلاف این دو در جورجیا اکنون حدود چهار هزار رأی است و براساس قوانین ایالتی بازشماری باید انجام شود.

انتخابات ناتمام!
در همین حال کمپین آقای ترامپ گفت: «انتخابات هنوز تمام نشده.» مت مورگان وکیل کمپین آقای ترامپ بدون ارائه شواهد ادعا کرد که برگه‌های رأی در جورجیا «به‌طور نامناسبی درو شده» و اینکه ناظران انتخابات در جورجیا «دسترسی مؤثری» به شمارش نداشته‌اند. آقای ترامپ بعداً در بیانیه‌ای گفت: «از ابتدا گفته‌ایم که همه آرای قانونی باید شمارش شود و همه آرای غیرقانونی نباید شمارش شوند، بااین‌حال دمکرات‌ها همه‌جا در برابر آن مقاومت می‌کنند.» او اضافه کرد: «ما همه جنبه‌های قانونی این فرآیند را دنبال می‌کنیم تا اعتماد مردم آمریکا به دولت را تضمین کنیم. من هرگز از نبرد برای شما و کشور دست نمی‌کشم». یک مقام ارشد دولت ترامپ به شبکه سی‌بی‌اس گفته است که آقای ترامپ در صورت اعلام پیروزی جو بایدن قصد ندارد شکست را بپذیرید. البته یک دستیار آقای بایدن به شبکه سی‌بی‌اس گفت که هرچند آقای بایدن در مورد وضعیت انتخابات صحبت می‌کند اما اعلام پیروزی نخواهد کرد.

وضعیت رقابت پنسیلوانیا
آقای بایدن تا اینجا ۲۵۳ رأی در کالج انتخاباتی جمع کرده و رأی آقای ترامپ در این سیستم ۲۱۴ است. برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رأی نیاز است. برخی سازمان‌های خبری شمار آرای کالج الکتورال آقای بایدن را بالاتر می‌گیرند چون او را برنده انتخابات آریزونا پیش‌بینی می‌کنند؛ اما بی‌بی‌سی فاصله دو نامزد در این ایالت را کمتر از آن می‌داند که یک نفر را پیروز اعلام کند. پنسیلوانیا، زادگاه آقای بایدن، ۲۰ رأی در کالج انتخاباتی دارد. اگر او در آنجا برنده شود به ۲۷۳ رأی دست خواهد یافت که بیشتر از حدنصاب لازم است. مقام‌های انتخاباتی در آنجا می‌گویند که شمارش باقی آرا - حدود ۱۱۰ هزار - ممکن است چندین روز طول بکشد. پنسیلوانیا همیشه یکی از عرصه‌های نبرد سیاسی بوده است. این ایالت در شش انتخابات پیاپی به دمکرات‌ها رأی داد اما در سال ۲۰۱۶ از دونالد ترامپ حمایت کرد.
فاصله کم در جورجیا
در جورجیا با شمارش ۹۹ درصد آرا آقای بایدن حدود چهار هزار رأی بیشتر دارد. وزیر امور ایالتی جورجیا که مسئول انتخابات است گفت به دلیل فاصله کم بازشماری انجام خواهد شد. جورجیا به‌طوری سنتی به جمهوری خواهان گرایش دارد و از ۱۹۹۲ هیچ دمکراتی موفق به کسب آرای الکتورال آن نشده است. تیم حقوقی آقای ترامپ می‌گوید چالش‌های حقوقی و بازشماری‌ها در برخی ایالات به نفع آن‌ها خواهد بود. باب بائر، وکیل کمپین بایدن، در مقابل گفته که شکایات تیم ترامپ ازنظر حقوقی «بی‌ارزش» است. اختلاف آرای دو نامزد همچنین در نوادا و کارولینای شمالی هم نزدیک‌تر از آن است که کسی در آن از سوی سازمان‌های خبری برنده اعلام شود. آقای ترامپ برای پیروزی باید علاوه بر پنسیلوانیا سه ایالت باقی‌مانده دیگر را هم ببرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.