انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
صعود بورس؛ سقوط طلا
رکود قیمت ارز و طلا؛ صعود شاخص بورس
استراتژی صنایع بزرگ در شرایط سخت
چرایی ناکارآمدی نظام‌مهندسی کشاورزی
گسترش معنادار فقر و گرسنگی درجهان
روند کاهشی نرخ ارز و طلا در بازار
پس‌لرزه انتخابات ریاست جمهوری بر بازارها
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
سقوط آزاد دلار و سکه
تجمع سهامداران بورس مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار
در بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه گذشت؟
کرونا می‌رود، ما می‌مانیم و به دوران کرونا خواهیم خندید
واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به سخنان رئیس مجلس
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
آیا صعود بورس ادامه دارد؟
شاخص بورس در مدار صعود
افزایش شکاف طبقاتی
پیامد دلاریزه شدن اقتصاد
ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و رفاه مردم ، برنامه وزارت نفت است
حمایت از معیشت خانوارها در محدودیت‌ها
کوچک شدن کیک اقتصاد
تأمین ارز برای کالاهای انباشته‌شده در گمرکات مشروط به درآمد ارزی است که این موضوع خارج از اختیارات بانک مرکزی است
قیمت دلار و طلا در سرازیری
بیشتر
کد خبر: 82937 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۱۷ - 00:16
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
در واکنش به انتخابات آمریکا صورت گرفت

ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا

اشاره: رشد بازارهای مالی در هفته دوم آبان ماه مثبت بود. به‌طوری‌که نرخ دلار آزاد ۶.۸ درصد افزایش یافت و پر‌بازده‌ترین بازار مالی هفته گذشته بود. بازار طلا نیز با بازدهی طلای ۱۸ عیار به ۵.۵ درصد و سکه به ۳.۳ درصد رشد مثبت داشتند. بورس در این مدت کم بازده‌ترین بازار مالی بود و شاخص بازار بورس تنها ۰.۱ درصد افزایش یافت. اما طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه به دلیل نتیجه انتخابات آمریکا قیمت دلار بیشترین ریزش سال اخیر را در بازارهای جهانی داشت. در پی افت قیمت دلار در جهان قیمت طلا و نفت کاهشی و با افت‌وخیز همراه شده است. قیمت دلار در کشور نیز براثر نتیجه انتخابات آمریکا در آخرین ساعات روز جمعه در مرز 25000تومان رقم خورد. حال باید دید که شوک انتخابات امریکا اولین روز سومین هفته آبان را چگونه آغاز می‌کند؟

ستاره صبح-

بازار طلا
طبق اعلام رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با توجه به افزایش اونس جهانی، قیمت طلا و سکه و ارز در داخل، هفته پرنوسانی را پشت سر گذاشت. ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار کرد: اونس جهانی طلا در هفته گذشته تا پایان معاملات بازار در روز پنجشنبه ۴۰ دلار افزایش یافت. ضمن اینکه پس از تعطیلی بازار تهران هم‌زمان با افت ارزش دلار جهانی و مسائل مربوط به انتخابات آمریکا، ۳۰ دلار دیگر رشد پیدا کرد و در حال حاضر آخرین قیمت را ۱۹۵۰ دلار ثبت کرده است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: علاوه برافزایش قیمت اونس جهانی، هم‌زمان با نوسان نرخ ارز در کشور، قیمت طلا و سکه هم با افت‌وخیز فراوانی همراه شد؛ به‌طوری‌که هر قطعه سکه طلا در هفته‌ای که گذشت، بیش از دو میلیون تومان در نوسان بود. درحالی‌که در ابتدای هفته بهای سکه تمام بهار آزادی در روز شنبه به ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هم رسید، اما در طول هفته تا ۱۵ میلیون تومان هم پیش رفت و در پایان هفته بر روی رقم ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آرام گرفت. درمجموع قیمت هر قطعه سکه در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته، ۴۰۰ تومان افزایش داشت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی یک‌میلیون تومان حباب دارد که نشان می‌دهد نسبت به آخرین حباب در هفته گذشته که یک‌میلیون و ۴۰ هزار تومان بوده است، کاهش ۴۰۰ هزارتومانی داشته باشد.
محمدولی افزود: در هفته‌ای که گذشت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۰ هزار تومان افزایش یافت. در روز جمعه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۱۳ میلیون تومان و سکه تمام طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. هر قطعه نیم‌سکه هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارند. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک‌میلیون و ۲۲۰ هزار و ۴۱ تومان قیمت دارند.

بیشترین ریزش دلار در سال اخیر
دلار در برابر بسیاری از ارزها بیشترین ریزش یک سال اخیر خود را تجربه کرد. به گزارش ایسنا، افزایش شانس پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات باعث ریزش شدید دلار مقابل سایر رقبا شد. هرچند که آمارهای جدید منتشرشده نشان می‌دهند اقتصاد اروپا در حال بازگشت به‌روزهای خوب قبل از آغاز کرونا است اما افزایش شدید مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار در قاره سبز بار دیگر باعث افزایش نگرانی‌ها از تکرار عملکرد کابوس وار تابستان شده است. هم‌اکنون شماری از کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه باهدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس قرنطینه‌های سراسر اعلام کرده‌اند و احتمالاً در صورت تداوم شرایط فعلی شاهد اعمال محدودیت‌هایی بر فعالیت کسب‌وکارها نیز خواهیم بود.

متوسط رشد اقتصادی اروپا 12 درصد
مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۱۲.۷ درصد و مثبت ۱۲.۱ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه‌ماهه قبل در منطقه یورو ۳۴.۵ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۳۴.۳ درصد افزایش پیداکرده است. این بهترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تأسیس اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. هم‌چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به سپتامبر در سطح منطقه یورو به‌طور متوسط منفی ۴.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا به‌طور متوسط منفی ۳.۹ درصد بوده است.

اقتصاد آلمان 8 درصد بزرگ‌شده
مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۸.۲ درصد بزرگ‌شده که این رشد، بهترین رشد اقتصادی آلمان در طول یک دهه اخیر محسوب می‌شود. هم‌چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی ۱۴.۳ درصد بیشتر شده است.
در آمریکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگلیس رکوردهای جدیدی از ثبت مبتلایان روزانه گزارش‌شده و شمار قربانیان نیز مجدداً در حال بازگشت به پیک‌های ثبت‌شده قبلی است.

پایین‌ترین سطح نرخ بهره در انگلیس
 بانک مرکزی انگلیس از برنامه‌ریزی برای تزریق ۱۵۰ میلیارد پوند نقدینگی به بازارهای مالی این کشور خبر داد. این بسته نقدینگی حمایتی کم‌سابقه در شرایطی اعلام می‌شود که نرخ بهره نیز دریکی از پایین‌ترین سطوح تاریخی خود قرار دارد و طبق اعلام بانک مرکزی انگلیس این نرخ در محدوده ۰.۱ درصدی فعلی حفظ خواهد شد.بانک مرکزی انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است شرایط اقتصادی این کشور دشوارتر از چیزی خواهد بود که پیش‌تر تصور می‌شد و رسیدن به توافق تجاری با اتحادیه اروپا هم در حوزه رشد اقتصادی و هم در حوزه توازن بخشی بیشتر به تراز تجاری مفید خواهد بود. این بانک متوسط تورم انگلیس در فصل زمستان را ۰.۵ درصد پیش‌بینی کرده و افزوده است تحقق تورم دودرصدی هدف‌گذاری شده در سال جاری محقق نخواهد شد.

شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات روز جمعه با ۰.۹۱ درصد ریزش نسبت به‌روز گذشته در سطح ۹۲.۵۷۳ واحد بسته شد. (نرخ‌های فوق برحسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه‌شده است.)

ارزهای اروپایی
در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۱.۱۷ درصد افزایش نسبت به‌روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۹۲ درصد بالا رفت و با ورود به کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۲ دلار رسید.

ارزهای آسیایی
 در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۹۶ درصد کاهش به ۱۰۳.۴۹۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۴ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۰۵ یوان چین اعلام شد.

افت طلای سیاه 
در پی تقویت ارزش دلار
با افزایش احتمال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین برتری نسبی جمهوری‌خواهان در مجلس سنای ایالات متحده، قیمت نفت با شیب تندتری درروند نزولی قرار گرفت. در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (پنج‌شنبه) قیمت نفت بخش دیگری از رشد ارزش روز چهارشنبه خود را از دست داد و با نوسانات منفی همراه شد. دراین‌بین هر بشکه نفت برنت که در ابتدای روز پنجشنبه تا محدوده 41 دلار و 49 سنت پیش روی کرده بود، روز جمعه در کانال 40 دلار و 40 سنت در حال نوسان است. همچنین هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز با عقب‌نشینی 1.5 درصدی هم‌اکنون در محدوده 38 دلار و 40 سنت دادوستد می‌شود.از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت نفت در روزهای گذشته، نوسانات ارزش دلار و همچنین خبرهای واصله از انتخابات امریکا است. از سوی دیگر با تقویت احتمال پیروزی نامزد دموکرات‌ها برای پست ریاست جمهوری آمریکا و استراتژی‌های بایدن در خصوص عدم‌حمایت جدی از صنایع نفت شیل، این سیگنال به بازارهای جهانی ارسال می‌شود که احتمالاً بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا دیگر چندان رغبتی به تداوم سیطره نفت در دنیای انرژی نخواهد داشت.البته در پی موج سوم کرونا در اروپا و آمریکا، تقاضای روزانه نفت با افت 1.5 میلیون بشکه‌ای همراه بوده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.