انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تأثیر عادی‌سازی روابط اسرائیل و اعراب بر ژئوپلتیک منطقه
چرا مذاکره ایران با آمریکا پس از انتخابات سوم نوامبر ضرورت دارد؟
تأثیر انتخاب بایدن بر قیمت دلار،طلا و دیگر کالاها
شرط 45سال سن برای نامزدهای ریاست جمهوری؛ گاف مجلس!
تغییر قدرت در آمریکا و تأثیر آن بر جهان و ایران
آیا جنگ خیابانی در راه است؟
راز بقای صداوسیما چیست؟
غیبت عادل فردوسی‌پور و مسئله انحصار
چرا بایدن به قدرت رسید؟
قدرت برتر آمریکا در کجاست؟
دستاوردهای اقتصادی برجام برای مردم
مقبره شهدای مشروطه را بازسازی کنید
تأثیر انتخابات آمریکا بر دیپلماسی بین‌المللی
تفاوت منافع يك رژيم با منافع يك كشور
تغییر روابط خارجی آمریکا با روی کارآمدن بایدن
از هزاردستان تا هزار پایان؛ فقر محتوا در تلویزیون
فیرحی، استادی از نسل عالمان عمیق
راز مانایی دکتر شریعتی چیست؟
مدیریت ناکارآمد در ساختار وزارت بهداشت وجود دارد
راهکارهای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
سه رویکرد متفاوت داخلی درباره بازگشت آمریکا به برجام
مانع‌تراشی‌های داخلی و منطقه‌ای در مسیر احیای برجام
سمت‌وسوی سیاست‌های آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟
تفاوت‌های انتخابات ریاست جمهوری این دوره امریکا با دوره‌های قبل
اماواگرهای انتخابات آمریکا
پرداخت یارانه یا رفع تحریم‌ها؟
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
فیرحی، نظریه‌پردازی نواندیش در علوم سیاسی
آدرس غلط به‌جای نظارت درست
تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و ساخت واکسن کرونا بر بازارهای جهان و ایران
پیامد تعطیلی مشاغل در شرایط سخت کرونا
پیام انتخاب تیم سیاست خارجی بایدن برای جهان و ایران
خداحافظ دیه‌گو!
بیشتر
کد خبر: 82932 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۱۷ - 00:11

ستاره صبح-ستاره صبح - سرانجام انتخابات پرحرف و حدیث و پرهیجان ایالات‌متحده امریکا به پایان رسید و روند امور حکایت از پیشتازی آقای بایدن دمکرات نسبت به آقای ترامپ جمهوری‌خواه دارد. نکات بسیاری پیرامون آنچه در این انتخابات انجام شد و آنچه محتمل است در آینده صورت پذیرد وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
1. آقای ترامپ با دوقطبی سازی فضای انتخاباتی امریکا، سعی کرد هیجان طرفدارانش را به میزانی بالا ببرد که با تعصب بالا در رأی‌گیری شرکت کنند. این اقدام تا حدودی میزان مشارکت را افزایش داد، به‌گونه‌ای که حدس زده می‌شود حدود ۱۶۰ میلیون نفر از ۲۴۰ میلیون نفر واجدین شرایط رأی دادن آراء خود را، چه حضوری و چه از طریق پست، به صندوق انداخته‌اند.
2. هیجان ایجادشده و دوقطبی شدن جوامع در اغلب قریب به‌اتفاق ایالات، رقیب را هم هیجانی نمود و آنان هم به تعداد بیشتری در رأی‌گیری شرکت نمودند.
3. رفتار آقای ترامپ در چگونگی مدیریت کرونا، برخورد با رنگین‌پوستان مهاجر امریکای لاتین و نیز روحیه نژادپرستانه در برخورد با سیاه‌پوستان و همچنین برخورد تبعیض‌آمیز با مسلمانان از کشورهای خاورمیانه، عاملی برای تقویت مخالفت با وی در اقشار مختلف مردم، نه‌تنها در میان دمکرات‌ها، بلکه بعضاً در میان جمهوری‌خواهان ایجاد نمود و لذا در برخی ایالات که به‌طور سنتی آراء آنان متعلق به جمهوری‌خواهان بود، آقای ترامپ نتیجه را به آقای بایدن واگذار نمود!
4. اعتراضات پیش از موعد و هم‌زمان با شمارش آراء، به عبارتی، جرزنی‌های آقای ترامپ به اینکه آراء دریافتی از طریق پست دارای خدشه است و در آن تقلب شده و می‌شود، اغلب از طرف ستادهای انتخاباتی و همچنین دادگاه‌های ایالتی مثل میشیگان، رد شد و اعتراض به اینکه چون تعدادی از آراء ‌پستی بعد از زمان رأی‌گیری به ستادها رسیده و ادعاشده برخی از آن‌ها فاقد مهر پست هستند و یا ادعاشده که ناظرین مرا به داخل ستادها راه نداده‌اند تا بر شمارش آرا نظارت کنند، از سوی دادگاه‌ها فاقد وجاهت قانونی دانسته شده و رد شده است و لذا آقای ترامپ گفته که تیم حقوقی او دعوا را به دادگاه عالی فدرال می‌کشاند و امیدوار است که با اکثریتی که در آنجا دارد موفق شود نتیجه را به نفع خود تغییر دهد. با استقلال قوه قضائیه امریکا اکثر کارشناسان بعید می‌دانند نتیجه‌ای عاید آقای ترامپ بشود.
5. ناراحتی و عصبانیت آقای ترامپ در مدت باقی‌مانده از دوران ریاست جمهوری‌اش، و نیز رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی او در خیلی از موارد، این احتمال را تقویت می‌نماید که او ممکن است اقدامات جنون‌آمیزی انجام دهد که هم نسبت به عوامل عدم موفقیتش مثل ایران و هم برای اینکه مشکلات جدی بر سر راه آقای بایدن ایجاد کندو به‌اصطلاح دست او را تو حنا بگذارد، اقدامات بیشتری در تحریم ایران یا حتی آغاز درگیری نظامی، که قطعاً تحریکات نتانیاهو و عربستان در تشدید آن مؤثر خواهد بود، را به انجام برساند. مراقبت ویژه و همه‌جانبه و هوشمندانه حاکمیتی در ایران بسیار می‌تواند در خنثی‌سازی اقدامات احتمالی و نابخردانه ترامپ، مؤثر واقع شود.
6. با توجه به اظهارات آقای بایدن به بازگشت به برجام، که قاعدتاً باید با لغو تحریم‌های یک‌جانبه ترامپ و طی مراحل قانونی عضویت مجدد در جمع اعضای برجام و رفع اثر نسبت به اقدامات ترامپ از زمان خروج در اردیبهشت ۱۳۹۸ تاکنون، هماهنگی قوای مختلف کشور، جدای از خط‌کشی‌های جناحی و حسابگری‌های منفعت‌طلبانه برخی جریانات، بسیار مهم است که عاقلانه و هوشمندانه کوچک‌ترین فرصت و امکانی را از دست ندهند تا قبل از شکل‌گیری تیم سیاست خارجی آقای بایدن، ابتکارات ایران به گوش آقای بایدن برسد و حرکات آتی در آن راستا تنظیم گردد. خیال‌پردازی‌ها مجدد کشور را وارد فضائی دور از منافع ملی نکند. به عبارتی، اگر از این تغییر در ریاست جمهوری امریکا، منافع بیشتری نصیب کشور نمی‌شود، رویارویی جدیدی شکل نگیرد. نکات دیگری هم هست که در فرصت دیگر بدان خواهم پرداخته خواهد شد.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.