انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کاهش 10 هزار تومانی نرخ ارز از پیامدهای زودهنگام پیروزی بایدن است
رویدادهای قبل و بعد از برجام نشان داد برخی به دنبال فشار بر مردم هستند
تفاوت استراتژی دموکرات‌ها درباره ایران نسبت به جمهوری‌خواهان
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
خسارت تبدیل شهرها به قبرستان سنگ‌ها!
قالیباف: آدرس مشکلات اقتصادی پاستور، بهارستان و میرداماد است نه میشیگان و آریزونا
مردم از شعارهای رئیس مجلس و نمایندگان چیزی گیرشان نمی‌آید
پیامدهای ناگوار نتیجه انتخابات آمریکا برای مردم ایران
آیا نظامیان شانس رئیس‌جمهور شدن دارند؟
وضعیت کرونا وحشتناک شده است
شوک بر بازارهای نفت در صورت پیروزی بایدن
درگذشت قاضی حداد براثر کرونا
هشدار ایران به ترامپ
71 شهر کشور در محاصره کرونا
پیامدهای انتخاب بایدن برای دنیا و ایران
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
ماجرای فهرست 20 نفره برای ریاست‌جمهوری 1400 چیست؟
دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات و بحران‌ها را حل کند
واکنش مقامات و اصولگرایان به انتخاب بایدن
مجلس احساسی، ناپخته و سلیقه‌ای عمل می‌کند
خطر ظهور پوپولیسم!
جو بايدن و امکان مذاکره با ايران
سیاست رئیس‌جمهور بعدی آمریکا درباره ایران چیست؟
آقای روحانی؛ اشتباه چهار سال پیش در ارتباط با انتخابات آمریکا را تکرار نکنید
مشکلات اقتصادی را متخصصان می‌توانند حل کنند، نه نظامیان
اجلاس آنلاین سازمان همکاری شانگهای به ریاست روسیه
از بین رفتن برجام با رفتار یک بام و دو هوای اصولگرایان
پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده
بحران کرونا درسی برای زلزله احتمالی تهران
خوش‌بینی و موانع روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن
انتخابات1400 را از قهر مردم نجات دهید
اصلاح‌طلبان از تردید تا حضور در انتخابات 1400
دلایل روند کاهشی قیمت ارز، طلا و دیگر کالاها پس از انتخاب بایدن
پیروزی بایدن؛ تقویت اصلاح‌طلبان و بهبود اقتصادی
فرصت‌ها را مردم سوزانده‌اند یا مسئولان؟
نقش ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری ترامپ درباره ایران
من در منزل صادق لاریجانی در آمل بازداشت شدم
آیا جو بایدن سیاست ایالات‌متحده در خاورمیانه را تغییر خواهد داد؟
تمرکز بر رفع تحریم‌ها به‌جای نزاع‌های سیاسی
اقتصاد مسئله اول کشور است
طعنه رئیس‌جمهور به مخالفان دولت
ضرورت نگاه مثبت به آمدن بایدن به جای ترامپ
تعامل با دنیا و تصویب لوایح FATF به رفع مشکلات کمک می‌کند
هشدارهای تکان‌دهنده رئیس سازمان نظام پزشکی درباره فاجعه کرونا در کشور
راهکار قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تن دادن به نظرات متخصصان است
کدام کلید می‌تواند قفل بحران کرونا را باز کند؟
داوود فیرحی و مسئله دولت در ایران
نقش کارتل‌های اقتصادی و شیوع کرونا بر نتیجه انتخابات آمریکا؛ برنده ترامپ یا بایدن؟
بدون تعطیلی شهرها، نمی‌توان موج هجومی کرونا را کنترل کرد
هشدار درباره 60روز پیش رو برای ایران و خاورمیانه
بیشتر
کد خبر: 82908 | تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۱۱ - 00:22
71 شهر کشور در محاصره کرونا
گزارش خبری و تحلیلی

71 شهر کشور در محاصره کرونا

اشاره: فراگیری موج سوم کرونا و ثبت رکوردهای روزانه تعداد مبتلایان و فوتی‌ها باعث شده تا ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های جدیدی را اعمال کند. هرچند مدیرانی که عامل و مسئول برگزاری تجمعات، بازگشایی زودهنگام مدارس و عدم اعمال محدودیت برای سفرهای تابستانی بودند، همچنان پاسخگو نیستند و بدون برنامه مشخص زمانی که پیک‌های نمودارها به قله رکورد زدن نزدیک می‌شوند، تازه به فکر اعمال محدودیت‌های جدید می‌افتند، در حقیقت نوشدارو بعد از مرگ سهراب چه تأثیری برای 34000 خانواده‌ عزادار دارد. ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌هایی را تصویب می‌کند، اما نظارت بر اجرای محدودیت‌ها در جامعه ضعیف است. اکنون هرچند به‌صورت دیرهنگام رئیس‌جمهوری اعلام کرد: «از روز چهارشنبه 14 آبان به مدت ۱۰ روز محدودیت‌های تازه‌ای در مرکز ۲۵ استان و ۴۶ شهرستان کشور اعمال خواهد شد.» پرسش این است که چرا عدم اعمال دستورات حکومتی تاکنون نتوانسته از شدت موج کرونا بکاهد؟ تجربه کشورهای اروپایی نشان می‌دهد هرچند تعداد آمار مبتلایان به کرونا بالاست، اما تعداد مرگ‌ومیر نسبت به ایران کم است! این پرسشی است که مسئولان مقابله با کرونا باید به آن پاسخ دهند.

ستاره صبح-

حسن روحانی صبح روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دولت به معنی عام کلمه وظایفی دارد و بهداشت و درمان به‌عنوان بخشی که در میدان این مبارزه است، وظایف خاصی دارد. بنابراین بخشی از این وظایف بر عهده دولت است.
به گزارش ایرنا، روحانی بابیان اینکه بخش دیگر از کاربر عهده مردم است، تصریح کرد: اگر مردم با همه توان به صحنه نیامده و همکاری نکنند، در برابر این بیماری موفق نمی‌شویم. مهم‌ترین مسئله همکاری و همراهی مردم و مراعات و اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هاست.

لزوم نظارت بر اجرای پروتکل‌ها
به گفته رئیس‌جمهور، یکی از نواقصی که درگذشته داشتیم این بود که مصوبات مهم و خوبی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و ابلاغ می‌شد ولی خوب و دقیق اجرا نمی‌شد یا اصلاً اجرا نمی‌شد. به همین خاطر، مقام معظم رهبری دستور دادند قرارگاه عملیاتی که تمامی مصوبات تا در مراحل نهایی دنبال و اجرا کند و آنجایی که نیازمند ضمانت‌های اجرایی دارد، توسط ضابطین قوه قضاییه و مأموران نظارتی انجام شود.روحانی با اشاره به‌ضرورت اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا تأکید کرد: باید نظارت شود که این مصوبات در بخش‌های دولتی و در جامعه به‌خوبی اجرا می‌شود؛ آیا با متخلفان در هرکدام از این بخش‌ها برخورد می‌شود؛ آیا مبتلایان که باید در قرنطینه باشند و رعایت نمی‌کنند و در جامعه حضور پیدا می‌کنند، برخورد می‌شود؟رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در ستاد ملی کرونا تصویب کردیم که متخلفان کرونایی باید جریمه شوند که باید پیگیری شود چند نفر جریمه‌شده‌اند چه افرادی این وظیفه را به دوستان دارند و چگونه باید به مامور اطلاع‌رسانی شود؛ آیا مبتلایان حتماً قرنطینه می‌شوند؟ که این مسائل باید در قرارگاه عملیاتی پیگیری شود که فرد مبتلا و افراد نزدیک به او که در تماس بودند بررسی، شناسایی و آزمایش شوند.رئیس‌جمهوری بابیان اینکه باید بررسی و پیگیری کنیم گروه‌های آسیب‌پذیر و سالمندان و آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند در چه وضعیتی هستند، گفت: در جلسه بحث شد و میان مبتلایان و فوتی‌ها در ایران و کشورهای دیگر مقایسه صورت گرفت و ما دیدیم کشورهایی که نسبت به سالمندان و بیماری‌های زمینه‌ای کار ویژه‌ای انجام داده‌ و کنترل کردند، تعداد مرگ‌ومیر در آن‌ها بسیار پایین است.

اعمال حاکمیت در کنار انضباط و مسئولیت اجتماعی
روحانی افزود: آمار ما هم نشان می‌دهد که ۸۸ درصد فوتی‌ها از سالمندان و یا افرادی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای دارند. در اینجا می‌توانیم بگوییم که غیر از انضباط اجتماعی و مسئولیت اجتماعی، اعمال حاکمیت هم باید در کنار آن قرار بگیرد.وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم فقط به اینکه جامعه ما انضباط دارد یا مردم ما احساس مسئولیت می‌کنند، اکتفا کنیم و کار دیگری را انجام ندهیم مخصوصاً الآن در ایامی که با آن مواجه هستیم و از دوران ماه محرم، صفر و ایام عزا عبور کرده‌ایم و بیشتر مجالس جشن، سرور، دور همی‌ها، عروسی‌ها برقرار می‌شود این مقررات باید دقیق اجرا و پیاده شود.

ضرورت رهگیری بیماران
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که داشتیم این بود که می‌بایست اطلاعات و زنجیره اطلاعات در کنار هم قرار بگیرد و تکمیل شود. چگونه باید کسی که مبتلا می‌شود و باید قرنطینه ‌شود را کنترل کنیم، الآن کجاست، آیا در محل قرنطینه است یا بیرون آمده یا به مسافرت رفته است. در این زمینه ره‌گیری لازم است و این ره‌گیری و مراقبت بر دوش امکاناتی است که وزارت ارتباطات دارد و الآن با همکاری‌هایی که میان وزارت بهداشت و درمان و وزارت ارتباطات به وجود آمده، این کار می‌تواند صورت بگیرد.

حمایت از افراد قرنطینه شده
 وی ادامه داد: افرادی که به آن‌ها که می‌گوییم، که شما باید ۱۵ روز در خانه بمانید، فردی است که کار روزمره انجام می‌دهد و این ۱۵ روزی که وی را قرنطینه می‌کنیم برای زندگی دچار مشکل می‌شود. در اینجا ما باید بیمه‌های ویژه‌ای را برای این‌گونه افراد تعریف کنیم، افرادی که از فعالیت‌ها بازداشته می‌شوند و بتوانیم آن‌ها را یاری و کمک کنیم.رئیس‌جمهوری بیان کرد: ۴٣ شهرستان قبلی که برای آن‌ها محدودیت قائل شده بودیم، تمدید شد و برای ٢۵ مراکز استان تصمیماتی گرفته شد که از روز چهارشنبه این هفته تا جمعه بعدازآن به مدت ١٠ روز برای مراکز این استان‌ها اعمال می‌شود.روحانی گفت: در این محدودیت‌ها آن دسته از فعالیت‌های گروه ٣ و ۴ که عمدتاً آموزشی و محل تجمع است برای آن ١٠ روز ممنوع می‌شود و همه این موارد توسط سخنگوی ستاد ملی کرونا برای مردم تشریح می‌شود.

کرونا جان ۳۸۶ نفر دیگر 
را در ایران گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۳۸۶ بیمار دیگر مبتلابه کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۳۴ هزار و ۸۶۴ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر روز دهم آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هفت هزار و ۸۲۰ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۴۱۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۶۱۲ هزار و ۷۷۲ نفر رسید.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۸۱ هزار و ۹۳۰ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۱۸۵ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۹۲۹ هزار و پنج آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.لاری افزود: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.سخنگوی وزارت بهداشت افزود: امیدواریم با همیاری مردم با مسئولان بهداشتی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا توسط مسئولان استان کردستان شاهد توقف شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در این استان باشیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.