انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
چرا مذاکره ایران با آمریکا پس از انتخابات سوم نوامبر ضرورت دارد؟
تأثیر عادی‌سازی روابط اسرائیل و اعراب بر ژئوپلتیک منطقه
ریشه‌ مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
تأثیر انتخاب بایدن بر قیمت دلار،طلا و دیگر کالاها
شرط 45سال سن برای نامزدهای ریاست جمهوری؛ گاف مجلس!
تغییر قدرت در آمریکا و تأثیر آن بر جهان و ایران
آیا جنگ خیابانی در راه است؟
چرا بایدن به قدرت رسید؟
راز بقای صداوسیما چیست؟
غیبت عادل فردوسی‌پور و مسئله انحصار
قدرت برتر آمریکا در کجاست؟
تأثیر انتخابات آمریکا بر دیپلماسی بین‌المللی
تفاوت منافع يك رژيم با منافع يك كشور
تغییر روابط خارجی آمریکا با روی کارآمدن بایدن
دستاوردهای اقتصادی برجام برای مردم
فیرحی، استادی از نسل عالمان عمیق
مقبره شهدای مشروطه را بازسازی کنید
از هزاردستان تا هزار پایان؛ فقر محتوا در تلویزیون
راز مانایی دکتر شریعتی چیست؟
سمت‌وسوی سیاست‌های آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟
تفاوت‌های انتخابات ریاست جمهوری این دوره امریکا با دوره‌های قبل
مدیریت ناکارآمد در ساختار وزارت بهداشت وجود دارد
راهکارهای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
اماواگرهای انتخابات آمریکا
سه رویکرد متفاوت داخلی درباره بازگشت آمریکا به برجام
پرداخت یارانه یا رفع تحریم‌ها؟
فیرحی، نظریه‌پردازی نواندیش در علوم سیاسی
تعلل کره جنوبی درپرداخت پول نفت ایران
آدرس غلط به‌جای نظارت درست
تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و ساخت واکسن کرونا بر بازارهای جهان و ایران
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
مانع‌تراشی‌های داخلی و منطقه‌ای در مسیر احیای برجام
پیامد تعطیلی مشاغل در شرایط سخت کرونا
بیشتر
کد خبر: 82830 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۳ - 00:33
راهکار کاهش قیمت ارز
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو کارشناس اقتصادی بررسی کرد

راهکار کاهش قیمت ارز

اشاره: بانک مرکزی اخیراً سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داده و همچنین اعلام کرده که روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به‌صورت اسکناس عرضه خواهد کرد. در پی این وعده، انتظار می‌رفت روند قیمت ارز کاهشی شود اما این اتفاق نیفتاد و روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد با ۹۰0 تومان افزایش، به ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان‌ رسید. از طرفی رئیس‌کل بانک مرکزی از توافق با عراق برای آزادسازی منابع ارزی ایران در این کشور خبر داده و هم‌زمان شنیده‌ها از آزادسازی بخشی از منابع ارزی در کره جنوبی منتشرشده است. از سوی دیگر اخباری هم از مذاکرات وزیر امور خارجه ایران با مقامات چینی منتشرشده است. بااین‌حال این اخبار روی بازار تأثیری نگذاشت. هرچند برخی از کارشناسان معتقدند این وضعیت پایدار نیست و به‌زودی شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود. دراین‌ارتباط ستاره صبح نظر دو کارشناس اقتصادی را بررسی کرده است.

ستاره صبح-

وحید محمودی، اقتصاددان معتقد است: «شرایطی که در کشور ازنظر التهابات اقتصادی و انتظارات سیاسی وجود دارد و همچنین تحریم‌ها و فشارهایی که از سمت آمریکا بر کشور اعمال‌شده موجب رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی شده است. درحالی‌که باید عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت باشد اما در حال حاضر انتظارات تورمی تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازارهای مالی شده‌اند.»

روند صعودی ارز
سید مرتضی افقه، اقتصاددان می‌گوید: «ذخایر ارزی کشور طی سه سال اخیر که تحریم‌ها تشدید شده کاهش‌یافته و از طرف دیگر فشار تحریم روزبه‌روز بیشتر شده است. مسیرها و امکاناتی نیز که برای دور زدن تحریم‌ها یا برای برگرداندن ارزهای صادراتی بود توسط آمریکا رصد و شناسایی‌شده است. بنابراین قابل پیش‌بینی بود که تنگنای ارزی ما را در مسیر افزایشی قیمت دلار قرار دهد. تا زمانی که تحریم برداشته نشود، روند صعودی نرخ ارز ادامه دارد و حتی شدت بیشتری نیز می‌گیرد چون ذخایر ارزی کمتر و فشار تحریم بیشتر می‌شود. اقدامات بانک مرکزی در بازار ارز تنها حکم مُسکنی است که ویروس تحریم به‌راحتی اثر آن را خنثی کرده است؛ همان‌طور که می‌بینیم بازارها پس‌ازاین اقدامات تنها مکث کوچکی کرد و سپس روند افزایشی قیمت‌ها مجدداً آغاز شد. ازیک‌طرف متأسفانه بانک مرکزی به‌اندازه کافی ارز ندارد که بتواند بازار را کنترل کند و از طرف دیگر فشارها یا حتی مسائل سیاسی که هرروز مطرح می‌شود، بدبینی مردم را بیشتر می‌کند که باعث افزایش تقاضا و گرایش به تبدیل نقدینگی به دارایی‌های دیگر می‌شود.»

راه‌حل سیاسی
وی همچنین در گفت‌وگو با کسب‌وکار می‌افزاید: «در این میان دیگر سیاست‌گذاری‌های اقتصادی خنثی‌شده‌اند؛ یعنی عملاً دیگر از دست اقتصاد و اقتصاددان خارج‌شده است و راه‌حل کاملاً سیاسی است. به این معنی که باید تحریم برداشته شود حال از طریق مذاکره یا مصالحه. راهی که ایران پیداکرده، متوسل شدن به شرق است که نمود آن را در توافق ۲۵ ساله با چین می‌بینیم. این در حالی است که واکنش‌های چین و روسیه به تغییر استراتژی ایران در تمایل به شرق در این مدت نشان داده که این‌طرف‌ها مسئله ارتباط با ایران را جدی نگرفته‌اند و طبیعی است که آن‌ها به دلیل منافع اقتصادی مختصری که ایران برای آن‌ها دارد منافع خود را با آمریکا به خطر نمی‌اندازند یا حداقل نمی‌توانند خود را در حالت جدل با آمریکا قرار بدهند. اگر این‌طور می‌بود، قاعدتاً باید سفر ظریف به چین مقداری تأثیر مثبت روی بازارها می‌گذاشت اما بی‌توجهی بازار ارز به این سفر نشان می‌دهد که بازار هنوز مسئله مشارکت یا ورود شرق به اقتصاد کشور را جدی نگرفته و شواهد هم نشان می‌دهد که گرایش به شرق خیلی موفق نبوده است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.