انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نتایج کنکور و نحوه مواجهه والدین
تفاوت سیاست‌های ترامپ و بایدن در قبال ایران
آتش افروخته در بیشه اندیشه‌ها
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
روایتی غیرکلیشه‌ای از هشت سال دفاع مقدس
دلایل ثبت قیمت تاریخی ارز و طلا
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
زنده‌باد خاکستری!
شجریان، صدای مردم ایران بود
نامیــرا
راهکار کاهش قیمت ارز
شجريان نماد موسيقي فاخر و هنر مستقل
دکتر مجید رضاییان، روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
درس‌هایی که باید از شجریان بیاموزیم
پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان
پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران
راهکارهای کنترل بازار ارز و طلا
دلایل افزایش قربانیان کرونا
سقوط آزاد ارز، طلا و بورس
چه واژه‌هایی برای رأی دهندگان 1400 جاذبه دارد؟
سکوت و بی‌تفاوتی زیست‌محیطی
«شناور» شدن واژ‌ه‌های زبان و رابطه آن با دموکراسی
عقب نشینی معنادار از استیضاح رئیس‌جمهور
سرانجام روند ریزش بورس
تعداد و درصد آرای 10 منتخب مرحله دوم مجلس
سکوت عارف شکست
خردمندی چیست؟
واکنش‌ها به اظهارات امام‌جمعه اصفهان درباره حجاب
فراتر از شهرت و محبوبیت
نام شجریان با ایران پیوند خورده‌است
ضرورت حفظ قیمت ارز در شرایط تحریم‌
کرونا و تأثیر آن بر نهاد خانواده
راز بزرگ شجریان
دلیل نوسان بازارهای اقتصادی ایران و جهان
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ نشانه کارایی برجام
بیشتر
کد خبر: 82830 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۳ - 00:33
راهکار کاهش قیمت ارز
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو کارشناس اقتصادی بررسی کرد

راهکار کاهش قیمت ارز

اشاره: بانک مرکزی اخیراً سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داده و همچنین اعلام کرده که روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار مزبور به‌صورت اسکناس عرضه خواهد کرد. در پی این وعده، انتظار می‌رفت روند قیمت ارز کاهشی شود اما این اتفاق نیفتاد و روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد با ۹۰0 تومان افزایش، به ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان‌ رسید. از طرفی رئیس‌کل بانک مرکزی از توافق با عراق برای آزادسازی منابع ارزی ایران در این کشور خبر داده و هم‌زمان شنیده‌ها از آزادسازی بخشی از منابع ارزی در کره جنوبی منتشرشده است. از سوی دیگر اخباری هم از مذاکرات وزیر امور خارجه ایران با مقامات چینی منتشرشده است. بااین‌حال این اخبار روی بازار تأثیری نگذاشت. هرچند برخی از کارشناسان معتقدند این وضعیت پایدار نیست و به‌زودی شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود. دراین‌ارتباط ستاره صبح نظر دو کارشناس اقتصادی را بررسی کرده است.

ستاره صبح-

وحید محمودی، اقتصاددان معتقد است: «شرایطی که در کشور ازنظر التهابات اقتصادی و انتظارات سیاسی وجود دارد و همچنین تحریم‌ها و فشارهایی که از سمت آمریکا بر کشور اعمال‌شده موجب رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی شده است. درحالی‌که باید عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت باشد اما در حال حاضر انتظارات تورمی تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازارهای مالی شده‌اند.»

روند صعودی ارز
سید مرتضی افقه، اقتصاددان می‌گوید: «ذخایر ارزی کشور طی سه سال اخیر که تحریم‌ها تشدید شده کاهش‌یافته و از طرف دیگر فشار تحریم روزبه‌روز بیشتر شده است. مسیرها و امکاناتی نیز که برای دور زدن تحریم‌ها یا برای برگرداندن ارزهای صادراتی بود توسط آمریکا رصد و شناسایی‌شده است. بنابراین قابل پیش‌بینی بود که تنگنای ارزی ما را در مسیر افزایشی قیمت دلار قرار دهد. تا زمانی که تحریم برداشته نشود، روند صعودی نرخ ارز ادامه دارد و حتی شدت بیشتری نیز می‌گیرد چون ذخایر ارزی کمتر و فشار تحریم بیشتر می‌شود. اقدامات بانک مرکزی در بازار ارز تنها حکم مُسکنی است که ویروس تحریم به‌راحتی اثر آن را خنثی کرده است؛ همان‌طور که می‌بینیم بازارها پس‌ازاین اقدامات تنها مکث کوچکی کرد و سپس روند افزایشی قیمت‌ها مجدداً آغاز شد. ازیک‌طرف متأسفانه بانک مرکزی به‌اندازه کافی ارز ندارد که بتواند بازار را کنترل کند و از طرف دیگر فشارها یا حتی مسائل سیاسی که هرروز مطرح می‌شود، بدبینی مردم را بیشتر می‌کند که باعث افزایش تقاضا و گرایش به تبدیل نقدینگی به دارایی‌های دیگر می‌شود.»

راه‌حل سیاسی
وی همچنین در گفت‌وگو با کسب‌وکار می‌افزاید: «در این میان دیگر سیاست‌گذاری‌های اقتصادی خنثی‌شده‌اند؛ یعنی عملاً دیگر از دست اقتصاد و اقتصاددان خارج‌شده است و راه‌حل کاملاً سیاسی است. به این معنی که باید تحریم برداشته شود حال از طریق مذاکره یا مصالحه. راهی که ایران پیداکرده، متوسل شدن به شرق است که نمود آن را در توافق ۲۵ ساله با چین می‌بینیم. این در حالی است که واکنش‌های چین و روسیه به تغییر استراتژی ایران در تمایل به شرق در این مدت نشان داده که این‌طرف‌ها مسئله ارتباط با ایران را جدی نگرفته‌اند و طبیعی است که آن‌ها به دلیل منافع اقتصادی مختصری که ایران برای آن‌ها دارد منافع خود را با آمریکا به خطر نمی‌اندازند یا حداقل نمی‌توانند خود را در حالت جدل با آمریکا قرار بدهند. اگر این‌طور می‌بود، قاعدتاً باید سفر ظریف به چین مقداری تأثیر مثبت روی بازارها می‌گذاشت اما بی‌توجهی بازار ارز به این سفر نشان می‌دهد که بازار هنوز مسئله مشارکت یا ورود شرق به اقتصاد کشور را جدی نگرفته و شواهد هم نشان می‌دهد که گرایش به شرق خیلی موفق نبوده است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.