انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رکود قیمت ارز و طلا؛ صعود شاخص بورس
صعود بورس؛ سقوط طلا
چرایی ناکارآمدی نظام‌مهندسی کشاورزی
گسترش معنادار فقر و گرسنگی درجهان
استراتژی صنایع بزرگ در شرایط سخت
کرونا می‌رود، ما می‌مانیم و به دوران کرونا خواهیم خندید
پس‌لرزه انتخابات ریاست جمهوری بر بازارها
سقوط آزاد دلار و سکه
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
تجمع سهامداران بورس مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار
واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به سخنان رئیس مجلس
در بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه گذشت؟
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
آیا صعود بورس ادامه دارد؟
شاخص بورس در مدار صعود
پیامد دلاریزه شدن اقتصاد
افزایش شکاف طبقاتی
حمایت از معیشت خانوارها در محدودیت‌ها
کوچک شدن کیک اقتصاد
ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و رفاه مردم ، برنامه وزارت نفت است
تأمین ارز برای کالاهای انباشته‌شده در گمرکات مشروط به درآمد ارزی است که این موضوع خارج از اختیارات بانک مرکزی است
قیمت دلار و طلا در سرازیری
آغاز روند کاهشی قیمت مسکن
صعود بورس، سقوط دلار و سکه
شاخص کل در مرز یک‌میلیون و پانصد هزار واحد
حذف معافیت مالیاتی مؤسسات فرهنگی و مطبوعاتی، این صنعت را به تعطیلی خواهد کشاند
بیشتر
کد خبر: 82822 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۲ - 15:26
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
تأثیر تزریق روزانه 50 میلیون دلار ارز بر بازار

کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس

اشاره: طبق اعلام بانک مرکزی حجم عرضه ارز به‌صورت حواله و اسکناس در روز گذشته افزایش یافت. حجم عرضه ارز به‌صورت حواله در بستر سامانه نیما نسبت به‌روز کاری قبل حدود ٢٧ درصد افزایش یافت و بیشتر از ۱۶۸ میلیون یورو شد. علاوه بر این در بازار متشکل معاملات ارزی نیز بیش از ٨۵ میلیون دلار به‌صورت اسکناس عرضه شد. با اهتمام بانک مرکزی در تداوم عرضه ارز به‌صورت اسکناس و حواله در بازار دوم، پیش‌بینی می‌شود بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار شود. در همین حال روز گذشته قیمت دلار تا ساعت 12 ظهر 1000 تومان کاهش یافت، اما نرخ دلار در بازار آزاد همچنان با نوسان همراه است. همچنین قیمت سکه با 50 هزار تومان کاهش به 16 میلیون تومان رسید. از سوی دیگر شاخص بورس ۱۷ هزار و ۵۶۰ واحد افت کرد و به رقم یک‌میلیون و ۵۷۹ هزار واحد رسید.

ستاره صبح-

عرضه ۵۰ میلیون دلار به بازار اسکناس ارز
طبق اعلام بانک مرکزی، این بانک روز گذشته ۵۰ میلیون دلار به بازار اسکناس ارز تزریق کرد.
به گزارش ایسنا، این روزها که بازار ارز قیمت‌های بالایی را تجربه می‌کند، بانک مرکزی نیز به‌منظور مدیریت این بازار یکسری اقدامات نظارتی در نظر گرفته است که جدیدترین آن‌ها افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی و عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار اسکناس ارز است. درباره چرایی افزایش قیمت‌ها در بازار ارز رئیس‌کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود در این زمینه تلاش‌های دولت آمریکا برای ایجاد التهاب در بازار ارز را با طرح لغو تمام معافیت‌های تحریمی و راه‌اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه‌های وابسته، عامل مؤثر بر وضعیت کنونی بازار دانسته است. همچنین، طبق گفته همتی بعد از طرح مکانیزه ماشه، اخباری در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می‌شود که فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تأثیر عملی آن، تأثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است. طبق این گزارش، از دیروز بانک مرکزی در راستای افزایش عرضه برای تأمین نیازهای متقاضیان قصد دارد تا روزانه ۵۰ میلیون دلار به‌صورت اسکناس در بازار متشکل ارزی عرضه کند تا با این اقدام بتواند نرخ‌ها را در این بازار بشکند. علاوه بر این، این بانک افزایش سقف خرید کارگزاران در بازار متشکل ارزی را مدنظر قرار داده است که بر این اساس سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها از امروز در حالی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش‌یافته است که تا پیش‌ازاین ۵۰ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها بوده است. ازآنجاکه پیش‌ازاین بانک مرکزی افزایش عرضه در بازار ثانویه ارز (نیما) را هدف قرار داده بود؛ به‌گونه‌ای برای تسهیل و تسریع تأمین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اعلام کرد که آن‌ها نیز می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی‌های بانکی، مستقیم به صرافی‌های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. با این حساب، طبق اعلام بانک مرکزی با این اقدامات روند عرضه و معاملات حواله‌های ارزی در بازار دوم به‌خصوص در سه‌ماهه اخیر، بهتر از قبل شده است. حال این بانک می‌خواهد با افزایش عرضه در بازار اسکناس ارز جواب تقاضاها در این زمینه را بدهد تا بتواند به آرامش بازار ارز کمک کند که باید منتظر ماند و دید این اقدامات چه میزان در این امر تأثیرگذار هستند.
کاهش ۱۰۰۰ تومانی نرخ دلار
آغاز عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار توسط بانک مرکزی و همچنین افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل به ۵۰۰ هزار دلار، زمینه افزایش عرضه و به‌تبع آن افت قیمت‌ها را فراهم کرد به‌طوری‌که نرخ دلار روز دوشنبه نسبت به‌روز یکشنبه حدود یک هزار تومان کاهش‌یافته است. بر این اساس، در ساعت ۱۲ روز دوشنبه- ۲۱ مهرماه قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با کاهش نسبت به نرخ‌های پایانی روز کاری قبل، ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان درج شد. قیمت فروش یورو نیز با کاهش نسبت به نرخ‌های پایانی روز کاری قبل، ۳۵ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت خرید آن، ۳۴ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد. البته نرخ خریدوفروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی تغییر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند. علاوه بر این در سامانه سنا در روز کاری گذشته (۲۰ مهر)، یورو به مبلغ میانگین ۳۶ هزار و ۴۹۰ تومان فروخته شد. دلار نیز روز گذشته با میانگین قیمت ۳۰ هزار و ۸۳۴ تومان به فروش رسید. همچنین در سامانه نیما، روز معاملاتی گذشته، قیمت فروش هر حواله یورو با میانگین قیمت ۲۹ هزار و ۵۰۸ تومان و فروش حواله دلار نیز قیمت ۲۴ هزار و ۳۱ تومان انجام شد. فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند، با تصمیم بانک مرکزی و تزریق ۵۰ میلیون دلار در بازار و افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل، قیمت ارز کاهشی شود، همان‌طور که پس از اعلام این خبر، دلار حدود هزار تومان کاهش یافت.

کاهش ۵۰ هزارتومانی قیمت سکه
قیمت سکه تمام بهار آزادی روز دوشنبه نسبت به قیمت روز یکشنبه ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرد و به قیمت ۱۶ میلیون تومانی معامله شد. به گزارش ایرنا، در ساعت ۱۳ و ۲۵ دقیقه دیروز، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۱۶ میلیون تومانی بازگشت. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز شاهد کاهش ۱۰۰ هزارتومانی قیمت بود و هم‌اکنون باارزش ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم‌سکه با بهای هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه، پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش دو میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز دیروز بهای یک گرم طلای خام ۱۸ عیار با حدود ۱۱۰ هزار تومان افزایش قیمت، به ارزش یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز با افزایش ۵۱۰ هزارتومانی، رقم ۶ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان را ثبت کرد. این در حالی است که انس جهانی طلا امروز میل افزایشی داشت و به قیمت یک هزار و ۹۲۳ دلار معامله شد.

شاخص بورس منفی شد
شاخص کل در بازار بورس روز دوشنبه ۱۷ هزار و ۵۶۰ واحد افت داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۵۷۹ هزار واحد رسید. به گزارش ایرنا، بر اساس معاملات دیروز بیش از ۱۹ میلیارد و ۳۱۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶۴ هزار و ۴۷ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با دو هزار و ۵۳۸ واحد کاهش به ۴۱۶ هزار ۴۴۷ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با یک هزار و ۶۶۳ واحد افت به ۲۷۲ هزار و ۸۷۰ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۱۲ هزار و ۵۹۰ واحد و شاخص بازار دوم ۳۶ هزار و ۴۹۶ واحد کاهش داشتند. گروه خودرو در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه هفت میلیارد و ۳۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۸ هزار و ۲۲۵ میلیارد ریال دادوستد شد. شاخص فرابورس نیز نزدیک به ۱۹۶ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۸ هزار و ۲۷۹ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و ۱۶ هزار برگه سهم به ارزش ۵۴ هزار و ۶۱۷ میلیارد ریال دادوستد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.