انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نتایج کنکور و نحوه مواجهه والدین
تفاوت سیاست‌های ترامپ و بایدن در قبال ایران
آتش افروخته در بیشه اندیشه‌ها
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
روایتی غیرکلیشه‌ای از هشت سال دفاع مقدس
دلایل ثبت قیمت تاریخی ارز و طلا
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
زنده‌باد خاکستری!
شجریان، صدای مردم ایران بود
نامیــرا
راهکار کاهش قیمت ارز
شجريان نماد موسيقي فاخر و هنر مستقل
دکتر مجید رضاییان، روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
درس‌هایی که باید از شجریان بیاموزیم
پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان
پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران
راهکارهای کنترل بازار ارز و طلا
دلایل افزایش قربانیان کرونا
سقوط آزاد ارز، طلا و بورس
چه واژه‌هایی برای رأی دهندگان 1400 جاذبه دارد؟
سکوت و بی‌تفاوتی زیست‌محیطی
«شناور» شدن واژ‌ه‌های زبان و رابطه آن با دموکراسی
عقب نشینی معنادار از استیضاح رئیس‌جمهور
سرانجام روند ریزش بورس
تعداد و درصد آرای 10 منتخب مرحله دوم مجلس
سکوت عارف شکست
خردمندی چیست؟
واکنش‌ها به اظهارات امام‌جمعه اصفهان درباره حجاب
فراتر از شهرت و محبوبیت
نام شجریان با ایران پیوند خورده‌است
ضرورت حفظ قیمت ارز در شرایط تحریم‌
کرونا و تأثیر آن بر نهاد خانواده
راز بزرگ شجریان
دلیل نوسان بازارهای اقتصادی ایران و جهان
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ نشانه کارایی برجام
بیشتر
کد خبر: 82818 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۲ - 15:06
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو کارشناس اقتصادی بررسی کرد

افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟

اشاره: روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی به کشور عراق سفر کرد تا در مذاکراتی برای آزادسازی دلارهای بلوکه‌شده ایران در عراق (به دلیل فشار آمریکا) رایزنی کند. از سوی دیگر از روز گذشته بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار ارز به بازار عرضه می‌کند و سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرده است. با توجه به این اخبار پیش از شروع به کار بازار، انتظار برای کاهش قیمت دلار وجود داشت. بهای دلار با افت ۹۵۰ تومانی و ورود به کانال ۳۰ هزارتومانی به رقم ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. اکنون پرسش این است که سیاست عامل افزایش قیمت ارز بوده یا اقتصاد و این‌که آیا این روند نزولی قیمت دلار در پی سیاست جدید بانک مرکزی ادامه‌دار است یا خیر؟ دراین‌ارتباط ستاره صبح نظر دو کارشناس اقتصادی را درباره آخرین وضعیت بازارها بررسی کرده است.

ستاره صبح-

در ابتدای روز یکشنبه قیمت دلار به بالای ۳۱ هزار تومان رفت و در اواسط روز به نزدیکی ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان نیز رسید. اما روز گذشته صرافی ملی نرخ دلار را نزولی اعلام کرد. طبق این اعلام، بهای دلار با افت ۹۵۰ تومانی و ورود به کانال ۳۰ هزارتومانی به رقم ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

دلاریزه شدن بازارها
میثم رادپور، اقتصاددان بابیان این‌که اقتصاد ایران و تمام بازارهای مالی دلاریزه شده است، می‌گوید: «افزایش قیمت دلار نیز دلایل زیادی دارد. درآمدهای ارزی کشور کاهش بسیار زیادی داشته است و این چالشی است که از اوایل سال ۹۹ اقتصاد کشور درگیر آن است. کشور ما در سال‌های گذشته ۵۰ میلیارد دلار درآمدهای نفتی داشت که با احتساب ۴۰ میلیارد دلار درآمدهای غیرنفتی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که در حال حاضر این درآمدها به ۱۳ میلیارد دلار کاهش‌یافته است. حتی با خوش‌بینی برای ۳۰ میلیارد دلار درآمد ارزی تا انتهای سال نیز بازهم اقتصاد با مشکلات بسیاری روبرو خواهد بود. همین اتفاقات برافزایش نرخ ارز تأثیر داشته و بحران کرونا نیز که صادرات غیرنفتی را به بن‌بست کشانده مزید بر علت دلایل افزایش تاریخی نرخ ارز شده است. از طرف دیگر تقاضا هم در بازار دچار درگیری‌هایی شده است. طرف تقاضا هم به بازار هجوم آورده است.»

کسری بودجه دولت
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «به دلیل کسری بودجه وحشتناک دولت که حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده پایه پولی افزایش و نقدینگی رشد کرد. کسری بودجه دولت می‌تواند به‌عنوان یک عامل مهم در افزایش قیمت ارز مطرح شود کمااینکه گمانه‌زنی‌هایی در خصوص دست داشتن دولت در بالا بردن قیمت ارز برای این منظور وجود دارد. اما ازآنجاکه دولت می‌تواند از ابزار قدرت خود استفاده کند و بانک مرکزی را به چاپ پول به‌منظور جبران کسری درآمدهایش وادار کند احتمال دست داشتن دولت در افزایش قیمت ارز کمرنگ می‌شود. به‌عبارت‌دیگر و با توجه به اینکه افزایش قیمت ارز و چاپ پول هر دو می‌توانند اثرات تورمی داشته باشند احتمال تأمین مالی دولت از مسیر چاپ پول قوی‌تر است. تمام این‌ها به‌علاوه بحران کرونا به مشکلات ارزی دامن زد. اگر پیش‌ازاین تحریم‌ها تهدید بزرگی برای صادرات نفتی و دسترسی به درآمدهای ارزی محسوب می‌شد اما اکنون سایه سنگین بحران کرونا نیز مزید بر علت شده و سطح درآمدهای ارزی را با کاهش چشمگیری مواجه کرده به‌طوری‌که سطح درآمدهای ارزی کشور هنوز به دوران پیش از کرونا برنگشته و کسری تراز تجاری ماهانه به حدود ۶۰۰ میلیون دلار در برهه کنونی رسیده است.  فشاری که از این ناحیه بر کشور واردشده خود را در افزایش قیمت ارز نشان داده تا این روزها شاهد اوج گرفتن دوباره دلار در بازار و گرانی سکه باشیم.»

انتظارات تورمی
وحید محمودی، اقتصاددان نیز می‌گوید: «شرایطی که در کشور ازنظر التهابات اقتصادی و انتظارات سیاسی وجود دارد و همچنین تحریم‌ها و فشارهایی که از سمت آمریکا بر کشور اعمال‌شده موجب رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی شده است. درحالی‌که باید عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت باشد اما در حال حاضر انتظارات تورمی تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازارهای مالی شده‌اند. نرخ ارز متغیر اقتصادی است و طبیعتاً میزان تغییراتش به‌طور طبیعی باید تابع قانون عرضه و تقاضا در بازار باشد و انتظار منطقی این است که این نرخ بدون دست‌کاری و با کارکرد صحیحی که در بازار می‌تواند داشته باشد، مشخص شود. از طرف دیگر حجم نقدینگی در دولت اول و دوم روحانی به اقتصاد کشور پمپاژ شده و مانند سیل عمل کرده و به هر بخشی که سرازیر شده آن را متلاطم کرده است. بازار سکه و ارز نیز دو بازار مهمی هستند که از این اتفاق تأثیر گرفته‌اند. همچنین بازار بورس نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت سکه است. ناهماهنگی‌های موجود در نهادهای تصمیم گیر و وقفه در عرضه‌های وعده داده‌شده موجب شد سرمایه‌ها از این بازار به بازار سکه هجوم ببرند. ضررهای بسیاری که افراد در بازار سرمایه دیدند موجب شد تا نقدینگی‌ها از بازار سرمایه به بازارهای دیگر کشانده شود. طبیعی است سیل نقدینگی یا به‌قول‌معروف اژدهای نقدینگی از بازار سرمایه حرکت می‌کند.»

انتخابات آمریکا
وی همچنین تصریح کرد: «این در حالی است که نااطمینانی از انتخابات آمریکا نیز دلیل دیگری برای التهاب بازارهای مالی ایران است. در کشور ما مردم اطمینانی برای شکست ترامپ در انتخابات ندارند و با تصور اینکه انتخاب مجدد ترامپ می‌تواند بازارها را ملتهب‌تر کند و تنگنای اقتصادی شدیدتر شود به خرید سکه و ارز روی آورده‌اند. تمام این‌ها می‌تواند پالس‌هایی نسبت به نااطمینانی در بازار یا بدترشدن شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را داشته باشد یا حداقل پالس احساس ناامنی نسبت به این شرایط وجود داشته باشد. وقتی نگرانی وجود داشته باشد، تقاضای انتظاری شکل می‌گیرد و مردم فراتر از چیزی که نیاز دارند ارز را به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای خریداری می‌کنند و به‌جایی می‌رسد که میزان تقاضای ارز افزایش می‌یابد. این اتفاق افزایش قیمت‌ها در بازارهای دیگر را نیز به دنبال خواهد داشت.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.