انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تأثیر عادی‌سازی روابط اسرائیل و اعراب بر ژئوپلتیک منطقه
تأثیر انتخاب بایدن بر قیمت دلار،طلا و دیگر کالاها
شرط 45سال سن برای نامزدهای ریاست جمهوری؛ گاف مجلس!
تغییر قدرت در آمریکا و تأثیر آن بر جهان و ایران
آیا جنگ خیابانی در راه است؟
راز بقای صداوسیما چیست؟
غیبت عادل فردوسی‌پور و مسئله انحصار
چرا بایدن به قدرت رسید؟
از هزاردستان تا هزار پایان؛ فقر محتوا در تلویزیون
مقبره شهدای مشروطه را بازسازی کنید
قدرت برتر آمریکا در کجاست؟
دستاوردهای اقتصادی برجام برای مردم
تأثیر انتخابات آمریکا بر دیپلماسی بین‌المللی
تفاوت منافع يك رژيم با منافع يك كشور
تغییر روابط خارجی آمریکا با روی کارآمدن بایدن
فیرحی، استادی از نسل عالمان عمیق
راز مانایی دکتر شریعتی چیست؟
راهکارهای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
مدیریت ناکارآمد در ساختار وزارت بهداشت وجود دارد
سه رویکرد متفاوت داخلی درباره بازگشت آمریکا به برجام
مانع‌تراشی‌های داخلی و منطقه‌ای در مسیر احیای برجام
سمت‌وسوی سیاست‌های آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟
پیام انتخاب تیم سیاست خارجی بایدن برای جهان و ایران
اماواگرهای انتخابات آمریکا
پیامدهای ترور دانشمند هسته‌ای ایران و تأثیر آن بر آینده سیاسی منطقه
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
پرداخت یارانه یا رفع تحریم‌ها؟
آدرس غلط به‌جای نظارت درست
فیرحی، نظریه‌پردازی نواندیش در علوم سیاسی
تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و ساخت واکسن کرونا بر بازارهای جهان و ایران
چرا «سروش صحت» پدیده‌ای در تلویزیون است؟
دلایل بهبود نسبی وضعیت بازارها
پیامد تعطیلی مشاغل در شرایط سخت کرونا
فرصت‌ها و تهدیدهای دوران کرونا برای محیط‌زیست
خداحافظ دیه‌گو!
بیشتر
کد خبر: 82818 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۲ - 15:06
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو کارشناس اقتصادی بررسی کرد

افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟

اشاره: روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی به کشور عراق سفر کرد تا در مذاکراتی برای آزادسازی دلارهای بلوکه‌شده ایران در عراق (به دلیل فشار آمریکا) رایزنی کند. از سوی دیگر از روز گذشته بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار ارز به بازار عرضه می‌کند و سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرده است. با توجه به این اخبار پیش از شروع به کار بازار، انتظار برای کاهش قیمت دلار وجود داشت. بهای دلار با افت ۹۵۰ تومانی و ورود به کانال ۳۰ هزارتومانی به رقم ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. اکنون پرسش این است که سیاست عامل افزایش قیمت ارز بوده یا اقتصاد و این‌که آیا این روند نزولی قیمت دلار در پی سیاست جدید بانک مرکزی ادامه‌دار است یا خیر؟ دراین‌ارتباط ستاره صبح نظر دو کارشناس اقتصادی را درباره آخرین وضعیت بازارها بررسی کرده است.

ستاره صبح-

در ابتدای روز یکشنبه قیمت دلار به بالای ۳۱ هزار تومان رفت و در اواسط روز به نزدیکی ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان نیز رسید. اما روز گذشته صرافی ملی نرخ دلار را نزولی اعلام کرد. طبق این اعلام، بهای دلار با افت ۹۵۰ تومانی و ورود به کانال ۳۰ هزارتومانی به رقم ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

دلاریزه شدن بازارها
میثم رادپور، اقتصاددان بابیان این‌که اقتصاد ایران و تمام بازارهای مالی دلاریزه شده است، می‌گوید: «افزایش قیمت دلار نیز دلایل زیادی دارد. درآمدهای ارزی کشور کاهش بسیار زیادی داشته است و این چالشی است که از اوایل سال ۹۹ اقتصاد کشور درگیر آن است. کشور ما در سال‌های گذشته ۵۰ میلیارد دلار درآمدهای نفتی داشت که با احتساب ۴۰ میلیارد دلار درآمدهای غیرنفتی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که در حال حاضر این درآمدها به ۱۳ میلیارد دلار کاهش‌یافته است. حتی با خوش‌بینی برای ۳۰ میلیارد دلار درآمد ارزی تا انتهای سال نیز بازهم اقتصاد با مشکلات بسیاری روبرو خواهد بود. همین اتفاقات برافزایش نرخ ارز تأثیر داشته و بحران کرونا نیز که صادرات غیرنفتی را به بن‌بست کشانده مزید بر علت دلایل افزایش تاریخی نرخ ارز شده است. از طرف دیگر تقاضا هم در بازار دچار درگیری‌هایی شده است. طرف تقاضا هم به بازار هجوم آورده است.»

کسری بودجه دولت
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «به دلیل کسری بودجه وحشتناک دولت که حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده پایه پولی افزایش و نقدینگی رشد کرد. کسری بودجه دولت می‌تواند به‌عنوان یک عامل مهم در افزایش قیمت ارز مطرح شود کمااینکه گمانه‌زنی‌هایی در خصوص دست داشتن دولت در بالا بردن قیمت ارز برای این منظور وجود دارد. اما ازآنجاکه دولت می‌تواند از ابزار قدرت خود استفاده کند و بانک مرکزی را به چاپ پول به‌منظور جبران کسری درآمدهایش وادار کند احتمال دست داشتن دولت در افزایش قیمت ارز کمرنگ می‌شود. به‌عبارت‌دیگر و با توجه به اینکه افزایش قیمت ارز و چاپ پول هر دو می‌توانند اثرات تورمی داشته باشند احتمال تأمین مالی دولت از مسیر چاپ پول قوی‌تر است. تمام این‌ها به‌علاوه بحران کرونا به مشکلات ارزی دامن زد. اگر پیش‌ازاین تحریم‌ها تهدید بزرگی برای صادرات نفتی و دسترسی به درآمدهای ارزی محسوب می‌شد اما اکنون سایه سنگین بحران کرونا نیز مزید بر علت شده و سطح درآمدهای ارزی را با کاهش چشمگیری مواجه کرده به‌طوری‌که سطح درآمدهای ارزی کشور هنوز به دوران پیش از کرونا برنگشته و کسری تراز تجاری ماهانه به حدود ۶۰۰ میلیون دلار در برهه کنونی رسیده است.  فشاری که از این ناحیه بر کشور واردشده خود را در افزایش قیمت ارز نشان داده تا این روزها شاهد اوج گرفتن دوباره دلار در بازار و گرانی سکه باشیم.»

انتظارات تورمی
وحید محمودی، اقتصاددان نیز می‌گوید: «شرایطی که در کشور ازنظر التهابات اقتصادی و انتظارات سیاسی وجود دارد و همچنین تحریم‌ها و فشارهایی که از سمت آمریکا بر کشور اعمال‌شده موجب رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی شده است. درحالی‌که باید عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت باشد اما در حال حاضر انتظارات تورمی تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازارهای مالی شده‌اند. نرخ ارز متغیر اقتصادی است و طبیعتاً میزان تغییراتش به‌طور طبیعی باید تابع قانون عرضه و تقاضا در بازار باشد و انتظار منطقی این است که این نرخ بدون دست‌کاری و با کارکرد صحیحی که در بازار می‌تواند داشته باشد، مشخص شود. از طرف دیگر حجم نقدینگی در دولت اول و دوم روحانی به اقتصاد کشور پمپاژ شده و مانند سیل عمل کرده و به هر بخشی که سرازیر شده آن را متلاطم کرده است. بازار سکه و ارز نیز دو بازار مهمی هستند که از این اتفاق تأثیر گرفته‌اند. همچنین بازار بورس نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت سکه است. ناهماهنگی‌های موجود در نهادهای تصمیم گیر و وقفه در عرضه‌های وعده داده‌شده موجب شد سرمایه‌ها از این بازار به بازار سکه هجوم ببرند. ضررهای بسیاری که افراد در بازار سرمایه دیدند موجب شد تا نقدینگی‌ها از بازار سرمایه به بازارهای دیگر کشانده شود. طبیعی است سیل نقدینگی یا به‌قول‌معروف اژدهای نقدینگی از بازار سرمایه حرکت می‌کند.»

انتخابات آمریکا
وی همچنین تصریح کرد: «این در حالی است که نااطمینانی از انتخابات آمریکا نیز دلیل دیگری برای التهاب بازارهای مالی ایران است. در کشور ما مردم اطمینانی برای شکست ترامپ در انتخابات ندارند و با تصور اینکه انتخاب مجدد ترامپ می‌تواند بازارها را ملتهب‌تر کند و تنگنای اقتصادی شدیدتر شود به خرید سکه و ارز روی آورده‌اند. تمام این‌ها می‌تواند پالس‌هایی نسبت به نااطمینانی در بازار یا بدترشدن شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را داشته باشد یا حداقل پالس احساس ناامنی نسبت به این شرایط وجود داشته باشد. وقتی نگرانی وجود داشته باشد، تقاضای انتظاری شکل می‌گیرد و مردم فراتر از چیزی که نیاز دارند ارز را به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای خریداری می‌کنند و به‌جایی می‌رسد که میزان تقاضای ارز افزایش می‌یابد. این اتفاق افزایش قیمت‌ها در بازارهای دیگر را نیز به دنبال خواهد داشت.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.