انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 82803 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۱ - 00:48
افزایش سرعت کرونا 
و رکورد فوتی‌ها!
گزارش

افزایش سرعت کرونا و رکورد فوتی‌ها!

اشاره: همان‌طور که متخصصان پیش‌بینی کرده بودند، برگزاری تجمعات، عزاداری‌ها، بازگشایی مدارس از 15 شهریور، افزایش سفرهای تابستانی و سیاست‌های شل کن سفت کن ستاد مقابله با کرونا باعث شده تا تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور افزایش یابد. روز یکشنبه در مراسم خاک‌سپاری محمدرضا شجریان تعداد زیادی از مردم شرکت کردند که ممکن است این تجمع به افزایش بیماران کرونایی و فوت منجر شود. ستاد مقابله با کرونا باید جلوی هرگونه اجتماع در آرامگاه فردوسی را می‌گرفت. متأسفانه آمار فوت‌شدگان در طول 24 ساعت از آغاز شیوع کرونا رکورد زد و به فوت 251 نفر رسید. همچنین تعداد مبتلایان در طول 24 ساعت به ۳ هزار و ۸۲۲ بیمار رسید. دلیل این امر این است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از 80 درصد در اردیبهشت، اکنون به 42 درصد رسیده است، در این شرایط خطرناک وزیر بهداشت از مردم خواست که حتماً اصول سه‌گانه بهداشتی یعنی زدن ماسک، شست و شوی مداوم دست‌ها و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنند. بر اساس پیش‌بینی‌ها اگر سبک زندگی تغییر نکند تعداد فوتی‌ها تا آذرماه ممکن است به 900 نفر در 24 ساعت برسد.

ستاره صبح-

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به شرایط سخت کرونا و اهمیت رعایت موارد بهداشتی و دستورالعمل‌ها از سوی مردم، درعین‌حال درباره واکسن کرونا ایرانی گفت: خبرهای خوشی از واکسن دارم و به مدیرکل روابط بین‌الملل دستور دادم به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنند که ما فازهای مطالعاتی واکسن را تا کجا رسانده‌ایم. پیشرفت واکسن را به‌عنوان حرکت عظیم ملی به گوش جهانیان خواهیم رساند.
به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت با اشاره به غیبت روز شنبه خود در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: این غیبت سبب شد تا این اضطراب ایجاد شود که بنده نیز به کرونا مبتلا شده‌ام. مدت‌ها قبل به دلیل کوهنوردی عارضه‌ای در کمر بنده ایجادشده بود که طی سفرهای استانی اخیر که طولانی‌مدت با ماشین انجام شد، مجدداً عود کرد. از سوی دیگر جلسه‌ای با افرادی داشته‌ام که پاسخ تست کرونی‌شان مثبت شده بود، بنابراین خود را ملزم دانستم که تست داده و در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا شرکت نکنم که خوشبختانه متوجه شدیم که تست بنده منفی بوده است.

عده‌ای رعایت نمی‌کنند 
و همه را گرفتار می‌کنند
نمکی ادامه داد: همه معتقدیم تا می‌توانیم نباید از شیوه‌های پلیسی برای اعمال شیوه‌نامه‌ها استفاده کنیم؛ به‌خصوص رئیس‌جمهور اعتقاددارند مردم باید محترم شمرده شوند و کمتر از شیوه‌های خشونت‌آمیز و سخت و انقباضی استفاده شود و ما هم بر همین معتقدیم. اما در یک مطالعه میدانی هیچ‌کدام از کشورهای مدعی دموکراسی را نمی‌شناسید که اپیدمی را فقط با خواهش و تمنا جمع کرده باشند؛ هرچند که عده زیادی رعایت می‌کنند، اما عده‌ای هم رعایت نمی‌کنند و همه را گرفتار می‌کنند. ما کار نظارت را به اصناف سپردیم و اصناف اثبات کردند که آنچه باید، اجرایی نمی‌شود. همچنین ۷۰۰۰ کارشناس ناظر بهداشت محیط داریم که اگر همه را هم برای کسبه و اماکن بسیج کنیم، مسلماً این تعداد کافی نخواهد بود. وی افزود: بر همین اساس ما در این دوره تقاضا کردیم از نیروی انتظامی، سازمان بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین که به‌عنوان ضابط کمک بگیریم و اعمال جرایم را سخت‌تر کنیم. قرار شد این کار با تهران به‌عنوان کلان‌شهری که در کشور تأثیر می‌گذارد، شروع شود و قطعاً در کلان‌شهرهای دیگر کار را توسعه‌خواهیم داد.

افزایش سرعت انتقال ویروس
وزیر بهداشت گفت: ما در شرایط سخت قرار گرفتیم. ویروس دچار دگرگونی‌های موتاسیونی (جهش) شده است البته هنوز موتاسیون ها طوری نیست که در بیماری‌زایی ویروس اتفاقات بزرگی افتاده باشد و فقط در سرعت انتشار ویروس تأثیر گذاشته و البته جوان‌ترها را نیز بیشتر گرفتار می‌کند.

نگران کمبود تخت نباشید
نمکی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر پر شدن تخت‌های بیمارستانی از بیماران کرونا و عدم پذیرش بیماران جدید، گفت: چنین نیست که بیمار جدید پذیرش نشود این به آن معنا نیست که بیمارستانی از پذیرش بیمار معذور باشد. تخت‌های خالی وجود دارد اما معنایش این نیست که مجاز هستیم که بیمار شویم. دو روز گذشته در تهران بیش از 5000 تخت بیمارستانی پر شد؛ اما می‌خواهیم به مردم بگوییم که ضمن آنکه نگران بیماری باشند اما اضطراب درمان و تخت را از خود دور کنند.

دارو تحریم است
وزیر بهداشت گفت: آمریکا هیچ‌گاه ما را از تحریم درنیاوردند و اینکه می‌گویند دارو تحریم نیست، یک دروغ بزرگ است. آمریکا ظالمانه‌ترین تحریم‌ها را علیه این مردم اعمال کرده است. بدانید که سفاک‌ترین رژیم گروهی است که با ترامپ کار می‌کند. تاکنون با لطف خداوند و تدبیر اتخاذشده توانسته‌ایم دارو را به دست مردم برسانیم. البته در زمینه ساخت دارو در کشور نیز فعالیت‌های مهمی داریم تا جایی که در آینده می‌توانیم شاهد صادرات دو داروی «فاویپیراویر» و «رمدسیویر» باشیم. از 16 شهریورماه اتفاقات خوبی در حوزه ارز دارو در حال رخ دادن است.

تزریق نیرو
وزیر بهداشت با اشاره به پرداخت سه ماه از معوقه پرستاران و پزشکان بیان کرد: با توجه به صدور مجوزهای استخدامی از هفته بعد برای تزریق نیرو اقدام خواهیم کرد. در حال حاضر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت به یک ماه قبل بسیار کاهش‌یافته است که با تدابیر اتخاذشده امیدواریم این موضوع برطرف شود.

فوت روزانه کرونا رکورد زد
 سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۰۰ هزار و ۷۵ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۵۱ نفر از بیماران کرولایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۵۴۴ نفر رسیده است. سیما سادات لاری روز گذشته درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: تا روز ۲۰ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۸۲۲ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۲۴ نفر از آن‌ها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۵۰۰ هزار و ۷۵ نفر رسید. معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۰۶ هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۴۸۲ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وی بیان کرد: تاکنون چهار میلیون و ۳۱۲ هزار و ۵۱۴ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.

26 استان در وضعیت قرمز
لاری افزود: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.
نیازمند همبستگی بیشتر هستیم
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در شرایطی هستیم که مردم نیاز به همبستگی بیشتر برای حفظ سلامت خوددارند و شرط اساسی موفقیت در این دوران حساس همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، همکاری بیشتر و مؤثرتر مردم با پرسنل نظام سلامت است. وی ادامه داد: هرگونه عادی انگاری شرایط و سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند زمینه لازم را جهت شیوع گسترده‌تر بیماری در کشور فراهم کند.

اخذ جرایم کرونا بر اساس کد ملی
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افرادی که ماسک نمی‌زنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند حتماً جریمه می‌شوند. رانندگان خودروهای عمومی و مسافران آن‌ها و حتی عابران پیاده مشمول این جریمه هستند و مبالغ جریمه به‌حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود.علیرضا رئیسی روز گذشته در نشست خبری آنلاین که از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: بیش از ۵۰ درصد مردم از اواخر اسفند همیشه پروتکل‌ها را رعایت کرده و ماسک زده‌اند ولی نیمی از مردم رعایت نکرده‌اند، اکنون رعایت این پروتکل‌ها مطالبه مردم است و می‌گویند چرا باید از افرادی که رعایت نمی‌کنند، بیماری بگیریم. باید این افراد جریمه شوند چون بقیه را به خطر می‌اندازند.

افزایش اختلالات روانی بعد از کرونا
رئیسی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره افزایش اختلالات روانی بعد از اپیدمی کرونا گفت: فشار روانی بعد از اپیدمی کرونا میلیاردها نفر را تحت تأثیر قرار داده است. سبک زندگی‌ها عوض‌شده است. همه مناسبت‌ها تغییر کرده است. معاون وزیر بهداشت گفت: از دست دادن شغل و فشار معیشتی نیز در افزایش مشکلات روانی مؤثر است، میلیون‌ها نفر بعد از کرونا شغل خود را از دست دادند و فقیر شدند. وی افزود: در کنار این افزایش بار روانی، افزایش بیماری و فشار کاری کادر درمان را هم داریم، افرادی که باید ساعت‌ها بالای سر بیماران بدحال در بیمارستان و آی سی یو بمانند و به بیمارانی که زجر تنفسی می‌کشند رسیدگی کنند. رئیسی گفت: هر چه زمان اپیدمی طولانی‌تر شود، فشارهای روانی بر مردم افزایش می‌یابد، اگر درگذشته می‌گفتیم ۲۳ درصد مردم به اختلالات روانی مبتلا هستند؛، بعد از کرونا حتماً این عدد خیلی بالاتر است، در دنیا نیز میزان خودکشی بعد از کرونا افزایش‌یافته است که نشانه اثرات منفی روحی و روانی بعد از کروناست که بعد از بروز بیماری سارس در سال‌های گذشته نیز مشاهده‌شده بود. متأسفانه شاهد ابتلای خانوادگی به کرونا نیز هستیم بنابراین مشکلات افسردگی و اختلالات روانی در بین مردم بعد از کرونا بسیار بیشتر شده است.

شیوع افسردگی
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد به‌طور متوسط، کشورها در جهان ۳ درصد بودجه سلامت را به‌سلامت روان اختصاص می‌دهند این در حالی است که در کشورهای پیشرفته سهم سلامت روان از بودجه سلامت به ۱۰ درصد هم می‌رسد اما در خیلی از کشورها از یک درصد هم پایین‌تر است.وی گفت: در کشور ما حدود ۳.۶ درصد بودجه سلامت در حوزه سلامت روان هزینه می‌شود. میزان شیوع افسردگی ۱۲.۷ درصد است که شایع‌ترین اختلال روان‌پزشکی است. این اختلال در زنان بیشتر از مردان است و در شهرها بیش از روستاهاست. بنابراین شیوع افسردگی در زنان شهری بیش از زنان روستایی است. میزان افسردگی در افرادی که تحصیلات پایین‌تری دارند یا بیکار هستند نیز بیشتر است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.