انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82800 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۰ - 13:38
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو صاحب‌نظر اقتصادی بررسی کرد

پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها

اشاره: وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد ۱۸ بانک ایرانی تحت تحریم‌های جدید و ثانویه قرارگرفته‌اند. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که این وزارتخانه طی رایزنی با وزارت خارجه این کشور، نهادهای مالی ایران را برای قرار دادن در لیست تحریم‌ها شناسایی کرده است. به گفته مقامات آگاه، تحریم‌های جدید آن دسته از بانک‌های ایرانی را هدف قرار داده‌اند که تاکنون مشمول تحریم‌های ثانویه نبوده‌اند. به عقیده کارشناسان، هدف از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، این است که کانال‌های مورداستفاده تهران برای واردات اقلام بشردوستانه مانند غذا و دارو مسدود شوند. این در حالی است که عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی معتقد است؛ تسری تحریم‌های ثانویه به باقی‌مانده بانک‌های ایرانی بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام‌شده است. البته محمدجواد ظریف در واکنش به تحریم‌های تازه گفته که آمریکا با این اقدام، باقیمانده کانال‌های بانکی که ایران می‌توانست غذا و دارو وارد کند را مسدود کرده است. بااین‌وجود، اکنون این پرسش مطرح است که تأثیر تحریم جدید بر اقتصاد و بازارهای ایران چگونه است. ستاره صبح نظر دو کارشناس را دراین‌ارتباط بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه ۱۹ مهرماه برای بار سوم اعلام شد. بر این اساس قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی، 29 هزار و 950 تومان اعلام شد. همچنین این صرافی‌ها دلار را از مردم باقیمت 29 هزار و 850 تومان خریداری می‌کنند. قیمت دلار در بانک مرکزی 4200 تومان قیمت خورده است. قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی 35 هزار و 100 تومان اعلام‌شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 35 هزار تومان است.

مرز روانی
دنیای اقتصاد در این مورد نوشت: بازدهی دلار در هفته گذشته منفی شد، ولی انتشار یک خبر در روز تعطیل می‌تواند سرنوشت معاملات ارزی در ابتدای هفته جاری را تحت تأثیر قرار دهد. روز پنج‌شنبه اعلام شد که آمریکا ۱۸بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرارداد؛ با انتشار این خبر، تحرکات معامله‌گران اعتباری در معاملات پشت خطی بیشتر شد و حتی عده‌ای از آن‌ها عنوان کردند که دلار بالای مرز روانی ۳۰ هزارتومانی معامله‌شده است. به نظر می‌رسد، نوسان‌گیران قصد دارند در ابتدای هفته جاری با جوسازی پیرامون تحریم‌های جدید آمریکا، قیمت دلار و سکه را از مرزهای روانی مهم عبور دهند. در چنین شرایطی، ضروری است که بازارساز ارزی از همان ابتدای روز مداخلات نوسان‌گیران را مدنظر قرار دهد و باعرضه مناسب ارز مانع از موج‌سازی جدید در بازارها شود.

محدودیت‌های ارزی
مهدی پورمهر، کارشناس اقتصادی می‌گوید: استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته که یکی از دلایل تحریم اخیر جلوگیری از دسترسی ایران به دلار آمریکا است. فقط این جمله به‌تنهایی کافی است که نرخ ارز را افزایش دهد. به اعتقاد او نوسان‌گیرها و سوء استفاده‌کنندگان، بیشترین استفاده را از این جمله می‌برند. زیرا جلوگیری از دسترسی ایران به دلار یعنی عرضه کم‌تر دلار. محدودیت‌های ارزی و در این شرایط با توجه به نیاز مبرم به واردات و عدم مدیریت صحیح بانک مرکزی، سهوی یا عمدی، ممکن است منجر به رشد مجدد قیمت دلار شود. او در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: البته در هفته پیش رو بانک مرکزی و دولت برای اینکه نشان دهند تحریم‌های آمریکا بی‌اثر است طبیعتاً سعی می‌کند نوسان دلار را کنترل کنند و در قیمت ۲۹ تا ۳۰ تومانی نگهش دارند. اما به نظر می‌رسد هم خود دولت از دلار گران نفع می‌برد و هم انتظار افزایش قیمت در جامعه وجود دارد. درنتیجه این احتمال وجود دارد که این عوامل به افزایش قیمت مجدد دلار دامن بزند.

جنبه تبلیغاتی
سیدکمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی درباره افزایش قیمت ارز در صرافی‌های دولتی و تحریم مجدد سیستم بانکی کشور و نام 18 بانک ایرانی در این لیست تحریم‌ها، اظهار داشت: تعدادی از بانک‌ها مورد تحریم قرار گرفتند، هرچند که هیچ اتفاق جدیدی در مباحث دلاری یا سیستم بانکی رخ نداده چراکه بانک‌های بزرگ خارجی به دلیل عدم پیوستن کشورمان به اف‌ای‌تی‌اف با بانک‌های ایرانی کار نمی‌کردند و نمی‌کنند، یعنی روابط کارگزاری خود را با قطع کرده بودند اما تعدادی از بانک‌ها کوچک که سهام‌دار آمریکایی هم نداشتند در برخی از کشورها هنوز روابط مالی با بانک‌های کشورمان دارند. وی در گفت‌وگو با ایلنا ادامه داد: موضوع مشخص این است که اثر تحریم‌های جدید بانکی را در افزایش قیمت دلار می‌بینیم و این‌گونه آثار خود را نشان می‌دهد وگرنه روند نرخ ارز باید رو به کاهش باشد. جنبه تبلیغاتی این تحریم‌ها بر جنبه اجرایی آن ارجح است و با این تحریم‌ها صرفاً به دنبال افزایش فشار سیاسی هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.