انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
چرا مذاکره ایران با آمریکا پس از انتخابات سوم نوامبر ضرورت دارد؟
تأثیر عادی‌سازی روابط اسرائیل و اعراب بر ژئوپلتیک منطقه
ریشه‌ مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
تأثیر انتخاب بایدن بر قیمت دلار،طلا و دیگر کالاها
شرط 45سال سن برای نامزدهای ریاست جمهوری؛ گاف مجلس!
تغییر قدرت در آمریکا و تأثیر آن بر جهان و ایران
آیا جنگ خیابانی در راه است؟
چرا بایدن به قدرت رسید؟
راز بقای صداوسیما چیست؟
غیبت عادل فردوسی‌پور و مسئله انحصار
قدرت برتر آمریکا در کجاست؟
تأثیر انتخابات آمریکا بر دیپلماسی بین‌المللی
تفاوت منافع يك رژيم با منافع يك كشور
تغییر روابط خارجی آمریکا با روی کارآمدن بایدن
دستاوردهای اقتصادی برجام برای مردم
فیرحی، استادی از نسل عالمان عمیق
مقبره شهدای مشروطه را بازسازی کنید
از هزاردستان تا هزار پایان؛ فقر محتوا در تلویزیون
راز مانایی دکتر شریعتی چیست؟
سمت‌وسوی سیاست‌های آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟
تفاوت‌های انتخابات ریاست جمهوری این دوره امریکا با دوره‌های قبل
مدیریت ناکارآمد در ساختار وزارت بهداشت وجود دارد
اماواگرهای انتخابات آمریکا
راهکارهای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
سه رویکرد متفاوت داخلی درباره بازگشت آمریکا به برجام
پرداخت یارانه یا رفع تحریم‌ها؟
فیرحی، نظریه‌پردازی نواندیش در علوم سیاسی
تعلل کره جنوبی درپرداخت پول نفت ایران
آدرس غلط به‌جای نظارت درست
تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و ساخت واکسن کرونا بر بازارهای جهان و ایران
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
پیامد تعطیلی مشاغل در شرایط سخت کرونا
مانع‌تراشی‌های داخلی و منطقه‌ای در مسیر احیای برجام
بیشتر
کد خبر: 82776 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۴ - 23:42
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
ستاره صبح در گفت‌وگو با دو تن از صاحب‌نظران بررسی کرد

ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟

اشاره: این روزها فشارها و مشکلات اقتصادی مردم، بر هیچکس پوشیده نیست؛ بنابراین در این شرایط، باید به دنبال ریشه این مشکلات گشت؛ جای تردید نیست که به‌گفته مسئولان تحریم‌های سنگین آمریکا نقش موثر در ایجاد این مشکلات کنونی و بحران اقتصادی کشور داشته است. به همین دلیل رئیس‌جمهور گاهی از تریبون‌ها تلاش می‌کند یادآوری کند که شرایط امروز ایران در کنار تمام نواقص و کاستی‌های اقدامات و تصمیمات دولت، ریشه در تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران دارد تا عده‌ای به خاطر منافع گروهی و باندی خود، انگشت اتهام و تقصیر را تنها سمت دولت نگیرند. حسن روحانی روز شنبه 5 مهر در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا خطاب به مخالفانش گفت: «آدرس غلط به مردم ندهید، ریشه مشکلات، واشنگتن دی‌سی است. مردم باید در این سال‌ها خیلی راحت‌تر زندگی می‌کردند. حدود ۱۸۵ کشور در جهان از ما حمایت می‌کنند. ما لعن و نفرین و کینه خود را با آدرس صحیح و درست بفرستیم. این مشکلات از کاخ‌نشین کاخ سفید است. منشأ تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندروی‌های آمریکا است. تردید ندارم روزی آمریکا در مقابل ملت ایران زانو خواهد زد.» اما این سخنان رئیس‌جمهور واکنش‌هایی را از سوی منتقدان دولت در پی داشت. اردشیر مطهری، سرهنگ بازنشسته ناجا و نماینده مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه گرمسار، آرادان و ایوان‌کی که در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، رئیس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی در گرمسار بوده، روز 8 مهر در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت در مجلس خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «آقای رئیس‌جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟!» رسانه‌های اصولگرا هم به این سخنان رئیس‌جمهور تاختند و دولت را مقصر وضع موجود دانستند. برای نمونه خبرگزاری فارس روز گذشته در گزارشی با تیتر «واشنگتن دی‌سی یا پاستور؛ آدرس مشکلات داخلی کجاست؟» نوشت: «حسن روحانی معتقد است مردم اگر می‌خواهند به خاطر مشکلات کسی را لعن و نفرین کنند، آدرس آن کاخ سفید است اما درعین‌حال برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان سهم دولت روحانی را در پدید آمدن برخی مشکلات، بالا می‌دانند.» دراین‌ارتباط ستاره صبح ضمن بررسی مواضع رسانه‌های هر دو جناح، در گفت‌وگو با یک صاحب‌نظر اقتصادی و یک تحلیلگر روابط بین‌الملل، دلایل و ریشه‌های واقعی مشکلات کشور را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

گروه سیاسی خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت: درحالی‌که حسن روحانی معتقد است «این حرف نادرست، ناصحیح، غلط و تحریف‌کننده را تکرار نکنید و نگویید نگاه دولت به بیرون است» در هفته گذشته اصرار داشت که «مردم اگر می‌خواهند به خاطر مشکلات کسی را لعن و نفرین کنند، آدرس آن کاخ سفید است. عده‌ای به خاطر منافع باندی و جناحی درمورد مشکلات کشور به مردم آدرس غلط ندهند». واقعیت آن است که اذهان عمومی این سؤال را مطرح می‌کند که چه کسی واشنگتن دی سی را به حمایت داخلی ترجیح داد؟ و  چه کسی در سال‌های گذشته مطرح کرده که مسائلی چون محیط‌زیست، آب آشامیدنی و حتی سرمایه‌گذاری بخش خصوص منوط به نگاه به غرب و آمریکا است! سخنگوی این سخنان را باید همین نزدیکی‌ها جستجو کرد. ... مذاکره با آمریکا و یا به‌زعم دولتی‌ها، همان کدخدا تنها نگرش دولت تدبیر و امید نبود. روحانی و یارانش از زمان حضور در پاستور، منشأ بسیاری از اتفاقات را تصمیمات دولت قبل دانستند. از سوی دیگر بهانه‌تراشی برای اداره کشور تنها به وزرای روحانی ختم نشد و رئیس‌جمهور هم با کنایه به دولت قبل، تقصیرها را در زمین دولت‌های نهم و دهم انداخت. در بحبوحه انتخابات در سال‌های ۹۲ و ۹۶، روحانی با نقد وضع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، به مردم وعده داد دولتی بر سرکار آورد که هم مشکلات اقتصادی چون بیکاری و گرانی را حل کند و حتی قسم خورد که چنان گشایش اقتصادی ایجاد کند که به یارانه نقدی نیاز نباشد.

لعن و نفرین کاخ سفید
بهار نیوز گزارش داد: احمد زیدآبادی در یادداشتی در كانال تلگرامی خود نوشت: «حسن روحانی گفت: «مردم برای کمبود و مشکلات در کشور اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است. آدرس اشتباه کسی به آن‌ها ندهد». پس ای الهی که کاخ سفید در آتش بسوزه و به خاکستر تبدیل بشه! الهی ترامپ به روز سیاه بشینه! الهی جارد کوشنر جیز جگر بزنه! الهی پمپئو به اجدادش در گورستان کانزاس ملحق بشه! الهی هر چه درد و بلا در این دنیاست بیفته به جون منوچین! الهی آتش به قبر بابای الیوت آبرامز بباره! الهی برایان هوک گوربه‌گور بشه! الهی هیچکدامشون یه روز خوش به عمرشون نبینند! الهی یک قطره آبِ خوش از گلوشون پایین نره! الهی بی‌خانمان بشن و در متروهای واشنگتن و نیویورک گدایی کنن!الهی الهی الهی... . حالا آقای روحانی راضی شد یا اینکه باید ادامه بدیم؟ خب، حالا این چه مشکلی از آن "کمبودها و مشکلات" کشور حل کرد؟ حالا این شد سیاست؟ این شد تدبیر؟ این شد نحوۀ درستِ ادارۀ یک مملکت؟ این شد شیوۀ حکمرانی خوب؟ این شد طرزِ زمامداری در قرن 21؟ این شد برنامۀ توسعه؟ این شد رهایی جوانان از اسارت بیکاری؟ این شد ایجاد اشتغال؟ این شد تولید؟ این شد بهبود کیفیت زندگی؟ این شد سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی؟ این شد حفظ محیط‌زیست؟ این شد تعامل سازنده با دنیا؟ این شد بازی پیچیده در یک دنیای درهم‌تنیده و به‌هم‌پیوسته؟ این شد تأمین منافع ملی درصحنۀ بین‌المللی؟ یعنی درحالی‌که تمام کشورهای دنیا می‌کوشند تا در رقابت‌های تنگاتنگ و نفس‌گیر اقتصادی و تکنولوژیک، گوی سبقت را از هم بربایند و گامی پیش‌تر روند، کار ما ایرانیان باید لعن و نفرین باشد به سران کاخ سفید؟ هنر و توان ما ایرانی‌ها در حد عجایز است؟»

کدخدا را نفرین کنیم
سایت الف گزارش داد: روزنامه جوان در یادداشتی با تیتر «کدخدا را نفرین کنیم آقای روحانی؟!» نوشت: رئیس‌جمهور باید بداند اگر همین حرف‌ها را که در این مقطع می‌زند، باصداقتی که مایه نجات است، بزند و به مردم بگوید «من اشتباه کردم که در صد روز اول وعده‌های آن‌چنانی می‌دادم، ولی در سه صد روز آخر شیوه نفرین کردن را آموزش می‌دهم»، قطعاً مردم تسلیم حرف راست و صداقت هستند و با فروتنی به مسئولان تعظیم می‌کنند و گذشته را فراموش می‌کنند. اما اگر در صد روز اول بگوییم: «اگر امروز گرانی داریم، اگر امروز روابط ما با جهان با مشکلات فراوان توأم است، همه و همه، به خاطر این است که یک دولت کارآمد و یک مدیریت درست در تدبیر صحیح در کار انجام نگرفته است. با گرانی به‌راحتی می‌توان مقابله کرد. ارزش پول ملی را نصف کرده‌اید و هنوز هم شعار می‌دهید؟! شرم‌آور است. همه ضعف‌ها را نمی‌توان پای تحریم نوشت.»، ولی در آغاز سه صد روز آخر بگوییم: «آدرس درست آن است که ریشه مشکلات در کاخ سفید است.» این دیگر چاره کار ملت نیست و مشکل مردم را از میان برنمی‌دارد. کدخدا را نفرین کنیم؟! باکی نیست، اما فاکتور نفرین‌ها را برای که بفرستیم تا ارزش پول ملی را بازگرداند؟!

تحریم‌های بی‌سابقه
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان و تحلیلگر امور اقتصادی در گفت‌وگو با ستاره صبح گفت: «تقریباً در دولت‌های بعد از جنگ هیچ دولتی همچون دولت یازدهم و دوازدهم به لحاظ شروع و پایان شاهد چنین وضعیتی در اقتصاد نبود. شروع این دولت در سال‌های 92 و 93 با تحریم‌های ظالمانه بود و پایان این دولت نیز در سال‌های 97 و 98 و 99 با تحریم‌های شدیدی همراه است. به عبارت ساده‌تر در 8 سال این دولت حداقل 5 سال در سال‌های تحریمی بود. واژه تحریم شاید آن‌قدر تکرار شده باشد که بسیار ساده تلقی شود؛ اما تحریم یعنی حذف درآمد اصلی کشور که از 1350 تا امروز طی 5 دهه درآمد اصلی دولت‌ها از طریق همین منابع حاصل از فروش نفت بوده است. مهم‌تر از این محدودیت در مبادلات بانکی و تجاری است که با اخلال روبرو شده است.» وی همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ستاره صبح تصریح کرد: «تحریم‌ها تهدیدی بود که در دل این تهدید فرصتی ایجاد شد تا منابع قدرت از محل نفت به حداقل برسد اگرچه این‌یک انتخاب نبود و یک اجبار بود ولی می‌توان این فرصت را به فرصتی تاریخی تبدیل کرد تا بودجه و منابع کشور از نفت فاصله بگیرد. برای اینکه یک‌بار دیگر به روال عادی برگردیم منابع نفت به‌عنوان ثروت بین نسلی حفظ شود. در کنار این تهدید و تحریم و کرونا فرصت دیگری برای کشور ایجاد شد. دولت امروز نمی‌تواند بخش خصوصی را به‌عنوان یک انتخاب ببیند بلکه اجباری در میان است و دولت باید منابع بخش خصوصی را برای توسعه و عمران و آبادانی کشور به خدمت بگیرد.»
سوء مدیریت و سوءتدبیر
حق‌شناس همچنین در گفت‌وگویی با خبرآنلاین به بررسی مشکلات اقتصاد ایران پرداخت و گفت: «اقتصاد ایران در دو سال گذشته (97 و 98) حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد را به دلیل تحریم‌ها از دست داد و این رقم اگر تبدیل به ریال می‌شد می‌توانست بخش زیادی از نقدینگی کشور را جمع کند. این غیرقابل کتمان است که اگر تحریم نبودیم و به‌جای دلار ۲۰ هزارتومانی با دلار پنج‌هزارتومانی امورات را می‌گذراندیم مشکلات کمتری در حوزه تورم و نقدینگی داشتیم. به‌این‌ترتیب تحریم‌های ظالمانه عملاً تأثیرات اقتصادی کرونا را افزایش داد. البته که دو عامل عمومی یعنی تحریم‌ها و شیوع کرونا در کنار عامل پنهانی مانند سو مدیریت و سوتدبیر سبب‌ساز مشکلات امروز هستند و من هم به‌هیچ‌عنوان قصد ندارم این مسئله را نادیده بگیرم. بااین‌همه سو مدیریت محصول یک یا دو دولت نیست و سابقه‌ای طولانی دارد.»

ریشه‌های اصلی تحریم
فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «هم‌اکنون بین ایران و آمریکا یک جنگ در جریان است. ایران پهباد آمریکا را سرنگون می‌کند و ایالت متحده سردار ایرانی را ترور می‌کند و ما به پایگاه‌های آن‌ها موشک می‌زنیم... ولی مهم‌تر از همه این‌ها جنگ اقتصادی است که به‌طور تمام و کمال از طرف آمریکا اعمال می‌شود. آمریکا تجارت بین‌المللی ایران را به گروگان گرفته است و ما حتی برای خرید دارو نیز به اجازه خزانه‌داری آمریکا نیاز داریم. تا زمانی که بر دلایل و ریشه‌های اصلی تحریم ایران مذاکره نشود و یا توافق و تفاهمی صورت نگیرد این وضعیت ادامه خواهد یافت و مقامات اذعان کرده‌اند که این مسئله به‌سرعت حل نخواهد شد و به مردم امید واهی نداده‌اند.» وی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: «امروز بده و بستان اقتصادی ایران و چین که بزرگ‌ترین طرف انحصاری بازرگانی ایران است به نصف مقدار قبل کاهش پیداکرده است. ولی بازرگانی چین و آمریکا بالای هزار میلیارد دلار است. چینی‌ها از حسابگرترین ملل جهان هستند و همین تکلیف را روشن می‌کند. رقم تجارت روسیه و اسرائیل نیز به‌تنهایی چندین برابر تجارت روس‌ها با ایران است. از این نظر روسیه با صراحت اعلام کرد اگر جنگی بین ایران و اسرائیل و آمریکا دربگیرد آتش‌نشان ایران نخواهند بود. بنابراین باید بدانیم که همه کشورهای دنیا به منافع خود می‌اندیشند و خود را به ماجراها و مشکلات سایر کشورها آلوده نمی‌کنند و نباید به حمایت آنان امیدوار باشیم. بلکه باید خودمان بر اساس منطق و عقلانیت تصمیمات درست اتخاذ کنیم.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.