انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد
جدال جامعه مدنی با شارلاتانیسم و پوپولیسم
تأمین بودجه تولید و توزیع واکسن کرونا برای مردم جهان
آیا «دیپلمات دیپلمات‌ها» وزیر خارجه آمریکا می‌شود؟
کدام کشور برنده جنگ قره‌باغ است؟
تقلب؛کلید واژه ترامپ و بایدن
عقب‌نشینی ارمنستان مقابل آذربایجان در قره‌باغ
پیش‌بینی تقلب در انتخابات آمریکا
چشم‌انداز روابط آمریکای بایدن با جهان
مرور نقش و تأثیر ایران بر انتخابات آمریکا در گذر زمان
آیا در آمریکا کودتا در راه است؟
تقابل دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر نتیجه انتخابات
بن‌بست انتقال قدرت در آمریکا
فرمول محاسبه آمار واقعی مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور
ادعاهای تازه پادشاه عربستان‌سعودی علیه ایران
موانع بازگشت بایدن به برجام
برنامه‌های جو بایدن بعد از ورود به کاخ‌سفید
سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان
بحران سیاسی و آشوب در پرو
نگاه جو بایدن به آمریکا ، جهان و ایران چگونه است؟
اولتیماتوم چین به غرب بر سر هنگ‌کنگ
زنان، حامیان برجام و طرفداران محیط‌زیست در پست‌های کلیدی دولت فدرال قرار گرفتند
میراث ترامپ برای بایدن چیست؟
بازتاب ترور شهید فخری‌زاده در محافل و رسانه‌های بین‌المللی
تیم ارتباطات و رسانه‎ای کاخ‌سفید در دستان هفت زن
بیشتر
کد خبر: 82774 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۴ - 23:35
آیا ابتلای ترامپ به کرونا، «سورپرایز اکتبر» است؟!
گزارش خبری تحلیلی

آیا ابتلای ترامپ به کرونا، «سورپرایز اکتبر» است؟!

اشاره: (مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار) دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، که بعد از تأیید ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان نظامی والتر رید در شمال پایتخت بستری‌شده، برای دقایقی از این بیمارستان خارج شد تا سوار بر خودرو جلوی گروهی از هوادارانش برود که بیرون این بیمارستان برای حمایت از او تجمع کرده بودند. پزشکان گفته‌اند حال دونالد ترامپ خوب است و شاید بتواند از فردا به کاخ سفید برگردد. آن‌ها درباره نتیجه اسکن قفسه سینه او توضیحی نداد اما گفته‌اند به او دگزامتازون تجویز کرده‌اند که می‌تواند احتمال مشکل ریوی را مطرح کند. در کنفرانس خبری روز یک‌شنبه دکتر شون کانلی، پزشک رئیس‌جمهوری آمریکا، به نمایندگی از تیم پزشکی او گفت ترامپ در دو روز گذشته دو بار دچار کاهش اکسیژن‌رسانی شده بود؛ اما اکنون علائم حیاتی رئیس‌جمهور آمریکا طبیعی و رو به بهبودند و او تب هم ندارد. دونالد ترامپ که ۷۴ سال دارد و ازنظر میزان اضافه‌وزن، در رده افراد «چاق» به‌حساب می‌آید ازنظر آسیب‌پذیری مقابل کووید-۱۹ در معرض خطر بالا قرار دارد؛ اما خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از بیمارستان با خودرو برای دست تکان دادن برای هوادارانش با انتقادهای زیادی روبرو شده است. جیمز فیلیپس، متخصص اورژانس و از پزشکان بیمارستان والتر رید در توییتر به این کار واکنش نشان داد و آن را «بی‌مسئولیتی» و یک «نمایش سیاسی جنون‌آمیز» خواند. حکیم جفریز، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان، هم گفت کشور به رهبر نیاز دارد نه عکس تبلیغاتی؛ اما روزنامه گاردین در گزارشی، ابتلای ترامپ به کرونا را «سورپرایز اکتبر» نامیده است. سورپرایز یا غافلگیری اکتبر در زبان حرفه‌ای سیاسی آمریکا یک رخداد خبری باقابلیت تأثیرگذاری بر نتیجه یک انتخابات به‌خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده و هست. اشاره به ماه اکتبر بدین دلیل است که سه‌شنبه بعد از اولین دوشنبه نوامبر تاریخ انتخابات ملی و بسیاری از انتخابات ایالتی و محلی ست و رخدادهای رخ‌داده در آخر اکتبر قابلیت بیشتری برای تأثیرگذاری بر رأی‌دهندگان احتمالی برخوردار است. تا پیش‌ازاین، رسانه‌های مختلف پیش‌بینی‌های متفاوتی از سورپرایز اکتبر تیم دونالد ترامپ داشتند و حدس می‌زدند رونمایی از واکسن کرونا، رویارویی نظامی با ایران، یا توافق با کره شمالی، ممکن است سورپرایز اکتبر ترامپ باشد؛ اما اکنون بیماری ترامپ و خوابیدن او روی تخت بیمارستان، سرنوشت او را در کانون توجه رسانه‌ها، کنشگران و تحلیلگران قرار داده است.

ستاره صبح-اندرو گاتورپ در گاردین نوشت: سال جاری یکی از عجیب‌ترین و درعین‌حال غیرقابل پیش‌بینی‌ترین سال‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اذهان باقی خواهد ماند. رئیس‌جمهور که چندی پیش با محاکمه استیضاح روبرو شد اکنون به علت ابتلا به یک بیماری مهلک زمین‌گیر شده است. حالا سورپرایز اکتبر می‌تواند چیزی متفاوت ازآنچه تصور می‌شد، باشد. مثبت بودن آزمایش دونالد ترامپ برای ویروس کرونا شاید شگفتانه اکتبر نباشد، اما با توجه به اصرار رئیس‌جمهور در نادیده گرفتن حتی اساسی‌ترین اقدامات احتیاطی علیه ویروس، موضوع اهمیتی دوچندان می‌یابد. اکنون ابتلای ترامپ به کرونا نه‌تنها بر رقابت بین او و جو بایدن، بلکه بر ثبات و امنیت کشور در هفته‌های آینده تأثیر خواهد گذاشت. تأثیر این کارزار به روند بیماری رئیس‌جمهور و دیگر افراد مبتلا بستگی دارد. بایدن و مایک پنس معاون رئیس‌جمهور امروز جواب آزمایش‌شان منفی بود، اما این بدان معنی نیست که آن‌ها قطعاً مبتلا نیستند. خود ترامپ نیز گفته می‌شود که از جمعه‌شب فقط علائم خفیفی داشته اما حالا در مرکز پزشکی ملی والتر رید بستری‌شده و تحت درمان دارویی است. ترامپ در بیمارستان ممکن است به‌سرعت بهبود یابد یا ممکن است به‌شدت بیمار‌تر شود. علائم خطرناک بیماری معمولاً بعد از یک هفته ایجاد می‌شوند و ما هنوز نمی‌دانیم که ترامپ دقیقاً چه زمانی آلوده‌شده است.
اصرار به ماندن در انتخابات
اگر ترامپ به‌شدت بیمار شود، شرایط آمریکا به‌شدت پیچیده می‌شود. از زمانی که تدی روزولت در سال 1912 مورد اصابت گلوله قرار گرفت، سابقه نداشته که کاندیدی با یک بیماری سخت پای به عرصه انتخابات بگذارد. ترامپ هرچقدر بیمار شود، احتمالاً اصرار به ماندن در انتخابات خواهد داشت. چه بیماری ترامپ تشدید شود یا نه، بعید به نظر می‌رسد وضعیت انتخابات تغییری کند. ترامپ احتمالاً تلاش می‌کند تا به‌گونه‌ای وانمود کند که کرونا آن‌قدرها هم شدید نیست، اما ویروس کرونا موضوعی انتزاعی نیست که آمریکایی‌ها فقط از طریق رسانه‌ها در مورد آن اطلاعات کسب کنند.  اگر ترامپ به‌شدت بیمار شود، می‌توان انتظار داشت که صداهایی از سمت راست‌گرایان به نفع به تأخیر افتادن یا حتی لغو انتخابات بلند شود. تأخیر در برگزاری انتخابات نیاز به تأیید کنگره دارد بنابراین تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. بسیاری از رسانه‌های راست‌گرای در حال ترویج نظریه توطئه درباره رأی‌گیری از طریق پست الکترونیکی هستند و درنتیجه بخش بزرگی از کشور آماده است تا در صورت شکست ترامپ نتیجه را نپذیرد. اگر رئیس‌جمهور برای مدتی نتواند تبلیغات انتخاباتی انجام دهد، بهانه دیگری خواهد داشت تا از طرفداران خود بخواهد صحت انتخابات را زیر سؤال ببرند.
خطرات پیش روی آمریکا
خطرات پیش‌روی این کشور فقط انتخاباتی نیست. رئیس‌جمهور مسئولیت‌های سنگین و قدرت عالی دارد. ترامپ در صورت انتخاب مجدد ممکن است دستوراتی خطرناک بدهد. او فرمانده یک زرادخانه هسته‌ای در خارج از کشور و یک دستگاه سرکوبگر است که به نظر می‌رسد از سرکوب معترضان در داخل کشور لذت می‌برد. بیماران مبتلابه ویروس کرونا تحت تأثیر ویروس تمرکز خود را از دست می‌دهند. ترامپ خودشیفته‌تر از آن است که به تأثیر بیماری بر خودش اعتراف کند بنابراین انتظار می‌رود تمام قدرت در دستان او باقی بماند، حتی ممکن است این اتفاق منجر به بی‌ثباتی شود. با این شرایط به نظر می‌رسد سورپرایز اصلی اکتبر هنوز انتظار ما را می‌کشد و ما نمی‌دانیم که آیا رئیس‌جمهور شرایط مناسبی برای پاسخگویی به آن خواهد داشت یا خیر.  بی‌دقتی‌ای که ترامپ را واداشت تا کشور را در این شرایط قرار دهد، فقط جلوه دیگری از بی‌احتیاطی است که وی با آن خو گرفته است. او صدمات غیرقابل محاسبه‌ای به کشور وارد کرده و ما نباید این مسئله را فراموش کنیم فقط به این دلیل که آخرین آسیب‌دیده دوران ترامپ خود شخص او است. آمریکا و نه‌فقط رئیس‌جمهور به‌شدت به بهبود احتیاج دارد. به همین دلیل، ما باید برای رئیس‌جمهور آرزوی بهبودی سریع، یک شکست بزرگ در انتخابات و یک بازنشستگی طولانی داشته باشیم. فقط در این صورت است که بهبودی واقعی آغاز می‌شود. (برگرفته از انتخاب)

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.