انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد
جدال جامعه مدنی با شارلاتانیسم و پوپولیسم
تأمین بودجه تولید و توزیع واکسن کرونا برای مردم جهان
آیا «دیپلمات دیپلمات‌ها» وزیر خارجه آمریکا می‌شود؟
کدام کشور برنده جنگ قره‌باغ است؟
تقلب؛کلید واژه ترامپ و بایدن
عقب‌نشینی ارمنستان مقابل آذربایجان در قره‌باغ
پیش‌بینی تقلب در انتخابات آمریکا
چشم‌انداز روابط آمریکای بایدن با جهان
مرور نقش و تأثیر ایران بر انتخابات آمریکا در گذر زمان
آیا در آمریکا کودتا در راه است؟
تقابل دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر نتیجه انتخابات
بن‌بست انتقال قدرت در آمریکا
فرمول محاسبه آمار واقعی مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور
ادعاهای تازه پادشاه عربستان‌سعودی علیه ایران
موانع بازگشت بایدن به برجام
برنامه‌های جو بایدن بعد از ورود به کاخ‌سفید
سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان
بحران سیاسی و آشوب در پرو
نگاه جو بایدن به آمریکا ، جهان و ایران چگونه است؟
اولتیماتوم چین به غرب بر سر هنگ‌کنگ
زنان، حامیان برجام و طرفداران محیط‌زیست در پست‌های کلیدی دولت فدرال قرار گرفتند
میراث ترامپ برای بایدن چیست؟
بازتاب ترور شهید فخری‌زاده در محافل و رسانه‌های بین‌المللی
تیم ارتباطات و رسانه‎ای کاخ‌سفید در دستان هفت زن
بیشتر
کد خبر: 82765 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۴ - 00:31
تأثیر ابتلای ترامپ به کرونا بر نتیجه انتخابات نوامبر

تأثیر ابتلای ترامپ به کرونا بر نتیجه انتخابات نوامبر

اشاره: درست وقتی‌که یک ماه بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده، جواب تست کرونای دونالد ترامپ، مثبت اعلام و او در بیمارستان بستری شد. این موضوع سؤال‌های بسیاری را درباره این‌که چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد، مطرح می‌کند. از سوی دیگر نظرات ضدونقیضی درباره ابتلای ترامپ به کرونا وجود دارد و برخی می‌گویند او به خاطر جلب نظر رأی‌دهندگان و کسب همدردی آن‌ها جهت پیروزی در انتخابات خودش را به بیماری زده است. دونالد ترامپ عصر شنبه از بیمارستانی که در آن بستری است، گفت که حالش «خیلی بهتر» است اما چند روز آینده یک «آزمون واقعی» در درمان کووید-۱۹ خواهد بود. اما عده‌ای از دموکرات‌ها نسبت به اطلاعاتی که دولت ارائه می‌کند، ابراز تردید می‌کنند. برخی منابع خبری هم از قول منابع آگاه اعلام کرده بودند که نشانه‌های حیاتی ترامپ نگران‌کننده است. در همین حال جو بایدن به تبلیغاتش ادامه داد و آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که او ده درصد از ترامپ جلوتر است. بنابراین به نظر می‌رسد کرونا ضربه سختی به ترامپ زده و ممکن است نتواند آرای اکثریت آمریکایی‌ها را از آن خود کند. اما اگر دونالد ترامپ به دلیل بیماری نتواند رئیس‌جمهور باقی بماند یا چه اتفاقی می‌افتد؟

ستاره صبح-

تست مثبت ویروس کرونای آقای ترامپ در تاریخ اول اکتبر اعلام‌شده و به همین جهت وی باید ۱۰ روز در قرنطینه باشد. بنابراین هنوز ممکن است بتواند در مناظره بعدی با رقیبش جو بایدن، که قرار بوده ۱۵ اکتبر انجام شود، شرکت کند. هم‌اکنون یک گردهمایی که قرار بود در فلوریدا برگزار شود، و یک کنفرانس ویدیویی با سالخوردگان آسیب‌پذیر لغو شده. در طول این مدت آقای ترامپ یک‌رشته گردهمایی‌های بزرگ انتخاباتی هم داشته که اکنون ممکن است لغو شده یا به بعد موکول شود.

تعویق انتخابات؟
مدت قرنطینه شدن آقای ترامپ به‌وضوح در توانایی او برای مبارزات انتخاباتی تأثیر می‌گذارد. به همین جهت اکنون این پرسش‌ها مطرح‌شده که آیا می‌شود انتخابات را به تعویق انداخت و این تعویق چگونه صورت خواهد گرفت. به‌موجب قانون، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هر چهار سال یک‌بار روز سه‌شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر است. ازاین‌رو تاریخ انتخابات امسال، سوم نوامبر خواهد بود. تغییر تاریخ انتخابات به عهده قانون‌گذاران است نه رئیس‌جمهور. لازمه هرگونه تغییری در تاریخ برگزاری انتخابات، رأی اکثریت در هر دو مجلس سنا و نمایندگان است. ازآنجاکه این تغییر مستلزم رأی مثبت مجلس نمایندگان - که در کنترل دموکرات‌هاست هست، تعویق تاریخ انتخابات محتمل به نظر نمی‌رسد. حتی اگر این تعویق صورت گیرد، مطابق قانون اساسی آمریکا مدت ریاست جمهوری تنها ۴ سال است. بنابراین دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ خودبه‌خود ظهر روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ پایان می‌یابد. تغییر این تاریخ مستلزم ترمیم قانون اساسی آمریکاست و برای این کار دو سوم قانون‌گذاران آمریکا یا قانون‌گذاران ایالتی باید آن را تصویب کنند و بعد هم سه‌چهارم ایالات آمریکا با آن موافقت کنند- که این هم بعید به نظر می‌رسد.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟
درصورتی‌که رئیس‌جمهور بیشتر از آن بیمار باشد که نتواند وظایفش را انجام دهد، مطابق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، اختیارات خود را به معاونش محول می‌کند. به‌این‌ترتیب مایک پنس، معاون آقای ترامپ به‌عنوان کفیل ریاست جمهوری، خدمت خواهد کرد. آقای ترامپ پس از بهبود می‌تواند مجدداً در سمت رئیس‌جمهور به کار خود ادامه دهد. اگر رئیس‌جمهور تا آن حد بیمار باشد که نتواند اختیارات خود را به معاونش تفویض کند، کابینه و معاون آقای ترامپ می‌توانند اعلام کنند که او قادر به ادامه کار نیست و مایک پنس می‌تواند اداره امور را در دست بگیرد. اما اگر شخص آقای پنس هم توانایی انجام وظایف رئیس‌جمهور را نداشته باشد ، بنا بر مصوبه جانشینی رئیس‌جمهور، اختیارات به نانسی پلوسی، دموکرات و رئیس مجلس نمایندگان، محول خواهد شد، گر چه کارشناسان قانون اساسی می‌گویند یک چنین انتقال قدرتی به نبردهای قانونی منجر خواهد شد. ولی اگر نانسی پلوسی هم مایل یا قادر به تحویل گرفتن این نقش نباشد، اختیارات رئیس‌جمهور به یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه- در حال حاضر چارلز ای گراسکی ۸۷ ساله- تفویض خواهد شد. این سناریو نیز بدون تردید چالش‌های قانونی به دنبال خواهد داشت. اگر آقای ترامپ از وظایف خود بازماند، معاونش جای او را خواهد گرفت اما به این معنی نیست که آقای پنس نامزد حزب جمهوری‌خواه باشد.

سابقه پیشین
هنگامی‌که در سال ۱۹۸۵ رونالد ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای جراحی سرطان در بیمارستان بستری شد، اختیاراتش را به معاونش جورج اچ دبلیو بوش، واگذار کرد. در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۷ نیز وقتی قرارشد از داروهای آرام‌بخش برای یک کولونوسکپی عادی جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا استفاده شود، وظایف وی به معاونش محول شد.

ورقه‌های رأی‌گیری
در مورد این‌که چنانچه به هر دلیلی یک نامزد ریاست جمهوری که حزبش انتخاب کرده نتواند وظایف خود را انجام دهد، چه پیش خواهد آمد، دستورالعمل‌های روشنی وجود دارد. اگرچه مایک پنس معاون آقای ترامپ در بدو امر وظایف رئیس‌جمهور را عهده‌دار خواهد شد، لزوماً او کاندیدای حزب جمهوری‌خواه در انتخابات نخواهد بود زیرا حزب هم‌اکنون رسماً آقای ترامپ را نامزد کرده است. به‌موجب مقررات حزب جمهوری‌خواه، ۱۶۸ عضو کمیته ملی جمهوری، برای انتخاب یک نامزد جدید رأی‌گیری خواهد کرد و آقای پنس احتمالاً یکی از نامزدها خواهد بود. در صورت انتخاب آقای پنس، باید یک معاون جدید رئیس‌جمهور نیز انتخاب شود. تاکنون هیچ‌یک از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه پس از انتخاب رسمی نامزد ریاست جمهوری‌شان، جانشین جدیدی در نظر نگرفته‌اند.

تکلیف رأی‌های پستی
کارشناسان می‌گویند این موضوع موجب سردرگمی‌هایی می‌شود چون میلیون‌ها رأی پستی با ذکر نام نامزدهای منتخب هم‌اکنون ارسال‌شده. رأی‌گیری حضوری نیز در بعضی از ایالت‌ها هم‌اکنون شروع‌شده. ریک حیسن، استاد حقوق در دانشگاه ارواین در کالیفرنیا می‌گوید احتمالاً انتخابات درحالی‌که نام کاندیدای ازکارافتاده، هنوز در ورقه رأی‌گیری دیده می‌شود، برگزار خواهد شد. ولی این سؤال وجود دارد که آیا قوانین ایالتی اجازه می‌دهد کسانی که برای رأی دادن در کالج انتخاباتی آمریکا (انتخاب‌کنندگان رئیس‌جمهور) نامزد شده‌اند، به یک نامزد جانشین رأی دهند؟ و در صورت انصراف یک نفر، آیا می‌شود نام کاندیدا را عوض کرد؟ ریچارد پیلدز، استاد حقوق و کارشناس انتخابات می‌گوید: «اعم از این‌که چه اتفاقی بیافتد، تقریباً با اطمینان می‌شود گفت نام آقای ترامپ در ورقه اخذ رأی باقی خواهد ماند».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.