انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تحریم مانع صادرات مازوت
گرانی ترمز بریده
صعود بورس و نفت؛ سقوط ارز و طلا
نرخ تورم سالانه آذر ۳۰.۵ درصد
زنگ خطر مصرف بالای گاز به صدا درآمد
سخنان بی‌پرده وزیر اقتصاد از خصوصی‌سازی، وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و بورس
FATF را تصویب کنید
خطر اقتصاد جزیره‌ای با نپیوستن به FATF
فعالان اقتصادی کشور موافق پیوستن به FATF هستند
هفته سبز برای بورس
سقوط بازار‌ها
کوچک شدن ۴۰ درصدی سفره مردم
سهم هر خانوار 36 درصد از درآمد
چهارستون برای ایجاد توسعه، رفاه و عدالت اجتماعی
افت دلار، سکه و بورس
جزییات فرمول شورای رقابت
حلقه گمشده آلودگی هوا چیست؟
کاهش انتظارات تورمی با توقف رشد پول در آذرماه
۹۰ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد واحدها پرداخت‌شده است
نزول قیمت‌ها
حذف ارز یارانه‌ای شوک در بازارها ایجاد می‌کند
رشد اقتصادی ایران سال آینده به۳,۱۲+ درصد خواهد رسید
دو برابر شدن قیمت دلار و افزایش ۱۴۵ درصدی قیمت طلا
تولید نفت ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت
پولدارها پولدارتر؛ فقرا فقیرتر
افت دلار و سکه
مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران
بیشتر
کد خبر: 82760 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۴ - 00:23
افزایـش شکاف طـبقاتی
بر اثر تغییر قیمت بنزین و ارز در سال 98صورت گرفت

افزایـش شکاف طـبقاتی

اشاره: هرم جمعیتی به ده قسمت دارد. در این هرم دهک‌های هشت و نه و دهم دارای درامد بالا هستند (ثروتمندان)، اما دهک‌های سه دو و یک دهک‌های کم برخوردار (فقرا) هستند. بقیه دهک‌ها مربوط به طبقه متوسط است. به گفته رئیس مرکز آمار ایران از شهریور 98 تا شهریور 99 شکاف تورم بین دهک اول و دهم 6.5 درصد بوده است. یعنی دهک دهم که اقشار کم‌درآمد جامعه را تشکیل می‌دهند، افزون بر 39 درصد تورم سالانه با تورم 6.5 درصدی نیز مواجه بوده‌اند. آمار و ارقام مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که شکاف تورم دهک‌ها از ماه آذر سال 98 شتاب گرفته است. این اتفاق پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه 98 آغاز و با افزایش قیمت ارز شدت گرفته است. معنا و مفهوم این اتفاق این است که قدرت خرید دهک اول بالا و قدرت خرید دهک دهم پایین است. بنابراین دهک دهم برای جبران تورم مجبور است اقلام خوراکی کمتر مصرف کند تا در مقابل بتواند مخارج اقلام غیرخوراکی را بپردازد. افزایش نرخ ارز نیز در تورم مؤثر بوده است به‌طوری‌که قیمت دلار در آذرماه سال 98 حدود 12000 تومان بوده، اما اکنون در کانال 27000 تومان است. یعنی جهش بیش از دو برابری قیمت ارز، وقتی قیمت ارز بالا می‌رود متأثر از آن قیمت دیگر کالاها نیز بالا می‌رود و در این فرایند فشار تورمی بر دهک‌های پایین افزایش می‌یابد. این گزارش نشانگر آن است که عدم تعامل با نظام بین‌الملل، سو مدیریت و تداوم تحریم‌ها در عمل زندگی فرودستان جامعه را بدتر کرده است. جزییات بیشتر گزارش مرکز آمار ایران را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

رئیس مرکز آمار ایران به اشاره به افزایش شکاف تورمی دهک‌ها گفت: همان‌طور که گفته شد کالاهای بادوام در سبد مصرفی دهک‌های بالا سهم بالاتری دارند به همین دلیل است که این‌یکی از دلایل شکاف تورمی بین دهک‌هاست و هر چه این اعداد بیشتر می‌شود شکاف تورم دهک اول تا دهم افزایش می‌یابد.جواد حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران در گفت‌وگو با ایلنا درباره چگونگی ارزیابی معیارهای تعیین نرخ تورم در کشور گفت: نرخ تورم از 475 قلم کالا استخراج و این نرخ به تفکیک گروه‌های دوازده‌گانه بر اساس طبقات بین‌المللی تهیه و منتشر می‌شود و این تقسیم‌بندی کالا و خدمات و هزینه‌های آن‌ها طبق تقسیم‌بندی جهانی و بین‌المللی است که از منظر جامع‌ومانع بودن اهمیت دارد. مرکز آمار ایران نه‌تنها تورم ماهانه بلکه تورم کل، نقطه‌ای، برای گروهای کل کشور، شهری و روستایی را در تمام گروه‌های دوازده‌گانه منتشر می‌کند. همچنین تورم دهک‌های درآمدی را هم منتشر می‌کنیم. مرکز آمار هرماه برای اعلام تورم، 500 هزار مظنه قیمت می‌گیرید و با اصول علمی که مورد وفاق دنیا است شاخص قیمت با جزییات کامل تهیه و به تفکیک‌های مختلف اعلام می‌شود.

تورم شهریور
حسین زاده افزود: طبق آخرین گزارش نرخ تورمی، آخرین عدد شاخص قیمت مصرف‌کننده برای شهریورماه در کل کشور 244.3 برای نقاط شهری 243.1 و در مناطق روستایی 251 است. تورم ماهانه در شهریور برای کل کشور 3.6 برای شهر 3.6 و برای روستا 3.5 درصد است. همچنین تورم نقطه‌ای برای کل کشور 34.4 درصد، در شهر 34.5 درصد و در روستا 34.1 درصد است. همچنین تورم 12 ماهه در کل کشور 26 درصد در شهر 26.1 درصد و در روستا 25.4 درصد است.

شکاف تورمی بین دهک
رئیس مرکز آمار ایران بابیان اینکه جمع تمام گزارشت و تقسیم‌بندی تورم اقلام خوراکی و غیرخوراکی به تفکیک گروه‌های درآمدی منتشر می‌شود، گفت: در شهریورماه نرخ تورم کل 12 ماهه برای دهک اول 23.4 و برای دهک دهم 29.9 دهم درصد بوده است بنابراین شکاف تورمی بین دهک دهم و اول 6.5 درصد رقم خورده است. این شکاف از آذرماه سال 98 به‌مرور افزایش پیداکرده است.
حسین زاده بابیان اینکه در فروردین 99 شکاف بین تورم 12 ماهه دهک اول تا دهم 3.4 درصد بوده است، ادامه داد: یعنی دهک دهم تورم 34.2 درصدی و دهک اول تورم 30.8 درصدی داشتند که این اختلاف 3.4 درصدی بین دهک‌ها را نشان می‌دهد.

تفاوت سبد مصرفی دهک‌ها
وی افزود: این شکاف به این معناست که دهک‌ها دارای سبدهای متفاوتی هستند اگر درباره وزن این سبدها صحبت کنیم تفاوت این دو مقوله روشن می‌شود. در سبد مصرفی دهک اول خوراکی‌ها و آشامیدنی و دخانیات سهم 43.3 درصدی و غیرخوراکی و خدمات سهم 56.7 درصدی دارند اما در دهک دهم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها سهم 17 درصدی و غیرخوراکی، خدمات سهم 83 درصدی دارند.
وی با اشاره به تفاوت‌های سهم خوراکی در دهک اول و دهم گفت: همان‌طور که گفته شد در دهک اول سهم خوراکی‌ها 43 درصد بوده اما این عدد در دهک هفتم به 17 درصد رسیده است. همچنین سهم غیرخوراکی و خدمات در دهک اول بیش از 56 درصد و در دهک دهم 83 درصد بوده است.
وی تأکید کرد: شاخص قیمت مصرف‌کننده میانگین موزون است یعنی میانگین موزون از تغییرات قیمتی کالا و خدماتی که در سبد مصرف خانوار قرار دارند، بنابراین وزن‌ها و قیمت‌ها بسیار مهم هستند. اگر تغییرات قیمتی در حوزه‌های غیرخوراکی و خدمات رخ می‌دهد نسبت به خوراکی‌ها بیشتر باشد، مسلماً تورم دهک دهم با تورم بیشتری از نرخ تورم متوسط مواجه می‌شوند چراکه عمده سبد مصرفی آن‌ها را غیرخوراکی و خدمات شامل می‌شود.

عوامل ایجاد شکاف تورمی
حسین زاده تأکید کرد: بنابراین عامل اصلی در این شکاف تورمی بین دهک‌ها می‌تواند تفاوت بین سبد مصرفی دهک‌های مختلف باشد و این‌که تورم اقلام غیرخوراکی در قیاس با اقلام غیرخوراکی در این ماه‌های اخیر بزرگ‌تر بوده است. از دیگر دلایل افزایش، نرخ ارز است که این افزایش نرخ ارزبر روی کالاهای بادوام که اغلب از جنس کالاهای وارداتی هستند اثر بیشتری نسبت به کالاهای مصرفی یا تولید داخل گذاشته است.وی با اشاره به تورم نقطه‌ای کالاهای بادوام گفت: کالاهای بادوام کالاهایی مانند یخچال و لوازم‌خانگی هستند که تورم نقطه‌ای آن‌ها 92.2 بوده است حال اینکه تورم نقطه‌ای کالای بی‌دوام 309 و تورم نقطه‌ای کالاهای کم‌دوام 39.3، تورم نقطه‌ای خدمات 27.4 بوده است که تورم کل این کالا‌ها درمجموع 39.5 درصد اعلام‌شده است.
حسین زاده افزود: همان‌طور که گفته شد کالاهای بادوام در سبد مصرفی دهک‌های بالا سهم بالاتری دارند به همین دلیل است که این‌یکی از دلایل شکاف تورمی بین دهک‌هاست و هر چه این اعداد بیشتر می‌شود شکاف تورم دهک اول تا دهم افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: همان‌طور که گفته شد این شکاف تورمی از آذرماه سال گذشته آغاز شد که می‌توان به اثرگذاری افزایش قیمت بنزین هم اشاره کرد چراکه مصرف بنزین ازلحاظ تعداد خودرو و... در سبد دهک‌های بالا بیشتر است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.