انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82754 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۳ - 00:06
برنده مناقشه بر سر شبکه نمایش خانگی کیست؟
گزارش

برنده مناقشه بر سر شبکه نمایش خانگی کیست؟

اشاره: سریال‌سازی در کشور ما محدود به دو رسانه تلویزیون و شبکه نمایش خانگی می‌شود و بین این دو رسانه تفاوت‌های بسیاری وجود دارد و مخاطبان هرکدام نیز می‌توانند از اقشار مختلف جامعه باشند. آمار تولید، توزیع و فروش سریال‌های نمایش خانگی نشان می‌دهد مردم ارتباط خوبی با این بخش برقرار کرده‌اند و آن را دنبال می‌کنند؛ اما خبرهایی مبنی بر انتقال مدیریت شبکه نمایش خانگی به صداوسیما شنیده می‌شود؛ تغییر مرجع صدور مجوز تولیدات شبکه نمایش خانگی از وزارت ارشاد به صداوسیما، بیش از هر چیز بر نگرانی‌ها در خصوص عاقبت تولیدات نمایش خانگی به دلیل وجود برخی دیدگاه‌های محدودکننده در این رسانه دامن زده است. موضوعی که برخی آن را آغاز تلویزیونی شدن آثار شبکه خانگی می‌دانند. دراین‌ارتباط امیر برادران نویسنده و طنزپرداز روز گذشته گفت: «برنده ماجرای اختلاف وزارت ارشاد و صداوسیما در مدیریت شبکه خانگی، قطعاً ماهواره است.» در ادامه گزیده‌ای از این گفت‌وگو را می‌خوانید.

ستاره صبح-امیر برادران نویسنده سریال «ساختمان پزشکان» و «هیولا» درباره بلاتکلیفی سریال‌های شبکه نمایش خانگی و اختلاف بر سر نظارت و مدیریت شبکه خانگی، گفت: ‌بلاتکلیفی در هر حوزه‌ای موجب دلسردی و ناراحتی است. صداوسیما اگر توان و همت تولید دارد خودش باید قوی‌تر کار کند. صداوسیما در پخش، ابزار قوی‌تر و مخاطب بیشتری برای ارائه برنامه‌هایش دارد. شبکه خانگی صنعت نوپایی است و باید اجازه دهند رشد کند. درست است که یکسری ممیزی‌ها وجود دارد که باید رعایت شود، اما کارهای شبکه نمایش خانگی هم در همین کشور ساخته می‌شود و تفاوت‌های ریشه‌ای و ساختاری با برنامه‌های تلویزیون ندارد. این مقدار تفاوتی که وجود دارد آن‌قدر بزرگ نیست که بخواهند این رسانه را کاملاً تحت پوشش گرفته و نظارتی‌اش کنند. اگر در مواردی اختلاف‌سلیقه وجود دارد، می‌توان با تذکر حلش کرد. اینکه شبکه خانگی تحت پوشش صداوسیما قرار بگیرد مثل این می‌ماند که یک تیم فوتبال را ببریم تحت پوشش و نظارت تیم رقیبش و بگوییم با قوانین این تیم کار کن! در این صورت قطعاً تیمی که قدرت را در دست دارد، تیم رقیب را نابود می‌کند! وی در گفت‌وگو با ایسنا با انتقاد از شرایط فعلی نویسندگان عنوان کرد: پروسه و چرخه‌ای که در صداوسیما برای تصویب فیلم‌نامه‌ها وجود دارد خودش گاهی باعث ناامیدی می‌شود. من در یکی از شوراهای فیلم‌نامه در تلویزیون هم گفتم که عده‌ای از همکاران ما دچار ناامیدی شده‌اند، زیرا سرگردانند و پروسه بررسی فیلم‌نامه‌ها بسیار طولانی و پیچیده شده است. چند روز قبل خبری خواندم که گفته بود در چند ماه اخیر نزدیک به چند هزار دقیقه سریال تکراری از تلویزیون پخش‌شده است. وقتی خودشان تولید نمی‌کنند و سریال‌های تکراری پخش می‌کنند چرا باید بخش رسانه را هم در اختیار بگیرند؟ این نویسنده و طنزپرداز که تاکنون چند فیلم‌نامه طنز برای تلویزیون نوشته است در پاسخ به این پرسش که آیا صداوسیما با شبکه نمایش خانگی احساس رقابت داشته و نگران این است که هنرمندان به سمت شبکه خانگی کشیده شوند؟ گفت: ماجرا از نگرانی گذشته و الان این اتفاق افتاده است و خیلی از هنرمندان به آن سمت کشیده شده‌اند؛ البته من هم کار کردن در تلویزیون و هم شبکه خانگی را دوست دارم. اگر واقعاً بشود که برای صداوسیما فیلم‌نامه‌ای بنویسم تا مردمی که به اینترنت دسترسی ندارند یا توان خرید دی‌وی‌دی را ندارند، بتوانند ببینند و حتی برای لحظه‌ای بخندند واقعاً از ته قلبم خوشحال خواهم شد. بالاخره تلویزیون هنوز هم مخاطبان خودش را دارد؛ اما ازنظر شرایط مالی و روانی کار در شبکه خانگی راحت‌تر است. او تأکید کرد: شبکه خانگی چیز عجیب غریبی نشان نمی‌دهد؛ یعنی ماشین مدل بالا و خانه گران‌قیمت در کشور نیست که می‌گویند درست نیست نشان دهید؟ در سریال‌های تلویزیونی شخصی ثروتمند را هم در خانه‌ای نهایتاً صد متری و دو خواب با شاسی‌بلند چینی نشان می‌دهند.
برادران بابیان اینکه برنده این مناقشه ۱۰۰ درصد ماهواره است، عنوان کرد: تعارف که نداریم. کسانی شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌بینند که معمولاً تمایل به دیدن تلویزیون ندارند. وقتی سلیقه یک نفر تلویزیون نیست، اگر ببیند رسانه خانگی هم سریال‌هایش تلویزیونی شده است، قطعاً به سمت ماهواره می‌رود. در تلویزیون مدت‌هاست تلاشی برای ارتقاء کیفی محصولات دیده نمی‌شود. برنده این ماجرا قطعاً شبکه‌های ماهواره‌ای هستند؛ زیرا صداوسیما در رقابت با شبکه خانگی به فکر ارتقاء نیست و شبکه خانگی هم نابود می‌شود. رسانه خانگی در جذب مخاطبی که پای ماهواره می‌نشست، موفق بوده است. این نویسنده در پایان درباره پیشنهادی مبنی بر تشکیل هیئت نظارت بر شبکه خانگی متشکل از نمایندگان نهادهای مختلف، گفت: این پیشنهاد قطعاً از اینکه صرفاً صداوسیما نظارت داشته باشد پیشنهاد بهتری است. اگر آدم‌های مختلف از نهادهای مختلف نظر دهند می‌تواند کمک کند تا بحث ممیزی‌ها هم به حد معقولی رعایت شود که امیدوارم سخت‌گیرانه نباشد؛ اما اینکه صداوسیما بخواهد برای رقیبش تصمیم‌گیری کند، به نظر منصفانه نمی‌آید!
امیر برادران در سریال‌های تلویزیونی همچون «ساختمان پزشکان»، «در حاشیه» و «مسافران» به‌عنوان نویسنده حضورداشته و نویسنده سریال نمایش خانگی «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری نیز بوده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.