انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تأثیر انتخاب بایدن بر قیمت دلار،طلا و دیگر کالاها
تغییر قدرت در آمریکا و تأثیر آن بر جهان و ایران
از هزاردستان تا هزار پایان؛ فقر محتوا در تلویزیون
قدرت برتر آمریکا در کجاست؟
چرا بایدن به قدرت رسید؟
دستاوردهای اقتصادی برجام برای مردم
مقبره شهدای مشروطه را بازسازی کنید
تأثیر انتخابات آمریکا بر دیپلماسی بین‌المللی
تفاوت منافع يك رژيم با منافع يك كشور
تغییر روابط خارجی آمریکا با روی کارآمدن بایدن
راز مانایی دکتر شریعتی چیست؟
راهکارهای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
مدیریت ناکارآمد در ساختار وزارت بهداشت وجود دارد
سه رویکرد متفاوت داخلی درباره بازگشت آمریکا به برجام
فیرحی، استادی از نسل عالمان عمیق
مانع‌تراشی‌های داخلی و منطقه‌ای در مسیر احیای برجام
پیام انتخاب تیم سیاست خارجی بایدن برای جهان و ایران
پیامدهای ترور دانشمند هسته‌ای ایران و تأثیر آن بر آینده سیاسی منطقه
دلایل بهبود نسبی وضعیت بازارها
چرا «سروش صحت» پدیده‌ای در تلویزیون است؟
فرصت‌ها و تهدیدهای دوران کرونا برای محیط‌زیست
مجلس طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با 251 رأی موافق و با شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» تصویب کرد
ابعاد و پیامدهای پیداوپنهان ترور دانشمند هسته‌ای ایران
پیامدهای سیاسی و اقتصادی طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»
سمت‌وسوی سیاست‌های آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟
اماواگرهای انتخابات آمریکا
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
ادعاهای‌کـذب نماینده مشهد!
پرداخت یارانه یا رفع تحریم‌ها؟
آدرس غلط به‌جای نظارت درست
تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و ساخت واکسن کرونا بر بازارهای جهان و ایران
فیرحی، نظریه‌پردازی نواندیش در علوم سیاسی
خداحافظ دیه‌گو!
پیامد تعطیلی مشاغل در شرایط سخت کرونا
بودجه 841 هزار میلیارد تومانی 1400
بیشتر
کد خبر: 82746 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۲ - 00:33
 نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی
 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
ستاره صبح در گفت‌وگو با فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین بررسی کرد

نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا

اشاره: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و رقیب او جو بایدن از حزب دموکرات سه‌شنبه‌شب گذشته دریکی از شلوغ‌ترین و تلخ‌ترین مناظره‌های انتخاباتی در تاریخ این کشور شرکت کردند. در این مناظره که در شهر کلیولند اوهایو برگزار شد و حدود ۹۰ دقیقه به طول انجامید و کریس والاس از شبکه فاکس نیوز مجری‌گری آن را به عهده داشت به مسائل متعددی ازجمله پر کردن کرسی خالی دیوان عالی، اقتصاد، بحران همه‌گیری کرونا، تغییر اقلیم و نتیجه انتخابات پرداخته شد. جو بایدن برای چند ماه در نظرسنجی‌ها پیشتاز بوده و هست، بااین‌حال اختلاف این دو در ایالت‌های چرخشی کمتر بوده است. نظرسنجی‌ها همچنین حاکی است که ۱۰ درصد آمریکایی‌ها هنوز تصمیم نگرفته‌اند به کدام نامزد رأی دهند؛ اما تحلیلگران می‌گویند که بعید است مناظره سه‌شنبه‌شب که اولین مناظره از سه مناظره بود، تأثیر زیادی در رأی مردم داشته باشد. این مناظره از جهاتی بسیار جنجالی شد. در طول این مناظره ترامپ مکرراً صحبت‌های جو بایدن را قطع می‌کرد. بایدن هم در مقطعی در واکنش به قطع دائم صحبت‌هایش، ترامپ را «دلقک» خواند و گفت «ساکت می‌شوی؟». ترامپ می‌گوید که دوران ریاست جمهوری او با بزرگ‌ترین رشد اقتصادی در تاریخ آمریکا همراه بوده است. جو بایدن در مقابل گفت که او اولین رئیس‌جمهور آمریکاست که در پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش مردم بیش از آنکه کار یافته باشند مشاغل خود را ازدست‌داده‌اند. نظرسنجی فوری از بینندگان توسط شبکه سی‌بی‌اس نشان داد که ۴۸ درصد بایدن و ۴۱ درصد ترامپ را برنده مناظره می‌دانستند؛ اما بسیاری از صاحب‌نظران و روزنامه‌ها گفتند که بازنده واقعی این مناظره مردم آمریکا بودند. نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت که ترامپ مناظره را «به هرج‌ومرج کامل کشاند». سی‌ان‌ان هم ارزیابی مشابهی داشت و آن را «مناظره‌ای مفتضح» توصیف کرد. همچنین بسیاری از رسانه‌های جهانی هم آن را جدالی هرج‌ومرج زده و پر از لجن پراکنی توصیف کردند که چهره‌ای بد از نظام سیاسی آمریکا ترسیم کرد.

ستاره صبح-

مناظره‌های انتخاباتی تلویزیونی میان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا که اکنون به بخش جدایی‌ناپذیری از این رویداد مهم سیاسی تبدیل شده‌اند شصت سال قبل در ۲۶ سپتامبر ۱۹۶۰ با مناظره میان ریچارد نیکسون و جان‌ اف. کندی آغاز شد. اما یکی از عواملی که سرانجام به پیروزی کندی بر نیکسون انجامید درخشش او در مناظره‌های انتخاباتیِ تلویزیونی بود. جالب این‌که چهرۀ برنزۀ شاداب کندی این تصور را در ذهن بینندگان ایجاد کرد که او از نیکسون تندرست‌تر، و درنتیجه، برای ادارۀ امور کشور، مناسب‌تر است، درحالی‌که به نظر بسیاری از مورخان، رنگ پوست کندی یکی از نشانه‌های اختلال غدد درون‌ریز، موسوم به بیماری اَدیسون، بود که او مدت‌ها به آن مبتلا بود. بنابراین، عجیب نیست که در ماه‌های اخیر، ترامپ سعی کرده است تا سلامتیِ جو بایدن را زیر سؤال ببرد و حتی خواهان آن شده است که رقیب‌اش پیش از مناظره آزمایش دهد تا ثابت شود که از مواد نیروزا استفاده نکرده است. در سال ۲۰۱۶ هم ترامپ در یکی از مناظره‌های تلویزیونی هیلاری کلینتون را فاقد بنیه و توان لازم برای ریاست جمهوری شمرده بود.

تأثیر مناظره‌های تلویزیونی
باور رایج این است که مناظره‌های تلویزیونی بر میزان آگاهیِ مخاطبان از مواضع نامزدها می‌افزاید اما اکثر پژوهش‌ها حاکی از آن است که هرچند این تصور به‌کلی نادرست نیست اما بینندگان این مناظره‌ها را عمدتاً پروپا‌قرص‌ترین هواداران نامزدها تشکیل می‌دهند که بیش از دیگران به پیگیری اخبار انتخابات علاقه دارند و درنتیجه نمی‌توان با اطمینان گفت که شناخت بهتر آن‌ها از مواضع نامزدها صرفاً ناشی از تماشای مناظره‌های تلویزیونی است. وِین می‌گوید: «رسانه‌های خبری با ارزیابیِ مناظره‌ها برنده و بازنده را معرفی می‌کنند. آن‌ها سخنان غیرمترقبۀ دو طرف مناظره را برجسته، و توجه مخاطبان را به ناگفته‌های نامزدها جلب می‌کنند. مجموع عملکرد نامزدها در کل مناظره‌ها ممکن است بر نظر مخاطبان تأثیر بگذارد اما تأثیر تک‌تک مناظره‌ها کمتر است. نظرسنجی‌های انجام‌شده پس از مناظره‌ها نشان می‌دهد که میزان حمایت عمومی از نامزدها تا حدی تغییر کرده است اما معمولاً این تغییر ماندگار نیست. تأثیر این نوسانات و تغییرات در ادامۀ کارزار انتخاباتی از بین می‌رود.» مهم‌تر این‌که در مناظره‌های تلویزیونی اغلب واقعیت در پای «تصویر» قربانی می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، آن‌چه بیش از هر چیز برای نامزدها اهمیت دارد نه بیان حقیقت بلکه ارائۀ تصویری جذاب از خود به مخاطب است.

ارائۀ تصویری خشن
اگر چهل سال قبل، ریگان با مهربان جلوه دادن خود به ریاست جمهوری رسید، یکی از عوامل اصلیِ پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ ارائۀ تصویری خشن از خود بود. برای مثال، همان‌طور که پونیووزیک می‌گوید، «در یکی از مناظره‌های سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ اعلام کرد که با تهدید کردن خانواده‌های افراد مظنون به ارتکاب اعمال تروریستی موافق است- ایده‌ای مستقیماً برگرفته از قسمت دوازدهم فصل دوم مجموعه تلویزیونی ۲۴. این سریال متضمن این پیام کلی‌تر بود که در این دنیای بیمار، بدخُلقی امری ضروری و حتی تحسین‌آمیز است». در زمانه‌ای که صاحب‌نظران فراوانی همچون پانکاج میشرا از آن با عنوان «دوران خشم» یاد می‌کنند، بسیاری از مردم نرم‌خویی را صفت مناسبی برای رهبران کشورها نمی‌دانند و به دنبال رهبرانی با مشت آهنین هستند. راز موفقیت پوپولیست‌های اقتدارگرا در گوشه و کنار دنیا، از چین و فیلیپین و روسیه تا ترکیه و مجارستان و برزیل، را در همین امر باید جست.

قربانی شدن حقیقت
ترامپ چهارده فصل مجری برنامۀ تلویزیونیِ «کارآموز» بود، و بنابراین با ترفندهای گوناگون حذف رقیب به هر قیمتی به‌خوبی آشنا بود. این امر به او کمک کرد تا در سال ۲۰۱۶ در مناظره‌های تلویزیونی میان نامزدهای جمهوری‌خواه پیروز از میدان خارج شود. «مهم نبود که دعوا بر سرِ چیست...حتی اگر لازم نباشد باید جنگید...هدف از جنگ‌ودعوا این است که ثابت کنید اهل مبارزه‌اید. رفتار ترامپ شبیه به همان ضرب‌المثلی بود که می‌گوید زندانیِ جدید باید همان روز اول مشتی حوالۀ زندانیِ دیگر کند. بهتر است که پیش‌دستی کنید و جنجال به راه بیندازید زیرا در این صورت خودتان می‌توانید دستورِ کار را تعیین کنید...و روایت را تغییر دهید.» پونیووزیک در ابتدای کتابش جملات تکان‌دهنده‌ای از مصاحبۀ ترامپ با مجلۀ «پیپل» را نقل می‌کند: «انسان از همۀ حیوانات بی‌رحم‌تر است، و زندگی مجموعه‌ای از نبردهاست که به پیروزی یا شکست ختم می‌شود». بنابراین، شگفت نیست که در چنین مناظره‌هایی حقیقت، که ثمرۀ گفتگویی صمیمانه است، رخ نمی‌گشاید و در پای رقابت‌طلبیِ بی‌رحمانه قربانی می‌شود. 

تحلیل یک دیپلمات پیشین
فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح در خصوص برنده واقعی مناظره نخست ترامپ و بایدن اظهار کرد: «نظر شخصی من این است که مردم آمریکا زمانی بازنده شدند که یک نفر با سابقه شومن بودن و کاباره داری، رئیس‌جمهور مملکتشان شد و چنین ادبیاتی را با خودش به سیاست آورد؛ زیرا فرهنگی بالاتر از این نداشت. نکته دیگری که باید در خصوص این مناظره اشاره کرد این است که زبان مناظره یک امر دوجانبه است. نمی‌شود یک‌طرف به زبان دیگری بخواهد صحبت کند و طرف مقابل را به خشم آورد و برانگیزد و انتظار داشته باشد که کاملاً با آن زبان سیاسی و ادبیات سطح بالاتری مواجه شود. به نظر من برنده واقعی مناظره جو بایدن بود؛ زیرا از آغاز وی به روش و مسیر معمولی خود شروع کرد و وقتی با دروغ‌ها، دخالت‌ها و جنجال‌های ترامپ مواجه شد، واکنش طبیعی از خودش نشان داد. وقتی کسی اجازه ندهد شما صحبت کنید و شما هم کسی باشید در سطح مقامی که معاون رئیس‌جمهور بوده و اکنون در انتظار رسیدن به مقام ریاست جمهوری کشور بزرگ و مهمی مثل ایالات‌متحده آمریکا است، معلوم است که تودهنی می‌زند و محکم می‌ایستد و اجازه هرگونه اهانتی به خود را نمی‌دهد. به همین دلیل باوجود این‌که ترامپ خود را برنده اعلام کرد و چنین ادعایی را مطرح کرد که خود برنده مناظره بوده است، ولی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که موقعیت بایدن از 52 درصد به 56 درصد در بین رأی‌دهندگان آمریکایی ارتقا پیدا کرد و موقعیت ترامپ بعدازاین مناظره در بین رأی‌دهندگان متزلزل شد و میزان طرفداری از او کاهش پیدا کرد. پس مشخص است که برنده واقعی مناظره چه کسی بوده است. عده‌ای از موافقان بایدن می‌گویند انتظارها و توقع بیشتری از او داشته‌اند؛ اما غالباً طرفداران ترامپ چنین ادعایی را مطرح می‌کنند و چون نمی‌توانند بپذیرند که ترامپ بازنده بوده، می‌گویند همه بازنده شده‌اند. نتایج آرا و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این‌طور نیست و بایدن برنده مناظره بوده است. البته این‌یک مناظره عمیق سیاسی و اقتصادی نبود و درباره مسائلی برگزار شد که واکنش به اعمال و سیاست‌های خود ترامپ بود و در سطح فعالیت‌های او انجام گرفت. طبیعی است که در یک امر یک‌جانبه نمی‌توان مناظره دونفره انجام داد.»

تاثیر مناظره بر مردم
مجلسی در ادامه گفت‌وگوی خود با ستاره صبح با اشاره به خبر ابتلای ترامپ و همسرش به کرونا خاطرنشان کرد: «اکنون نیز که شایعه شده یا خود ترامپ مدعی شده که خود و همسرش کرونا گرفته‌اند، مشخص نیست که تا چه اندازه این موضوع صحت دارد یا اساساً این راه به دنبال جلب‌توجه و ترحم مردم آمریکاست تا شاید از این راه بتواند نزد مردم رقت ایجاد کند. این احتمال نیز وجود دارد که از این طریق بخواهد از دور بعدی مناظره کنار بکشد.» وی همچنین به تاریخ مناظره‌های صورت گرفته در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز اشاره کرد و افزود: «نزدیک‌ترین نمونه‌ای که یک مناظره به‌طورجدی روی رأی و نظر مردم آمریکا تأثیر جدی گذاشته باشد، مناظره جان اف کندی در مقابل نیکسون بود و پیش‌بینی‌ها بر این بود که نیکسون پیروز انتخابات شود؛ به‌خصوص از این منظر که کندی اولین کاندیدای کاتولیک در کشور پروتستان آمریکا بود و این موضوع شانس او را برای انتخاب شدن کم می‌کرد. اما به حدی این مناظره نزدیک انجام گرفت که درنهایت مردم نظرشان را بعد از مناظره نهایی کردند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.