انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 82743 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۱۲ - 00:28
حمله توأمان آنفلوانزا و کرونا
هشدار وزارت بهداشت درباره خطر پاییز و زمستان برای ایرانی ها

حمله توأمان آنفلوانزا و کرونا

اشاره: هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد. اکنون مردم می‌دانند که باید سه اصل بهداشتی شامل شست‌وشوی مداوم دست‌ها، پوشاندن صورت با ماسک و حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی را جدی بگیرند. ابتلا به بیماری‌های ویروسی و تنفسی مانند آنفولانزا وکرونا در پاییز و زمستان و کاهش امکان تهویه هوا در مکان‌های بسته زنگ خطر افزایش ابتلا و فوت را به صدا درآورده است. در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت هشدار داد و گفت: «برآورد ما این است که در فصل پاییز و زمستان شاهد هجمه سنگین و هم‌زمان بیماری کووید ۱۹ و آنفلوانزا باشیم. رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ماه‌های آینده اهمیت دوچندان دارد.» همچنین مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا گفت: «افراد در تاکسی، اتوبوس، مترو و... نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، اما با رعایت نکات بهداشتی می‌توان کرونا را مهار کرد.» گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۴۶۴ هزار و ۵۹۶ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۸۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۲۶ هزار و ۵۶۷ نفر رسیده است. سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا بیان کرد: تا روز ۱۱ مهر ۱۳۹۹، سه هزار و ۵۵۲ بیمار جدید مبتلابه کوهید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۴۳ نفر از آن‌ها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کوهید ۱۹ در کشور به ۴۶۴ هزار و ۵۹۶ نفر رسید. لاری گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۸۵ هزار و ۲۶۴ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۱۳۷ نفر از بیماران مبتلابه کوهید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. لاری افزود: تاکنون چهار میلیون و ۶۷ هزار و ۸۶۱ آزمایش تشخیص کوهید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.

27 استان در شرایط قرمز
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

شیوع بیماری در پاییز
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: چند روزی است که از فصل پاییز می‌گذرد و به‌طورمعمول زمان بیماری آنفلوانزا فرارسیدهاست. پیش‌بینی این‌که پاییز و زمستان امسال با کوهید ۱۹ چگونه خواهد بود پیچیده است، ولی بر اساس آنچه ما در مورد رفتار ویروس‌های دیگر می‌دانیم احتمال و نگرانی زیادی برای شیوع گسترده‌تر بیماری طی ماه‌های آینده وجود دارد.
وی ادامه داد: ما در فصل سرما بیشتر در خانه و محیط بسته می‌مانیم، پنجره‌ها بسته است و درنتیجه تهویه هوا به‌خوبی صورت نمی‌گیرد و همه این موارد می‌تواند به شیوع گسترده‌تر بیماری کمک کند. البته به نظر می‌رسد تغییر در الگوی رفتاری مردم جهان در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مانند شست‌وشوی بیشتر دست‌ها، پوشاندن صورت با ماسک و حفظ فاصله‌گذاری، بر پیشگیری از شیوع ویروس آنفلوانزا تأثیر بسزایی خواهد گذاشت و تجربه کشورهای نیمکره جنوبی این موضوع را تائید می‌کند، ولی در مورد تکرار این تجربه در کشورهای نیم‌کره شمالی نمی‌توان به قطعیت نظر داد و به‌طور کل برآورد ما و همکارانمان این است که در فصل پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتاً سنگین و هم‌زمان بیماری کوهید ۱۹ و آنفلوانزا باشیم. لاری بیان کرد: بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌ها و ماه‌های آتی اهمیت دوچندان خواهد داشت و امیدواریم با تقویت مسئولیت‌پذیری اجتماعی مردم کشورمان در رعایت توصیه‌های بهداشتی شاهد گذر از روزهای سخت پیش رو با کمترین تجربه بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از آن، در کشور عزیزمان باشیم.

همگان به کرونا مبتلا می‌شوند
حسین کرمان پور، مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا گفت: همگان به کرونا مبتلا می‌شوند، اما باید نکات را رعایت کرد تا کرونا را به شکل خفیف گذراند، چون بسیاری از افراد در تاکسی، اتوبوس، مترو و... آن‌طور که باید نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. دوران کنونی را می‌توان دوران گذار نام‌گذاری کرد.

انتقال ویروس کرونا به دلیل بی‌توجهی
وی درباره روند بیماران کرونایی در کشور گفت: در مقایسه با گذشته ویروس کرونا جهش‌یافته است، اما این جهش درروند درمان تأثیر ندارد، چون اگر غیرازاین بود آمار مرگ‌ومیر فاجعه‌بار افزایش پیدا می‌کرد. انتقال ویروس کرونا به دلیل بی‌توجهی است. مردم و مسئولان آن‌طور که باید فعالیت نمی‌کنند، مردم با ویروس کرونا کنار آمده و انگار برخی کرونا بر ای‌شان بی‌اهمیت شده است. باید علمای اجتماعی به تشریح این قضیه بپردازند که چرا مردم به هشدارها توجه نمی‌کنند.
 
کمبود اکسیژن در مراکز درمانی کشور
او درباره کم‌وبیش تجهیزات بیمارستان‌های کشور گفت: بر اساس استانداردها تجهیزات توزیع‌شده است. هرچند در شرایط کرونایی چندین برابر قبل از تجهیزات استفاده می‌شود. برای مثال هم‌اکنون در بسیاری از بیمارستان‌ها مقوله دسترسی به اکسیژن یک مسئله مهم است. شاید درگذشته به این حد از اکسیژن استفاده نمی‌شد. جایگزین این‌ها نیز عدد کلان است و شرکت‌ها به شکل فوری باید به شارژ کپسول‌های اکسیژن بپردازند.
مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا افزود: به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی روزبه‌روز بر تعداد مبتلایان به کرونا افزوده می‌شود و همین مقوله مشکلات متعدد را برای کادر درمان به دنبال دارد.

افزایش ابتلای کودکان به کرونا
او ادامه داد: آمار درگیری اطفال به کرونا رو به افزایش است. ابتلای اطفال به کرونا ناراحت‌کننده است چون تاکنون بیش از ۳۰ هزار فرد زیر ۱۸ سال به کرونا مبتلا شده‌ و نزدیک به ۳۰۰ نفر آن‌ها فوت کرده‌اند.

 
فاجعه افزایش آمار کرونا
مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا افزود: تاکنون اغلب مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا در بین مبتلایان به بیماری زمینه‌ای، سالمندان، جوانان بی‌پروا و ... بوده است. باید دولت و ملت به یک نتیجه مناسب برای مهار کرونا برسند. فصل پاییز وحشتناک است. در صورت همکاری و همیاری مردم و مسئولان می‌توان به شکل مناسب به مهار کرونا پرداخت، در غیر این صورت آمار فاجعه‌بار افزایش پیدا می‌کند.

 تأثیر بازگشایی مدارس بر کرونا
کرمان پور گفت: بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورا و مسافرت‌ها وضعیت مبتلایان به کرونا وخیم شده است. هم‌اکنون نیز در معابر و خیابان مشاهده می‌شود که برخی از افراد هنوز توجهی به زدن ماسک ندارند و دراین‌بین نیز کودکان بدون توجه به نکات بهداشتی در خیابان‌ها تردد می‌کنند. نتیجه این بی‌توجهی‌های امروز، آبان مشخص می‌شود. از سوی دیگر نتیجه بازگشایی مدارس نیز اواخر مهر و آبان مشاهده می‌شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.