انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تأثیر انتخاب بایدن بر قیمت دلار،طلا و دیگر کالاها
تغییر قدرت در آمریکا و تأثیر آن بر جهان و ایران
از هزاردستان تا هزار پایان؛ فقر محتوا در تلویزیون
قدرت برتر آمریکا در کجاست؟
چرا بایدن به قدرت رسید؟
دستاوردهای اقتصادی برجام برای مردم
مقبره شهدای مشروطه را بازسازی کنید
تأثیر انتخابات آمریکا بر دیپلماسی بین‌المللی
تفاوت منافع يك رژيم با منافع يك كشور
تغییر روابط خارجی آمریکا با روی کارآمدن بایدن
راز مانایی دکتر شریعتی چیست؟
راهکارهای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران
مدیریت ناکارآمد در ساختار وزارت بهداشت وجود دارد
سه رویکرد متفاوت داخلی درباره بازگشت آمریکا به برجام
فیرحی، استادی از نسل عالمان عمیق
مانع‌تراشی‌های داخلی و منطقه‌ای در مسیر احیای برجام
پیام انتخاب تیم سیاست خارجی بایدن برای جهان و ایران
پیامدهای ترور دانشمند هسته‌ای ایران و تأثیر آن بر آینده سیاسی منطقه
دلایل بهبود نسبی وضعیت بازارها
چرا «سروش صحت» پدیده‌ای در تلویزیون است؟
فرصت‌ها و تهدیدهای دوران کرونا برای محیط‌زیست
مجلس طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با 251 رأی موافق و با شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» تصویب کرد
ابعاد و پیامدهای پیداوپنهان ترور دانشمند هسته‌ای ایران
پیامدهای سیاسی و اقتصادی طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»
سمت‌وسوی سیاست‌های آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود؟
اماواگرهای انتخابات آمریکا
آیا کسانی که به منافع کشور و مردم می‌اندیشند، جاهل و خائن‌اند؟
ادعاهای‌کـذب نماینده مشهد!
پرداخت یارانه یا رفع تحریم‌ها؟
آدرس غلط به‌جای نظارت درست
تأثیر بازگشت آمریکا به برجام و ساخت واکسن کرونا بر بازارهای جهان و ایران
فیرحی، نظریه‌پردازی نواندیش در علوم سیاسی
خداحافظ دیه‌گو!
پیامد تعطیلی مشاغل در شرایط سخت کرونا
بودجه 841 هزار میلیارد تومانی 1400
بیشتر
کد خبر: 82739 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۹ - 10:09

ستاره صبح-

در هفته منتهی به ۴ مهرماه، بهای هر انس طلا و قیمت انواع کامیودیتی¬ها مانند نفت و فلزات و ارز دیجیتال بیت کوین تحت تأثیر رشد قابل‌توجه ارزش شاخص جهانی دلار روندهای همسویی را ثبت کردند. همچنین در بازار داخلی علیرغم افت شاخص کل بازار سهام، روند جهشی قیمت سکه و دلار به دلیل جوسازی¬های سیاسی ناشی از اقدام آمریکا در فعال کردن مکانسیم ماشه ادامه داشت.

بازار ارز و طلا
در آغاز هفته منتهی به ۴ مهرماه قیمت سکه و دلار به دلیل انتظار برخی معامله گران از افزایش عرضه ارز توسط دولت به دلیل اخبار مبنی بر فعال شدن مکانیسم ماشه، اندکی کاهش یافت. اما به عقیده برخی معامله گران، فعال شدن مکانیسم ماشه باعث افزایش نااطمینانی‌ها و هجوم تقاضای احتیاطی به بازار ارز و سکه خواهد شد که این پیش‌بینی در ادامه هفته گذشته محقق گردید. در انتهای هفته دلار با رشد ۴.۳ درصد از کانال ۲۸ هزارتومانی نزدیک شد. اگرچه قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تا ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسید اما بنا بر تحلیل کارشناسان، این مسئله نمی‌تواند به مانع رشد قیمت دلار شده و تنها برای کنترل ورود تقاضای آربیتراژی مؤثر خواهد بود. بهای سکه نیز با ثبت رشد ۲.۸ درصدی به ۱۳ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید. رشد قیمت حواله درهم تا ۷ هزار ۷۰۰ تومان نیز از عوامل افزایش قیمت‌ها در هفته گذشته بوده است. علاوه بر موارد یادشده، تقویت ارزش دلار در هرات افغانستان نیز بر رشد نرخ از و به‌تبع آن سکه مؤثر بوده است. انتظار می‌رود در روزهای آتی قیمت دلار و سکه تحت تأثیر انتخابات امریکا و پیش‌بینی‌های آن نوسان داشته باشد. بهای هر انس طلای جهانی در هفته منتهی به ۲۵ سپتامبر نزولی بوده و کاهش ۳.۸ درصدی را به ثبت رسانده است. کاهش قیمت سکه در دوشنبه بی‌تأثیر از افت بهای انس جهانی طلا نبوده است اما در کل هفته سکه به پیروی از دلار رشد داشته است.

بازار سرمایه
شاخص کل سهام که در هفته منتهی به ۲۸ شهریور پس از چندین هفته ریزش، رشد ۹.۵ درصدی را به ثبت رسانده بود، در انتهای هفته گذشته با کاهش ۵.۴ درصدی مواجه شد. بدین ترتیب شاخص کل سهام به ۱ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۴۵۲ رسید. یکی از عوامل افت شاخص، اخبار منتشرشده از فعال‌سازی مکانیسم ماشه است که موجب تشدید نگرانی‌ها و خروج از بازار سهام و هجوم به بازار دلار شده است. برخی از کارشناسان نیز ادامه دست‌کاری در فرآیند بازار با حمایت‌های دستوری حقوقی‌ها را عامل تداوم روند نزولی شاخص سهام می‌دانند. به نظر می‌رسد تا زمانی که بازار توسط نهادهای مختلف دست‌کاری شده و پشتوانه علمی و تحلیلی برای تصمیم‌گیری مسئولان وجود نداشته باشد، نمی‌توان به روند صعودی شاخص سهام امیدوار بود.

بازار نفت و فلزات
درحالی‌که انتظار می‌رفت حمایت اوپک پلاس از کاهش تولید و طوفان‌های خلیج مکزیک، تداوم روند صعودی هفته گذشته قیمت نفت را به دنبال داشته باشد، بهای انواع نفت در هفته منتهی به ۲۵ سپتامبر نزولی بوده و نفت خام آمریکا، نفت برنت و نفت اوپک به ترتیب کاهش ۲.۲، ۲ و ۳.۱ درصدی را به ثبت رساندند. احتمال ازسرگیری تولید و صادرات نفت لیبی و همچنین افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در بیشتر کشورها، از عوامل کاهش بهای نفت در هفته اخیر بوده است. همچنین در هفته گذشته (منتهی به ۱۸ سپتامبر) همه فلزات پایه رشد قیمتی را ثبت کردند. افزایش خوش‌بینی¬ها نسبت به تقاضای چین، کاهش بی¬سابقه موجودی انبارهای لندن و کاهش ارزش دلار در اواسط هفته از دلایل اصلی افزایش تقاضای فلزات در هفته گذشته بوده است. قیمت آلومینیوم در هفته گذشته در فاصله ۱۰ دلاری از مرز هزار و ۸۰۰ دلار قرار گرفت. همچنین پیش¬بینی می¬شود در صورت شکسته شدن مرز ۷ هزار دلار قیمت مس در یک‌روند صعودی بلندمدت قرار خواهد گرفت.

بازار پول و رمزارز
ارزش شاخص دلار که در دو هفته گذشته به کانال ۹۲ واحد واردشده بود، در هفته منتهی به ۲۵ سپتامبر با رشد ۱.۵ درصدی از کانال ۹۴ واحد عبور کرد و به بالاترین رقم در حدود ۶ هفته اخیر رسید. افزایش نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در اروپا و تضعیف ارز این کشورها منجر به رشد ارزش دلار در هفته گذشته شد. اگرچه در هفته گذشته ارزش شاخص دلار اندکی افزایش یافت، اما پیش‌بینی می‌شود به دلیل تشدید تنش‌های چین و آمریکا و تداوم سیاست‌های پولی انبساطی مجدداً شاهد افت شاخص دلار در روزهای آتی باشیم. قیمت بیت کوین که در هفته منتهی به ۱۸ سپتامبر رشد ۴.۱ درصدی را به ثبت رسانده بود، در هفته گذشته با کاهش ۲.۳ درصدی به ۱۰ هزار ۶۴۹ دلار رسید. تقویت شاخص دلار مهم‌ترین عامل افت ارزش بیت کوین بوده است. با توجه به‌احتمال افزایش ارزش طلا در روزهای آتی پیش‌بینی می‌شود ارزش بیت کوین نیز مجدداً روند صعودی را از سر گیرد. 
(برگرفته از خبرآنلاین)

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.