انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 82736 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۸ - 01:01
آژیر  قرمـزکـرونا
در پی تداوم ممتد اپیدمی به صدا در می‌آید

آژیر قرمـزکـرونا

اشاره: روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان به ۳۳ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۵۰ نفر رسیده و تاکنون مرگ یک‌میلیون و ۲ هزار و ۴۵۲ نفر نیز در اثر این بیماری تأییدشده است. همچنین بنا بر تازه‌ترین آمارها، ۲۴ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۶۴ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبودیافته‌اند. در ایران نیز تا ظهر روز گذشته 449 هزار و 960 تن به این بیماری مبتلا شده‌اند و متأسفانه ۲۵ هزار و 779 تن نیز به دلیل این بیماری جان‌باخته‌اند؛ خوشبختانه تاکنون 376 هزار و 531 نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. بنا بر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به چهارم مهرماه، وضعیت بیماری کووید-۱۹ در کشور روند صعودی را نشان می‌دهد و در ۱۳ استان شاهد روند صعودی یا آغاز پیک این بیماری بوده‌ایم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران روز گذشته گفت: نمودارهای ورود، خروج و بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها نشان می‌دهد که کار از موج اول، دوم و سوم گذشت و با اپیدمی ممتدی روبرو هستیم؛ روند همه‌گیری ادامه دارد و هرروز با شرایط جدیدی مواجه می‌شویم. از آنجایی که تاکنون دارو و واکسنی برای درمان این بیماری کشف نشده، لازم است مردم پروتکل‌های بهداشتی ازجمله رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها را رعایت کنند.

ستاره صبح-

کارشناسان و مسئولان بهداشت و درمان کشور از مردادماه نسبت به بروز پیک سوم کرونا، هشدار داده بودند. هشدارهای که امید و البته انتظار می‌رفت با رعایت بیش‌ازپیش پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم نظیر استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و... کارساز بوده و پیک سوم به وقوع نپیوندد. این در حالی است که انتظارات درزمینه افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی محقق نشد و بر اساس اعلام وزارت بهداشت شاهد روند نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور هستیم.

صعود کرونا با نزول رعایت پروتکل‌های بهداشتی
در این زمینه دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به روند صعودی کرونا در کشور، اعلام کرده است که متأسفانه بر اساس بررسی‌های انجام‌شده توسط تیم‌های بهداشت محیط، استفاده از ماسک در مراکز و اماکن عمومی به کمترین میزان خود از هفتم مردادماه تاکنون رسیده است. در حال حاضر میزان استفاده از ماسک در کشور ۵۵.۳۵ درصد است. درعین‌حال همچنین روند کاهشی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک ادامه دارد؛ به‌طوری‌که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته گذشته ۶۱.۸۵ درصد گزارش‌شده است. حال روند نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک، منجر به صعود مجدد کرونا شده است؛ صعودی که این بار شدیدتر و سخت‌تر از قبل است و حتی بنا بر اعلام دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا میزان بیماری‌زایی ویروس از ابتدای شیوع آن در اسفند و فروردین نیز بیشتر شده است.

عبور کرونا از موج سوم در کشور 
دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران روز گذشته در نشست هیئت‌رئیسه این دانشگاه با روسای بیمارستان‌های وابسته با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: به همه همکاران بیمارستان‌ها به‌خصوص آن‌هایی که در صف مقدم کارزار هستند، اعضای هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی که پشت‌صحنه و گاهی روی صحنه برنامه‌ریزی و حمایت می‌کنند و به‌تمامی تیم این دانشگاه به‌عنوان سربازان دفاع مقدس خدا قوت و خسته نباشید می‌گویم و از صمیم قلب از خدماتی که ارائه می‌دهند، تشکر می‌کنم و می‌خواهم خستگی‌های خود را پنهان کنند. وی به شرایط سختی که بیمارستان‌ها با آن روبرو هستند، اشاره کرد و افزود: نمودارهای ورود و خروج و بستری بیماران در بیمارستان‌ها نشان می‌دهد که کار از موج اول، دوم و سوم گذشته و ما با اپیدمی ممتدی روبرو هستیم؛ روند همه‌گیری ادامه دارد و هرروز با شرایط جدیدی روبرو می‌شویم.
احتمال فوت روزانه  ۶۰۰ نفر به دلیل کرونا در آبان
دکتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز شاخصه موج جدید کرونا را افزایش بیماران بدحال عنوان و اظهار کرد: تا زمانی که واکسن قطعی و اثربخشی برای بیماری تولید نشود، تنها راه موجود رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌هاست. به گزارش ایسنا، وی در خصوص پیش‌بینی وضعیت اپیدمی نیز گفت: چندین بنگاه علمی در این خصوص پیش‌بینی‌هایی داشته‌اند؛ بر اساس نمودار اعلام‌شده از سوی دکتر حریرچی، اگر با همین روال پیش برویم ممکن است در آبان ماه به ۶۰۰ مورد مرگ روزانه برسیم و یک پیش‌بینی دیگر نیز نشان‌دهنده ۹۰۰ مورد فوت روزانه در اواسط آذرماه است، البته اگر هیچ اقدام مداخله‌ای صورت نگیرد.حال باید به این پیش‌بینی‌ها، خطر شیوع آنفلوانزا را هم اضافه کرد. آنفلوانزایی که فصل سرد هرسال مهمانمان است و شیوع گسترده و هم‌زمانی‌اش با کرونا می‌تواند منجر به تشدید کووید-۱۹ شده و بیش‌ازپیش جان هم‌وطنانمان را درخطر قرار دهد. از طرف دیگر باید توجه کرد که هم‌زمان با اوج‌گیری مجدد کرونا، در حال حاضر دو چالش عمده نیز گریبان گیر بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی است؛ خستگی کادر بهداشتی و درمانی و کمبود نقدینگی در بیمارستان‌ها. دو چالشی که هرکدام به‌تنهایی آن‌قدر بزرگ هستند که بتوانند بیمارستان‌ها را دچار مشکل کنند. درعین‌حال علاوه بر اقدام دولت، مسئولان و همچنین اعمال محدودیت‌های جدی‌تر و مجازات برای متخلفان پروتکل‌های بهداشتی در جهت کنترل هر چه بیشتر اوضاع، اما ما مردم هم باید بدانیم که امروز موج سوم کرونا، زنگ خطر بزرگی را برای خود و خانواده‌هایمان به صدا درآورده؛ کرونا شوخی ندارد و می‌تواند در عرض چند روز قربانی‌های فراوانی بگیرد و زندگی‌های بسیاری را ویران کند. پس اگر از جانتان سیر نشدید، ماسک بزنید، فاصله خود را با دیگران رعایت کنید، دست‌هایتان را مرتب بشویید و مراقب خود و اطرافیانتان باشید.

آمار کرونا در ایران؛ ۱۹۰ فوتی و ۳۵۱۲ مبتلا در 24 ساعت
سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته درباره آخرین آمار کرونا در ایران گفت: از روز یکشنبه (6 مهر 1399) تا دیروز (دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 3 هزار و ۵۱۲ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۱۴ نفر از آن‌ها بستری شدند. دکتر سیماسادات لاری افزود: مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۴۴۹ هزار و ۹۶۰ نفر رسید. متأسفانه در طول این مدت، ۱۹۰ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۵ هزار و ۷۷۹ نفر رسید. خوشبختانه تاکنون ۳۷۶ هزار و ۵۳۱ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. وی همچنین گفت: ۴۰۶۸ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. به گفته لاری، تاکنون سه میلیون و ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در توضیح استان‌های در وضعیت قرمز بیماری گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. وی همچنین در توضیح استان‌های در وضعیت هشدار گفت: استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.