انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82732 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۸ - 00:55
فـرار مالیاتی ترامپ
رسوایی تازه رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه انتخابات

فـرار مالیاتی ترامپ

اشاره: روزنامه نیویورک‌تایمز، در گزارشی درباره کارنامه مالیاتی دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا افشا کرده دونالد ترامپ در ۱۰سال از ۱۵سال گذشته هیچ‌ مالیات‌ بر درآمدی نداده، چون به سازمان‌های مالیاتی گفته که زیان‌اش بیش‌از پولی بوده که به‌دست آورده است. این گزارش می‌گوید اگرچه ترامپ تنها رئیس‌جمهوری آمریکا است‌که به‌سختی از اطلاعات مالیاتی‌اش نگهبانی می‌کند اما حالا آشکارشده است «او در سالی که پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شد (۲۰۱۶)، فقط ۷۵۰ دلار مالیات کسب‌وکار و تجارت داده.» این در حالی است که روسای جمهوری پیشین خود به‌صورت داوطلبانه، صورت پرداخت مالیاتی خود را منتشر می‌کردند. دونالد ترامپ درجا، در توییتی این خبر‌ها را دروغ و جعلی خوانده است. این گزارش دوشب مانده به نخستین‌مناظره انتخاباتی آمریکا میان بایدن و ترامپ، افشا شد. این مناظره قرار است سه‌شنبه‌شب (به‌وقت آمریکا) برگزار شود. غیر از تخلف‌های احتمالی درباره پرداخت مالیات‌‌ها، ترامپ حالا در آستانه نخستین مناظره با بایدن، با اوضاع بدی روبه‌رو است؛ زیرا مشخص نیست که او یک ثروت‌مند موفق است یا تاجر ورشکسته‌ای که بنابر اظهارنامه مالیاتی‌اش، سال‌هاست پشت سر هم ضرر کرده است.

ستاره صبح-

نیویورک‌تایمز ادعا کرده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، در بیشتر سال‌های اخیر هیچ مالیاتی به دولت فدرال نداده و در سالی که به ریاست‌جمهوری انتخاب شد، و همین‌طور در سال نخست ریاست‌جمهوری‌اش فقط ۷۵۰ دلار به دولت فدرال مالیات داده است. این روزنامه آمریکایی که می‌گوید به سوابق مالیاتی دو دهه اخیر آقای ترامپ و شرکت‌هایش دست پیداکرده، در گزارشش نوشته که این میزان مالیات پرداختی او «عمدتاً» بابت ضرر و زیان مالی است که شرکت‌های او در گزارش‌های مالیاتی‌شان آورده‌اند. رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست خبری که ازقضا بلافاصله بعد از انتشار این گزارش داشت، این ادعاها را رد کرد و گفت «کاملاً خبر جعلی است». او روز یک‌شنبه بعد از انتشار این گزارش نیویورک‌تایمز گفت: «درواقع من مالیات داده‌ام. ولی به‌محض این‌که اوراق مالیاتی‌ام انجام شود، این را می‌بینید».

نیویورک‌تایمز و دموکرات‌ها
دبیران روزنامه نیویورک‌تایمز در ۷۰ سال اخیر همیشه از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌‌جمهوری حمایت کرده‌اند. دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه است. این روزنامه می‌گوید از او و شرکت‌هایش که در مالکیت «سازمان ترامپ» هستند، اوراق مالیاتی به دست آورده که تا دهه ۱۹۹۰ میلادی می‌رود؛ و همین‌طور اسناد مالیاتی او در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی. سازمان ترامپ، مجموعه اقتصادی که در مالکیت اوست، این ادعاها را رد کرده است. آلن گارتن، وکیل ارشد این مجموعه تجاری، در نامه‌ای در پاسخ به نیویورک‌تایمز گفته است که «به نظر می‌رسد بیشتر موارد ذکرشده در این گزارش و چه‌بسا همه آن‌ها غیردقیق باشد.» او گفته است: «رئیس‌جمهور ترامپ در دهه گذشته ده‌ها میلیون دلار به‌طور شخصی به دولت فدرال مالیات داده است؛ ازجمله پرداخت میلیون‌ها دلار مالیات شخصی از زمانی که نامزدی‌اش را [برای انتخابات ریاست‌جمهوری] در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد».
انتشار اسناد مالیاتی
در دهه‌های اخیر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا داوطلبانه اسناد مالیاتی‌شان را منتشر می‌کردند اما دونالد ترامپ نه در انتخابات قبلی حاضر شد چنین کند و نه هنوز حاضرشده آن‌ها را منتشر کند. همین موضوع در دوره قبلی انتخابات خیلی بحث‌برانگیز بود و رقیب او، نامزد حزب دموکرات، هیلاری کلینتون، آن را در مناظره با دونالد ترامپ مطرح کرد اما آقای ترامپ گفت که اگر مالیات نداده باشد یعنی «زرنگ» بوده است. دو ماه و نیم پیش رویترز گزارش داد بر اساس نظرسنجی‌اش، دوسوم مردم آمریکا می‌خواهند اوراق مالیاتی دونالد ترامپ در دست‌رس عموم قرار بگیرد، و نیمی از آن‌ها هم معتقد اند او به این دلیل حاضر نشده این اسناد را منتشر کند که معتقد است ازنظر سیاسی به او لطمه می‌زند.

ضرر و زیان اقتصادی ترامپ
در یک اظهاریه عمومی در سال ۲۰۱۸، یعنی سال دوم ریاست‌جمهوری‌اش، دونالد ترامپ گفت که دست‌کم ۴۳۵ میلیون دلار درآمد داشته است. روزنامه نیویورک‌تایمز این رقم را رد کرده و گفته که اوراق مالیاتی‌اش نشان می‌دهد که رئیس‌جمهوری آمریکا گفته حدود ۴۷.۵ میلیون دلار ضرر کرده است. این روزنامه هم‌چنین ادعا می‌کند که «بیشتر» کسب‌وکارهای اصلی دونالد ترامپ -ازجمله زمین‌های گلف و هتل‌هایش- «اظهار کرده‌اند که سال‌به‌سال، میلیون‌ها دلار و چه‌بسا ده‌ها میلیون دلار ضرر کرده‌اند.» این گزارش ادعا می‌کند که آقای ترامپ از قوانین مالیاتی استفاده کرده که به صاحبان کسب‌وکار فرصت می‌دهد «ضرر و زیان را در طول سال‌های پیش رو توزیع کنند تا از مالیاتی که بدهکار می‌شوند، کم کنند.» این گزارش مثال‌هایی آورده که می‌گوید نشان می‌دهد او و مجموعه اقتصادی زیردستش هزینه‌هایی در اوراق مالیاتی آورده‌اند که او بتواند از پرداخت مالیات پرهیز کند.

بدهی 300میلیون دلاری
نیویورک‌تایمز ادعا کرده که رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور شخصی ۳۰۰ میلیون دلار بدهی دارد که ظرف چهار سال آینده موعد بازپرداخت آن‌ها می‌رسد. این گزارش هم‌چنین ادعا می‌کند که برخی از کسب‌وکارهای دونالد ترامپ، از «لابی‌کنندگان، مقام‌های خارجی و دیگران پول گرفته‌اند در ازای این‌که آن‌ها بتوانند با او چهره‌به‌چهره شوند، دست‌رسی داشته باشند، یا خواستار مساعدت او شوند». این روزنامه می‌گوید همه اسناد و اطلاعاتی که برای گزارشش استفاده کرده، توسط منابعی به آن‌ها داده‌شده که به این اسناد دست‌رسی قانونی داشته‌اند. چهار سال پیش هم روزنامه نیویورک‌تایمز در آستانه انتخابات نوشته بود با توجه به ادعای دونالد ترامپ درباره ضرر یک میلیارد دلاری، او احتمالاً توانسته در دو دهه اخیر هیچ مالیاتی به دولت فدرال ندهد.

تأثیر بر نتیجه انتخابات
خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن در گزارشی نوشت: نیویورک‌تایمز می‌گوید درباره این اسناد مالیاتی دونالد ترامپ که مدعی است به آن‌ها دست‌یافته، گزارش‌های بیشتری منتشر خواهد کرد. تا پایان این فصل انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که رأی‌گیری برای آن از مدتی پیش آغازشده، پنج هفته باقی‌مانده است. سؤال خیلی‌ها این است که حالا آیا این گزارش و گزارش‌های بعدی می‌تواند تأثیری بر نتیجه این انتخابات بگذارد؟ هرچند درباره آینده نمی‌توان حدس زد، ولی این روشن است که در دوره انتخاباتی قبلی دونالد ترامپ باوجود چنین گزارش‌هایی رأی آورد و به ریاست‌جمهوری رسید. اما این هم واضح است که این گزارش، مهمات قدرتمندی در اختیار جو بایدن، نامزد حزب دموکرات و رقیب دونالد ترامپ، گذاشته. آن‌ها قرار است سه‌شنبه‌شب در یک مناظره تلویزیونی زنده برای نخستین‌بار به مصاف هم‌دیگر بروند. قوی‌ترین جنبه آقای ترامپ نزد افکار عمومی عمل‌کرد اقتصادی‌اش در این چهار سال اخیر است. طبق آخرین نظرسنجی‌ها بیش از نیمی از مردم عملکرد اقتصادی او را تأیید می‌کنند درحالی‌که کمتر از نصف مردم به‌طورکلی عملکرد او را مثبت ارزیابی می‌کنند. دونالد ترامپ در همه این سال‌ها خودش را یک تاجر و کاسب موفق معرفی کرده است. حالا جو بایدن می‌تواند برای زیر سؤال بردن این تصویر، به این گزارش نیویورک‌تایمز اشاره کند که می‌گوید او صدها میلیون دلار ضرر و زیان داشته است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.