انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: 82716 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۶ - 01:06
پایتخت بحرانی؛ دیگر شهرها قرمز
سایه خطرناک کرونا بر سر کشور

پایتخت بحرانی؛ دیگر شهرها قرمز

اشاره: کرونا یک ویروس ناشناخته با رفتارهای غیرقابل‌پیش‌بینی است و برخلاف تصور مردم این ویروس ضعیف نشده، بلکه قوی‌تر هم شده است. درحالی‌که آمار مرگ‌ومیر ناشی از همه‌گیری ویروس کرونای ۲۰۱۹ در جهان به یک‌میلیون نفر نزدیک می‌شود، سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته هشدار داد اگر موضوع جدی گرفته نشود این آمار ممکن است تا پیش از استفاده گسترده از واکسن کرونا تا ۲ میلیون نفر افزایش پیدا کند. متأسفانه در ایران هم به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مسافرت‌های هجومی، برگزاری مراسم‌ها و کاهش محدودیت‌ها شاهد شکل‌گیری موج سوم بیماری کرونا هستیم. دراین‌ارتباط روز گذشته دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران بابیان اینکه شهر تهران در وضعیت کاملاً بحرانی و پرخطر قرار دارد، گفت: بر این اساس طی نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار دورکاری ۵۰ درصد کارکنان و کارمندان سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی به‌منظور کاهش تردد در سطح شهر برای جلوگیری از شیوع کرونا شده‌ایم. همچنین روز گذشته دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بابیان اینکه در حال حاضر کووید-۱۹ در کشور به اوج خود در موج سوم رسیده و تقریباً وضعیت همه جای کشور قرمز است، گفت: در کنترل بیماری رفتار اجتماعی مردم به میزان زیادی مؤثر است؛ زیرا در حال حاضر نه واکسن داریم و نه دارو و درمان اختصاصی. با این شرایط لازم است مردم پروتکل‌های بهداشتی ازجمله رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها را رعایت کنند.

ستاره صبح-

علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران روز گذشته در حاشیه رونمایی از کتاب «نوشدارویی پیش از مرگ سهراب» که در ستاد کرونای استان تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: به نظر می‌رسد در تهران دوباره نیازمند اتخاذ دورکاری کارکنان هستیم. دراین‌ارتباط ستاد کرونا و استانداری تهران روز گذشته طی نامه‌ای به وزیر بهداشت و وزیر کشور، خواستار اعمال محدودیت‌های کرونایی برای استان تهران شدند.
وی ادامه داد: آن چیزی که در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد، سقف و بازه زمانی یک‌هفته‌ای برای محدودیت‌ها بوده که بر این اساس ما نیز در بازه زمانی یک‌هفته‌ای خواستار اعمال محدودیت‌ها در استان و شهر تهران هستیم و طبیعتاً در انتهای هفته با تحلیل آماری و اپیدمیولوژیک بیماری در استان تهران، راجع به استمرار و یا تعلیق محدودیت‌ها اعمال‌نظر خواهیم کرد. شرایط جدید بیماری در تهران کماکان به‌گونه‌ای است که وضعیت شهر تهران را در وضعیت کاملاً بحرانی و پرخطر قرار داده است.
زالی با اشاره به امکان استفاده بهینه از ظرفیت‌های دورکاری کارکنان افزود: کاهش تولید سفر در تهران و توسعه فرهنگ دولت الکترونیک ازجمله مزایایی این کار است. شرایط سخت کرونایی موجب می‌شود در تحقق کامل دولت الکترونیک بیشتر از گذشته فعال باشیم. در شرایط بحرانی و خطیر فعلی با گسترش خدمات دیجیتالی الکترونیک می‌توان میزان مراجعات مردم را به دستگاه‌ها به حداقل کاهش داد و این موضوع می‌تواند به‌عنوان شاخص بسیار مهم در مدیریت اداری در دوران کرونا موردتوجه قرار گیرد. دراین‌ارتباط از تمام دستگاه‌های استان تهران اعم از انتظامی، نیروهای مسلح، خدماتی، اجتماعی و اداری خواسته‌شده تمام خدماتی را که می‌توانند به‌صورت الکترونیک ارائه کنند در اسرع وقت در دستور کار خود قرار دهند.وی بابیان اینکه تا انتهای هفته گذشته تقریباً هرروز شاهد شیب رو به تزاید آمار بیماری بوده‌ایم، گفت: در هفته فعلی و پیش رو نیز آمار بررسی خواهد شد و بر اساس وضعیت تهران تصمیم‌گیری می‌شود.

مینو محرز: اوج کرونا در کشور
دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت موج سوم کرونا در کشور، گفت: متأسفانه میزان بیمار بسیار زیاده شده است و بیمارستان‌ها پر شده‌اند. اوضاع بیماری حتی از اسفند و فروردین هم بدتر شده است. درعین‌حال قدرت سرایت ویروس کرونا خیلی بیشتر شده و به همین دلیل تعداد بیماران هم افزایش‌یافته است. تجمعات و عدم رعایت‌ها، باعث شده که تعداد بسیار زیادی بیمار مراجعه کنند که تعداد زیادی از آن‌ها هم نیازمند بستری هستند. با این شرایط اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک را رعایت کنند، از ابتلا به سایر ویروس‌های تنفسی شایع در فصل سرما مانند آنفلوانزا نیز پیشگیری می‌شود، اما اگر وضع به همین منوال پیش رود، ویروس‌های فصلی دیگر هم به بیماری کووید-۱۹ اضافه می‌شوند.
وی در گفت‌وگو با ایسنا بابیان اینکه تاکنون مورد ثابت‌شده‌ای از آنفلوانزا نداشته‌ایم، اما معمولاً از مهر به بعد شاهد بروز موارد تک‌گیر آن هستیم، اظهار کرد: به‌جز آنفلوانزا ویروس‌های تنفسی دیگری هم هستند. انواع آنفلوانزا، آدِنوویروس‌ها (ویروس‌های شایعی هستند که دامنه‌ای از بیماری‌ها را ایجاد می‌کنند) و... هستند که می‌توانند خفیف باشند و یا اینکه حتی ضایعات تنفسی ایجاد کنند. واقعیت این است که وقتی هوا سرد می‌شود با ویروس‌های زیادی مواجهیم. در این شرایط مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند، اما متأسفانه می‌بینیم که استفاده از ماسک کاهش‌یافته است. اصول سه‌گانه استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی بهترین راهکارها برای پیشگیری از بیماری‌های تنفسی هستند.
محرز تأکید کرد: در حال حاضر کووید-۱۹ در کشور به اوج خود رسیده و تقریباً وضعیت همه جای کشور قرمز است و به اوج موج سوم بیماری در کشور رسیده‌ایم. در کنترل بیماری رفتار اجتماعی مردم به میزان زیادی مؤثر است؛ زیرا نه واکسن داریم و نه دارو و درمان اختصاصی، بنابراین مردم باید رعایت کنند.

فوت ۱۲ هزار تهرانی به دلیل کرونا
ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، روز گذشته درباره وضعیت کرونا در پایتخت گفت: متأسفانه هم‌زمان با آغاز موج سوم کرونا در تهران آمار فوتی‌ها ناشی از این بیماری همچنان رو به افزایش است. از زمان آغاز موج سوم کرونا تعداد فوتی‌ها در طول روز به ۹۰ هم رسیده که البته هنوز وارد پیک موج سوم نشده‌ایم و احتمال افزایش فوتی‌ها بیشتر از موج اول و دوم وجود دارد. در حال حاضر ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و دولتی به دلیل افزایش آمار مراجعات تکمیل‌شده و بسیاری از شهروندان از این بیمارستان به آن بیمارستان به دنبال تخت بستری برای برخی از اعضای خانواده خود به دلیل ابتلا به این بیماری هستند. وی بابیان اینکه متأسفانه بخشی از آمار متوفیان را جوانان به خود اختصاص داده‌اند گفت: جوانان اکثراً سرپرست خانواده هستند و فوت آن‌ها عواقب جبران‌ناپذیری را به لحاظ اجتماعی و اقتصادی برای خانواده‌ها به همراه دارد، بنابراین رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک امری ضروری است که همچنان باید آن را موردتوجه قرار داد. خداکرمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در تهران تاکنون ۱۲ هزار نفر به دلیل کرونا جان خود را ازدست‌داده‌اند و این در حالی است که با درایت می‌توان جلوی مبتلایان و متوفیان را گرفت.
آمار کرونا در ایران؛ ۱۷۲ فوتی و ۳۲۰۴ ابتلا در طول 24 ساعت
دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته گفت: از روز جمعه (4 مهر 99) تا روز شنبه (۵ مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۲۰۴ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۷۴ نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۴۴۳ هزار و ۸۶ نفر رسید. متأسفانه در طول این مدت، ۱۷۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۵ هزار و ۳۹۴ نفر رسید. وی افزود: خوشبختانه تاکنون ۳۷۲ هزار و ۵۱ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۰۴۱ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند. به گفته لاری، تاکنون سه میلیون و ۹۰۵ هزار و ۳۵۲ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.