انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دلایل نوسان در بازار ارز، سکه و سهام
نتایج کنکور و نحوه مواجهه والدین
رویکردهای نادرست در برابر بازار سرمایه
تفاوت سیاست‌های ترامپ و بایدن در قبال ایران
آتش افروخته در بیشه اندیشه‌ها
روایتی غیرکلیشه‌ای از هشت سال دفاع مقدس
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
زنده‌باد خاکستری!
دلایل ثبت قیمت تاریخی ارز و طلا
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
شجریان، صدای مردم ایران بود
نامیــرا
شجريان نماد موسيقي فاخر و هنر مستقل
راهکار کاهش قیمت ارز
دکتر مجید رضاییان، روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
درس‌هایی که باید از شجریان بیاموزیم
پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان
راهکارهای کنترل بازار ارز و طلا
سکوت و بی‌تفاوتی زیست‌محیطی
پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران
مغفول ماندن شخصیت‌های تأثیرگذار دفاع مقدس
سرانجام روند ریزش بورس
تعداد و درصد آرای 10 منتخب مرحله دوم مجلس
سکوت عارف شکست
«شناور» شدن واژ‌ه‌های زبان و رابطه آن با دموکراسی
نغمه سر کن که جهان تشنه آواز تو بینم
واکنش‌ها به فراخوان انتخابات 1400 آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها
خردمندی چیست؟
واکنش‌ها به اظهارات امام‌جمعه اصفهان درباره حجاب
ضرورت حفظ قیمت ارز در شرایط تحریم‌
فراتر از شهرت و محبوبیت
نام شجریان با ایران پیوند خورده‌است
دلایل افزایش قربانیان کرونا
کرونا و تأثیر آن بر نهاد خانواده
دلیل نوسان بازارهای اقتصادی ایران و جهان
راز بزرگ شجریان
سقوط آزاد ارز، طلا و بورس
چه واژه‌هایی برای رأی دهندگان 1400 جاذبه دارد؟
بیشتر
کد خبر: 82715 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۶ - 01:04
واکنش‌ها به فراخوان انتخابات 1400 
آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها
خبریک

واکنش‌ها به فراخوان انتخابات 1400 آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها

اشاره: آیت‌الله سید محمد موسوی‌خوئینی‌ها، دبیرکل کنونی مجمع روحانیون مبارز و یکی از شخصیت‌های محوری انقلاب است که در دوران مبارزات انقلابی از یاران نزدیک امام خمینی، بنیان‌گذار انقلاب بود. وی پس از پیروزی انقلاب در جریان اشغال سفارت آمریکا در 13 آبان 1358 رهبر معنوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام بود. او همچنین مسئولیت‌های مهمی همچون نایب‌رئیسی دوره اول مجلس شورای اسلامی، عضویت در شورای سرپرستی صداوسیما، دادستانی کل کشور، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی را برعهده داشته است. پس از رحلت امام خمینی، مقام معظم رهبری، موسوی‌خوئینی‌ها‌ را به سمت مشاور سياسي‌ رهبری منصوب کردند. وی همچنین تا سال 1380 عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. مدیرمسئولی روزنامه سلام نیز از فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی وی محسوب می‌شود که نقش مهمی در پیروزی سیدمحمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ داشت. موسوی‌خوئینی‌ها هفته گذشته با انتشار بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود نسبت به اوضاع آینده ایران و انتخابات ۱۴۰۰ هشدار داد. دبیرکل مجمع روحانیون مبارز با تاکید بر این‌که «برای آبادانی و سربلندی ایران به همین نظام و به اصلاح آن بیندیشید»، خطاب به نخبگان و فعالان و تحلیلگران سیاسی نوشت: «برای آوردن مردم بر سر صندوق‌های رأی تلاش کنید و تلاش خود را مضاعف کنید». انتشار این بیانیه، با واکنش‌های متفاوتی از سوی فعالان سیاسی و رسانه‌ای مواجه شد که در ادامه گزیده‌ای از این واکنش‌ها را می‌خوانید.

ستاره صبح-

انتشار بیانیه انتخاباتی از سوی آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها بار دیگر موضوع مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ۱۴۰۰ و همچنین لزوم تعیین سرنوشت و حتی تغییر در برخی ساختارها از دریچه صندوق آرا را سر زبان‌ها انداخت. به نظر می‌رسد بیانیه اخیر این روحانی اصلاح‌طلب فصل تازه‌ای در برابر اصلاح‌طلبان بگشاید و در آغاز پاییز، بخش عمده‌ای از ایشان را امیدوار به رویش مجدد کند. دراین‌ارتباط روزنامه کیهان روز گذشته در ستون اخبار ویژه خود با تیتر «جابجایی شعاری خاتمی و موسوی‌خوئینی‌ها از نئولیبرالیسم به عدالت و معیشت!» نوشت: «خاتمی و موسوی‌خوئینی‌ها می‌خواهند شعار عدالت اجتماعی را بهانه فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی درآینده بکنند... درحالی‌که اصلاح‌طلبان با تأکید بر روی شعار توسعه سیاسی و مجادلاتی ازاین‌دست، ظرف دو دهه گذشته تأکید وافری داشتند تا شعار عدالت اجتماعی را به تمسخر بگیرند و آن را تاریخ گذشته (مربوط به اوایل انقلاب) جا بزنند. همین طیف چه در دولت سازندگی و چه در دولت‌های مدعی اصلاحات و اعتدال، پایه‌گذار رویکردهای ضد عدالت اجتماعی بوده‌اند. شخصاً در 6-7 سال گذشته، سران مجمع روحانیون و حزب مشارکت و کارگزاران با هماهنگی خاتمی، پایه‌گذار دولت و مجلس ائتلافی‌ای بودند که غالباً ضد سیاست‌های عدالت اجتماعی قدم برداشت.»

واکنش روزنامه شرق
روزنامه شرق در سرمقاله روز گذشته خود با اشاره به یادداشت اخیر سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها نوشت: «توصیه انتخاباتی موسوی‌خوئینی‌ها برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ به اصلاح‌طلبان و تشویق و تهییج مردم به‌وسیله این جناح سیاسی قابل‌تأمل است... شاید آنچه بتواند مردم را به پویایی وادارد و به سمت جناح‌های سیاسی بازگرداند که زمانی خودشان آن‌ها را برساخته‌اند، ‌درک و بیان شجاعانه ضروریات اجتماعی است. باید با مردم سخن گفت، نه با جناح‌های سیاسی و نه تهدید نهادهای رسمی. برای ایجاد پویایی در مناسبات اجتماعی، باید به مرکز این مناسبات انگشت گذاشت؛ مرکز درد تا بیمار فریاد بزند: «بله، بله همین‌جاست». مرکز درد الان کجاست؟»

واکنش تند کیهان
کیهان همچنین در بخش دیگری از اخبار ویژه خود نوشت: «موسوی‌خوئینی‌ها و برخی هم‌دستانش در میان مدعیان اصلاح‌طلبی، سردمدار آشوب علیه جمهوریت و اسلامیت در سال 88 بودند و بنا داشتند انتخابات را به تعطیلی بکشانند. کسانی که آن روز در برابر رأی و انتخاب مردم، اردوکشی خیابانی کردند، قطعاً نمی‌توانند سنگ جمهوریت و انتخابات را به سینه بزنند. موسوی‌خوئینی‌ها در حالی تظاهر به حمایت از جمهوری اسلامی می‌کند که در آشوب تحت مدیریت او و خاتمی، شعار «انتخابات بهانه است- اصل نظام نشانه است» سرداده و روی نام جمهوری اسلامی خط کشیده ‌شد. ثانیاً طیف متبوع موسوی‌خوئینی‌ها چه در سال 92 و چه سال 96 دارای نامزدهای متعدد (مانند عارف و جهانگیری) بودند و بااین‌همه به خاطر پایین بودن مطلق رأیشان در نظرسنجی‌ها، ترجیح دادند از روحانی حمایت کنند. بنابراین آن‌ها باید پاسخگوی کارنامه و بی‌تدبیری‌های دولت یازدهم و دوازدهم و همچنین مجلس دهم باشند که موجب نارضایتی مردم شده و ازجمله به میل به مشارکت آسیب‌زده است.»

اصلاح‌طلبان و انتخابات
سایت الف نوشت: بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی در تحلیل یادداشت تلگرامی اخیر موسوی‌خوئینی‌ها گفت: «متأسفانه رفتار اصلاح‌طلبان یا بهتر بگویم بخش عمده آن‌ها بعد از انتخابات سال88 چنین بوده است که اگر ما در انتخابات پیروز نشویم و نام ما از صندوق انتخابات بیرون نیاید، انتخابات آزاد نبوده و تقلب یا تخلف شده است. آقای خوئینی‌ها از حالا به همه اصلاح‌طلبان این پیام را مخابره کرد که ما در انتخابات1400 شرکت می‌کنیم تا پیروز شویم و اگر پیروز نشدیم، میز بازی را برهم می‌زنیم. اصلاح‌طلبان همیشه با منت در انتخابات شرکت می‌کنند و درنهایت اگر پیروز نشوند زیر میز بازی می‌زنند. واقعاً عجیب است که اگر قواعد بازی انتخابات را قبول ندارند، چرا شرکت می‌کنند و اگر شرکت می‌کنند و از ابتدا می‌دانند قواعد انتخابات چیست، چرا وقتی شکست می‌خورند دادوفریاد می‌کنند و جامعه را دچار تشنج می‌کنند؟ ممکن است خوئینی‌ها بخواهد نقش رهبری جبهه اصلاحات را برعهده بگیرد.»

فضای سرد اصلاحات
علی صوفی، دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: «بعد از انتخابات اسفندماه سال ۱۴۰۰ و البته حاکم شدن فضای کرونا در کشور، جریان اصلاح‌طلبان نتوانستند در نهاد اجماع ساز خود یعنی شورای عالی سیاست‌گذاری گرد هم آمده و در خصوص مسائل پیش رو با یکدیگر رایزنی کنند. در غیاب نهاد اجماع ساز (شورای عالی سیاست‌گذاری) برخی از شخصیت‌های درون جریان اصلاحات همچون آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها بنا بر دغدغه شخصی تلاش می‌کنند در جهت ایجاد انسجام و اجماع در بین نیروهای اصلاح‌طلب تلاش کنند. اگر به پیام‌های اخیر آقای خاتمی در چند ماه اخیر توجه کنیم متوجه می‌شویم موضوع «عدالت‌خواهی اجتماعی» در اندیشه‌های ایشان و آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها مشترک است. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که یک نوع اشتراک مواضع بین این دو چهره مهم در جریان اصلاحات در فضای اقتصادی نئو لیبرالیستی افراطی موجود وجود دارد. این احتمال وجود دارد که در صورت فعالیت دوباره شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، شخص آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها در رأس این نهاد سیاسی قرار بگیرند. زیرا ایشان این قابلیت را دارند که اصلاح‌طلبان را در آستانه انتخابات سال ۱۴۰۰ هدایت کنند.»

نگرانی برای جمهوریت
آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در یادداشتی در امتداد نوشت: «شاید حرف‌های او برای خیلی‌ها تکراری باشد و نکته جدیدی در آن نباشد.اما وقتی موسوی‌خوئینی‌ها از این موضع از مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات سخن می‌گوید و آن‌ها را به استفاده از فرصت انتخابات دعوت می‌کند، یک معنی بیشتر ندارد؛ او نگران جمهوریتی است که در صورت تکرار و ادامه رفتار حذفی شورای نگهبان در انتخابات اسفند۹۷ و نیز مقاومت نهادهای انتصابی در برابر نهادهای انتخابی، روزبه‌روز نحیف‌تر می‌شود و جز نامی از آن باقی نخواهد ماند. جمهوریتی که تقویت آن در پیوند مستقیم با منافع ملی کشور است. این روزها نگرانی موسوی‌خوئینی‌ها  از وضعیت کشور و رنجی که مردم می‌برند، تا حدی است که  سکوت چندین ساله خود را شکسته است. باید این حضور را به فال نیک گرفت و حرف‌هایش را به گوش جان شنید.»

اقدام مثبت و سازنده
علی صالح‌آبادی، نماینده پیشین مردم مشهد در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ستاره صبح گفت: «به نظر من موسوی‌خوئینی‌ها چهره شناخته‌شده برای دانشجویانی است که در دهه پنجاه در دانشگاه‌ها بودند و ایشان در مسجدی در شمیران سوره بقره را تفسیر می‌کرد که بسیاری از دانشجویان یا در آن جلسات حضور پیدا می‌کردند یا نوارهای آن را تهیه و گوش می‌کردند. نقش موسوی‌خوئینی‌ها در پیروزی انقلاب و تثبیت نظام برکسی پوشیده نیست. او یکی از نزدیکان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بوده است. به نظرم علت انتشار بیانیه از سوی موسوی‌خوئینی‌ها این بوده که او احساس کرده مردم نسبت به صندوق رأی و نهادهای انتخابی بی‌تفاوت شده‌اند و تلاش می‌کند این بی‌تفاوتی و عدم مشارکت را به مشارکت هدفمند تبدیل کند. البته انتظار بسیاری از کنشگران این است که ایشان به نقش خود و دانشجویان پیرو خط امام (که سفارت آمریکا را در 13 آبان 1358 اشغال کردند و 444 روز آن را ادامه دادند) اشاره کند و بگوید آیا این اقدام که سرآغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است به نفع مردم بوده است یا خیر. انتظار این است که در بیانیه بعدی، به این موضوع پرداخته شود و نقطه‌نظرهایش را بیان کند. بااین‌حال کار ایشان در شرایطی که فضای انتخاباتی متصلب شده و به سمت مشارکت حداقلی می‌رود که نتیجه آن به نفع اصولگرایان خواهد بود، اقدام مثبت و سازنده‌ای بوده است.»

ناامیدی مردم از اصلاحات
دکتر صادق زیباکلام، استاد تمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ستاره صبح در خصوص وضعیت اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: «اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1400 با بحران جدی مواجه هستند. در تحلیل انتخابات ریاست جمهوری 96 می‌توان گفت، چه روحانی مقصر بوده باشد یا جریان تندرو، بلایی بر سر صندوق رأی وزارت کشور آمد که اگر در سال‌های 92، 94 و 96، همچنان بخشی از مردم، شامل اقشار و لایه‌های تحصیل‌کرده جامعه، مختصر امیدی به صندوق رأی داشتند و کورسویی از امیدواری داشتند برای این‌که ممکن است از طریق انتخابات، تغییر و تحولی به وجود آورند، انتخاب حسن روحانی در کنار عملکرد ضعیف اصلاح‌طلبان مجلس دهم نشان داد که هیچ‌چیز از طریق صندوق رأی در شرایط فعلی قابل‌تغییر نیست و هیچ‌چیز را نمی‌توان تغییر داد و تمام سیاست‌های کلی نظام، صرف‌نظر از این‌که چه کسی برای مجلس یا ریاست جمهوری انتخاب می‌شود، آن سیاست‌ها به قوت خود باقی هستند و اجرا می‌شوند. بنابراین این باور برای آن 24 میلیون نفری که به حسن روحانی رأی دادند، از دست رفت که از طریق صندوق رأی وزارت کشور می‌توان تغییری به وجود آورد و مثل سایر جوامع از طریق انتخاب یک جریان سیاسی، می‌توان تغییراتی به وجود آورد. در ایران ثابت‌شده که هر چیزی که مردم انتخاب کنند، تغییری ایجاد نمی‌شود و همان سیاست‌های قبلی ادامه پیدا می‌کند.»

تعجب از نامه اخیر
اعتمادآنلاین نوشت: علی‌محمد نمازی، عضو شورای مرکزی کارگزاران گفت: از نامه آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها تعجب کردم. آقای خوئینی‌ها اگر می‌خواست نامه بنویسد باید سه مخاطب را انتخاب می‌کرد. یعنی اولاً از وزارت کشور و شورای نگهبان می‌خواست که اجازه دهند کاندیداهای حداکثری جناح‌ها به میدان آید. دوما به احزاب توصیه می‌کردند که سر یک کاندیدا ائتلاف کرده و به وحدت برسند. در مرحله آخر نیز توصیه می‌کردند که مردم درصحنه حاضر باشند. اگر چنین می‌کردند، حتماً خوب بود اما الان شاهدیم که همه را رها کرده و می‌گویند که مردم مشارکت کنند!

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.