انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد
حمله به یک پالایشگاه در ونزوئلا فروش یک محموله نفت ایران!
جدال جامعه مدنی با شارلاتانیسم و پوپولیسم
تأمین بودجه تولید و توزیع واکسن کرونا برای مردم جهان
آیا «دیپلمات دیپلمات‌ها» وزیر خارجه آمریکا می‌شود؟
کدام کشور برنده جنگ قره‌باغ است؟
تقلب؛کلید واژه ترامپ و بایدن
عقب‌نشینی ارمنستان مقابل آذربایجان در قره‌باغ
اما و اگرها و چند پرسش‌درباره جنجالی‌ترین انتخابات آمریکا
پیش‌بینی تقلب در انتخابات آمریکا
چشم‌انداز روابط آمریکای بایدن با جهان
مرور نقش و تأثیر ایران بر انتخابات آمریکا در گذر زمان
آیا در آمریکا کودتا در راه است؟
بازتاب حمله تروریستی به کلیسای فرانسوی
تقابل دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر نتیجه انتخابات
ادعاهای تازه پادشاه عربستان‌سعودی علیه ایران
بن‌بست انتقال قدرت در آمریکا
فرمول محاسبه آمار واقعی مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور
برنامه‌های جو بایدن بعد از ورود به کاخ‌سفید
موانع بازگشت بایدن به برجام
بحران سیاسی و آشوب در پرو
سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان
نگاه جو بایدن به آمریکا ، جهان و ایران چگونه است؟
اولتیماتوم چین به غرب بر سر هنگ‌کنگ
زنان، حامیان برجام و طرفداران محیط‌زیست در پست‌های کلیدی دولت فدرال قرار گرفتند
بیشتر
کد خبر: 82711 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۵ - 00:31
رویارویی ترکیه و فرانسه در مدیترانه
گزارش خبری تحلیلی

رویارویی ترکیه و فرانسه در مدیترانه

اشاره: فرانسه در مناقشه یونان و ترکیه بر سر ادعاهای انرژی و حدود مرزهای دریایی به طرفداری از یونان برخاسته و این باعث شده در چند هفته اخیر تنش بین ترکیه و فرانسه افزایش یابد. درحالی‌که هر دو کشور دارای بلندپروازی‌هایی برای تقویت نفوذ منطقه‌ای خود هستند، مدیترانه شرقی به تازه‌ترین عرصه رقابت فزاینده فرانسه و ترکیه تبدیل شده است. علیرغم تلاش‌های جاری برای مذاکره آنکارا و آتن در بروکسل، حملات لفظی متقابل امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داشته است. افزایش اخیر تنش بین دو متحد عضو پیمان ناتو پس از سال‌ها روابط سرد دو کشور رخ داده است. اتحادیه اروپا برای بحث درباره تحریم‌های بالقوه ترکیه بر سر اکتشافات انرژی در آب‌های مناقشه برانگیز مدیترانه شرقی تشکیل جلسه داده و به ترکیه درباره حفاری و مانور نظامی در دریای مدیترانه اخطار جدی داده است. اما رویارویی ترکیه و فرانسه در مدیترانه درحالی شدت گرفته که دو کشور در لیبی هم مداخله سیاسی و نظامی دارند و در آن جبهه نیز در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. از یک سو، ترکیه حامی نیروهای دولت وفاق ملی لیبی است که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته است؛ از سوی دیگر فرانسه از نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی مستقر در شرق این کشور، پشتیبانی می‌کند. حال باید دید سرشاخ شدن این دو کشور به کجا ختم خواهد شد.

ستاره صبح-

فرانسه از مدت‌ها قبل یعنی از دوره ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی، مخالف تلاش ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا بوده است. فرانسه همچنین با عملیات اخیر ترکیه در شمال سوریه که علیه نیروهای کرد سوریه بود مخالفت کرد و تمام صادرات تسلیحاتی خود به ترکیه را به حال تعلیق درآورد. در لیبی، ترکیه مشورت‌های نظامی ارائه کرده و شورشیان سوری را به لیبی اعزام کرده تا دوشادوش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته، بجنگند؛ درحالی‌که گزارش‌شده فرانسه از نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی مستقر در شرق این کشور، پشتیبانی می‌کند. یک مناقشه جدی بین ترکیه و فرانسه در مدیترانه در ماه ژوئن درگرفت. فرانسه در جریان این مناقشه ترکیه را متهم کرد یکی از کشتی‌هایش را که در حال انجام مأموریت پیمان ناتو برای بازرسی تحریم تسلیحاتی لیبی بود، هدف قرار داده. ترکیه به‌شدت این ادعا را رد کرد و خواستار معذرت‌خواهی پیمان ناتو شد.

درگیری در مدیترانه شرقی
اخیراً فرانسه درصدد برآمده اتحادیه اروپا را برای اختیار کردن موضع سرسختانه‌تری علیه عملیات اکتشافی و حفاری ترکیه برای دستیابی به انرژی در آب‌های مورد مناقشه در مدیترانه شرقی، متحد کند. فرانسه حضور نظامی خود را در این منطقه تقویت کرده و در مانورهای نظامی شرکت کرده و امانوئل مکرون به اهمیت «صریح و قاطع بودن در برابر رفتار غیرقابل‌قبول» ترکیه تأکید کرده است. در همین حال یونان اعلام کرده که تسلیحات قابل‌توجهی ازجمله ۱۸ فروند جت جنگی رافائل، چهار ناوچه و چهار هلیکوپتر مختص نیروی دریایی، از فرانسه خریداری کرده. پس‌ازآنکه عروج رئیس، کشتی لرزه‌نگاری تحقیقاتی ترکیه روز ۱۲ سپتامبر به بندر آنتالیای ترکیه بازگشت، امکان مذاکره دیپلماتیک بین ترکیه و یونان فراهم شد ولی ترکیه و فرانسه همچنان به جنگ لفظی و متهم کردن یکدیگر ادامه دادند. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری دولتی آناتولی، آقای مکرون را متهم کرد که به‌منظور «پنهان کردن سیاست‌های ناکام خود» به «تحریک» یونان برای رویارویی با ترکیه ادامه می‌دهد. آقای آکار گفت: «مکرون روی مشکلات موجود نفت می‌ریزد... او دارای تصورات باطلی است. او سعی می‌کند نقش ناپلئون در ۲۰۰ سال قبل را بازی کند ولی قدرت و توان کافی برای این کار را ندارد. ما همه شاهد این وضعیت هستیم».

دلایل مداخله فرانسه
رسانه‌های فرانسه، مناقشه فزاینده با ترکیه را بخشی از تلاش بر سر توازن قدرت در منطقه می‌دانند. خبرگزاری فرانسه در ماه ژانویه در بررسی این موضوع نوشت: «فرانسه خود را مدافع اصلی اروپا علیه بلندپروازی‌های ترکیه در مدیترانه شرقی و به‌خصوص لیبی نشان می‌دهد». آقای مکرون همچنین می‌خواهد نفوذ خود در خاورمیانه را گسترش دهد و بدین منظور اخیراً سفرهای تبلیغاتی به لبنان و عراق داشته است. برونو ترتریس، کارشناس علوم سیاسی در ماه اوت گذشته به رادیوی دولتی فرهنگ فرانسه، گفت «غیبت» فزاینده آمریکا از منطقه یکی از دلایل اصلی موضع جسورانه‌تر فرانسه است. والتر برویر-اُستل، استاد دانشگاه نیز به هافینگتون پُست چاپ فرانسه گفته است پاریس برای این‌که نشان دهد حامی اصلی مدیترانه است تلاش می‌کند، جایی که آمریکا دیگر نمی‌خواهد این نقش را داشته باشد. چنین برنامه‌ای سبب شد که آقای مکرون در تاریخ ۱۰ سپتامبر اظهارات تندی علیه ترکیه کند و گفت ترکیه «دیگر یک شریک» در مدیترانه شرقی نیست و مردم ترکیه «شایسته چیزی بیش از دولت اردوغان» هستند.

انتقاد مقامات ترک از ماکرون
مقامات ترکیه و رسانه‌های طرفدار دولت همه از بلندپروازی‌های رئیس‌جمهوری فرانسه انتقاد کرده‌اند. پس‌ازآنکه آقای مکرون گفت اتحادیه اروپا باید با دولت ترکیه رفتار انعطاف‌ناپذیر داشته باشد، رئیس‌جمهوری ترکیه در تاریخ ۱۲ سپتامبر گفت: «آقای مکرون، تو مشکلات بیشتری با من خواهی داشت...سربه‌سر ملت ترکیه نگذار!» آقای اردوغان چندی بعد در تاریخ ۱۷ سپتامبر، رئیس‌جمهوری فرانسه را یک «نالایق طمع‌کار» خواند. مقامات ترکیه به‌دفعات به تاریخ «استعماری» فرانسه در منطقه اشاره کرده‌اند درحالی‌که تلاش‌های «بشردوستانه» ترکیه را ستوده‌اند. آقای اردوغان در ۱۲ سپتامبر با اشاره به اقدامات فرانسه در رواندا، الجزایر و لیبی گفت «فرانسه نمی‌تواند به ما درس انسانیت بدهد». در ۴ سپتامبر مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت اتفاقات لیبی و سوریه آقای مکرون را آشفته کرده. او افزود فرانسه از هرجایی که رفته بهره‌برداری کرده و اگر به کشورهایی که کمترین توسعه را داشته‌اند توجه شود، اکثرشان مستعمره‌های سابق فرانسه بوده‌اند. آقای چاووش اوغلو گفت ترکیه درصدد احیاء این کشورهاست و فرانسه از این کار ناخشنود است. رسانه‌های طرفدار دولت و کارشناسان ترکیه نیز عمدتاً از سیاست این کشور دفاع کرده‌اند و روزنامه دولتی ینی شفق، نیز آقای مکرون را یک «دردسرساز در مدیترانه» توصیف کرد.

بلندپروازی‌های داخلی
مخالفت با فرانسه به وجهه دولت ترکیه به‌عنوان یک بازیگر مستقل بین‌المللی که علیه قدرت‌های غربی کار می‌کند کمک کرده است. در تاریخ ۱۰ سپتامبر وزیر خارجه ترکیه گفت بعدازآن که ترکیه «بازی‌های کثیف» فرانسه در منطقه را خنثی کرد، آقای مکرون، رئیس‌جمهوری ترکیه را هدف قرارداد. در بحبوحه افزایش تنش، روزنامه‌های طرفدار دولت ترکیه به آقای مکرون حمله کرده‌اند. مراد یتکین، روزنامه‌نگار سرشناس ترکیه روز ۱۴ سپتامبر آقای مکرون را «یک نعمت بزرگ» برای آقای اردوغان دانست و گفت درگیری با فرانسه سبب دور ماندن توجه مردم ترکیه از مشکلات فزاینده سیاسی داخلی شده است. آقای یتکین گفت «مکرون...تصور می‌کند حمله به اردوغان موجب محبوبیتش خواهد شد» درحالی‌که «چنین رویارویی یک خوراک سیاسی برای اردوغان است». به عقیده مراد یتکین، رئیس‌جمهوری ترکیه همچنان سعی خواهد کرد به رأی‌دهندگان در داخل کشور و نیز کشورهای خاورمیانه که از دولت‌های خودکامه خود به تنگ آمده‌اند، این تصور را القاء کند که او رهبری است که غرب را به چالش می‌خواند.

چه پیش خواهد آمد؟
روزهای ۲۴ و ۲۵ سپتامبر شورای اتحادیه اروپا برای بحث درباره تحریم‌های بالقوه ترکیه بر سر اکتشافات انرژی در آب‌های مناقشه برانگیز مدیترانه شرقی تشکیل جلسه می‌دهد. ولی به دلیل تماس‌های دیپلماتیک ترکیه و یونان در روزهای اخیر احتمال تحریم کاهش‌یافته. آقای مکرون هم در تاریخ ۱۹ سپتامبر در توییتی به زبان ترکی خواستار «گفتمان مسئولانه» و اقدام تمام طرفین شد. به نظر می‌رسد این توییت نشانه کاهش تنش فرانسه با ترکیه است. بااین‌وجود، عوامل ساختاری و بینش رقابت‌آمیز بین پاریس و آنکارا مبین این است که رقابت بین دولت‌های ترکیه و فرانسه برای مدت درازی ادامه خواهد داشت.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.