انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 82707 | تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۵ - 00:23
ساماندهی، نوسازی و ارتقای کیفیت زندگی در حاشیه‌ شهر مشهد
توسط شورای شهر و شهرداری مشهد و با شعار «یک حاشیه کمتر، صدها فرصت بیشتر» صورت می‌گیرد

ساماندهی، نوسازی و ارتقای کیفیت زندگی در حاشیه‌ شهر مشهد

ستاره صبح-

طی مراسمی هم‌زمان با هفته دفاع مقدس و با شعار «یک حاشیه کمتر، صدها فرصت بیشتر» عملیات اجرایی 12 پروژه بزرگ شهری بااعتبار 2 هزار و 400 میلیارد تومانی در شهرک‌های شهید رجایی و باهنر آغاز شد.
محمدرضا کلائی شهردار مشهد در این مراسم که با حضور قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر، مدیرکلان اطلاعات، دادگستری و فرماندهی انتظامی خراسان رضوی و سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار برگزار شد، گفت: برای اجرای این پروژه‌ها 2 هزار و چهارصد میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده است. وی اضافه کرد: واقعیت این است که مجموعه مدیران استان با یک همدلی به این نتیجه رسیدند تا ساماندهی بخشی از حاشیه مشهد را هدف قرار دهند و در کنار سایر خدماتی که به‌صورت طبیعی و با اهتمام بالا به مردم این منطقه ارائه می‌دهند خدماتی را به‌صورت ویژه برای شهرک‌های شهید رجایی و باهنر در نظر بگیرند.کلائی بابیان اینکه در ستاد تدابیر ویژه استان این موضوع مطرح شد و شورای شهر مشهد نیز برای ساماندهی این دو شهرک پای‌کار آمد، اظهار کرد: با هماهنگی استاندار، نماینده ولی‌فقیه، تولیت آستان قدس رضوی و دستگاه قضایی تفاهم‌نامه‌ای بین آستان قدس رضوی، حاکمیت، دولت و مدیریت شهری و سایر عناصر تصمیم‌‌گیر برای ساماندهی شهرک‌های شهید رجایی و باهنر منعقد شد و مسئولیت این کار نیز بر عهده مدیرکل اطلاعات استان قرار داده شد. وی با اشاره به اینکه نتیجه این تفاهم‌نامه مجموعه پروژه‌هایی است که عملیات اجرایی آن به‌مرور ظرف 10 ماه آینده آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: بخشی از این پروژه‌ها در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید و بخشی دیگر نیز به‌تدریج انجام خواهند شد. شهردار مشهد ادامه داد: خارج کردن شهرک شهید باهنر از بن‌بست و اتصال آن به بازوی چهارم تقاطع غیر هم‌سطح مصلی، ایجاد پل روی ریل راه‌آهن و اتصال دو طرف ریل به یکدیگر که پروژه‌ای پیچیده است، احداث مرکز درمانی و مجتمع ورزشی در شهرک شهید باهنر و کتابخانه عمومی در شهرک شهید رجایی، تعریض خیابان پورسینا، آزادسازی اراضی برای احداث واحدهای مسکونی و همچنین ایجاد مجموعه بوستان‌های محلی در این محدوده بخشی از این پروژه‌ها است. در کنار اجرای این پروژه‌ها، پارکی ۷۰ هکتاری در اراضی محدوده شهرک شهید رجایی به وسعت پارک ملت با موضوع کشاورزی شهری و با مساعدت آستان قدس رضوی احداث خواهیم کرد که امیدواریم بتوانیم این پارک را تا پایان امسال به بهره‌برداری برسانیم. همچنین احداث پارکی ۵ هکتاری در انتهای بولوار شهید معقول و مهریز که خواسته بیش از 30 ساله مردم منطقه است نیز در دستور کار قرار دارد. یکی دیگر از پروژه‌هایی که در این محدوده اجرا می‌شود، بولوار بصیرت است که با کمک آستان قدس رضوی و با عبور از میان اراضی امیرآباد احداث خواهد شد. در کنار این پروژه‌ها اختصاص زمین برای ساخت واحدهای مسکونی به‌منظور جایگزینی و اصلاح الگوی سکونت و آزادسازی فضاهای عمومی این دو شهرک نیز در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به اینکه مجموعه این اقدامات بافت شهرک‌های شهید رجایی و باهنر را تغییر خواهد داد، اظهار کرد: اگر این اتفاق به مدد حضرت رضا (ع) و همت همه مسئولان رخ دهد، قطعاً یکی از بزرگ‌ترین اقدامات جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته در حوزه مدیریت شهری خواهد بود. امیدوارم با حمایت‌های استانداری، نماینده ولی‌فقیه، تولیت آستان قدس رضوی، دستگاه قضائی، شورای شهر و سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها شاهد به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها باشیم.

اجرای 12 پروژه بزرگ شهری در شهرک‌های شهید رجایی و باهنر اتفاقی جهادگرانه است
در ادامه این مراسم، مصطفی خاکسار قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی 12 پروژه بزرگ شهری در شهرک‌های شهید رجایی و باهنر گفت: امروز اتفاقی را شاهد هستیم که کاری جهادگرانه است و امیدواریم همان‌طور که با همت مردانه‌ای آغازشده به سرانجام برسد. شعار «یک حاشیه کمتر؛ صدها فرصت بیشتر» زندگی پربرکت‌تری برای مردم حاشیه شهر به همراه خواهد داشت. وی بابیان اینکه اگر همدلی بین دستگاه‌ها وجود نداشت، اجرای این طرح بزرگ و ساماندهی این مناطق ممکن نبود، اظهار کرد: آستان قدس رضوی نیز طبق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر ارائه خدمات به مجاوران به‌طورجدی در اندیشه عملیاتی کردن این فرمان است. بر این اساس تصمیم جدی آستان قدس رضوی، همراهی عملیاتی با سایر دستگاه‌ها و استفاده از سرمایه موقوفات با رعایت مسائل شرعی در جریان اجرای اقدامات جدی برای تحقق این فرمان است. امروز نیز با همدلی همه دستگاه‌ها ازجمله مدیریت شهری، آستان قدس و مدیرکل اطلاعات این پروژه‌ها عملیاتی می‌شوند و تلاش می‌شود تا هرکجا که احساس نیاز باشد آستان قدس رضوی هم حضور یابد. البته باید به این موضوع اشاره داشت که همراهی مردم نیز در کنار همت مسئولان در اجرا و به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها مهم است و امیدواریم این پروژه‌ها مقدمه‌ای برای طرح‌های بعدی باشد.

تلاش مدیریت شهری تعادل و توازن بخشی ارائه خدمات به نقاط مختلف شهر است
محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در ادامه این مراسم گفت: تلاش مدیریت شهری تعادل و توازن بخشی ارائه خدمات به نقاط مختلف شهر به‌ویژه مناطق کم برخوردار و پیرامونی است. ایده طرح اجرای پروژه‌های توسعه محور در مناطق حاشیه شهر در ماه رمضان در دیدار اعضای شورای شهر با تولیت آستان قدس رضوی مطرح شد. وی با اشاره به اینکه لطف امام رضا (ع) بر این پروژه‌ها تأثیرگذار خواهد بود، اضافه کرد: درمجموع این‌گونه تفاهم کردن‌ها سخت است، اما با لطف امام رضا (ع) و همدلی و همراهی موجود در استان این طرح‌ها ظرف چهار ماه وارد فاز اجرایی شده است. حاشیه‌نشینی واقعیتی در مشهد است، اما نوع برخورد با حاشیه‌نشینی مهم است و در همین راستا تلاش شهرداری این بوده که سرانه خدمات را در این مناطق با سطح شهر متوازن کند، اما موانعی در این مسیر وجود داشت. حیدری با اشاره به اینکه تاکنون تلاش‌های امدادی در این مناطق انجام می‌شد، اما امروز کاری بنیادی برای ساماندهی حاشیه شهر آغازشده است، اظهار کرد: هدف شورای پنجم نیز از ابتدا اجرای پروژه‌های توسعه محور در مناطق حاشیه شهر بوده و هست. اجرای پروژه‌های بنیادی منجر به توانمندسازی ساکنان می‌شود و تحرک توسعه را ایجاد می‌کند. رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بابیان اینکه در کنار اجرای این پروژه‌ها، ٢ هزار میلیارد ریال نیز در قالب مشوق‌ برای ساماندهی این مناطق اختصاص‌یافته است، خاطرنشان کرد: برای پیشبرد این کار و مشارکت مردم دفاتر تسهیلگری در مناطق هدف بازآفرینی نیز راه‌اندازی شده است. امیدواریم با عملیاتی شدن این پروژه‌ها شاهد اصلاح بافت‌های فرسوده در مناطق مختلف به‌ویژه حاشیه شهر باشیم.

اجرای 2400 میلیارد تومان پروژه در حاشیه شهر این مناطق را به متن پیوند می‌دهد
در ادامه این مراسم، مهدی سالیانی سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی، با اشاره به اقدام مدیریت شهری برای آغاز عملیات اجرایی 12 پروژه شهری در شهرک‌های شهید رجایی و باهنر گفت: معتقدیم اجرای این تعداد پروژه بااعتبار 2400 میلیارد تومان حاشیه شهر را به‌تدریج به متن پیوند می‌دهد. خراسان رضوی دارای 31 شهر با پهنه‌های ناکارآمد و بافت‌های فرسوده با یک‌میلیون و هفت‌صد هزار نفر جمعیت است که بزرگ‌ترین آن با جمعیت یک‌میلیون و 300 هزار نفر متعلق به حاشیه شهر مشهد است.وی بابیان اینکه برای ساماندهی پهنه‌های ناکارآمد به اعتباری بالغ‌بر 8 هزار میلیارد تومان نیاز است، اظهار کرد: درمجموع تاکنون و طی سال‌های گذشته پروژه‌هایی به مبلغ حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان در این مناطق اجراشده است. معتقدیم بااعتبار 2 هزار و 400 میلیارد تومانی که برای اجرای پروژه‌های عمرانی در مناطق حاشیه‌ای در نظر گرفته‌شده و امروز شاهد آغاز بخشی از آن هستیم این مناطق به‌تدریج به متن خواهند پیوست. در کنار این اقدامات، درمجموع در حوزه اقدام ملی مسکن نیز احداث 47 هزار واحد مسکونی پیش‌بینی‌شده است که از این تعداد 6 هزار واحد در پهنه‌های حاشیه شهر مشهد احداث خواهند شد.گفتنی است، احداث مرکز درمانی و مجتمع ورزشی در شهرک شهید باهنر و کتابخانه عمومی در شهرک شهید رجایی، پارک ۷۰ هکتاری در محدوده شهرک شهید رجایی با موضوع کشاورزی شهری، پارک ۵ هکتاری در انتهای بولوار شهید معقول و مهریز، احداث پل بر روی خط راه‌آهن و خروج این دو شهرک از بن‌بست، اتصال به بازوی چهارم تقاطع غیر هم‌سطح مصلی، تعریض خیابان پورسینا و احداث واحدهای مسکونی و بوستان‌های محلی در این محدوده بخشی از این پروژه‌ها است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.