انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاهی به سریال‌های نوروز ۱۴۰۰
«ایران» یک‌جاست و «ایرون» جای دیگر
بر بلندای روشنایی
سوگند خوردن در ایران باستان
حمله کرونا به سلبریتی‌ها
خاطرمان به شما سخت مشغول است!
درباره رمان «گتسبی بزرگ» اثر «اسکات فیتزجرالد» گتسبی هنوز زنده است
چرا رمان «نگهبان» یکی از بهترین آثار داستانی دهه 90 است؟
الگوی شرقی در جامعه غربی
معصومیت در سایه
جزئیات سفر در دومین نوروز کرونایی
«اسپندارمذ»، روز عشاق به سبک ایرانیان باستان
جزئیات سفر در نوروز ۱۴۰۰
نادیده گرفتن هدیه تهرانی، شوک به مخاطبان جشنواره امسال
جزییات برگزاری جشنواره فیلم فجر زیر سایه کرونا
ممنوعیت سفر به 36 شهر پرخطر
حاشیه‌های کرونایی آخرین جشنواره فیلم فجر قرن
آقای استاندار مشکلات محله ملارد ویلای جنوبی را رفع کنید
آیا امید به سینما بازمی‌گردد؟
حواشی حضور فیلم‌ساز بدون ماسک در جشنواره فجر!
سخنرانی پروفسور امین در فرهنگسرای رسانه
در نشست رسانه‌ای جشنواره «موسیقی فجر ۳۶» چه گذشت؟
پروتکل‌شکنان سینمایی!
مخالفت اهالی هنر با اختصاص سهمیه واکسن کرونا برای هنرمندان
صداوسیما تبدیل به محلی برای بیزینس مداحان شده است
روایت کارگردان فیلم «خورشید» از تراژدی کودکان کار
خسارت ۲۲ هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری زیر سایه کرونا
حاشیه‌های لغو نمایشگاه عکس «پرنسس‌های کوره»
خداحافظی شهاب حسینی از اینستاگرام
بیشتر
کد خبر: 82655 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۳ - 23:36
دانشگاه همواره فضایی برای نقادی بوده و هست
روحانی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها:

دانشگاه همواره فضایی برای نقادی بوده و هست

ستاره صبح-حسن روحانی رئیس‌جمهور روز گذشته در آئین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری که به‌صورت مجازی برگزار شد، با تبریک سرآغاز فعالیت تحصیلی سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به محضر همه اساتید و دانشجویان سراسر کشور، اظهار داشت: ای‌کاش پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها اجازه می‌داد مثل سال‌های گذشته از نزدیک میان جمع شما فرهیختگان، اساتید، مسئولین عالی‌رتبه بخش فرهنگ و دانشجویان عزیز باشم؛ اما چه کنیم که دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا برای همه ما لازم‌الاجرا است. ما معتقدیم جامعه ما همان‌طور که به نیازهای ضروری از قبیل اکسیژن، هوا، آب و غذا نیازمند است، به علم و دانش و فعالیت‌های علمی و تحقیقی هم نیازمند است و باید این نیاز و خواست زمین نماند و دانشگاه‌های ما هم در آغاز امسال و هم پایان سال گذشته به این وظیفه خود عمل کردند.
حسن روحانی رئیس‌جمهور روز گذشته طی سخنانی در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و فناوری کشور که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، بابیان اینکه از روز اول مقابله با کرونا خود را موظف می‌دیدم در همه امور، برنامه‌ها و کارهایم پروتکل‌ها را رعایت کنم، اظهار کرد: هرچند گاهی رعایت پروتکل‌ها با خواست قلبی انسان و عواطف و خواسته‌های او مطابقت ندارد، اما تصورم بر این است که پروتکل‌شکنی نباید در ذهن ما شکل گیرد و رشد پیدا کند. وی با قدردانی از تلاش‌های وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه‌ها با رعایت پروتکل‌ها، افزود: از کادر درمانی سراسر کشور نیز تشکر می‌کنم که توانستند طوری عمل کنند که امروز بگوییم کادر درمانی و پزشکی کشور روی پای خود ایستاده است و ما برای بستری کردن بیماران تخت کم نیاوردیم. امروز حدود ۹۵ درصد نیازهای دارویی خود را در داخل کشور تأمین می‌کنیم. همچنین مردم ما برای تأمین ضروریات زندگی خود از آب و برق و گاز تا مواد غذایی در سایه تلاش همه در مراکز علمی و تحقیقاتی و تولیدی به مشکلی برنخوردند و این برای من خوشحال‌کننده است.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه ویروس کرونا زندگی مردم و اقتصاد جوامع را تحت‌ تأثیر قرار داده، تأکید کرد: کشورهایی هستند که بیش از ۲۰ درصد اقتصادشان در این مدت شیوع کرونا کوچک‌شده است و امروز همه ما را وادار کرده که زیست جدیدی را در پیش گیریم و با سبک جدیدی فعالیت کنیم؛ اما مهم این است که برای هر کاری بتوانیم آن فعالیت را در چارچوب پروتکل‌ها ادامه دهیم و آن کار تعطیل نشود. اگر از ابتدا قرار بود کارها را تعطیل کنیم چقدر به زندگی مردم لطمه وارد می‌شد و جدای از تأمین نشدن ضروریات زندگی آنان، نشاط اجتماعی هم از میان می‌رفت و در زمینه نیازهای معنوی هم به مشکل می‌خوردیم.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه دانشگاه مرکز نوآوری و جایگاهی است که مدیران آینده ما را تربیت می‌کند، تأکید کرد: دانشگاه همواره فضای نقادی است؛ نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جامعه ماست. شاید هیچ جایی مانند دانشگاه برای نقادی جدی‌تر نباشد و وقتی این نقادی با در نظر گرفتن واقعیت‌های جامعه باشد، قطعاً به نفع ماست.
وی با یادآوری تحریم‌های آمریکا و شکست آنان در زمین زدن اقتصاد ایران، گفت: ما باید روی پای خودمان بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی داخلی استفاده کنیم، اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با جهان زندگی کردن بسیار سخت و گاهی ناممکن است. ما باید بتوانیم آنچه را تولید می‌کنیم صادر کنیم و در مواردی که چیزی در داخل موجود نیست، بتوانیم آن را وارد کنیم. همان‌طور که مواد اولیه یا حتی خود نیازهای بهداشتی و درمانی را گاهی نیازمندیم که وارد کنیم و به کشور بیاوریم باید بخشی را که مازاد نیازمان است را بتوانیم صادر کنیم و باید بتوانیم این مشکلات را در فضای امروز برطرف کنیم.
روحانی با اشاره به رشد مثبت اقتصادی در ماه‌های اخیر، یادآور شد: ما در تیر و مرداد صادرات و وارداتمان به شرایط سال گذشته بازگشته و حتی در مواردی بهتر شده است و برخلاف مشکلات، حرکت جامعه ما حرکتی بوده که توانسته در حد توان مسائل ما را برطرف کند.
رئیس‌جمهور با ناموفق خواندن تلاش‌های دشمنان در زمینه سیاسی و حقوقی در برابر ایران، اظهار کرد: آمریکا الان که به پایان فرصت یک‌ماهه خود برای پیروزی در برابر ایران نزدیک می‌شود و مدام هم می‌گوید در پایان یک ماه به موفقیت می‌رسد، حتی نتوانسته کارش را در این زمینه شروع کند و حتی شورای امنیت به طرح آمریکا تا امروز توجهی نکرده است. دانشگاه‌ها همان‌طور که باید به‌نقد بپردازند باید با قلم و بیان خود موفقیت‌های به‌دست‌آمده در زمینه سیاسی و حقوقی بین‌الملل را برای مردم تشریح کنند. این موارد در تاریخ کشور ما بسیار بااهمیت است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدام دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته برای برتری در میان دانشگاه‌های جهان افزود: همه شاخص‌ها و آمارها به ما می‌گوید که شرایط ما نسبت به سال گذشته در این زمینه بهتر شده است و در شتاب علمی نسبت به گذشته در برخی از موارد از کشورهای برتر بوده‌ایم و این یعنی ما پیشرفت علمی را فراموش نکردیم و از جایگاه ۱۲۰ در جهان در طول هفت سال اخیر به جایگاه ۶۵ رسیدیم.
روحانی بابیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در طول هفت سال اخیر صد برابر شده است، یادآور شد: درآمد این شرکت‌ها نیز در هفت سال اخیر ششصد برابر شده است و اگر همکاری دانشگاه‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز تولیدی دانش‌محور نزدیک شود، به‌روزی می‌رسیم که دانشگاه‌ها در کار پژوهشی خودکفا می‌شوند و نیازی به کمک دولت نخواهند داشت هرچند که تا زمانی که لازم باشد دولت کمک خواهد کرد. امروز زمان تاب‌آوری مضاعف ما در برابر کرونا و تحریم‌هاست. علت اینکه ما توانستیم ۴۲ سال برابر فشارها ایستادگی‌ کنیم و در سه سال اخیر هم در برابر تحریم‌های شدید مقاومت کنیم به دلیل اعتمادی است که مردم به فرهیختگان، نظام و دولت داشته‌اند و تا زمانی که این اعتماد وجود دارد می‌توانیم در برابر مشکلات مقاومت کنیم. البته در کنار این اعتماد، وجود امید هم به ما کمک می‌کند که مردم هراسی برای مشکلات پیش‌رو نداشته باشند. مثلاً اگر این آمادگی و ایثارگری‌ها در کادر پزشکی، وزارت نیرو و در سایر موارد نبود، این امید هم لطمه می‌خورد.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: مردم وقتی در شرایط کرونایی می‌بینند که با همه مشکلات، کار تحصیل و دانش آموختن فراموش نمی‌شود، می‌توانند به‌نظام و کشور خود اعتماد کنند، وقتی می‌بینند که باوجود تحریم‌ها، برق و آب قطع نمی‌شود می‌توانند به‌نظام و کشور اعتماد کنند و این ما هستیم که باید دست‌به‌دست هم این اعتماد و امید را حفظ کنیم و دانشگاه‌ها در این زمینه نقش اساسی دارند.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.