انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82624 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۷ - 23:33
ناعادلانه بودن همسان‌سازی حقوق‌ها
در تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی عنوان شد

ناعادلانه بودن همسان‌سازی حقوق‌ها

ستاره صبح-بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی مقابل ساختمان‌های این سازمان در شهرها تجمع کردند و خواستار اجرای صحیح ماده 96 قانون شدند.
به گزارش جماران، حدود هشت سال است که بازنشستگان و مستمری‌بگیران خواستار رسیدگی به وضع معیشتی خود هستند و سعی کرده‌اند از راه‌های مختلف مطالباتشان را به گوش مسئولین برسانند.  فروردین امسال «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری» با دستور رئیس‌جمهوری در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس پیشنهاد واگذاری 32 هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی به وزارت تعاون، سازمان برنامه‌وبودجه و وزارت اقتصاد، هجدهم تیرماه در هیئت‌وزیران تصویب شد و بنا به گفته وزیر تعاون از مهرماه اجرایی می‌شود.
بر این اساس، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی بین 500 تا 800 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و بازنشستگان با 30 سال خدمت 2 میلیون و 800 هزار تومان و با 35 سال خدمت، سه میلیون تومان مستمری ماهیانه دریافت خواهند کرد.
اما ظاهراً این موضوع نتوانسته رضایت بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی را  جلب کند تا آن‌ها دست از ادامه اعتراضات و مطالبه گری خود بردارند. این گروه از بازنشستگان و مستمری‌بگیران در مصوبه فوق نیز رگه‌هایی از تبعیض را می‌بینند و به‌جای همسان‌سازی آن را «همسان بازی» می‌دانند؛ چراکه اولا در افزایش حقوقی که مردادماه اعمال‌شده، حقوق و مستمری آن‌ها به میزان اعلام‌شده افزوده نشده، دوما نه‌تنها حقوق آن‌ها همسان‌سازی نشده، بلکه در همین افزایش حقوق نیز تبعیض و نابرابری به چشم می‌خورد.
بر این مبنا، در روزهای گذشته بازنشستگان برخی از شهرهای کشور ازجمله ارومیه، بجنورد، تبریز، تهران، رشت، کرج، مشهد و نیشابور مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهرها تجمع کردند تا صدای خود را به گوش مسئولین برسانند. آن‌ها تأکید داشتند که مطالباتشان چیزی نیست که قابل حصول نباشد.
بازنشستگان تجمع‌کننده مقابل سازمان تأمین اجتماعی شهرهای مختلف، مطالبات خود را روی بنرها و بلا کاردهایی که در دست داشتند اعلام می‌کردند. بیشترین چیزی که در این میان به چشم می‌خورد، اجرای صحیح ماده 96 و افزایش پایه حقوق همه سطوح مطابق تورم بود. به اعتقاد آن‌ها حق اولاد، حق مسکن و آیتم‌های دیگر حقوق نیز باید مطابق تورم بالا برود. آن‌ها تعیین مستمری بازنشستگی بر اساس حداقل دستمزد را اعمال سلیقه و غیرقانونی دانستند.
به‌طور مثال بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور خواستار اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و برخورداری از مزایای کامل بودند. یعنی گروهی از بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور که با کمتر از 30 سال سابقه بیمه تأمین اجتماعی بازنشسته شده‌اند نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار برخورداری از مزایای کامل بودند.
گروهی دیگر نیز با تأکید بر ضرورت «رفع تبعیض در قبال بازنشستگان تأمین اجتماعی»، خواستار هم‌طراز شدن حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران با حقوق و مزایای افراد شاغل شدند و تأکید داشتند عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران هم باید برابر با عیدی شاغلین باشد.
ترمیم دستمزدها و مستمری‌ها تا بالای خط فقر، نظارت نمایندگان واقعی و منتخب بازنشسته‌ها بر صندوق‌ها، پرداخت کامل بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، اجرای صحیح قانون الزام درمان مستقیم، عمل کردن به ماده 69 مصوب در سال 87، پرداخت حق منطقه جنگی به بازنشستگان مطابق شاغلین در مناطق جنگی (بازنشستگان استان کرمانشاه و سایر استان‌های منطقه جنگی) از دیگر مطالباتی بود که بازنشستگان تجمع‌کننده مقابل سازمان تأمین اجتماعی خواستار توجه بیشتر مسئولین این سازمان و دیگر نهادهای ذی‌ربط در این خصوص شدند.
آن‌ها در اعلامیه پایانی تجمع خود گفتند که تا حصول نتیجه مطلوب و درخور شأن و منزلت ما بازنشستگان در 15 هرماه جلوی سازمان تأمین اجتماعی تجمع خواهیم کرد؛ و «تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم»، شعار پایانی آن‌ها بود. 
سید کریم حسینی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پس‌ازاین اعتراضات با اشاره به پیشنهاد تعدادی از نمایندگان مجلس برای افزایش مجدد حقوق بازنشستگان در چهارچوب طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تا سقف 20 درصد، گفت: این پیشنهاد دریکی از جلسات آینده کمیسیون اجتماعی مجلس موردبررسی قرار خواهد گرفت.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.