انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تاثیر تحریم بر درآمد سرانه و افزایش شکاف فقیر و غنی
سقوط آزاد دلار
مقایسه دستاوردهای صنعت نفت در دولت تدبیر و امید با دولت قبل
هشدار رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره کاهش درآمدهای ارزی
جزییات اصلاحات در نرخ ارز، تعرفه گمرک و حقوق
سکاندار سازمان تجارت جهانی از رهبران اصلاح‌طلب اقتصاد در نیجریه است
وجود ۳۰ هزار پلاک و ۲۴۹ گود خطرساز در پایتخت
تحریم و FATF مانع جذب سرمایه
صعود دلار و بورس؛ سقوط طلا
حمایت بازار سرمایه از فعالیت نوآوران
ریزش قیمت دلار و طلا
پشت‌صحنه کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
دلارهای بلوکه‌شده در راه ایران
افزایش قیمت‌ها در بهمن نسبت به دی‌ماه
سقوط بازارها در هفته گذشته
رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن طی یک سال
مردم خوشحال؛ مافیا نگران
آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده ایران در عراق
سیگنال مثبت بازارها به آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده
جزئیات افزایش حقوق‌ در سال آینده
دو لایحه پالرمو و CFT برای روابط بانکی، شفافیت و مقابله با پول شویی در ایران مهم است
گشایش در فروش نفت
بیشتر
کد خبر: 82623 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۷ - 23:32
 رکـورد صـادرات گاز در یک روز شکسته شد
وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی به استان کرمانشاه

رکـورد صـادرات گاز در یک روز شکسته شد

اشاره: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از عملیات اجرایی پروژه‌های گازرسانی به استان کرمانشاه که به‌صورت ویدئوکنفرانس در وزارت نفت برگزار شد، گفت: «به من می‌گویند شما پالایشگاه نساخته‌اید؛ این در حالی است که ما در پارس جنوبی تولید را ۲.۵ برابرکرده‌ایم. این یعنی ۱۰ پالایشگاه ساخته‌ایم. اگر پالایشگاه می‌ساختیم، هوا و محیط‌زیست کشور آلوده می‌شد.» زنگنه گفت: «در آینده اثرات زیست‌محیطی گازرسانی سالم، مطمئن و ارزان در زندگی مردم دیده خواهد شد. اکنون ما نه‌تنها سوخت وارد نمی‌کنیم، بلکه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی مایع‌شده‌ایم.» درحالی‌که دستاوردهای صنعت نفت در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم چشمگیر و قابل دفاع است، اما معلوم نیست به چه دلیل و چرا تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم از روزهای نخست شروع به کار خود حملات خود را متوجه وزیر کلیدی کابینه کرده‌اند. در ادامه جزییات بیشتر از سخنان وزیر نفت را می‌خوانید.

ستاره صبح-

افزایش ظرفیت تولید
بیژن زنگنه روز گذشته در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های گازرسانی در استان کرمانشاه با اشاره به اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با ۴۲۰ میلیون مترمکعب افزایش روزانه از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به رقم کنونی ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و تولید گاز از این میدان ۲.۵ برابر شده است، اظهار کرد: این به معنای ایجاد ۲.۶ میلیون بشکه ظرفیت پالایشی است. اگر می‌خواستیم پالایشگاه بسازیم باید ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه‌ای می‌ساختیم تا بتوانیم سوخت کشور را تأمین کنیم. وزیر نفت گفت: به برکت توسعه پارس جنوبی و اجرای طرح‌های گازرسانی در هفت سال اخیر معادل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت پالایشی، سوخت در کشور توزیع و مصرف‌شده است.

صادرکننده فرآورده‌های نفتی مایع 
وی افزود: بعضی وقت‌ها به من می‌گویند شما پالایشگاه نساخته‌اید. چرا نساختم؟ معادل ۲.۶ میلیون بشکه (پارس جنوبی) ظرفیت پالایشگاهی ایجاد کردیم، این اقدام ضمن حفظ محیط‌زیست و مصرف سوخت ارزان، همچنین سبب شد نه‌تنها هیچ سوختی وارد نکنیم، بلکه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی مایع شویم. اگر صادرات فرآورده‌های نفتی نسبت به سال ۹۱ چهار برابر شده به برکت کار در پارس جنوبی و این گازرسانی محقق شده است.

سلام بر کرمانشاه و اورامان قهرمان
زنگنه اظهار کرد: امروز باید بگویم سلام بر کرمانشاه و اورامان قهرمان و سلام برکرده‌ای همیشه مرزدار و قهرمان. نمی‌شود از تاریخ و تمدن ایران و از فرهنگ ایرانی و اسلامی و کردها سخن گفت، اما آنان را به‌عنوان یک عنصر تعیین‌کننده بسیار مؤثر در آن نادیده گرفت. کردها همیشه جزو لاینفک و تأثیرگذار در تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران و اسلام بودند.وی بابیان اینکه من افتخار می‌کنم کرد هستم و از قبیله‌ و دسته‌ای هستم که همیشه خدمتگزار بودند، همیشه برای استقلال و سربلندی ایران تلاش کردند و این بار ما را سنگین می‌کند، تصریح کرد: به مردم اورامان، نودشه دوباره سلام می‌کنم، خیلی علاقه داشتم به آنجا بیایم و به همشهری‌هایم در اورامان و نودشه ابراز ارادت کنم.

گازرسانی به استان کرمانشاه
زنگنه با اشاره به اینکه بعضی روستاهای مرزی این استان همان‌گونه که آقای استاندار گفتند از نعمت گاز برخوردار نیستند که همه تلاشمان را برای گازدار کردن آن‌ها انجام خواهیم داد، تصریح کرد: همکارانمان در شرکت ملی گاز ایران که هم‌اکنون حضور داند این موضوع را پیگیری خواهند کرد تا روستاهای مرزی با سرانه ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان اجرا شود، البته مناطق دیگر هم در کرمانشاه است.وی بابیان اینکه البته کرمانشاه جزو پیشروترین استان‌ها ازنظر گازرسانی نیست و مشکل مدیریتی در آنجا داشتیم که چند سالی است رفع شده و سرعت گازرسانی خوب شده است، افزود: هم‌اکنون ضریب نفوذ گازرسانی روستایی ۷۶ تا ۷۷ درصد است که تا پایان سال به نزدیک ۹۰ درصد می‌رسیم. زنگنه افزود: ازنظر بودجه برای گازرسانی به استان کرمانشاه برای اینکه به میانگین کشوری برسد همان‌گونه که پیش‌تر هم گفتم هیچ محدودیتی قائل نمی‌شویم و منابع آن را تأمین می‌کنیم، البته هم‌اکنون استان کرمانشاه درمجموع ازنظر گازرسانی وضع خوبی دارد و تلاشمان این است که برخورداری این استان را به ۹۸ درصد برسانیم.

آثار مثبت زیست‌محیطی گازرسانی به روستا
وزیر نفت به بهره‌برداری طرح‌های انتقال گاز به ارزش ۳.۲ میلیارد یورو در اوایل شهریورماه اشاره کرد و یادآور شد: استان‌های کرمانشاه و کردستان یکی از نقاط مشکل شبکه سراسر گاز ایران بودند. وقتی با مشکل روبه‌رو می‌شدیم، گاز در این استان‌ها با افت همراه می‌شد. اکنون این دو استان با عملیاتی شدن خطوط ششم و نهم ازنظر تأمین گاز در وضع مستحکمی قرار گرفتند و بحمدالله از بابت فشار گاز در این دو استان هیچ نگرانی نداریم. زنگنه بابیان اینکه آثار زیست‌محیطی گازرسانی روستایی در سال‌های آینده روشن می‌شود و دیگر برای کسی صرف نمی‌کند در مناطق جنگلی هیزم جمع کند یا در منطق کویری و صحرایی بوته بکند زیرا در خانه‌اش گاز ارزان، مطمئن و پایدار است، افزود: این‌ها همه از برکات گازرسانی است که اجراشده است و تداوم خواهد داشت.

موفقیت در صادرات گاز
وی با اشاره به اینکه تحقق گازرسانی نتیجه تصمیم درست مجلس و دولت بود و اکنون شاهد آثار آن هستیم، اظهار کرد: با توسعه پارس جنوبی شرایط برای صادرات گاز میسر شد و صادرات گاز نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر شده است. اکنون رکورد صادرات نزدیک به ۷۹ میلیون مترمکعب در روز را هم در تابستان توانستیم ثبت کنیم که بسیار مهم است و ان‌شاءالله باقدرت هم ادامه می‌دهیم.

گازرسانی به استان سیستان 
و بلوچستان
وزیر نفت از تداوم گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، تکمیل شبکه گاز زاهدان، زابل، تکمیل خط ایرانشهر - چابهار و گازرسانی به یک‌میلیون خانوار شهری و روستایی و بیش از ۷ هزار واحد تولیدی و صنعتی مصرف‌کننده سوخت مایع به‌عنوان دیگر برنامه‌های گازرسانی در ادامه سال نام برد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.