انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شکل‌گیری فساد در دولت‌های دفاع مقدس، سازندگی، اصلاحات، احمدی‌نژاد و روحانی
ضرورت دوری سازمان‌های بین‌المللی از مسائل سیاسی
لوایح FATF همچنان در کما!
پنج توصیه راهبردی رهبر انقلاب به دولت
دولت در ایستگاه 1400
دعوت گزینشی از روزنامه‌ها در نشست با رئیس‌جمهور
80 درصد داخلی؛ 20 درصد خارجی
تأثیر رابطه امارات و اسرائیل بر ژئوپلتیک منطقه و منافع ملی ایران
کناره‌گیری داوطلبانه «شینزوآبه» از قدرت با کارنامه‌ درخشان
دلایل و پیامدهای کاهش نرخ زاد و ولد در کشور
آموزش عادلانه برای همه
تلاش نخست‌وزیر عراق برای ایجاد توازن در روابط با ایران، ایالات‌متحده و کشورهای عربی
صادرات بنزین ایران افزایش‌یافته است
آقای روحانی به فکر جان مردم باشید و سنجیده سخن بگویید
تجمع اخیر مسافران وضعیت را وخیم کرد
کشور در میانه بحران‌ها؛ چه باید کرد؟
نقش ایالات‌متحده در نزدیکی ایران به چین
دیدار اعضای گروه 1+4 به‌رغم فشارهای آمریکا
گزینه‌های مطرح برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400
ایران اجازه بازرسی یکی از دو محل توافق شده را داده است
معنای معامله امارات و اسرائیل برای خاورمیانه چیست؟
ناگفته‌های محمد هاشمی از نگرش هاشمی رفسنجانی به مردم
اهداف پیدا و پنهان سفر گروسی به تهران
سازماندهی پسماندهای شمال با مخالفت مجلس دهم به سرانجام نرسید
دشمن می‌خواست به بهانه کرونا کشور را تعطیل کنیم
سخنی با علیرضا پناهیان
حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از حاکمیت عراق
افتتاح دو خط لوله سراسری انتقال گاز
تحلیل اجتماعی بازارهای سرمایه‌گذاری و پیامدهای آن برای ثروتمندان و فقرا
۱۷ شهریور؛ فریاد آزادی‌خواهی و مبارزه با استبداد
دست رد انگلستان، آلمان و فرانسه بر سینه ایالات‌متحده
پشت‌صحنه هجمه به دولت و نادیده گرفتن دستاوردهای آن چیست؟
شناسایی عوامل خرابکاری در سایت نطنز
پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی از واردات پس از دولت مصدق
اعتیاد سازمان سیا به ادامه جنگ در افغانستان
حاشیه‌های سخنان رئیس بنیاد مستضعفان در فضای مجازی
مزیت‌های شکسته‌شدن انحصار وکالت در پرونده‌های مفاسد اقتصادی و دادگاه‌های انقلاب
برجام، مکانیسم ماشه و مخالفت‌های داخلی و خارجی
فروش نفت در برابر غذا ودارو ممکن نیست
هند جاده جدید ابریشم خود را از درون منفجر می‌کند
کارنامه مجلس یازدهم پس از صد روز؛ آیا سناریوی 84 در 1400 تکرار خواهد شد؟
آیت‌الله العظمی یوسف صانعی به ملکوت اعلا پیوست
طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری محدودکننده جمهوریت است
برجام توسط ستون پنجم داخلی طراحی شد!
تأثیر حملات 11 سپتامبر بر حس امنیت در آمریکا‌
ضرورت تغییر نگاه به چالش بی‌اعتمادی، مسائل منطقه‌ای و فرهنگ و تکنولوژی
یک‌تیر و دونشان آمریکا در نشست صلح افغانستان
تاثیر اتفاقات جدید خاورمیانه بر سیاست‌های ایران و ایالات متحده
مانورهای نظامی سالانه ایران در تنگه هرمز
دلایل لغو سفر وزیر امور خارجه به اروپا
بیشتر
کد خبر: 82616 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۶ - 22:47
شناسایی عوامل خرابکاری در سایت نطنز
سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد

شناسایی عوامل خرابکاری در سایت نطنز

ستاره صبح-

شناسایی عوامل خرابکاری در نطنز
معاون رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که همه عملیات‌های خرابکاری و سایبری در صنعت هسته‌ای کشور را نمی‌توانیم به بازرسان منتسب کنیم اما بازرس هم می‌تواند عامل باشد. به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی با اشاره به مقابله ایران با اقدامات جاسوسی و خرابکاری در صنعت هسته‌ای کشور به‌ویژه در رابطه بانفوذ بازرسان آژانس اظهار کرد: تا الان ایران درراه مقابله با این اقدامات موفق بوده است. غیر از نگرانی‌ها درباره بازرسان، عملیات سایبری داشته‌ایم و در یک نمایشگاه تعداد زیادی از مواردی که کشف کردیم را به نمایش گذاشتیم البته همه این موارد را نمی‌توانیم به بازرسان نسبت دهیم، اما بازرس هم می‌تواند عامل باشد. باید مراقبت کنیم و می‌توانیم بگویم که اشراف کاملی در این زمینه وجود دارد. وی درباره اتفاقی که در سایت نطنز روی داد گفت: این اتفاق متأسفانه جنبه خرابکاری دارد و این را سازمان‌های امنیتی ما باید دقیق بررسی کنند و قرار است آن‌ها دراین‌باره اظهارنظر کنند. تا جایی که می‌دانیم عوامل این کار را کشف کردند و دلایل و چگونگی انجام کار را می‌دانند. جزییات این اتفاق چیست را نمی‌دانیم تااندازه‌ای به ما گفته‌شده و چون مسئله در حال پیگیری است معذوریم دراین‌باره بیشتر صحبت کنیم.

گزارش پادمانی و برجامی آژانس
سخنگوی سازمان انرژی اتمی می‌گوید، ایران به‌طور طبیعی انتظار دارد با رفع ابهامات و سؤالات آژانس در رابطه با دو موضوع پادمانی، دیگر شاهد انتشار موازی گزارش پادمانی هم‌زمان با گزارش برجامی نباشد. او همچنین با اشاره به پروژه‌های اجراشده و برنامه‌های در دست اجرای سازمان، پیشرفت‌های هسته‌ای کشور را امیدوارکننده ارزیابی می‌کند. بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این‌که دورنمای گزارش پادمانی آژانس موازی با گزارش برجامی را چگونه می‌بینید؟ آیا با رفع ابهامات و سؤالات این گزارش‌ها پایان می‌یابند؟ گفت: از سه گزارش قبل آژانس ترجیح داد که دو گزارش جداگانه برجامی و پادمانی داشته باشد. پادمانی یعنی بر اساس پادمان جامع و پروتکل الحاقی. برخی مسائل مربوط به مسائل پروتکلی مطرح‌شده بود، ما استدلال می‌کردیم که چون به استناد برجام، ایران پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند، می‌توان موضوعات پادمانی را در دل گزارش برجام آورد ولی به‌هرحال آژانس آن را با این تلقی که همه مسائل برجام به‌خوبی پیش می‌رود و صرفاً یک سؤال پادمانی اینجا مطرح است، جداگانه مطرح کرد و اکنون برای سه دوره است که گزارش پادمانی نیز منتشر می‌شود. همکاری ایران با آژانس داوطلبانه و بر اساس ماده 8 پروتکل الحاقی انجام‌شده است، یعنی استدلال‌های آژانس برای ما  موردقبول نبود و ما بر اساس اصول موردنظر خودمان جلو رفتیم و آن‌ها هم ملاحظات ما را در نظر گرفتند. بر همین اساس اکنون یکی از دسترسی‌های مدنظر آژانس داده‌شده است و دیگری تا اواخر سپتامبر انجام می‌شود. وی در پاسخ به این‌که ایران از رویکرد آژانس در اجرایی کردن توافق دوجانبه راضی است؟ اظهار کرد: تا الان بر اساس انتظار ما روند پیش رفته است و آنچه در گزارش‌های آژانس اشاره شد مورد انتظار ما بود.

تولید مواد هسته‌ای در چارچوب برجام نیست
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این‌که به نظر این بار هم آژانس در بیان جزئیات فنی برنامه ایران در گزارش خود زیاده‌روی کرده و در ممانعت از درز اطلاعت محرمانه نیز شاهد کوتاهی آژانس هستیم؟ گفت: برای دبیرخانه آژانس و کشورهای عضو این مسئله مضر است. جزییات فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای کشورها نباید منتشر شود. نیازی نیست که همگان در جریان جزییات فنی برنامه هسته‌ای کشور عضو قرار گیرند. این مسئله نه لزوماً به لحاظ فنی و هسته‌ای بلکه به لحاظ تجاری برای کشورهای عضو مضر است و ما بارها بر این مسئله تأکید کرده‌ایم اما درعین‌حال شاهدیم که با انتشار گزارش، فوراً بخش‌هایی از گزارش به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند. اینکه ما تولید اورانیوم غنی‌شده بالای 300 کیلوگرم داریم امر خاصی نیست، چراکه ایران بر اساس تصمیم برای کاهش تعهدات برجامی اش اعلام کرده است که دیگر به سقف تعیین‌شده برای تولید مواد هسته‌ای در چارچوب برجام متعهد نیست و لزومی ندارد که جزییات این تولید در اختیار دیگران قرار گیرد. صرفاً اطلاع آژانس از روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیاز است که آن‌هم در جای خود انجام می‌شود.

میزان تولید آب‌سنگین
این مقام سازمان انرژی اتمی درباره آخرین تحولات در رابطه با بازطراحی راکتور اراک بر اساس گزارش اخیر آژانس هم اظهار کرد: طبق گزارش آژانس میزان تولید آب‌سنگین ما کمتر از 130 متریک تن است. البته ما از ابتدا در قالب برجام هم اعلام کردیم که تولید بیش از 130 تن را برای صادرات عرضه می‌کنیم، نگفتیم که بیش از 130 تن تولید نمی‌کنیم. فروش خوبی از فراورده‌های آب‌سنگین (دوتره) داشتیم که به لحاظ تحقیقاتی و دارویی موردتوجه مؤسسات و کشورهای مختلف در این زمینه است و ده‌ها میلیون دلار از این محل نیز در شرایط فعلی درآمد داشته‌ایم و طبیعی است این مسئله برای آمریکا خوشایند نیست. اکنون بیشتر از نیازمان برای راکتور اراک محصول آب‌سنگین در اختیارداریم و برنامه فروش آب‌سنگین را به‌طورجدی نیز دنبال می‌کنیم.

تولید فعلی اورانیوم غنی‌شده برابر با قبل از برجام
کمالوندی درباره میزان تولید UF6 غنی‌شده کشور گفت: ما اکنون بیش از 3 تن اورانیوم غنی‌شده در اختیارداریم و می‌توانم بگویم با روند فعلی ماهانه بین 250 تا 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تولید می‌کنیم که این میزان با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند، این در حالی است که این میزان تولید با تعداد کمتری از سانتریفیوژهای نسل اول و با تعداد کمی از سانتریفیوژهای پیشرفته به‌دست‌آمده است.

زمان به نفع فعالیت‌های هسته‌ای
وی گفت: جدای از فشارهای سیاسی و تحریمی باید بگویم اکنون زمان به نفع فعالیت‌های هسته‌ای است؛ در تولید مواد هسته‌ای، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید برق و غیره روند روبه‌جلو خوبی داریم و محدودیتی وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال در زمان اجرای برجام ما سالانه 4 تن کیک زرد تولید می‌کردیم اما الان به سالی 10 تن رسیده است که افزایشی 40 برابری را نشان می‌دهد.

روندی کند اما روبه جلو داریم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تصمیم بر این است که باوجود همه دشواری‌های و کندی کار روند بازطراحی راکتور اراک را پیش بگیریم، سال آینده احتمالاً تست‌های سرد را شروع می‌کنیم اما روند تکمیل این راکتور بر اساس پیش‌بینی‌های فعلی دو سه سال به طول می‌انجامد. وی درباره روند همکاری با چینی‌ها در پروژه بازطراحی راکتور اراک هم گفت: در کل باوجود فشار سنگینی که آمریکا به چینی‌ها وارد کرده است اما تلاش و همکاری خوبی داشتند و تا اندازه زیادی باوجود مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا کارها انجام‌شده است؛ به‌طورکلی روندی کند اما روبه‌جلو داریم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.