انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82615 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۶ - 22:43
وقف «جنگل» و «کوه» باطل است
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست :

وقف «جنگل» و «کوه» باطل است

اشاره: خشکسالی، احداث سد و جاده بر روی دریاچه ارومیه پس از انقلاب باعث شد که دریاچه ارومیه رو به اغما برود؛ اما شرایطی پیش آمد که در دولت نهم و دهم دریاچه ارومیه در خال نابودی قرار گرفت. دریاچه ارومیه حدود ۱۳ میلیارد تن نمک دارد یعنی به ازای هر انسان بر روی کره زمین دو تن نمک در دریاچه موجود است که اگر این دریاچه خشک می‌شد غبار نمکی مردم منطقه را آواره می‌کرد. اهمیت احیا دریاچه باعث شد که دولت اعتبارات زیادی را برای بازگشت دریاچه به مدار زندگی خرج کند. اکنون دریاچه ارومیه وضعیت خوبی دارد و اگر دولت بعد هم از این دریاچه حمایت کند تا سال 1406 این دریاچه به تراز حیات خود بازمی‌گردد. در ادامه جزییات احیا دریاچه مرده به مسیر زندگی را به روایت رئیس سازمان محیط‌زیست می‌خوانید.

ستاره صبح-

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: احیای دریاچه ارومیه تحقق یکی از بزرگ‌ترین وعده‌های دولت تدبیر و امید است که به میعادگاهی برای دانشمندان خارجی تبدیل‌شده است.
به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز گذشته در نشست خبری افزود: امسال آخرین سال اجرای پروژه‌های مهندسی و سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه است، اقداماتی که از سال ١٣٩٢ آغازشده بود که بهمن و دی‌ماه امسال به‌طور کامل به بهره‌برداری می‌رسند. احیای دریاچه ارومیه شاید تنها پروژه‌ای در جهان باشد که یک دریاچه مرده را دوباره به مسیر زندگی بازگرداند که طبق برنامه تا سال ١۴٠۶ دریاچه به تراز اکولوژیک خود و شاید هم بیشتر خواهد رسید. کلانتری با تشکر از رئیس‌جمهوری و سازمان برنامه بودجه گفت: اوج هزینه‌های ما مصادف شد با تحریم‌های ظالمانه اما سازمان برنامه بودجه نهایت همکاری را با ستاد احیا انجام داد البته حمایت رئیس‌جمهوری بسیار کمک کرد. وی اظهار داشت: سمن‌هایی که در سال‌های ٩١ و ٩٢ برای احیای دریاچه تلاش می‌کردند به‌عنوان امنیت ملی محبوس شده بودند، درروند اجرا کمک کردند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: بعد از تلاش و برنامه‌ریزی بسیار، امسال عملیات مهندسی احیا تمام می‌شود، همچنین بودجه‌ای که امسال خواسته بودیم به دستور رئیس‌جمهوری محقق شد همچنین بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار باقیمانده هزینه عملیات اجرایی نیز تخصیص‌یافته است. وی به افتتاح پروژه زاب اشاره کرد و گفت: ٣۴ کیلومتر از ٣۶ کیلومتر تونل زاب به پایان رسیده و دو کیلومتر باقیمانده نیز یک تا دو ماه آینده تمام می‌شود. کلانتری درباره آینده ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: سال آینده که دولت فعلی به کار خود پایان می‌دهد، پیش‌بینی کردیم تا مرکز آینده‌پژوهی دریاچه ارومیه تشکیل شود تا به‌تدریج جایگزین ستاد احیای دریاچه ارومیه شود. مسئولیت این مرکز با سازمان حفاظت محیط‌زیست خواهد بود و پس از آن مدیریت حفظ دریاچه به عهده این مرکز است.

تأمین حقابه ۳۸ تالاب
وی گفت: از مجلس قبلی تشکر می‌کنیم که لایحه حفاظت از تالاب‌ها را تصویب کرد که بر اساس این لایحه تأمین حقابه تالاب‌ها مشخص‌شده و مقرر شد وزارت نیرو آن را تأمین کند، بیش از ۷۰ تالاب بزرگ و نسبتاً بزرگ داریم که تا یک سال گذشته هیچ‌گونه حقابه ای به آن‌ها تعلق نمی‌گرفت و وزارت نیرو خود را مقید به تأمین آن نمی‌کرد و فقط با سیلاب سیراب می‌شدند اما بعد از تصویب این قانون سازمان حفاظت محیط‌زیست حقابه ۳۸ تالاب را مشخص و به وزارت نیرو اعلام کرد و این وزارتخانه سال گذشته برای اولین بار حقابه تالاب‌ها را به رسمیت شناخت که امیدواریم تا پایان دولت حقابه تمام تالاب‌ها متوسط به بالا تأمین شود. وی درباره اینکه سؤال می‌شود، احیای دریاچه ارومیه به علت بارندگی بوده است، گفت: قطعاً اگر آب نباشد دریاچه‌ای احیا نخواهد شد اما این باران در سال‌های گذشته نیز بوده ولی سالانه ۴۰ سانتی‌متر از آب دریاچه کم می‌شد بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که با اقدامات صورت گرفته آب موجود در حوضه و باران به دریاچه رسیده است. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: ۱۱ هزار میلیارد تومان در بخش‌های مختلف احیای دریاچه ارومیه هزینه شده که از این میزان کمتر از ۵۰ میلیارد تومان یعنی کمتر از نیم درصد به بخش برنامه‌ریزی و نظارت تخصیص داده‌شده است.

خطرات خشک شدن دریاچه
وی ادامه داد: با توجه به تبخیر بالای آب در دریاچه ارومیه اگر اقدامات احیاء و تثبیت صورت نمی‌گرفت گردوغبارهای نمکی شهر تبریز را فرامی‌گرفت به‌طوری‌که در سال ۹۴ بخش زیادی از مردم این شهر دچار فشارخون بالا شدند بنابراین قطعاً ادامه این روند کار بااهمیتی بود که باید تحت هر شرایطی انجام می‌شد. دریاچه ارومیه حدود ۱۳ میلیارد تن نمک دارد یعنی به ازای هر انسان بر روی کره زمین دو تن نمک در دریاچه موجود است که اگر خشک می‌شد غبار نمکی مردم منطقه را آواره می‌کرد حتی طوری شده بود که زنبورهای عسل سال ۹۵ نتوانستند هیچ فعالیتی داشته باشند درحالی‌که اگر زنبورعسل در یک منطقه چند سال فعالیت نکند کشاورزی آن بخش از بین می‌رود. این مسئله برای رئیس‌جمهوری روشن‌شده بود بنابراین تلاش کرد تا اعتبار ستاد احیا به‌هیچ‌عنوان کم نشود زیرا اگر دریاچه احیا نمی‌شد جابه‌جایی شهر تبریز بیش از صدها میلیارد تومان هزینه به همراه داشت.

اجازه ساخت سد ندادیم
معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: قرار بود سدهای جدید در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه ساخته نشود و آب اضافه سدهای موجود به‌سوی دریاچه رهاسازی شود ازاین‌رو برخی از سدها که بالای ۵۰ درصد پیشرفت داشتند مانند سد نازلو و باراندوزچای نیمه‌تمام رها شد چون اجازه ساخت به آن‌ها را ندادیم. کلانتری افزود: اواخر امسال یک میلیارد مترمکعب آب جدید وارد دریاچه ارومیه می‌شود و از سال ۱۴۰۷ که تراز اکولوژیک دریاچه به حدنصاب خواهد رسید، می‌توان ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب از حقابه دریاچه را کاهش و به امور دیگر اختصاص داد، آن زمان باید بررسی شود که آیا سدهای نیمه‌کاره تمام بشوند یا همچنان باقی بمانند. کلانتری ادامه داد: بسیار تلاش کردیم تا مسئولان استانی را مجاب به متوقف کردن کشت چغندرقند کنیم تا بالاخره مسئولان با ستاد همسو شدند. وی افزود: امروز حدود ۹۶ درصد از کانون‌های گردوغبار اطراف دریاچه ارومیه مهارشده است و آن چند درصد باقیمانده نیز به‌زودی مهار می‌شود، درواقع دریاچه به میعادگاهی برای دانشمندان سراسر جهان تبدیل‌شده است. کلانتری ادامه داد: در بسیاری از کشورها فولاد و پتروشیمی باید در کنار منابع آبی ایجاد شوند اما ما همه کویرهای ما شده فولاد و پتروشیمی که از سال ۱۳۹۸ دولت دستور دارد که فولاد و پتروشیمی نباید در نقاطی از کشور که آب ندارند ایجاد شود و مجوز به آن‌ها داده نخواهد شد.

وقف جنگل باطل است
معاون رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه طبق قانون هیچ جنگلی قابل‌واگذاری نیست، افزود: وسعت آق‌قلا حدود ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار است که از این میزان ۴۰۰ هکتار آن مستثنیات است که می‌تواند وقف شود البته اگر وقف باشد اما جنگل قابل وقف نیست، البته آن پنج هزار هکتار هم وقف باشد جزو وقف محسوب نمی‌شود و اگر وقف نامه‌ای باشد خودبه‌خود باطل می‌شود اگر هم اوقاف این کار را کرده باشد باید باطل شود. سازمان اوقاف هم مدعی آن نیست اما آن ۴۰۰ هکتار اگر سند داشته باشد می‌تواند مدعی شوند.

بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها عمدی بود
کلانتری اظهار داشت: باید قبول کنیم که آتش‌سوزی جنگل‌ها بخشی از اکولوژیک طبیعی است، امسال بیش از میلیون هکتار از جنگل‌های سیبری در آتش سوخت، در ایران نیز امسال با توجه به بارندگی‌های خوب و پوشش گیاهی مناسب دو هزار و ۳۶ هکتار از جنگل و ۱۹ هزار هکتار از مراتع در آتش سوخت که بیش از ۹۰ درصد آن عمدی و عامل انسانی بوده که از بخش زیادی از آن از خصومت‌های قبیله‌ای نشئت می‌گیرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.