انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
شکل‌گیری فساد در دولت‌های دفاع مقدس، سازندگی، اصلاحات، احمدی‌نژاد و روحانی
ضرورت دوری سازمان‌های بین‌المللی از مسائل سیاسی
لوایح FATF همچنان در کما!
پنج توصیه راهبردی رهبر انقلاب به دولت
دولت در ایستگاه 1400
دعوت گزینشی از روزنامه‌ها در نشست با رئیس‌جمهور
80 درصد داخلی؛ 20 درصد خارجی
تأثیر رابطه امارات و اسرائیل بر ژئوپلتیک منطقه و منافع ملی ایران
کناره‌گیری داوطلبانه «شینزوآبه» از قدرت با کارنامه‌ درخشان
دلایل و پیامدهای کاهش نرخ زاد و ولد در کشور
تلاش نخست‌وزیر عراق برای ایجاد توازن در روابط با ایران، ایالات‌متحده و کشورهای عربی
آموزش عادلانه برای همه
صادرات بنزین ایران افزایش‌یافته است
آقای روحانی به فکر جان مردم باشید و سنجیده سخن بگویید
تجمع اخیر مسافران وضعیت را وخیم کرد
نقش ایالات‌متحده در نزدیکی ایران به چین
کشور در میانه بحران‌ها؛ چه باید کرد؟
دیدار اعضای گروه 1+4 به‌رغم فشارهای آمریکا
گزینه‌های مطرح برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400
ایران اجازه بازرسی یکی از دو محل توافق شده را داده است
معنای معامله امارات و اسرائیل برای خاورمیانه چیست؟
ناگفته‌های محمد هاشمی از نگرش هاشمی رفسنجانی به مردم
اهداف پیدا و پنهان سفر گروسی به تهران
سازماندهی پسماندهای شمال با مخالفت مجلس دهم به سرانجام نرسید
دشمن می‌خواست به بهانه کرونا کشور را تعطیل کنیم
افتتاح دو خط لوله سراسری انتقال گاز
سخنی با علیرضا پناهیان
حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از حاکمیت عراق
تحلیل اجتماعی بازارهای سرمایه‌گذاری و پیامدهای آن برای ثروتمندان و فقرا
۱۷ شهریور؛ فریاد آزادی‌خواهی و مبارزه با استبداد
دست رد انگلستان، آلمان و فرانسه بر سینه ایالات‌متحده
پشت‌صحنه هجمه به دولت و نادیده گرفتن دستاوردهای آن چیست؟
پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی از واردات پس از دولت مصدق
شناسایی عوامل خرابکاری در سایت نطنز
حاشیه‌های سخنان رئیس بنیاد مستضعفان در فضای مجازی
اعتیاد سازمان سیا به ادامه جنگ در افغانستان
مزیت‌های شکسته‌شدن انحصار وکالت در پرونده‌های مفاسد اقتصادی و دادگاه‌های انقلاب
برجام، مکانیسم ماشه و مخالفت‌های داخلی و خارجی
فروش نفت در برابر غذا ودارو ممکن نیست
هند جاده جدید ابریشم خود را از درون منفجر می‌کند
کارنامه مجلس یازدهم پس از صد روز؛ آیا سناریوی 84 در 1400 تکرار خواهد شد؟
آیت‌الله العظمی یوسف صانعی به ملکوت اعلا پیوست
طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری محدودکننده جمهوریت است
برجام توسط ستون پنجم داخلی طراحی شد!
تأثیر حملات 11 سپتامبر بر حس امنیت در آمریکا‌
ضرورت تغییر نگاه به چالش بی‌اعتمادی، مسائل منطقه‌ای و فرهنگ و تکنولوژی
یک‌تیر و دونشان آمریکا در نشست صلح افغانستان
تاثیر اتفاقات جدید خاورمیانه بر سیاست‌های ایران و ایالات متحده
مانورهای نظامی سالانه ایران در تنگه هرمز
دلایل لغو سفر وزیر امور خارجه به اروپا
بیشتر
کد خبر: 82602 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۴ - 23:19

ستاره صبح-

محمد هاشمی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا، درباره برخی اقدامات برای تخریب چهره مرحوم هاشمی رفسنجانی و ادعای یک برنامه تلویزیونی درباره تبلیغ اشرافی گری از تریبون نماز جمعه از سوی مرحوم هاشمی رفسنجانی، گفت: محسن هاشمی که مسئول دفتر نشر معارف انقلاب هستند، رسماً در بیانیه‌ای اعلام کرد تمام خطبه‌های نماز جمعه را بررسی کرده است و چنین مطلبی در هیچ خطبه‌ای وجود ندارد و به شکل مستند به این موضوع پاسخ داد و از مدعیان دعوت کرد بجای شعار، مستندات خود را بیان کنند. معاون اجرایی دولت سازندگی در تشریح ویژگی‌های فکری مرحوم هاشمی رفسنجانی، بابیان اینکه رفاه به معنی اشرافی گری نیست، گفت: آیت‌الله هاشمی باور داشت بجای «فقر» باید «رفاه» را میان مردم تقسیم کرد و باید رفاه نسبی به معنای تکلیفی که قانون اساسی بر عهده دولت اسلامی گذاشته برای مردم فراهم شود.عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی با تشریح ویژگی‌های فکری مرحوم هاشمی رفسنجانی، بابیان اینکه رفاه به معنی اشرافی گری نیست، گفت: مرحوم هاشمی باور داشت بجای «فقر» باید «رفاه» را میان مردم تقسیم کرد. او می‌گفت که باید رفاه نسبی به معنای تکلیفی که قانون اساسی بر عهده دولت اسلامی گذاشته برای مردم فراهم شود.وی ادامه داد: ماده ۳ قانون اساسی ۱۵ بند راجع به وظیفه دولت و نظام جمهوری اسلامی برای فراهم کردن رفاه برای مردم ذکر کرده است بحث مرحوم هاشمی هم در این زمینه بوده است.

از فکر مرحوم هاشمی می‌ترسند
هاشمی یادآور شد: چرا صداوسیما و یا برخی تریبون‌ها هنوز هم به تخریب مرحوم هاشمی می‌پردازند؟ دلیلش این است که آن‌ها از فکر او می‌ترسند. آیت‌الله هاشمی اندیشه‌ای را در کشور پایه‌گذاری کرد، که می‌تواند باعث نجات کشور، حل بحران‌ها، رفاه و آزادی تصریح‌شده در قانون اساسی شود.برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: آن‌هایی که امروز مرحوم هاشمی را تخریب می‌کنند از اندیشه و فکر او می‌ترسند. بیشتر منتقدان مرحوم هاشمی زمانی برای او مدیحه‌سرایی می‌کردند و حتی برای یک دیدار با او سر و دست می‌شکستند تا بتوانند صحبت یا یک دیدار کوتاهی با او داشته باشند. اکنون همه این افراد مخالف او شده‌اند. به تعبیری آن‌ها «گروه باد» هستند و از هر طرفی باد بوزد همراه آن خواهند بود. آن‌ها ثبات شخصیتی ندارند به همین دلیل است که این‌گونه اقدامات را انجام می‌دهند.

فرش‌های گران‌قیمت کاخ مرمر چه شد؟
عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بعد از مرحوم هاشمی، مجمع تشخیص مصلحت نظام در اختیار رئیس و دبیر مجمع قرار گرفت و جلسات مجمع در آنجا برگزار می‌شد ولی رئیس بنیاد مستضعفان همه مسائل را به مرحوم هاشمی منتسب کرد. زمانی درباره سرنوشت فرش‌های بسیار گران‌قیمت کاخ مرمر از رئیس بنیاد مستضعفان پرسیدم که هیچ پاسخی نداد. نمی‌دانم با این فرش‌ها که جزو بیت‌المال بود چه کردند. مرحوم هاشمی خدمات بسیاری به کشور کرده است و پس از رحلت او، کاخ مرمر تحویل داده‌شده است. منتها این بی‌انصافی‌ها نسبت به مرحوم هاشمی زیاد انجام می‌شود. ما هم تریبون درستی نداریم که بتوانیم از او دفاع کنیم.
هاشمی و نقش او در پذیرش 
قطعنامه ۵۹۸
هاشمی درباره انتقادها از نقش مرحوم هاشمی رفسنجانی جانشین وقت فرماندهی کل قوا در پذیرش آتش‌بس میان ایران و عراق در چارچوب قطعنامه ۵۹۸ (۲۹ تیرماه ۱۳۶۷) گفت: مرحوم هاشمی و همچنین محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران درباره نیازهای نیروهای مسلح برای ادامه جنگ، نامه‌ای به امام (ره) نوشتند. در آن نامه مطرح‌شده بود که اگر این نیازها تأمین شود با ادامه جنگ، پس از ۵ سال می‌توانیم پیروز شویم. رئیس پیشین سازمان صداوسیما ادامه داد: علاوه بر این درصحنه نبرد هم مساله‌ جدیدی حادث‌شده بود و آن دخالت مستقیم آمریکایی‌ها با سرنگونی مسافربری و شهادت ۲۹۱ تن از شهروندان غیرنظامی ایران در تاریخ ۱۲ تیرماه ۶۷ بود و بعد هم عنوان کردند اشتباه کرده‌اند. در جلسه ۲۷ نفرهای که قبل از پذیرش قطعنامه در دفتر ریاست جمهوری با حضور سران قوا، فرماندهان نظامی، برخی از مدیران عالی کشور، فرزند و نماینده امام (ره) تشکیل شد من هم به‌عنوان رئیس صداوسیما حاضر بودم. همه ابعاد قضیه به‌طور مفصل بررسی شد و کسی در آن جلسه ادامه جنگ را به نفع کشور ندانست. این موضوع که مرحوم هاشمی به امام (ره) گفت که به‌عنوان فرمانده جنگ [پذیرش قطعنامه را اعلام می‌کنم] بعد مرا محاکمه یا اعدام کنید صحت دارد. وقتی امام (ره) ازخودگذشتگی مرحوم هاشمی را مشاهده کردند، در بیانیه‌ای پذیرش قطعنامه را اعلام کردند.

قوانین انتخابات در شرایط کرونا تغییر کند
هاشمی درباره پیش‌بینی‌اش از دولت آینده و اینکه سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ چگونه رقم خواهد خورد، گفت: پیش‌بینی این موضوع بسیار مشکل است. اگر در شرایط کرونا باشیم و بخواهیم بر اساس قانون فعلی انتخابات را برگزار کنیم، مشارکت خیلی کم خواهد بود. اگر برگزارکنندگان انتخابات، خصوصاً شورای نگهبان تفسیری از قانون انجام دهند یا اینکه اجازه‌ای بگیرند تا انتخابات به‌جای یک روز و یا ۱۲ ساعت در یک هفته انجام شود تا مردم بتوانند بدون ترس از ابتلا به کرونا در انتخابات حضور پیدا کنند، آن موقع شرایط تغییر می‌کند. بر اساس تجربه ۳۰ تا ۴۰ ساله؛ ضریب نفوذ جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا حدود ۲۰ درصد می‌دانم، این ضریب برای اعتدال‌گراها حدود ۳۰ درصد است و معمولاً در انتخابات ائتلاف میان دو جریان که بیشتر هم میان اصلاحات و اعتدال‌گرایان بوده است برنده نهایی را مشخص می‌کند. تا به‌ امروز انتخابات ریاست‌جمهوری این‌گونه بوده است ولی حالا شرایط کرونایی و موضع شورای نگهبان مسائلی است که باید مشخص شود. بنابراین چون شرایط مبهم است نمی‌توان پیش‌بینی کرد که پیروزی از آن کدام جناح است. تابه‌حال ائتلاف‌ها موجب پیروزی بوده است و اگر همین سیاق و هم روال باشد بازهم ائتلاف پیروز می‌شود. اگر شرایط انتخابات و صحنه تغییر کند باید ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد.

برجام زنده است
هاشمی در پاسخ به پرسشی درباره پیروزی دیپلماتیک و تاریخی ایران و سکوت منتقدان برجام پس از ناکامی آمریکا در ارائه قطعنامه پیشنهادی‌اش در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، گفت: علت رد این قطعنامه، برجام است. حتی خود تحلیلگران و رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که ترامپ می‌خواست ایران را منزوی کند ولی خودش منزوی شد یا ایران، آمریکا را منزوی کرد و یا این پیروزی از نتایج برجام است. برجام یک سند بین‌المللی است که در آن این پیش‌فرض وجود دارد که ایران به تعهداتش عمل کرده است. کشورهای اروپایی هم‌پیمان آمریکا در این قضیه در کنار ایران قرار گرفتند به این دلیل که می‌خواهند برجام را زنده نگه‌دارند. البته خود مخالفان یا منتقدان هم به این واقعیت پی برده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.